Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κινησεις μωρου


Recommended Posts

επανηλθα παλι με καινουργια ανχοι να παρω τις συμβουλες σας... γενικα με εχει φαει το ανχος δεν αντεχω αλλο... λοιπον κοριτσια ... ειμαι στην 20 εβδομαδα ... καπου στην 19 ενοιωσα τις πρωτες δυνατες κλωτσιες της μπεμπας μου.. δυνατες πολυ εκανε και βουναλακια η κοιλισα... μου χε φυγει και το ανχος ημουν μες στην τρελη χαρα.. αυτο ομως διερκησε μονο 2 μερες... τωρα ειμαι στην τεταρτη μερα που ιιιιισσσσαααα που το καταλαβαινω... αφου μερικες φορες δεν ειμαι καν σηγουρη οτι ειναι αυτη... τι συμβαινει κοριτσια??? σας εχει συμβει? πηγα για υπερυχο σημερα αλλα δεν ηταν εκει ο γιατρος μου ... ασε που ντρεπομαι να πηγαινω κι ολη την ωρα!! εχω καταστεναχωρεθει !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επανηλθα παλι με καινουργια ανχοι να παρω τις συμβουλες σας... γενικα με εχει φαει το ανχος δεν αντεχω αλλο... λοιπον κοριτσια ... ειμαι στην 20 εβδομαδα ... καπου στην 19 ενοιωσα τις πρωτες δυνατες κλωτσιες της μπεμπας μου.. δυνατες πολυ εκανε και βουναλακια η κοιλισα... μου χε φυγει και το ανχος ημουν μες στην τρελη χαρα.. αυτο ομως διερκησε μονο 2 μερες... τωρα ειμαι στην τεταρτη μερα που ιιιιισσσσαααα που το καταλαβαινω... αφου μερικες φορες δεν ειμαι καν σηγουρη οτι ειναι αυτη... τι συμβαινει κοριτσια??? σας εχει συμβει? πηγα για υπερυχο σημερα αλλα δεν ηταν εκει ο γιατρος μου ... ασε που ντρεπομαι να πηγαινω κι ολη την ωρα!! εχω καταστεναχωρεθει !

μα ειναι νωρις ακομα...ασε που ισως να κουνιεται οταν εισαι σε κινηση και δεν το καταλαβαινεις...Δεν κανεις καλο και στο μωρο να αγχωνεσαι συνεχεια και να εισαι στην τσιτα.Εγω που ειναι η δευτερη εγκυμοστυνη μου το ενιωσα απο την 16 εβδομαδα αλλα δεν ηταν καθημερινο.Απο τις 22 εβδομαδες και μετα που ειναι και μισο κιλακι την καταλαβαινω καθε μερα αλλα και παλι οχι οταν θελω εγω αλλα οταν θελει εκεινη!!!

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι νωρις ακομα...ασε που ισως να κουνιεται οταν εισαι σε κινηση και δεν το καταλαβαινεις...Δεν κανεις καλο και στο μωρο να αγχωνεσαι συνεχεια και να εισαι στην τσιτα.Εγω που ειναι η δευτερη εγκυμοστυνη μου το ενιωσα απο την 16 εβδομαδα αλλα δεν ηταν καθημερινο.Απο τις 22 εβδομαδες και μετα που ειναι και μισο κιλακι την καταλαβαινω καθε μερα αλλα και παλι οχι οταν θελω εγω αλλα οταν θελει εκεινη!!!

 

δεν θα ανχονομουν τοσο εαν δεν ειχε δωσει τοσο δυναμικα το παρον για δυο μερουλες... μεχρι και ο αντρουλης μου την καταλαβε 2 φορες.. και τωρα ισα που την καταλαβαινω εγω !!! ξερω οτι και το ανχος δεν κανει καλο, αλλα δεν μπορω να το αποβαλω με τπτ απο την αρχη της εγκυμοσυνης... με τιποτα ομως... :(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

τα βουναλακια μπρορει να ηταν κ συσπαση....ειναι νωρις για βουναλακια....εγω ειμαι 18,5 κ σημερα ισα που ανασηκωθηκε η κοιλια μου ...κ το χω νιωσει το μωρο απο 15 βδομαδων...μην ανχωνεσαι γιατι στρεσαρετε η μπεμπουλα,,να εισαι χαλαρη κ ολα ειναι τελεια στο μωρο σου...απολαυσε την ηρεμια της κοιλια σου γιατι ερχονται ''φουρτουνες'' θα ξυπνας απο τις κλωτσιες

