Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ "ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ " ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

καψώνια μας κάνουν τα πιτσιρίκια μας από τώρα :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


fasolaki το μωράκι δεν παθαίνει τίποτα ούτε από βήχα ούτε από φτέρνισμα ούτε από γέλιο.Μην στεναχωριέσαι!Αν ο πόνος συνεχίζεται και δεν είναι στιγμιαίος καλό είναι να ειδοποιείς το γιατρό σου.Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αααααααααααααααχ κι όσο περνάει ο καιρός τα τραβήγματα γίνονται όλο και περισσότερο...εκεί να δείτε γλέντια :lol:

Ο μπουμπούκος μου πάντως με κλωτσάει πιά σε κάτι σημεία που πονάειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol: αλλά είναι το νινί μου οπότε θα το υποστώ :D:D:wink::wink::):):D:D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας!!

καμια φορα και γω αγχονομαι παραπανω απο οσο πρεπει.. :oops:

τωρα το νινακι μου κουνιεται πιο συχνα οποτε ολα καλα!!

ε οπου να ναι θα φαω και καμια γερη κλοτσια να μαθω να φερομαι :D

αντε και την αλλη βδομαδα θα κανω τον β επιπεδου να μαθω και τι ειναι!!

 

καλη συνεχεια σε ολες σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

θελω βοηθεια απο τις παλιες γκαστρουλες

 

 

Διανυω την 13 εβδομαδα και απο χτες το πρωι οταν παω να σηκωθω νιωθω ενα πονο και τραβηγμα μαζι χαμηλα στην κοιλια πολλες φορες κατα μηκος οχι στο κεντρο. Το απεδωσα στο εντερο αφου 2 μερες σερι παρασκευη - σαββατο εφαγα ...φασολαδα. :shock: (η αληθεια ειναι οτι ενα φουσκωμα στο εντερο το ειχα μετα την καταναλωση του ...εθνικου μας φαγητου:lol: ) Οταν παω τουαλετα ανακουφιζομαι καπως αλλα δεν εχει περασει τελειως. Αυτη την στιγμη ειμαι στη δουλεια και ειμαι οκ αλλα δεν ξερω αν επιχειρησω να σηκωθω απο την καρεκλα αν θα πονεσω παλι. Επειδη αυριο το πρωι εχω ραντεβου για αυχενικη διαφανεια να κανω υπομονη ή να παρω τηλεφωνο? Γενικα ειναι κατι το υποφερτο απλα ανησυχω. :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να τα αποφεύγεις τα όσπρια. Να τρως μικρές ποσότητες, σαν πρώτο πιάτο ας πούμε στο μενού σου, δημιουργούν αέρια στο έντερο και είναι φυσικό να νιώθεις δυσφορία. Εσύ φιλενάδα πλακώθηκες δυο μερες στη φασολάδα, τι να σου κάνει το εντεράκι, κοίτα να πηγαίνεις συχνά στην τουαλέτα να ξεφορτώνεσαι τα αερια, πώς θα κάνεις την αυχενική αύριο μου λες? Εντάξει, αστειεύομαι, μέχρι αύριο θα σου έχει περάσει φαντάζομαι. Η ενόχληση που έχεις θα μπορούσε άνετα να δικαιολογηθεί απ' αυτό, επίσης μην ξεχνάς ότι η μήτρα μεγαλώνει και θα νιώθεις τραβήγματα σ' όλη την εγκυμοσύνη.

Πάντως επειδή εδώ ξέρεις γιατροί δεν είμαστε, τα δικά μας λεμε η καθεμιά, καλό είναι για κάθε περίεργο σύμπτωμα να παίρνεις τη συμβουλη του γιατρού σου, όσο απλό κι αν σου φαίνεται αυτό που έχεις. Γι' αυτό τους έχουμε και τους χρυσοπληρώνουμε στο κάτω-κάτω

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αυχενικη κοιλιακος υπερηχος δεν ειναι? :roll: Βασικα δεν μου ειπε να αποφευγω τιποτα ουτε οσπρια αλλα μετα απ αυτο που επαθα δεν προκειται να ξαναφαω. :? Τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα απο χθες οποτε λεω να περιμενω ως αυριο και να πανε ολα καλα. Ευχαριστω. :cool:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αυχενικη κοιλιακος υπερηχος δεν ειναι? :roll:
Ναι καλή μου!

