Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ--ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ


Recommended Posts

Καλημερα διδυμομανουλες!!!

Διανυω την 30η βδομαδα διδυμης κυησης και προχθες και χθες εκανα απο μια διπλη δοση κορτιζονης.

Παρατηρησατε, οσες κανατε τις ενεσεις, καποια ατονια στις κινησεις των μωρων;

Απο το πρωι που εχω ξυπνησει δεν νιωθω κινησεις και ανησυχω. Ειναι φυσιολογικο, ειναι απο την κορτιζονη, να παρω τηλ.τον γιατρο;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα..

Εγω προσωπικα δεν καταλαβα κατι τετοιο μετα τις ενεσεις. Κινουνταν κανονικα. Αυτο δε σημαινει οτι αποκλειεται να ειναι απο αυτο, αλλα σε καθε περιπτωση, απο τη στιγμη που δε νοιωθεις τις κινησεις των μωρων σου πρεπει οπωσδηποτε να επικοινωνησεις με το γιατρο σου. Ενας υπερηχος δε βλαπτει.. Αν μη τι αλλο θα ηρεμησεις κι εσυ..

Ευχομαι να ειναι ολα καλα..

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα,χρονια πολλα!κ με το καλο τα μωρακια σου!οι ενεσεις γινονται πλεον κ σε προγραμματισμενη καισαρικη στις 37-38 εβδ.αν ομως ο γιατρος υποψιαζεται για προωροτητα της κανεις νωριτερα.πχ ειχα ενα ατυχημα στην πρωτη κυηση 6,5μηνων κ επειδη φοβηθηκαμε μην στρεσσαριστει το μωρο κ ξεκινησει τοκετος τις εκανα τοτε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,χρονια πολλα!κ με το καλο τα μωρακια σου!οι ενεσεις γινονται πλεον κ σε προγραμματισμενη καισαρικη στις 37-38 εβδ.αν ομως ο γιατρος υποψιαζεται για προωροτητα της κανεις νωριτερα.πχ ειχα ενα ατυχημα στην πρωτη κυηση 6,5μηνων κ επειδη φοβηθηκαμε μην στρεσσαριστει το μωρο κ ξεκινησει τοκετος τις εκανα τοτε

Δεν μου έχει πει οτι βλέπει προωρότητα πριν λίγες μέρες μέτρησε κ τραχηλο από 3,2 πήγε 3,5 αλλά μου έχει συζήτηση τα πιθανά σενάρια σε μια εβδομάδα και κάτι θα πάω για ντοπλερ κ μου είπε και για της ενέσεις τότε θα είναι 30 εβδομικών.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου έχει πει οτι βλέπει προωρότητα πριν λίγες μέρες μέτρησε κ τραχηλο από 3,2 πήγε 3,5 αλλά μου έχει συζήτηση τα πιθανά σενάρια σε μια εβδομάδα και κάτι θα πάω για ντοπλερ κ μου είπε και για της ενέσεις τότε θα είναι 30 εβδομικών.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

ο τραχηλος ειναι καλος,εφοσον δ εχεις κ συσπασεις δ υπαρχει θεμα.αν πχ κανεις προγραμματισμενη καισαρικη 36-38εβδ λιγες μερες πριν θα τις κανεις(εγω τις εκανα4μερες πριν τωρα που ηταν προγραμματισμενη)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ο τραχηλος ειναι καλος,εφοσον δ εχεις κ συσπασεις δ υπαρχει θεμα.αν πχ κανεις

προγραμματισμενη καισαρικη 36-38εβδ λιγες μερες πριν θα τις κανεις(εγω τις εκανα4μερες πριν τωρα που ηταν προγραμματισμενη)

ευχαριστω

Μου είπε στης 36 εβδομάδες τώρα που θα κάνω και το ντοπλερ σε μερικές μέρες θα ξερω σίγουρα.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λιν και Χρονια σου πολλα!! και σε όλα τα κορίτσια βεβαια!!

 

όπως σου τα ειπε η κοπελα είναι, εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη τις εκανα στις 24 εβδομάδες (λογω συσπασεων) και στην δευτερη στις 28 εβδομάδες λογω προωρης ρηξης υμενων (σπασαν δηλαδή τα νερα)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα!!!!

Με το καλο τα μωρακια!!!

 

Λιν κι εγω τις εκανα σχετικα νωρις. Μεταξυ 30 & 34 δεν θυμαμαι ακριβως. Κ στις 35 εσπασαν τα νερα. Δεν περιμεναμε προωρο τοκετο σε καμια περιπτωση απλα ετυχε.

 

Καλη λευτερια!!!!