Link to comment
Share on other sites

τα βουναλακια μπρορει να ηταν κ συσπαση....ειναι νωρις για βουναλακια....εγω ειμαι 18,5 κ σημερα ισα που ανασηκωθηκε η κοιλια μου ...κ το χω νιωσει το μωρο απο 15 βδομαδων...μην ανχωνεσαι γιατι στρεσαρετε η μπεμπουλα,,να εισαι χαλαρη κ ολα ειναι τελεια στο μωρο σου...απολαυσε την ηρεμια της κοιλια σου γιατι ερχονται ''φουρτουνες'' θα ξυπνας απο τις κλωτσιες

 

κοριτσι μου με το καλο το μπεμπακι σου κι εσενα ! δεν ηταν συσπαση γλυκια μου ηταν το μωρο ξεκαθαρα ! απλα δεν μπορω να καταλαβω αντι να γινονται πιο δυνατες οι κλωτσιες , μαλακωσαν τοσο ... τελος παντων αυριο με βλεπω για υπερυχο γτ δεν προκειτε να ηρεμησω !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και με το καλο!Δεν χρειαζεται ουτε να αγχωνεσε ουτε να τρεχεις χωρις λογο για υπερηχους,γιατι να ξερεις οτι και οι υπερηχοι εκπεμπουν ακτινιβολια και δεν χρειαζονται παραπανω απο οταν οριζει ο γιατρος.Ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο που συμβαινει και ενας λογος που σιγουρα δεν σου εχει περασει απο το μυαλο ειναι πως μεγαλωνει η κοιλιτσα σου............Ειμαι και εγω στην 20η εβδομαδα+ με διδυμα και λογο διδυμων τα "ακουσα" απο πολυ νωρις,ε, οταν ημουν πιο λιγων εβδομαδων και ενω τα "ακουγα" καθε μερα και πολυ εντονα,για καποιες μερες σταματαγαν.Εκει να δεις τρελα.Βλεπεις μια διδυμη κυηση ειναι πιο επικυνδυνη απο μια μονη,οποτε καταλαβαινεις τι παθαινα....μετα ομως απο 2-3μερες τσουπ,παλι τα ιδια,κλωτσιες να δεις.Εκει καταλαβα οτι καθε φορα που μεγαλωνε η κοιλια μου γινοταν το ιδιο και σταματησα να αγχονομαι.Τωρα πια βεβαια,οσο και να μεγαλωνει δεν σταματανε,αλλα σου τονιζω πως ειναι δυο κι οχι ενα μωρακι!Γι'αυτο ηρεμησε κι απολαυσε αυτους τους μηνες που περνανε,γιατι θα γεννησεις και το μονο που θα εχεις να θυμασαι ειναι ενα αγχος και μονο,τιποτε αλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ιατρικά η παρακολούθηση της κίνησης του εμβρύου γίνεται από την 27-30 εβδομάδα και μετά. Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ νωρίς ακόμη για να αγχώνεσαι. Μπορεί να συμβαίνουν πολλά πράγματα π.χ. να έχει γυρίσει το μωρό σου ανάποδα και να χτυπάει προς τα πίσω ή προς τον πλακούντα, να νανουρίζεται από τις δραστηριότητές σου και να κινείται μόνο όταν εσύ κοιμάσαι. Γενικά έχει πολύ χώρο ακόμη. Αν θέλεις μπορείς να φας κάτι γλυκό και να ξαπλώσεις στο αριστερό πλάι για 2 περίπου ώρες, μπορεί να τη νιώσεις. Εγώ είμαι στην 32η και μπορώ να σου πω ότι ως τώρα είχα πολλά τέτοια περιστατικά. Μην αγχώνεσαι!!!! Όλα καλά θα πάνε!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την βικτώρια.

ειναι πολυ νωρις ακόμα ..

μπορει απλά να γυρισε και να μην νιωθεις τόσο εντονα τις κινησεις..

γενικά αρχιζουμε και ανησυχουμε απο τον 7ο μηνα και μετά οπου το μωρο κανονικά θα πρέπει να τα ακουμε καθε μερα μιας και είναι αρκετά μεγάλο οποτε εχει λιγοτερο χωρο οποτε και το αισθανομαστε καλύτερα.

παντως μην αγχωνεσαι ολα είναι οκ .