 

Βασικα δεν μου ειπε να αποφευγω τιποτα ουτε οσπρια αλλα μετα απ αυτο που επαθα δεν προκειται να ξαναφαω. :? Τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα απο χθες οποτε λεω να περιμενω ως αυριο και να πανε ολα καλα. Ευχαριστω. :cool:

 

Καλά μου θύμισες εμένα πριν από 2 εβδομάδες, ενώ δεν έχω προβλήματα με το έντερο γενικότερα έφαγα μεσημέρι και βράδυ φασολάδα! έτρεχα πανικόβλητη για 2 ημέρες. (και ο γιος μου τα ίδια) ο άντρας μου, μου είπε να μην τολμήσω να ξαναφτιάξω φασολάδα για ένα χρόνο :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου λέω το χουνέρι που πέρασα θα το θυμάμαι για μήνες :lol: μη στεναχωριέσαι για τη φασολάδα, αν θέλεις να φας όσπρια φτιάξε φακή ή ρεβύθια λεμονάτα σούπα ή μαυρομάτικα σαλάτα (με αυγό και μαγιονέζα και μουστάρδα μιαμμμμ)

Link to comment
Share on other sites

και το χαμομήλι ναι μεν "στρώνει" το στομάχι (όπως έλεγαν οι γιαγιάδες μας) αλλά βοηθάει απίστευτα και στο θέμα δυσκοιλιότητας... κανόνισε να τρέχεις

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομαι εφαγα και κατι...κολυβα απο μνημοσυνο το σαββατο το πρωι και η πεθερα μου που μου τα εφερε και εφαγε κι αυτη ολο το σαββατο ηταν χαλια και εκανε και εμετο. Λετε να εφταιγε κι αυτο και απλα εμενα να με πειραξαν μονο στο εντερο? :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

No comments! :lol::lol::lol:

Κρατάω την κοιλιά μου απ' τα γέλια, συγνώμη κιόλας! :oops:

Καλά βρε κοριτσάκι... μετά από φασολάδες, κόλυβα, χαμομήλια, απορώ... το έντερό σου έχει μεγάλες αντοχές όπως φαίνεται!

'Ολα παίζουν... να προσέχεις με τα κόλυβα, είναι πολύ εύκολο να πάθεις δηλητηρίαση, μόνο αν τα έχεις φτιαξει εσύ ή γνωστός σου να τα τρως.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

Ασε εχουν παει ολοκληρα χωρια στο νοσοκομειο απο κολυβα :?:lol:

 

Τελικα ο γιατρος με καθησυχασε για τα τραβηγματα και ειπε οτι ειναι φυσιολογικα. Η αυχενικη βγηκε 1.9 και τα στατιστικα μου 1:657 για down. Απο 37 ετων που ειμαι εχω πιθανοτητες ηλικιας 29-30 μου ειπε. Θα περιμενω και το pap-a και θα αποφασισω για αμνιο.Καλες γιορτες.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Koritsia, ego exo megalo thema me tin diskoiliotita k to xeirotero einai oti o giatros mou eipe oti den prepei na zorizomai otan pao toualeta. Ma pos einai dinaton!! k prin merikes bdomades otan arxise edoni diskoilia, epeita arxisa na noitho travigmata xamila stin koilia kai pono periodou stin mesi. Den xero an odos exei sxesi i diskoiliotita me ta travigmata alla otan to eipa ston giatro mou edose prepar gia 10 meres k imouna kala. Mou eipe oti pithanotata einai sispaseis Braxton Hicks. Alla exo tis amfivolies mou, ti na po, pados otan diskolevomai na pao toualeta meta exo travigmata k mikrponakia. Nai , alla ti allo boro na kano, ta xo dokimasei ola.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε οτι τα πονακια και τα τραβηγματα ειναι φυσιολογικα αφου μεγαλωνει η μητρα. Χθες με ξαναπιασαν λιγο οπως πηγα να σηκωθω. Οσο για τη δυσκοιλιοτητα μια απ τα ιδια. Υπομονη.... :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας. Εγω είμαι στην 18η εβδομαδα και απο χθες το βραδυ νιωθω σαν το μωρο να μου πιεχει το εντερο στην δεξια πλευρα. Στην αρχη ηταν εντονο , μετα υποχωρησε, το πρωι πηγα τουαλετα με σχετικη δυσκολια, και μετα απο λιγο ξαναπηγα. Απο εκεινη την ωρα ομως εχω ενοχλησεις εκει κατω χαμηλα στα δεξια, στο υψος της σκωληκοηδητη.

