Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SALOSPIR ΤΕΛΟΣ


Recommended Posts

Μέχρι τώρα απο την αρχή της εγκυμοσύνης έπαιραν σαλοσπιρ , όπως και την αντιπηκτική αγωγή με τις ενέσεις.

εδώ και 2 εβδομάδες μειώσαμε τη δόση της σαλοσπιρ απο 160 σε 80 αλλά ήρθε η μέρα που πρέπει να την σταματήσουμε για τον επερχόνο τοκετό !

 

εγώ ανησυχώ αν θα είμαι καλλυμένη μόνο με τις ενέσεις ?

 

καμμια που να έπαιρνε σαλοσπιρ μπορεί να μου πεί αν και πότε την σταμάτησε ?

 

φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωράκι μου, αλλά κι απ' την άλλη σκέφτομαι πως τοκετός με σαλοσπιρ δεν γίνεται!!!!

 

ουφφφφ :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με τα salospir διότι δεν παίρνω, κάνω μόνο τις clexane 0,80 αλλά την τελευταία φορά που ρώτησα τι γίνετε όταν πλησιάζει ο τοκετός και θέλεις να κάνεις επισκληρίδιο ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να τις σταματήσουμε 2 - 3 μέρες πριν. Δεν νομίζω ότι κινδυνεύουμε εμείς ή τα μωράκια μας για 2 με 3 μέρες.

Σου εύχομαι με κανέναν πόνο σύντομα να πάρεις αγκαλιά το κοριτσάκι σου :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

ουτε και γω μπορω να βοηθησω με την salospir.

Κατερίνα εγω χτες μιλησα με την αιματολογο του λαικου και μου ειπε οτι την ενεση τη σταματαμε μονο την ημερα του τοκετου. Δεν ειναι υπερ 2-3 μερες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με τα salospir διότι δεν παίρνω, κάνω μόνο τις clexane 0,80 αλλά την τελευταία φορά που ρώτησα τι γίνετε όταν πλησιάζει ο τοκετός και θέλεις να κάνεις επισκληρίδιο ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να τις σταματήσουμε 2 - 3 μέρες πριν. Δεν νομίζω ότι κινδυνεύουμε εμείς ή τα μωράκια μας για 2 με 3 μέρες.

Σου εύχομαι με κανέναν πόνο σύντομα να πάρεις αγκαλιά το κοριτσάκι σου :)

 

σ' ευχαριστώ κατερίνα μου , με τις ενέσεις προς το παρόν δεν με απασχολεί γιατί ο γιατρός μου εξήγησε πως και να μην προλάβουμε να τις σταματήσουμε δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά για την σαλοσπιρ πρέπει οπωσδήποτε για να μην έχουμε αιμοραγία!

 

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

πρώτα σκέφτομαι το μωρό μου και μετά εμένα αλλά θα πρέπει να είμαστε και οι δύο καλά!

 

με το καλό και το δικό σου νινι! :wink::D

Link to comment
Share on other sites

ουτε και γω μπορω να βοηθησω με την salospir.

Κατερίνα εγω χτες μιλησα με την αιματολογο του λαικου και μου ειπε οτι την ενεση τη σταματαμε μονο την ημερα του τοκετου. Δεν ειναι υπερ 2-3 μερες πριν.

 

Τι άλλο σου είπαν σχετικά? Γιατί και εγώ είχα ρωτήσει την τελευταία φορά αλλά δεν ήταν η αρμόδια γιατρός και απλά μου είπε ότι όταν πλησιάζει ο καιρός θα τα πούμε αναλυτικά.

Εγώ θα ξαναπάω 1η Οκτώβρη αν θες να τα πούμε από κοντά. :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικολ το μονο που μπορω να σου πω σχετικα με το salospir ειναι πως το παιρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης και θα συνεχισω να το παιρνω μεχρι τον 8ο.

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα εχω απαντησει στο "ΤΟΚΕΤΟΣ ΚΑΙ ΗΠΑΡΙΝΗ/ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ???", δες εκει.

