Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σταυροπόδι στην διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

εγώ πάντως αναψυκτικά δεν πίνω παιδιά...ούτε πριν μέινω έγγυος έπινα δηλαδή, αλλά τώρα ένας λόγς παρα πάνω...τα θεωρώ τίγκα στο χημικό@@ αλλά δεν πιστεύω και ότι κουφαίνεται το παιδί και τέτοιες βλακείες

 

 

Πολύ ωραίο θέμα nikoleta_ μου! Κι εμένα με βολεύει πολύ να κάθομαι σταυροπόδι και κάθε φορά που με έβλεπε η μαμά μου, φρίκαρε. "Μην κάθεσαι έτσι", μου έλεγε. "Δεν κάνει για το μωρό!" Φυσικά ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν παθαίνει τίποτα το μωρό με το σταυροπόδι. "Να μου τα λες κάτι τέτοια, μου είπε, γιατί στο τέλος θα φτιάξω και βιβλίο". Είναι στην ίδια κατηγορία με εκείνο το φοβερό ότι αν πίνεις αναψυκτικά με ανθρακικό, κουφαίνεται το μωρό από τις φυσαλίδες:roll::roll: Ναι το έχω ακούσει κι αυτό...
y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλημερα, εχει ακουσει καμια σας οτι δεν κανει να κα8ομαστε σταυροποδι ( το ενα ποδι πανω στο αλλο δηλαδη) οσο ειμαστε εγγυες? και αν οντως ειναι ετσι γιατι?

 

 

Νικολέτα μου, με είχαν πρήξει με αυτό, ΕΙΧΑ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ. Μόνο σταυροπόδι με βολεύει και όλο ξεχνιόμουν και το έκανα και τσίριζαν όλες γύρω μου. Πάω και εγώ στον Αλεξανδρόπουλο και του το λέω, γιατρέ τι να κάνω;;; μου το απαγορεύουν;;; Γελούσε για κανένα 10λεπτό. Πάει στο γραφείο, στον άνδρα μου και του λέει χαχαχαχαχα κάποιες της είπαν να μην κάνει σταυροπόδι......δεν είμαστε καλά......και γελούσε με την ψυχή του. Όπως καταλαβαίνεις παλιά μυαλά, παλιές συμβουλές, δεν πειράζει το σταυροπόδι. Τώρα αν άλλοι γιατροί έχουν άλλη γνώμη, πάω πάσο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που μπορεις κάτσε και σταυροποδι...κοιμησου και μπρουμυτα...γενικως κανε οτι σε ευχαριστει.Γιατι σε λιγο καιρο ολα αυτα...θα σε δυσκολευουν οποτε θα τα κοψεις θες δε θες.Εγω τουλαχιστον που ειμαι στον εβδομο πλεον δυσκολευομαι ...και ειδικα στον υπνο δε βολευομαι με τπτ πλεον.Ολα μου φταινε.

 

Οσο για το τι λεει ο ενας και ο αλλος...μαθε να κλεινεις τ'αφτια και να τους αγνοεις πριν σε τρελλανουν.Μονο το γιατρο σου ν'ακους.

Link to comment
Share on other sites

Νικολέτα μου, με είχαν πρήξει με αυτό, ΕΙΧΑ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ. Μόνο σταυροπόδι με βολεύει και όλο ξεχνιόμουν και το έκανα και τσίριζαν όλες γύρω μου. Πάω και εγώ στον Αλεξανδρόπουλο και του το λέω, γιατρέ τι να κάνω;;; μου το απαγορεύουν;;; Γελούσε για κανένα 10λεπτό. Πάει στο γραφείο, στον άνδρα μου και του λέει χαχαχαχαχα κάποιες της είπαν να μην κάνει σταυροπόδι......δεν είμαστε καλά......και γελούσε με την ψυχή του. Όπως καταλαβαίνεις παλιά μυαλά, παλιές συμβουλές, δεν πειράζει το σταυροπόδι. Τώρα αν άλλοι γιατροί έχουν άλλη γνώμη, πάω πάσο. :rolleyes:

μπα τα ιδια και ο δικος μου εσκασε στα γελια.τι ακουνε και αυτοι οι γιατροι

Link to comment
Share on other sites

Για τον μοναδικό λόγο που θα μπορούσα να πω

οτι το σταυροπόδι κάνει κακό (απο προσωπική εμπειρία)

 

είναι στο κυκλοφορικό των ποδιών !

