Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπύρα- εγκυμοσύνη- θηλασμός


Recommended Posts

Έχετε ακούσει αν η μπύρα κάνει καλό προς το τέλος της εγκυμοσύνης; Για τον θηλασμό είχα ακούσει απο παλιά ότι βοηθάει, αλλά για την εγκυμοσύνη δεν το ήξερα... Ένας γιατρός το είπε στην κουμπάρα μου όταν ήταν περίπου στον 8ο (χωρίς να της εξηγήσει το γιατί) κι επίσης η ίδια το άκουσε κι απο άλλους...

Αλλά και ο δικός μου γιατρός όταν συζητούσαμε γενικά για το αλκοολ στην εγκυμοσύνη, μου είπε οτι λίγη μπύρα σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν βλάπτει καθόλου...Βέβαια, απο το "δεν βλάπτει" του δικού μου γιατρού μέχρι το "κάνει καλό" του άλλου υπάρχει κάποια απόσταση...

Αν έχετε ακούσει κάτι σχετικό διαφωτίστε με... :roll:

 

.png

 

.png

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως ξέρω πως λίγη μπύρα ή λίγο κρασάκι δεν βλάπτει στην εγκυμοσύνη :wink:

Τώρα για τη ποσότητα μιλάμε δεν ξέρω...εγώ που και που πίνω κανά δυο γουλίτσες μπύρα...ε, δεν νομίζω ότι αυτό θα βλάψει το νινάκι μου :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο μας έφερναν κάθε μεσημέρι 1 μικρό μπουκάλι μπύρα ΧΩΡΙΣ ΑΛΚΟΟΛ.

Δεν επιρρεάζει αρνητικά και φαίνεται ότι βοηθάει την γαλουχία.Πάντως εμένα μου άρεσε η γεύση και έπινα αραιά και που όταν θήλαζα.Στην εγκυμοσύνη όμως είναι ζήτημα αν ήπια μισό ποτήρι αλκοολούχου ποτού σε 9 μήνες!!

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Για την εγκυμοσύνη μπορώ να σου πω τι μου είχε πει ο δικός μου γιατρός. Επειδή με είχε πιάσει κάτι και ήθελα συνέχεια μπύρα (εγώ που πίνω μία το χρόνο) μου είχε πει αν το θέλω τόσο μπορούσα να πίνω μέχρι 2 ποτήρια τη βδομάδα. Για το θηλασμό το μόνο σίγουρο είναι το νερό, αλλά ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ! :lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εννοείται ότι μόνο η υπερβολή βλάπτει...άλλωστε κι εμένα ο γιατρός μου στην πρώτη εγκυμοσύνη απο κάποια φάση και μετά μου είχε συστήσει ένα ποτηράκι ημίγλυκο κόκκινο κρασί με το φαγητό μου. Και γενικά, όταν τον ξαναρώτησα τώρα (αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα και για μια τέτοια ποσότητα) επειδή στην άλλη μου κουμπάρα απαγόρευε μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης έστω και μια γουλιά αλκοόλ ο δικός της γιατρός, μου εξήγησε ότι υπάρχουν δυο "σχολές" επί του θέματος: Η αμερικάνικη που λέει ούτε σταγόνα αλκοόλ στην εγκυμοσύνη και η ευρωπαϊκή που δεν το θεωρεί κακό όταν φυσικά είναι με μέτρο (με πολύ μέτρο, έστω). Μην φανταστείτε βέβαια ότι κι εγώ είμαι του ποτού! Μόνο το καλοκαίρι πίναμε καμιά μπυρίτσα με τον γερμανοανατραφέντα σύζυγο! Κι απο κρασί μόνο το κόκκινο αντέχω λίγο (γενικά, όχι τώρα!)

Απλά μου έκανε εντύπωση ο άλλος γιατρός που είπε ότι κάνει καλό η μπύρα...

 

.png

 

.png

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω έχω μπερδευτεί με το συγκεκριμένο θέμα γιατί διάβασα σε κάποια έρευνα ότι ακόμα και το λίγο αλκόολ μπορεί να βλάψει το έμβρυο....και η γιατρός μου λέει μισό ποτήρι το πολύ σε καμιά γιορτή άμα κάτσει, όχι συχνά.

Πάντως παλαιότερα έχω διαβάσει ότι οφελεί πολύ η μπύρα χωρίς αλκοολ γιατί περιέχει βιταμίνη Β (από το λυκίσκο).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά βοηθάει στο θηλασμό αν χτυπάω κάνα ποτηράκι μπύρα χωρίς αλκοόλ από τον άλλο μήνα που έρχεται και καλοκαιράκι και τραβιέται η άτιμη?Ή τσάμπα θα μπεκρουλιάσω? :lol::lol:

Στην ίδια λογική βοηθάει και η προληπτική χορήγηση λεκιθίνης στο τέλος της εγκυμοσύνης?Ή μόνο όταν θηλάζεις?

