Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ & ΑΙΜΑ...


Recommended Posts

Όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα, την Κυριακή είχα ίχνη αίματος ενώ περίμενα περίοδο και νόμιζα ότι ήρθε. Την επομένη σταμάτησε, προχτές έκανα clearblue και βγήκε θετικό. Το ραντεβού με τον γιατρό μου (το έκλεισα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος) ήταν την επόμενη εβδομάδα. Εκτός από τον άντρα μου κι εσάς εδώ, δεν ξέρει κανείς άλλος ούτε ότι προσπαθούσαμε για παιδί και φυσικά ούτε ότι πιάσαμε.

 

Σήμερα είδα πάλι λίγο κόκκινο αίμα. Τρελλάθηκα πάλι! Πήρα τον γιατρό, του είπα τι συμβαίνει και μου είπε να πάρω buscopan/8 ώρες, utrogestan/12 ώρες και μία ένεση proluton depot και να κάτσω στο κρεβάτι. Επίσης Δευτέρα πρωί πρωί να κάνω ένα υπέρηχο κολπικό και μετά να πάω να με δει (είναι στο Αγ. Όλγα). Δεν ξέρω τι να κάνω! Δεν ήθελα να το πω ακόμα! Πώς θα δικαιολογηθώ αν πρέπει να κάτσω στο κρεββάτι; Κανονική άδεια δεν θα μου δώσουν γιατί θα λείπει η άλλη συνάδελφος την επόμενη βδομάδα. Και πολύ φοβάμαι ότι η εγκυμοσύνη δεν θα πάει καλά, να το ξέρουν όλοι;;;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί δεν ζητάς απο τον γιατρό σου να σου γράψει κάποια άλλη δικαιολογία; Εγω αυτό θα έκανα.

 

Οι μισές απο εδω είδαμε καφέ ή αιμα στην αρχή οπότε μην στεναχωριέσαι, να σκέφτεσαι θετικά :)

 

Ευχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!

Link to comment
Share on other sites

Οι μισές απο εδω είδαμε καφέ ή αιμα στην αρχή οπότε μην στεναχωριέσαι, να σκέφτεσαι θετικά :)

 

Ευχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!

 

Εγώ είχα αίμα.... και αρκετές μέρες μάλιστα.

 

Τώρα όσο αφορά το γεγονός ότι δεν θέλεις να το μάθουν στην δουλειά σου μμμμμμμμ!!! Δύσκολο το κόβω. Με ποιά άλλη δικαιολογία θα μπορούσε ένας γυναικολόγος να σου δώσει άδεια ασθενείας.

 

Καλα δεν χάνεις να τον ρωτήσεις.

 

Μη στεναχωριέσαι πάντως.

 

Όλα καλά θα πάνε...

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ακου τι θα κανεις:θα προφασιστεις οτι εχεις καποιο αλλο προβλημα,οπως για παραδειγμα λουμπαγκο ή κατι αλλο κατα προτιμηση ορθοπεδικο. Δεν ειναι αναγκη (και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ κατα τη γνωμη μου) να ανακοινωσεις οτι εισαι εγκυος,ειδικα στη δουλεια σου.Δε θυμαμαι αν το ειχα γραψει σε σενα ή σε καποια αλλη κοπελα,αλλα εγω προσωπικα τους το ανακοινωσα σχεδον 5 μηνων και πιστεψε με δεν το μετανιωσα.Απεφυγα σχολια,συζητησεις και πανω απ΄ολα το κακο τους το ματι και την αρνητικη τους ενεργεια (στα οποια,συγχωρεστε με αν ακουγομαι απλοικη,αλλα πιστευω αρκετα.)

Χρειαστηκε κι εγω να λειψω στην αρχη της εγκυμοσυνης μου για 2 εβδομαδες,και τους ειχα πει ψεμματα οτι ειχα τη μεση μου,ετσι ουτωσωστε ακομη κι οταν θα γυριζα να μη με φορτωναν με πολλη δουλεια.

Αυτο να κανεις,να πεις οτι και καλα εχεις κατι με τη μεση σου,αν μπορει και καποιος ορθοπεδικος να σου δωσει ενα αναλογο χαρτι,και να μην τους πεις τιποτα για την εγκυμοσυνη μεχρι να φανει απο μονη της,ακου που σου λεω. Οσο για το αν το παρεξηγησουν; Σκασιλα σου!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω για να ειμαι ειλικρινης, το ειπα αμεσως στη δουλεια, μολις το εμαθα.

