Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

28 αιματοκριτη στην 17 εβδομαδα κυησης!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!Θελω την βοηθεια σας!

Σημερα εκανε εξετασεις η κουνιαδα μου και ειχε αιματοκριτη 28!

Βρισκεται στην 17 εβδομαδα κυησης στο δευτερο παιδακι της!

Ξεκινησε με 39 αιματοκριτη και πριν 15 μερες ηταν 32!

Πριν τα Χριστουγεννα ξεκινησε να παιρνει 2 χαπια σιδηρου και απο την αρχη της εγκυμοσυνης παιρνει 1 φυλλικο οξυ!

Ο γιατρος της ειπε οτι πρεπει να το ψαξουν γιατι πιστευει οτι απο καπου χανει αιμα και ισως ειναι απο τα εντερα!

Μολις το ακουσε η κουνιαδα μου στεναχωρηθηκε και τρομαξε μηπως εχει κατι σοβαρο!

Βεβαια της ειπε οτι μπορει να μη κανει και πολυ καλη απορροφυση ο σιδηρος και της αυξησε το φυλλικο απο 1 στα 3 και θα της αλλαξει και το σκευασμα του σιδηρου(που δεν θυμαμαι πιο παιρνει)!

Να΄ναι κατι σοβαρο?

Γνωριζει ή ειχε καμια σας παρομοια περιπτωση?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα φτάσει κι εγώ αιμοτοκρίτη 28 στον 8ο μήνα. Ξεκίνησα με 35 και κάθε μήνα έπεφτε 1-2 μονάδες. Ο γιατρός μου μου γκρίνιαζε ότι δεν τρώω αρκετό κρέας (είμαι χορτοφάγος, αλλά στην εγκυμοσύνη έτρωγα κρέας) και αν συνεχίσω έτσι θα χρειαστώ μετάγγιση στον τοκετό. Μου άλλαξε τα σκευάσματα σιδήρου (δεν θυμάμαι ποια μου έδωσε, αλλά θυμάμαι ότι ήταν χάπια και περιείχαν και φυλλικό οξύ, 2 σε 1 δηλαδή) και μέσα σε ένα μήνα ο αιματοκρίτης μου έφτασε 32, χωρίς να αλλάξω το παραμικρό στη διατροφή μου. Γέννησα χωρίς κανένα πρόβλημα, και ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν θα έκανα μετάγγιση με 28 αιματοκρίτη, απλά ήθελε να με τρομάξει για να αρχίσω να τρέφομαι καλύτερα. Φαντάζομαι ότι αν έπεφτε ο αιματοκρίτης κάτω από 28, μάλλον θα χρειαζόμουν μετάγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου κάπου στον 5ο μηνα και μετά ήταν κάτω απο 29.Ο γιατρός μου με κυνηγούσε να τρώω κρέας ,μου αυξησε τον σίδηρο, αλλά δεν με τρομοκράτησε κι όλας.Μου είπε οτι ειναι αναμενόμενο και φυσιολογικό ο αιματοκρίτης να είναι πεσμένος στην εγκυμοσύνη.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα 5ο-6ο είχα 29 αιματοκρίτη τελικα μου άλλαξε το σιδηρο legofer αμπουλα και μου έδωσε το gyno-tardyferon χαπακι 2 φορες την ημερα γιατι ήταν λεει καλυτερο και εγω απο την πλευρα μου γιατι δεν ήθελα καθόλου το κρέας,αρχισα λοιπον να τρωω μοσχαρι και σπανακι τελικα πηγα τον αιματοκριτη στους 32.Μου είπε παντως ότι αυτοι οι 2 μηνες είναι που τραβαει το μωρο και μετα αυξανεται σιγα σιγα.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...