μολις ξαναγυρισει πλευρο θα το νιωσεις καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και καλώς σας βρίσκω! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Λοιπόν, εγώ αισθάνθηκα τη μικρή μου μόλις έκλεισα την 21η εβδομάδα. Από τότε θα έλεγα ότι την αισθάνομαι καθημερινά (όχι πάντα βέβαια). Τώρα είμαι στο τέλος της 23ης. :D:D:D:D

Στην αρχή ήμουν πολύ αγχωμένη, μιας κι είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, γιατί θεώρησα ότι άργησα να την αισθανθώ τη μπέμπα μου. :lol:

 

Νομίζω ότι τσάμπα αγχωνόμαστε! Τα πλασματάκια μας είναι εκεί και καλοπερνάνε!:-P:-P:-P

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και καλώς σας βρίσκω! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Λοιπόν, εγώ αισθάνθηκα τη μικρή μου μόλις έκλεισα την 21η εβδομάδα. Από τότε θα έλεγα ότι την αισθάνομαι καθημερινά (όχι πάντα βέβαια). Τώρα είμαι στο τέλος της 23ης. :D:D:D:D

Στην αρχή ήμουν πολύ αγχωμένη, μιας κι είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, γιατί θεώρησα ότι άργησα να την αισθανθώ τη μπέμπα μου. :lol:

 

Νομίζω ότι τσάμπα αγχωνόμαστε! Τα πλασματάκια μας είναι εκεί και καλοπερνάνε!:-P:-P:-P

 

Καλησπέρα κι από εμένα, συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αγχωνόμαστε. Εγώ είμαι στη 19η, περίπου 1 βδομάδα τώρα έχω αισθανθεί το μωράκι μου κι αρχικά πολύ έντονα, με αποτέλεσμα να απορώ τις επομενες μέρες που δεν το αισθανόμουν το ίδιο. Αλλά είναι φυσιολογικό σε αυτή τη φάση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια. Εγώ διανύω την 2η εγκυμοσύνη μου όπου από νωρίς κάτι είχα καταλάβει όσον αφορά τις κινήσεις του μωρού. Την Κυριακή ήταν η τελευταία φορά που ένοιωσα να κουνιέται και έκτοτε τίποτα. Ο γιατρός μου είναι μακριά αλλά σκέφτομαι πως αν μέχρι αύριο δεν καταλάβω τίποτα να πάω εδώ στην περιοχή μου για έναν υπέρηχο. Μ'αρέσει που υποτίθεται πως στην 2η εγκυμοσύνη το νιώθεις πολύ νωρίς το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο μένα. Διανυω την 21η εβδομαδα κ εχω νιώσει το μωράκι μου εδω κ περίπου στο εβδομάδες. Εγω εχω το αντίθετο προβλημα κ θα ήθελα αν μπορει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει. Νιωθω το μωρο αρκετά συχνά μέσα στην ημερα. Περίπου μια φορά την ωρα για αρκετά χτυπήματα, το δίωρο το πολυ. Οι αισθήσεις είναι λιγο κατω απο τον αφαλο κ κουνιέται κιόλας ο Αφαλος!!! Να ανησυχησω; Ρώτησα κ τον γιατρο κ μου είπε το αντίθετο είναι προβλημα αλλα δεν ειμαι κ σίγουρη... Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο μένα. Διανυω την 21η εβδομαδα κ εχω νιώσει το μωράκι μου εδω κ περίπου στο εβδομάδες. Εγω εχω το αντίθετο προβλημα κ θα ήθελα αν μπορει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει. Νιωθω το μωρο αρκετά συχνά μέσα στην ημερα. Περίπου μια φορά την ωρα για αρκετά χτυπήματα, το δίωρο το πολυ. Οι αισθήσεις είναι λιγο κατω απο τον αφαλο κ κουνιέται κιόλας ο Αφαλος!!! Να ανησυχησω; Ρώτησα κ τον γιατρο κ μου είπε το αντίθετο είναι προβλημα αλλα δεν ειμαι κ σίγουρη... Ευχαριστω!!!