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λιν. Προχωρας βλεπω... εγω εκανα 28 και 30 εβδ. Ειχα προωρες συσπασεις ομως (πολλες) κ τριδυμα. Γεννηθηκαν 31+6 κ μονο το αγορακι πηρε επιφανειοδραστικο παραγοντα. Τα κοριτσακια ανεπνεαν μια χαρα....κ για τον υπνο που εγραφες, εγω πλαι κ το χερι κατω απο την κοιλια η σε ημικαθιστη θεση. Αυτα περνουν. Σημασια εχει μονο να ειναι γερα τα παιδακια μας....φιλια!!!!

 

 

 

Δεν μου έχει πει οτι βλέπει προωρότητα πριν λίγες μέρες μέτρησε κ τραχηλο από 3,2 πήγε 3,5 αλλά μου έχει συζήτηση τα πιθανά σενάρια σε μια εβδομάδα και κάτι θα πάω για ντοπλερ κ μου είπε και για της ενέσεις τότε θα είναι 30 εβδομικών.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου ΛΙΝ μου! Εγώ τις έκανα προληπτικά τη 32η εβδομαδα. Ούτε εγώ είχα κάποια ένδειξη πρόωρου τοκετού και μπαίνω αυριο στη 36η αλλά ως γνωστόν οι δίδυμες κυήσεις είναι λίγο απρόβλεπτες οπότε προσέχουμε για να εχουμε! Αν περάσεις τη 35η με το καλό δεν έχει νόημα να τις κάνεις ή να τις επαναλάβεις γιατί το αναπνευστικό των μωρών θα είναι ώριμο. Με το καλό τα μωρά μας τη νέα χρονιά!!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ΛΙΝ μου! Εγώ τις έκανα προληπτικά τη 32η εβδομαδα. Ούτε εγώ είχα κάποια ένδειξη πρόωρου τοκετού και μπαίνω αυριο στη 36η αλλά ως γνωστόν οι δίδυμες κυήσεις είναι λίγο απρόβλεπτες οπότε προσέχουμε για να εχουμε! Αν περάσεις τη 35η με το καλό δεν έχει νόημα να τις κάνεις ή να τις επαναλάβεις γιατί το αναπνευστικό των μωρών θα είναι ώριμο. Με το καλό τα μωρά μας τη νέα χρονιά!!!!

Γεια σου charra! Μήπως η κορτιζονη προκαλεί κάποια συμπτώματα; δεν έχω βάλει ποτέ προληπτικα θα της κάνω 30 εβδομαδων. Από βάρος πως πάνε εμένα 1307 κ 1204 με έχει πιάσει άγχος πότε θα φτάσουν τα 2

Θα γεννήσεις σε πια εβδομάδα

Με το καλό τη νέα χρονιά να υποδεχτούμε τα διδυμακια μας

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου charra! Μήπως η κορτιζονη προκαλεί κάποια συμπτώματα; δεν έχω βάλει ποτέ προληπτικα θα της κάνω 30 εβδομαδων. Από βάρος πως πάνε εμένα 1307 κ 1204 με έχει πιάσει άγχος πότε θα φτάσουν τα 2

Θα γεννήσεις σε πια εβδομάδα

Με το καλό τη νέα χρονιά να υποδεχτούμε τα διδυμακια μας

 

Δεν έχει ιδιαίτερες παρενέργειες αρκεί εκείνες τις μέρες να είσαι λίγο πιο προσεκτική με το αλάτι και τη ζάχαρη! Επίσης, υπάρχει περίπτωση για μια μέρα να ειναι τα μωράκια πιό νωχελικά. Μη φοβηθείς! Θα επανέλθουν δριμύτερα. Δε ξερω ακόμα σε ποια εβδομαδα θα γεννήσω κορίτσι μου! Κι ως εδω που εχω φτάσει ειμαι πολυ ευγνώμων! Είμαι υπό στενή παρακολούθηση όμως! Τα μωρα σου εχουν πάρα πολυ καλο βάρος για διδυμα μην ανησυχείς καθόλου!!! Εμενα στο τελευταιο ντοπλερ το ενα ηταν 1850 & το άλλο 2050. Εγώ δεν αγχώνομαι τοσο για το βαρος. Και θερμοκοιτίδα να χρειαστούν για καλό τους θα ειναι κ θα μάθουν γρηγορα να τρώνε και θα πάρουν! Να σκεφτείς τωρα που πηγα για ντόπλερ στο μαιευτήριο μου έλεγε ο γιατρός μου για μωράκι που γεννήθηκε κοντα στις 40 εβδομάδες 1300! Μια χαρά βαρος παίρνει στη θερμοκοιτίδα! Γερά να ειναι κοριτσακι μου! Τίποτα άλλο! Με το καλό να μας έρθουν!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...