Πάντως από όλα τα αλκοολούχα ποτά μόνο η μπύρα με τραβάει!Και στη μαμά μου το ίδιο συνέβαινε.Βέβαια δεν πίνω πάνω από 2-3 γουλιές κι αν τύχει..άντε να τυχε και 3 φορές ως τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Ελά ρε γερακίνα μου για 2-3 γουλιές μην το συζητάς πιστεύω! Η μπύρα είναι πολύ ελαφρύ αλκόολ, να φανταστείς ότι στην Τσεχία (είναι μια γνωστή μου απο εκεί) δίνουν στα μωρά μπύρα για να κοιμούνται!!!!

Αν θες να την απολαύσης όμως και εν όψη καλοκαιριού πήγαινε σε κάποιο μεγάλο σουπερ μαρκετ και πάρε μερικές χωρίς αλκόολ μόνο για σένα για να μην έχεις και καθόλου τύψεις...εγω αυτό θα κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μπύρα έχει μόνο 5% αλκόολ!!! Είναι πολύ πιο ελαφριά και απο το ποτήρι κρασί. Εμένα ο γιατρός μου έχει πει ότι μπορώ να πίνω 2-3 ποτήρια την εβδομάδα ή μπύρα ή κρασί. Καλά μέχρι στιγμής αν εξαιρέσουμε φυσικά τον πρώτο μήνα που δεν ήξερα ότι ήμουν έγκυος (ήταν και Χριστούγεννα) καταλαβαίνεται.......... έχω πιεί 3 ποτηράκια μπύρα.

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει τύψεις δε θα έχω,αλλά οφέλη στο θηλασμό θα έχω?Αυτό δεν έχω καταλάβει..

 

κορίτσια χαλαρώστε...δεν παθαίνει τίποτε το μωρό από την μπύρα εκτός κι αν γίνεται καθημερινή χρήση που δεν νομίζω να το κάνει καμία μας αυτό. Εμένα με τραβάει πολύ η μπύρα και γενικώς μου άρεζε πάντοτε...δεν φαίνεται ότι μεγάλωσα στην Γερμανία;;; :lol::lol: Μπάμ κάνει :lol::lol:

 

gerakina μου όφελος θα έχεις...ξέρω από την συνυφάδα μου που ο γιατρός της είπε να πίνει μπύρα κατά την διάρκεια του θηλασμού. Κι αν δεν ήθελε μπύρα της είχε πεί να πάρει μαγιά μπύρας και να την βάζει μέσα σε ένα ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι και να πίνει... :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Τις μπύρες χωρίς αλκοόλ που τις βρίσκει κανείς; Μου είπανε κι εμένα ότι κάνει καλό στον θηλασμό αλλά δεν ήξερα οτι υπάρχουν και χωρίς αλκοόλ!

 

πρέπει να υπάρχουν στα μεγάλα τα Σούπερ Μάρκετ τύπου ΑΒ και τέτοια!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει σε όλα τα μεγάλα σούπερ μάρκετ.Χωρίς αλκοόλ καλύτερα είναι γιατί έτσι κι αλλιώς η μαγιά είναι που χρειάζεται για το γάλα.

 

Καλέ δεν αγχώνομαι καθόλου!Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν βοηθάει να πίνω καμιά μπύρα στους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης όχι κατά τη διάρκεια του θηλασμού.αυτό το ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα!!! Κι εγώ έχω μπερδευτεί σχετικά με την κατανάλωση αλκοόλ στην εγκυμοσύνη και να γιατί. Ενώ σχεδόν όλοι οι γιατροί συμφωνούν οτι το αλκοολ μπορεί να βλάψει το έμβρυο μια φιλη μου είπε πως σύμφωνα με τη γιατρό της (η οποία είναι πολύ καλή, τη γνωρίζω) η κατανάλωση στο τρίτο τρίμηνο (με μέτρο βέβαια) αποτρέπει τον κίνδυνο του ίκτερου στο μωρό.

τι να πω, έχω καταμπερδευτεί. Το εχετε ξανακούσει?

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως ξέρω πως λίγη μπύρα ή λίγο κρασάκι δεν βλάπτει στην εγκυμοσύνη :wink:

Τώρα για τη ποσότητα μιλάμε δεν ξέρω...εγώ που και που πίνω κανά δυο γουλίτσες μπύρα...ε, δεν νομίζω ότι αυτό θα βλάψει το νινάκι μου :wink:

 

χικ χικ χικ................. :roll::roll::roll::roll:

χαχαχα... κορίτσια να σας πώ εγώ που έχω κάνει διατριβή στο είδος.....