 

Έτσι ήμουν στην 1η μου εγκυμοσύνη...δεν σταματούσε σχεδόν ποτέ να κουνιέται, κουνιόταν ακόμη και όταν περπατούσα παρόλο που μου λέγανε ότι αν περπατούσα θα ηρεμούσε.. γιαυτό τώρα ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις έκλεισα τη 14η εβδομάδα και η γιαγιά μου με έχει τρελάνει ότι θα έπρεπε να το έχω ακούσει και ότι άργησα. Δεν αγχώνομαι γιατί αφενός το μωρό είναι μια χαρά όπως φάνηκε από την αυχενική και αφετέρου, από τα όσα διαβάζω είναι πολύ νωρίς ακόμα. Μάλλον η γιαγιά μου έχει μπερδευτεί και επειδή είναι απίστευτα αγχώδης "οφείλει" να το μεταφέρει και σε μένα, χαχαχα! Νωρίς δεν είναι βρε κορίτσια;

 

Δεν χρειαζεται ουτε να αγχωνεσε ουτε να τρεχεις χωρις λογο για υπερηχους,γιατι να ξερεις οτι και οι υπερηχοι εκπεμπουν ακτινιβολια και δεν χρειαζονται παραπανω απο οταν οριζει ο γιατρος.

 

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι δεν πρέπει να πηγαίνουμε χωρίς λόγο για υπερήχους, αν δεν το έχει ζητήσει ο γιατρός. Ωστόσο, θα ήθελα να σας εξηγήσω ότι δεν πρέπει να φοβάστε γενικά τους υπερηχους, υπό την έννοια ότι δεν είναι επικίνδυνοι όπως πχ η ακτινογραφία. Το μηχάνημα υπερήχων εκπέμπει ηχητικά κύματα. Δεν έχει σχέση με την ακτινοβολία του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος, όπως είναι τα μικροκύματα ή οι ακτίνες Χ και γ (ραδιενέργεια).

 

Επίσης, αν κάποιες κοπέλες έχετε ακούσει και προβληματιστεί με αυτά που λένε ότι "βράζει το μωρό" κλπ, να είστε σίγουρες ότι αυτοί που τα λένε δεν έχουν ιδέα από Φυσική. Ο ήχος δεν έχει τέτοιες ιδιότητες. Δεν μπαίνετε σε φούρνο μικροκυμάτων. Σκεφτείτε ότι ζώα όπως οι νυχτερίδες και οι φάλαινες επικοινωνούν με υπερήχους. Δεν βράζει ούτε ο αέρας, ούτε η θάλασσα και φυσικά ούτε τα ίδια τα ζώα παθαίνουν κάτι από την ανταλλαγή υπερήχων :D

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

MARIALULU μαλλον η γιαγια σου μπερδεψε (χωρισ παρεξηγηση) την 24η εβδομαδα με την 14η που διανυεις εσυ...:lol::lol::lol:

Ασχετα που εγω αισθανθηκα το μωρο μου λιγο μετα την αυχενικη καπου εκει γυρω στην 14η....:-D:grin:

 

Και οσον αφορα τους ΥΠΕΡ-ΗΧΟΥΣ συμφωνω με ολα οσα εγραψες...

Καμια σχεση δεν εχουν με ακτινοβολια γιατι απλουστατα δεν βασιζονται σε αυτην...

 

Με το καλο το μωρακι σου...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, αν κάποιες κοπέλες έχετε ακούσει και προβληματιστεί με αυτά που λένε ότι "βράζει το μωρό" κλπ, να είστε σίγουρες ότι αυτοί που τα λένε δεν έχουν ιδέα από Φυσική. Ο ήχος δεν έχει τέτοιες ιδιότητες. Δεν μπαίνετε σε φούρνο μικροκυμάτων. :D

 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω!!! :D:D:D

 

Πάντως Marialulu μην ανησυχείς είναι πολύ νωρίς ακόμα για ν νιώσεις το μωράκι, μάλλον η γιαγιά σου έχει μπερδευτεί λίγο. Με το καλό το μπεμπέ σου!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Koalaki και Izaki σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η γιαγιά μου ορκίζεται ότι και τα 2 μωρά της τα άκουσε στη 12η :rolleyes: Τώρα πώς το θυμάται αυτό 50 χρόνια μετά δεν ξέρω, χεχεχε!

 

Νομίζω ότι μάλλον το "ακούω" τώρα την τελευταία εβδομάδα αλλά είναι τόσο ανεπαίσθητο αυτό το πεταρισματάκι (και εγώ τόσο άσχετη) που δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι αυτό ή αν είναι το έντερό μου ή κάποιος μυς που συσπάται :oops: ...