Απο το λαικο σημερα εμαθα αποτελεσματα οποτε μετα απο ενα μηνα θα ξαναπαω. Δε μπορει, καποια στιγμη θα συναντηθουμε!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μόλις γύρισα απο το γιατρό

αγχώθηκα και ανέβασα πίεση

 

και αυτό που έμαθα είναι οτι θα γεννήσω με καισαρική σε 2 εβδομάδες

ακριβώς θα μάθω στις 30 του μήνα

 

ααα η μπέμπα μου είναι 2714γρ :lol::oops:

 

:D

 

είμαι πολύ χαρούμενη

βέβαια θα πάρω κορτιζόνη αυτές τις εβδομάδες , λόγω πόνου στα δάχτυλα και για να ωριμάσουν καλύτερα οι πνεύμονες της μικρής :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

εγωωωωωωωωωωωωω γενναω μεσα απριλιου περιπου. με καισαρικη θα μου το παρουν πιο μπροστα(εχω ηδη γεννησει με καισαρικη)οποτε αρχες και γω. με το καλο ολες οι μανουλες και γερα παιδακια να εχουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, αντί για salospir πήρατε κάτι άλλο πρίν γεννήσετε? Δεν είναι επικίνδυνη η έλλειψη του salospir για ένα μήνα?

 

Εγώ θα το σταματήσω την 37η εβδομάδα, γιατί θέλει μία εβδομάδα για να έρθει στα φυσιολογικά του το αίμα. Οπότε υποθέτω τουλάχιστον για μία ακόμα εβδομάδα μετά την παύση του salospir δεν υπάρχει κίνδυνος. Ωστόσο γιατί το παίρνεις; Υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας ή απλώς προληπτικά;

Link to comment
Share on other sites

kai στις δυο εγκυνοσυνες σταματησα την σαλοσπιρ την 37 εβδομαδα δεν ειναι επικυνδυνο το να το σταματησεις αντιθετα το να την σινεχισεις ειναι το προβλημα συμφωνα φυσικα και με την γνωμη του γιατρου γεννησα στις 38 βδομαδες και στα δυο η ενεσεις ειναι αυτες που παρεχουν στο εβρυο την μεγαλυτερη προστασια ...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα! ειμαι στην 34η εβδομαδα και παιρνω salospir απο την αρχη της εγκυμοσυνης για προληπτικους λογους. επαιρνα και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη αλλα δεν θυμαμαι ποτε τα ειχα σταματησει. ακομα δεν μου εχει πει ο γιατρος τιποτα, για το ποτε θα τα σταματησω δηλαδη. θα παω επισκεψη στο γιατρο στην 35η+6μ βδομαδα. Γνωριζει καμια ποτε το σταματαμε, γιατι εχω αρχισει να αγχωνομαι, αλλα δεν θελω να τον παρω τηλεφωνο;

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα και εχω θρομβοφιλια και στη δευτερη εγκυμοσυνη τωρα...το σαλοσπιρ το εκοψα την πρωτη φορα στην 28η εβδομαδα περιπου , ενω τωρα εκρινε η αιματολογος να το κοψω ακομη νωριτερα, περιπου στην 20η εβδομαδα..θα ελεγα να τον παρεις τηλ. δε θελω να σε αγχωσω αλλα πολλες φορες σκεφτομαστε να μην ενοχλησουμε το γιατρο και τελικα αυτο βγαινει σε βαρος μας....

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα αλλα επειδη ειμαι σε στενη παρακολουθηση γιατι εχω συσπασεις σκεφτηκα οτι θα μου το ελεγε, γιατι και τα yutopar που παιρνω για τις συπσασεις μου ειπε οτι θα τα σταματησω στην 36η εβδομαδα, για το salospir ομως δεν μου ειπε κατι και δεν θυμαμαι και στην κορη μου ποτε το σταματησα. μαλλον θα τον παρω να τον ρωτησω...

Link to comment
Share on other sites

να τον παρεις τηλ. κοριτσακι...αυτο για τις συσπασεις σου ειπε για την 36η εβδ. για το λογο του οτι μετα απο αυτη την εβδομαδα, οι συσπασεις ειναι επιθυμητες, για να οδηγησουν και σε ενα φυσιολογικο τοκετο...το σαλοσπιρ ειναι αλλη ιστορια, και επειδη η πηξη στο αιμα και ιδιαιτερα στην κυηση δεν ειναι παιχνιδακι ...παρε τον τηλ...να πανε ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...