 

καταρχήν η μπύρα ΔΕΝ μεγαλώνει το στήθος...δ υστυχώς είναι μύθος αυτό...

η μπύρα χωρίς αλκοολ είναι μπύρα με ποσότητα 0,5% αλκοολ, δηλαδή τίποτα αν αναλογιστείτε ότι οι κανονικές περιέχουν από 4 έως και 10% ...... ( που σε στέλνει εντελώς............)

 

λίγο αλκοολ΄κατα τη διάρκει ατης εγκυμοσύνης δεν είναι κακό αρκεί να μην γίνεται συστηματικα. πχ ένα ποτήράκι κρασί που και πού ( κατα προτίμηση κόκκινο αλλά και λευκό...) , λευκά αλκοολούχα ποτά όπως τζίν κλπ.΄περίπου 2 δάχτυλάκια ( όχι καθετα , οριζόντια ετσι?????? :shock::shock::shock::shock: )

 

 

αλλά να σας πώ την μπυρίτσα χωρίς αλκοολ την έχω ξεσκίσει και δεν ύπάρχει κανένα πρόβλημα. ( δεν πίνω και κάθε΄μέρα αλλά όποτε μου κάνει κέφι... κατεβαίνει η άτιμη ωραιότατα....)

 

όσο για το πού υπάρχουν ακόμα και στα carrefour και σε όλα τα SM αλλ΄αείναι σε περιορισμένη ποσότητα και χλωρο... βλέπεις δεν είναι και πολλοί αυτοί που τις προτιμούν...

πάντως οι καλύτερες είναι οι GROLSH και BUCKLER....

μόνο που σκέφτομαι τον αφρό..... μιαμ μιαμ......

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξέρω πως λίγη μπύρα ή λίγο κρασάκι δεν βλάπτει στην εγκυμοσύνη :wink:

Τώρα για τη ποσότητα μιλάμε δεν ξέρω...εγώ που και που πίνω κανά δυο γουλίτσες μπύρα...ε, δεν νομίζω ότι αυτό θα βλάψει το νινάκι μου :wink:

 

χικ χικ χικ................. :roll::roll::roll::roll:

χαχαχα... κορίτσια να σας πώ εγώ που έχω κάνει διατριβή στο είδος.....

 

καταρχήν η μπύρα ΔΕΝ μεγαλώνει το στήθος...δ υστυχώς είναι μύθος αυτό...

η μπύρα χωρίς αλκοολ είναι μπύρα με ποσότητα 0,5% αλκοολ, δηλαδή τίποτα αν αναλογιστείτε ότι οι κανονικές περιέχουν από 4 έως και 10% ...... ( που σε στέλνει εντελώς............)

 

λίγο αλκοολ΄κατα τη διάρκει ατης εγκυμοσύνης δεν είναι κακό αρκεί να μην γίνεται συστηματικα. πχ ένα ποτήράκι κρασί που και πού ( κατα προτίμηση κόκκινο αλλά και λευκό...) , λευκά αλκοολούχα ποτά όπως τζίν κλπ.΄περίπου 2 δάχτυλάκια ( όχι καθετα , οριζόντια ετσι?????? :shock::shock::shock::shock: )

 

 

αλλά να σας πώ την μπυρίτσα χωρίς αλκοολ την έχω ξεσκίσει και δεν ύπάρχει κανένα πρόβλημα. ( δεν πίνω και κάθε΄μέρα αλλά όποτε μου κάνει κέφι... κατεβαίνει η άτιμη ωραιότατα....)

 

όσο για το πού υπάρχουν ακόμα και στα carrefour και σε όλα τα SM αλλ΄αείναι σε περιορισμένη ποσότητα και χλωρο... βλέπεις δεν είναι και πολλοί αυτοί που τις προτιμούν...

πάντως οι καλύτερες είναι οι GROLSH και BUCKLER....

μόνο που σκέφτομαι τον αφρό..... μιαμ μιαμ......

 

τι να την κάνω την μπύρα αν δεν έχει αλκοόλ? :lol: ??

αφήστε γιατί προ εγκυμοσύνης μπορούσα να πιω και 4 μπύρες απανωτά.τώρα κομμένα αυτά μαχαίρι.

Στην αρχή της εγκυμοσύνης με το ΟΚ του γιατρού έπινα μια στο τόσο ένα ποτηράκι ΚΟΚΚΙΝΟ κρασί.Ήταν και η εποχή που παντρεύτηκα οπότε λίγο το ταξιδάκι, λίγο το πάρτυ, ε.... :?

 

από τον 5 μήνα και μετά, καμιά γουλιά από τον καλό μου μόνο.