Και ευτυχως δηλαδη, γιατι και γω ειχα προβληματα με την εγκυμοσυνη και επρεπε να κρεβατωθω.Επειδη λοιπον το ηξεραν, δεν ειχα προβλημα να μενω σπιτι οταν επρεπε, αν και καποια στιγμη που ειδα οτι ψιλοστραβωσαν ημουν ενα τσακ μακρια απο το να τα βροντηξω εντελως.

Τελικα εδειξαν κατανοηση, αλλα η αληθεια ειναι οτι μια εγκυος σε μια επιχειρηση ειναι μπελας, αυτο εχω καταλαβει εγω οτι πιστευουν ολοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε ξαναμιλήσει γι' αυτό το θέμα joe. Με τις κοπέλες εδώ είμαστε "φίλες", δηλαδή τα λέμε σχεδόν όλα... Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μείνει 2 μήνες εκτός αφού είχα νοσηλευτεί και είχα περάσει επιτροπή ΙΚΑ κι έτσι δεν μπορούσα να κρυφτώ. Εξάλλου ερχόμουν εδώ έκανα 7 εμετούς κι έφευγα. Την πρώτη μέρα είπα ότι ήταν δηλητηρίαση, τη 2η κάτι με πείραξε, μετά; Τόσους πολλούς εμετούς δεν μπορείς να τους κρύψεις. Τώρα μπορώ να προφασιστώ ένα λουμπάγκο για μερικές μέρες. Αν όμως τραβήξει θα πρέπει να το ανακοινώσω. Απ' τους συναδέλφους και τα αφεντικά στην 1η εγκυμοσύνη είχα άριστη αντιμετώπιση και ο μόνος λόγος που δεν θέλω να το πω είναι αν κάτι δεν πάει καλά να μην το ξέρουν όλοι... Κι η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να το μάθουν στην δουλειά μου παρά όλο το σόι...

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι κατ' αρχήν όλα να πάνε καλά.

 

Να μην ανησυχείς για την δουλειά (δεν αξίζει, είμαι παθούσα)

Εάν έχεις εμπιστοσύνη στον προϊστάμενό σου τότε να του το πεις (να τον παρακαλέσεις να μην ανακοινώσει κάτι μέχρι να βεβαιωθείς ότι όλα πάνε καλά) ώστε να σου φύγει αυτό το άγχος.

 

Τώρα εάν δεν του έχεις εμπιστοσύνη τότε, ζήτα άδεια άνευ αποδοχών, ώστε αργότερα να μην το συνδέσουν με την εγκυμοσύνη στου (ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ). Πες ότι κάτι σοβαρό που δεν μπορείς να το πεις και θα τους ενημερώσεις όταν έρθει η ώρα.

 

Άλλη λύση είναι να πας στο ΙΚΑ και να τους πεις ότι έχεις διάρροια και στομαχόπονο (γαστρεντερίτιδα) και θα σου γράψουν άδεια.

 

Ευχές πολλές μα πάρα πολλές.

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Με τις κοπέλες εδώ είμαστε "φίλες", δηλαδή τα λέμε σχεδόν όλα

 

Ενταξει τοτε,εσυ ξερεις καλυτερα.Απλα εγω κρινω και λιγο εξ΄ιδιων τ΄αλλοτρια,καταλαβαινεις!!! Επειδη οι δικοι μου συναδελφοι ειναι μεσ΄την κακη προαιρεση δε σημαινει οτι ετσι συμβαινει σε ολες τις δουλειες και ολα τα γραφεια. Μια συναδελφος δικη μου με το που προσεληφθη εμεινε εγκυος στο 2ο παιδι της,κατι που ειχε κακοφανει σε αρκετους.Αφου πια γεννησε και περασε λιγος καιρος,επειδη ειχε παρει καποια κιλα διαδοθηκε φημη οτι ειναι ξανα εγκυος (στο 3ο,υποτιθεται.) Τι νομιζεις οτι γυρισε και μου ειπε λοιπον μια αλλη απο το γραφειο; "Αμα αληθευει οτι η ταδε ειναι ξανα εγκυος,δεν τη γλυτωνει την απολυση.Θα τη σουταρουνε και καλα θα της κανουνε!!!" :shock::shock::shock:

Καταλαβαινετε λοιπον τι ζηλεια επικρατει!!!