Είναι λετε φυσιολογικο?

preg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια γεια σας

δε ξερω αν φταιει το οτι η μπεμπα ολη μερα κλωτσαει(μα ολη μερα κ ολη νυχτα:shock:)αλλα εχω φοβερα τραβηγματα.βασικα εχω εδω κ 3 μηνες αλλα τις τελευταιες 20-25 μερες ειναι πιο συχνα κ επισης ο πονος διαρκει περιπου στα 15 λεπτα.δηλαδη για 15-20 λεπτα δε μπορω να σηκωθω :evil:εκεινη τη στιγμη τις πιο πολλες φορες η μπεμπα κλωτσαει τοσο δυνατα που παραμωρφωνεται η κοιλια μου!απο παντου εξωγκωματα!στην κορη μου ποτε δεν το ειχα παθει ενω στον γιο μου ειχε τυχει καποιες φορες αλλα οχι σε καθημερινη βαση οπως τωρα κ μαλιστα 3-4 μπορει κ 5 φορες τη μερα:shock:ειναι πολυ σπαστικο να πρεπει να κατσω ακινητη κ να εχω κ 2 παιδια να παλαβωνουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια! Μπορώ να πω ότι οι απαντήσεις με καθησύχασαν λιγάκι... τώρα μπαίνω στο 2ο τρίμηνο, είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και από πόνους έχω χορτάσει ήδη! ειδικά όταν είμαι στο αυτοκίνητο, στα τραντάγματα πονάω ακόμη πιο πολύ.. είναι πια τόσο ευαίσθητο? είναι δυνατόν να πονάμε τόσο όταν κουραστούμε λίγο παραπάνω?

Ο σύζυγός μου με πειράζει ότι η μητέρα του έκανε τρια παιδιά και δούλευε στα χωράφια...άρα εγώ είμαι μυγιάγγιχτη... κρίμα που δεν μένουν έγκυοι και οι άντρες...για να μάθουν τι εστί!!! χμ!:P

Link to comment
Share on other sites

ελεος αυτο με το βαθρο που εχουν τη μανα τους οι αντρες!η απολυτη θεοποιηση!ναι πες δουλευε στα χωραφια οπως πολλες τοτε γιαυτο τοσα κ τοσα μωρα πεθαινανε στη γεννα.για πες του να δει τα ποσοστα θνησημοτητας νεογνων τοτε κ σημερα.αντε γιατι τα παιρνω με την αγια μανουλα τους

http://www.mednet.gr/archives/2005-5/pdf/459.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και Καλή χρονιά. 

Είμαι στην 21η εβδομάδα και σήμερα μετά από το μεσημεριανό φαγητό όταν σηκώθηκα να περπατήσω ένιωσα πόνο αριστερα χαμηλά ανάμεσα στην κλειδωση ποδιου και γεννητικων οργανων (δεν ξέρω αν το γράφω σωστα). Πήρα τη γιατρό μου και μου είπε ότι μετακινήθηκε το μωρό. . (Υ.Γ. πονάω μόνο όταν περπατάω. Όταν ξαπλώνω δεν νιωθω τιποτα) έχει τύχει σε καμία σας? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...