Χθες είχαμε κόσμο και κάποιος άφησε μπύρα στο ποτήρι . Όταν λοιπόν πήγα να αδειάσω το ποτήρι στο νεροχύτη, μου μύρισε η μπυρίτσα τοσο ωραίααααα ...αχχχχ ούτε το ωραιότερο φαί δεν μυρίζει τόσο ωραία... :lol::lol::lol:

 

ΜΙΑ ΘΥΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ... ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ! :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Νικάκι, δεν το καταλαβαίνεις ότι δεν έχει αλκοολ, η γεύση είναι 99,99% η ίδια, απλά δεν σου αφήνει τη ζαλαδίτσα μετά το 3ο μπουκάλι.... χικ χικ χικ.......

 

αλλά κατα τα άλλα όλα τα λοιπά συμπτώματα είναι τα ίδια, όπως η συχνοουρία...................... :?

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες! παλιά λέγανε στις γυνάικες που θυλάζουν να τρώνε σούπες και να πίνουν μπύρα για να κατεβάσουν γάλα. αυτό δεν ισχύει πια. αυτό που ρώτησα και έψαξα, τον καιρό που θυλαζα ήταν, μετά από πόση ώρα η μπύρα και ο καφές κατεβάινουν στο γάλα; αφ' ενός ο καφές είναι πτητικός ("εξατμίζεται" και δεν κατεβάινει στο γάλα), η μεν μπύρα μετά παό 2 ώρες μπορείς να θυλάσεις κανονικά. Για το κρασι νομίζω είανι 4 ώρες. αλλα δεν ξέρω γιατί δεν πίνω κρασί!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τελικά εδώ μέσα για την μπύρα βρήκα μια δημοσίευση της Αγλαίας οτι η μπύρα δε βοηθάει στη γαλουχία,αλλά η μαγιά μπύρας που κυκλοφορεί σε χάπια,επειδή τα 6γρ που περιέχει η δόση για θηλάζουσες μανούλες αντιστοιχούν σε ένα βαρέλι μπύρα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες! παλιά λέγανε στις γυνάικες που θυλάζουν να τρώνε σούπες και να πίνουν μπύρα για να κατεβάσουν γάλα. αυτό δεν ισχύει πια. αυτό που ρώτησα και έψαξα, τον καιρό που θυλαζα ήταν, μετά από πόση ώρα η μπύρα και ο καφές κατεβάινουν στο γάλα; αφ' ενός ο καφές είναι πτητικός ("εξατμίζεται" και δεν κατεβάινει στο γάλα), η μεν μπύρα μετά παό 2 ώρες μπορείς να θυλάσεις κανονικά. Για το κρασι νομίζω είανι 4 ώρες. αλλα δεν ξέρω γιατί δεν πίνω κρασί!

 

Η καφεΐνη περνάει στο γάλα και αν η μαμά πιει πάνω από δύο καφέδες το 24ωρο μπορεί το μώρό να έχει υπερδιέγερση. Δεν εξατμίζεται η καφεΐνη, ούτε είναι πτητική. Αν ήταν θα έφευγε από τον ανοιχτό καφέ και μέχρι να τελειώσουμε τη συσκευασία δεν θα υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Το αλκοόλ επιτρέπεται στο θηλασμό αλλά όχι στην εγκυμοσύνη.

 

Έχει φανεί ότι μπορεί να είναι βλαβερό ακόμη και σε μικρές ποσότητες ιδιαίτερα στο πρώτο διάστημα.

 

Τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης οτιδήποτε είναι πολύ περισσότερο επιβλαβές σε σχέση με τους τελευταίους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Νικάκι, δεν το καταλαβαίνεις ότι δεν έχει αλκοολ, η γεύση είναι 99,99% η ίδια, απλά δεν σου αφήνει τη ζαλαδίτσα μετά το 3ο μπουκάλι.... χικ χικ χικ.......

 

αλλά κατα τα άλλα όλα τα λοιπά συμπτώματα είναι τα ίδια, όπως η συχνοουρία...................... :?

 

 

μηπςσ μπορειτε να μου πείτε πώς μπορώ να βάλω αυτά τα sticker Που έχετε στο τέλος κάθε message???:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω παντως στο πρωτο ειχα πιει στην αρχη που δεν το ηξερα μεχρι και 5 κουτακια μπυρας μονη (ειχα παρεα που την παει τη μπυρα οπως και εγω)προς το τελος της εγκυμοσυνης ειχα πιει μια φορα ενα cosmopolitan(ειχαμε απει στο καζινο)και γενικως κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης επινα 3-4φορες τη βδομαδα ενα ποτηρι μπυρας.το παιδι ευτυχως βγηκε υγιεστατο και ζωηρο ζωηρο.αυτο ισως να μην εκανε καλο σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...