Link to comment
Share on other sites

boxofkiki όλα θα πάνε καλά αρκεί να ακολουθήσεις την φαρμακευτική αγωγή που σου σύστησε ο γιατρός σου και επιπλέον να κάτσεις στο κρεββάτι ξάπλα! Όσο για τη δουλειά και εγώ θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις τη δικαιολογία της μέσης. Μπορείς να πας σε ένα ορθοπαιδικό δημοσίου νοσοκομείου να του εξηγήσεις και εκείνος θα σου δώσει άδεια. Μην στενοχωρίεσαι όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριέσαι!!Εγώ δεν ηξερα ότι ήμουν έγκυος και είδα αίμα στο άσχετο και μάλιστα αρκετό. Και δεν έγινε τίποτα. Επίσης μετά λίγες εβδομάδες είχα καφέ υγρά, πήρα utragestan για 2 μέρες κι αυτό ήταν όλο. Πολλές γυναίκες στην αρχή έχουν αίμα. Μην ανησυχείς απλά ο γιατρός σου να είναι ενήμερος και όσον αφορά την δουλειά..1)προέχει το παιδί κι όχι η δουλειά, θα σου πουν ευχαριστώ νομίζεις::2)Αν σου γράψει ο γυναικολόγος άδεια να μην αναφέρει λόγω εγκυμοσύνης αλλά κάτι άλλο.Μπορεί να το κάνει.3)Δεν έχεις να πάρεις υπόλοιπο αδείας από φέτος έτσι ώστε ούτε να μπλέκεσαι με γιατρούς και άδειες και το τί θα γράφουν αυτές οι άδειες. Αν έχεις λοιπόν υπόλοιπο αδείας δεν τους δίνεις λογαριασμό για ποιό λόγο την θέλεις. Την δικαιούσαι και θα την πάρεις. Κι αν λείπει κι άλλος συνάδερφος θα πεις Λυπάμαι πρέπει τώρα να πάρω την άδεια μου γιατί προέκυψε ένα πολύ σοβαρό οικογενειακό μου πρόβλημα.Και τέρμα η κουβέντα..Τίθα σου πουν::Τί είναι:::Πες ότι δεν νιώθεις ακόμη άνετα να το συζυτήσεις.Μην στενοχωριέσαι και να σκέφτεσαι ότι μία έγκυος δεν απειλείται, την προστατεύει ο νόμος όσον αφορά την εργασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τις κοπέλες εδώ είμαστε "φίλες", δηλαδή τα λέμε σχεδόν όλα

 

Ενταξει τοτε,εσυ ξερεις καλυτερα.Απλα εγω κρινω και λιγο εξ΄ιδιων τ΄αλλοτρια,καταλαβαινεις!!! Επειδη οι δικοι μου συναδελφοι ειναι μεσ΄την κακη προαιρεση δε σημαινει οτι ετσι συμβαινει σε ολες τις δουλειες και ολα τα γραφεια. Μια συναδελφος δικη μου με το που προσεληφθη εμεινε εγκυος στο 2ο παιδι της,κατι που ειχε κακοφανει σε αρκετους.Αφου πια γεννησε και περασε λιγος καιρος,επειδη ειχε παρει καποια κιλα διαδοθηκε φημη οτι ειναι ξανα εγκυος (στο 3ο,υποτιθεται.) Τι νομιζεις οτι γυρισε και μου ειπε λοιπον μια αλλη απο το γραφειο; "Αμα αληθευει οτι η ταδε ειναι ξανα εγκυος,δεν τη γλυτωνει την απολυση.Θα τη σουταρουνε και καλα θα της κανουνε!!!" :shock::shock::shock:

Καταλαβαινετε λοιπον τι ζηλεια επικρατει!!!

 

 