 

Izaki, κι όμως! Και γω πριν μείνω έγκυος δεν το είχα ξανακούσει. Αλλά από τότε που άρχισα να μπαίνω σε διάφορα μαμαδοforum το διάβασα κάμποσες φορές αυτό με το βράσιμο (και ότι γενικά οι υπέρηχοι είναι ...του διαβόλου ένα πράγμα) και τράβαγα τα μαλλιά μου. Γι'αυτό είπα να το αναφέρω, γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Koalaki και Izaki σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η γιαγιά μου ορκίζεται ότι και τα 2 μωρά της τα άκουσε στη 12η :rolleyes: Τώρα πώς το θυμάται αυτό 50 χρόνια μετά δεν ξέρω, χεχεχε!

 

Νομίζω ότι μάλλον το "ακούω" τώρα την τελευταία εβδομάδα αλλά είναι τόσο ανεπαίσθητο αυτό το πεταρισματάκι (και εγώ τόσο άσχετη) που δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι αυτό ή αν είναι το έντερό μου ή κάποιος μυς που συσπάται :oops: ...

 

Izaki, κι όμως! Και γω πριν μείνω έγκυος δεν το είχα ξανακούσει. Αλλά από τότε που άρχισα να μπαίνω σε διάφορα μαμαδοforum το διάβασα κάμποσες φορές αυτό με το βράσιμο (και ότι γενικά οι υπέρηχοι είναι ...του διαβόλου ένα πράγμα) και τράβαγα τα μαλλιά μου. Γι'αυτό είπα να το αναφέρω, γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος.

 

Επειδη ακριβως ειναι τοοοσο ανεπαισθητο μας μπερδευει πολλες φορες μικρους-μεγαλους, τωρα για να το λεει η γιαγια σου μαλλον θα το θυμαται.....!!!!!

Συνηθως γυρω στην 18η εβδομαδα ξεκαθαριζει το "τοπιο" και αντιλαμβανομαστε πληρως τις κινησεις του μωρου, αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως η γιαγια σου :D:D και οχι μονο. Αλλες παλι γυναικες το "ακουν" πολυ μετα την 18 η εβδομαδα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την πρώτη φορά που ένιωσα το γιό μου όπως το περιγράφεις το αισθάνθηκα σαν πεταρισματάκι αλλά δεν θυμάμαι σε ποιά βδομάδα ήταν :oops::oops::oops:

Σύντομα πάντως θα το νιώθεις κανονικά και δεν θα έχεις καμία αμφιβολία ότι είναι αυτό! Με το καλό!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εγω ειμαι στην 23 εβδομαδα κ νιώθει πολυ έντονες τις κινήσεις του μπεμπουλι αλλα το κουλό ειναι οτι μερικές φορές τις νιώθει αντανακλαστικά κ απο "κατω", το νιώθει καμια αυτο;;να ανησύχησω;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι στην 23 εβδομαδα κ νιώθει πολυ έντονες τις κινήσεις του μπεμπουλι αλλα το κουλό ειναι οτι μερικές φορές τις νιώθει αντανακλαστικά κ απο "κατω", το νιώθει καμια αυτο;;να ανησύχησω;;

 

 

Καλησπερα Κροτσακι μου... και με εναν πονο..

λοιπον.. εδω και δυο βδομαδες νοιωθω το ιδιο ακριβως.. και τωρα ειμαι 22+2... και απο οτι ειδαμε σε δυο υπερυχους, αυτα τα χτυπηματα απο κατω.. ειναι τα ποδαρακια της μικρης μας.. ειναι γυρισμενη με τα ποδια κατω..και με χτυπαει εκει.. !!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κροτσακι μου... και με εναν πονο..

λοιπον.. εδω και δυο βδομαδες νοιωθω το ιδιο ακριβως.. και τωρα ειμαι 22+2... και απο οτι ειδαμε σε δυο υπερυχους, αυτα τα χτυπηματα απο κατω.. ειναι τα ποδαρακια της μικρης μας.. ειναι γυρισμενη με τα ποδια κατω..και με χτυπαει εκει.. !!!

 

Με έναν πόνο κ σε σένα καλη μου!!!!η αληθεια ειναι οτι το συναίσθημα ειναι λιγο ανατριχιαστικο Χάχαχα, μακαρι να μην ειναι κατι ανησυχητικό, τουλάχιστον για μένα, που εχω τον υπέρυχο τελος του μηνα όπου κ θα δω το συμβαίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...