 

Εγώ στην εγκυμοσύνη μου στους τελευταίους μήνες

είχα "θέμα" με την κυκλοφορία των ποδιών μου

(είχαν καταπρηστεί)

και έβλεπα οτι με το σταυροπόδι χειροτέρευαν...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα που μπορεις κάτσε και σταυροποδι...κοιμησου και μπρουμυτα...γενικως κανε οτι σε ευχαριστει.Γιατι σε λιγο καιρο ολα αυτα...θα σε δυσκολευουν οποτε θα τα κοψεις θες δε θες.

 

Αυτο ακριβως μου απαντησε ο γυναικολογος μου οταν τον ρωτησα για το σταυροποδι (με ειχε πρηξει κι εμενα μια φιλη μου!)

Το σωμα σου θα σου "πει" ποτε δεν πρεπει να κανεις κατι. Εφ' οσον δεν νιωθεις δυσφορια κανε ο,τι θελεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ε αυτό δεν το είχα ξανακούσει...να μην βγαίνεις έξω όταν σουρωπώνει..δλδ σε όλη την εγκυμοσύνη τα βράδυα κατά τις παλιές έπρεπε να την βγάζουμε μέσα???

ω ναι!η στην 1η μου γεννα ηρθαν φιλοι για καφε το απογευμα και τοτε ειχαμε μονοκατοικια με εχωσε μεσα η μανα μου και ημουν στο παραθυρο εγω τα παιδια απο εξω και μετα απο κανα 10λεπτο καταλαβα τι εγινε με το ζορι σου λεω με εβαλε μεσα και φυσικα βγηκα ακουσε και ενα γαλλικο...καλα 1η γεννα 20 χρονων ψαρωσα για λιγο;)

Βασικά όχι μόνο για αυτό...Εμένα μου εξήγησε μια νοσοκόμα ότι είναι ΚΑΛΟ (όχι απαγορευτικό!) να μην καθόμαστε σταυροπόδι, γιατί από το μηρό περνάει μια κεντρική αρτηρία και όταν ακθόμαστε σταυροπόδι, πιέζουμε την κυκλοφορία του αίματος σε όλο μας το σώμα και επειδή στην εγκυμοσύνη η κυκλοφορία επιβαρύνεται, είναι καλό να το αποφεύγουμε το σταυροπόδι...

 

Όταν γέννησα, πριν πάω στο δωμάτιο μου, όσο καθόμουν στο κρεβάτι που γέννησα, η μαία μου σταύρωσε τα πόδια...Τυχαίο?Δε νομίζω!Μου τα σταύρωσε για να μειώσει τη ροή του αίματος όπως μου είπε, αφού το σταυροπόδι εμποδίζει την κυκλοφορία...Οπότε...έχω το νου μου πλέον σε αυτή την εγκυμοσύνη...

ακριβως λογο κεντρικης αρτηριας δεν πρεπει να μας ξαπλωνουν και οταν γενναμε γτ πιεζετε και δημιουργει προβλημα πιεσης εκεινη την ωρα,αλλα μας ξαπλωνουν παρα τααυτα!!!η ουσια ειναι οτι αν νιωθεις δυσφορια δεν καθεσε σταυροποδι!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εμενα με το σταυροποδι αρχιζει τα κλωτσιδια!μαιες που ρωτησ αμου ειπαν οτι το σταυροποδι ευθυνεται για σχηματισμο κι εμφανιση κιρσων στο αιδοιο!για υτο προσοχη!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εμενα με το σταυροποδι αρχιζει τα κλωτσιδια!μαιες που ρωτησ αμου ειπαν οτι το σταυροπόδι ευθύνεται για σχηματισμό κι εμφάνιση κιρσών στο αιδοίο! γιαυτο προσοχη!

 

:shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

Καλα το τι ακους κατα την εγκυμοσυνη δε λεγεται γενικοτερα.Εγω πραττω με βαση του πως νιωθω εγω καλα.

 

Αυτό ξαναπέστω! Κι εγώ είμαι 3 μηνών, κι έχω ακούσει για το σταυροπόδι, για το τι θα τρώω, να τρώω βιολογικά, βιταμίνες κλπ- χώρια ό,τι τρόπο μπορείτε να φανταστείτε που μαντεύει το φύλο του παιδιού.

Πάντως προς το παρόν δεν με ενοχλεί το σταυροπόδι. Τώρα το μικρό είναι τόσο μικρό που κάνει τούμπες και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Φαντάζομαι πιο μετά και να θέλω δεν θα μπορώ να καθήσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...