Συμφωνώ μαζι σου!!Κανένας εργοδότης δεν θα χαρεί όταν του ανακοινώσεις ότι είσαι έγκυος.Και επίσης θα το πω κι εγώ ότι δεν γίνονται αληθινές φιλίες στην εργασία. Κι εγώ στην δουλειά μου ευτυχώς είναι πολύ καλά τα κορίτσια και μιλάμε και γελάμε αλλά ως εκεί. Το θέμα είναι να διατηρείς καλές σχέσεις με τους συναδέλφους σου κι όχι να ψάχνεις για κολλητιλίκια γιατί την άλλη μέρα θα σου την φέρουν μπουμεράνγκ.Γιατί δυστυχώς στην δουλειά έτσι είναι.. Δεν δουλεύουμε από χόμπυ αλλά από ανάγκη και ο καλύτερος θα επικρατήσει. Και πίστεψε με ότι πολλοί άνθρωποι για να πείσουν ότι είναι καλύτεροι κατηγορούν στα κρυφά τον συνάδερφο για να εξυψωθούν αυτοί. Ζούγκλα!!Και κάτι άλλο ήθελα να πω..με την δική σου εγκυμοσύνη κανείς στην δουλειά σου δεν θα χαρεί ούτε τα αφεντικό γιατί θα σε πληρώνει κι εσύ θα κάθεσαι, ούτε οι συνάδελφοι γιατί πρέπει όταν θα λείπεις να βγάλουν και την δική σου δουλειά. Όταν όμως πριν λίγους μήνες γέννησε η κοπέλα( όχι η γυναίκα, η κοπέλα) του γιου της αφεντικίνας μου το μάθαμε όλοι από την 6 εβδομάδα και μαθαίναμε μέχρι κάθε πότε ..κατουρούσε..(συγνώμη κι όλας). Και μας έλεγε ότι σταμάτησε την δουλειά η καημενούλα από τον 2 μήνα γιατί πολύ κουραζότανε. Και αναρωτήθηκα...Τί σου είναι τα αφεντικά..Αν τα έκανα εγώ αυτά και ζητούσα εγώ άδεια από τον 2 μήνα τί θα γινόταν::Θα με έστελναν σπιτάκι μου!!Έτσι είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το αιμα συμβαινει συχνα αλλα οπωσδηποτε την θεραπεια και ξαπλα εσυ (μην ξεθαρευεις).

Οσο για την αδεια πηγαινε σε ενα γιατρο και πεξτο αρωστη για ασχετο λογο (ιωση, πονος μεσης κλπ). Δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρεις αδεια

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το αίμα τελικά ευτυχώς σταμάτησε και εχτές πήγα στον γιατρό. Έκανα διακολπικό και είδαμε έναν ενδομήτριο σάκο, τίποτα άλλο όμως αφού είναι πολύ νωρίς. Σταμάτησα τα φάρμακα και σήμερα ήρθα στη δουλειά, μου είπε μόνο να μη σηκώνω βάρη και να μην κουράζομαι υπερβολικά. Έτσι προς το παρόν η ανακοίνωση αναβάλλεται! Ευτυχώς!

 

Όσον αφορά το θέμα "φίλες" στη δουλειά, συμφωνώ μαζί σας- μιλάμε- γελάμε- αλλά ως εκεί, εξάλλου γι' αυτό το έβαλα και σε εισαγωγικά :D !!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! Πολύ χάρηκα! Μακάρι να σου πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!! Ξεκούραση και ...μην σκοτώνεσαι και στη δουλειά..λίγο αραλίκι επιβάλεται!!!Με το καλό το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλό απόγευμα μανούλες όλου του κόσμου!! Είμαι πολύ φρέσκια στο φορουμ. Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συνομιλίες σας και θα ήθελα να συμμετάσχω μιας και προέκυψε ένα θέμα με την δεύτερη εγκυμοσύνη μου την οποία τώρα διανύω. Χθες επισκέφθηκα το γιατρό μου για να διαπιστώσω ότι είμαι έγκυος στην 5η με 6η εβδομάδα. Εδω και 7 μερες όμως έχω καφέ υγρά:-( ( ξεκίνησαν απαλό καφέ αλλα μετά έγιναν σκούρο καφέ εως μαύρο). Χθες το ανέφερα στο γιατρό μου και από τη στιγμη που με εξέτασε τα υγρά έγιναν περισσότερα και πιο έντονο καφέ με λίγο ερυθρό..:-(:sad:Ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει ένα ελαφρώς μικρότερο σακουλάκι (5 εβδομάδων) που όμως φαίνεται να είναι ζωντανό και να αναπτύσσεται. Μου έκανε μια ένεση proluton?? την οποία θα επαναλάβω σε μια εβδομάδα είτε έχω αίμα είτε όχι και μου έδωσε χαπάκια duphaston 3 την ημέρα. Δεν μου είπε να ξαπλώνω ή κάτι τέτοιο. Μήπως πρέπει να ανησυχήσω; Είναι "φυσιολογικό"; Όλα αυτά τα χαπάκια και οι ενέσεις; Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα παρόμοια συμπτώματα. Σας παρακαλώ διαφωτίστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...