Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9η προσπαθεια εξωσωματικης


καιτη77

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια.Ειμαι καινουρια στην παρεα σας και θα ηθελα να σας πω λιγα πραγματα απο μενα.Ειμαι 33 χρονων.Παντρευτηκα το΄05 με το ονειρο πολλων παιδιων.10 μηνες μετα και αφου δεν ερχοταν το ευχαριστο γεγονος αποφασισα να παω σε ενα γιατρο ο οποιος μου συνεστησε μια σειρα γνωστων εξετασεων. αφου ολες βγηκαν καθαρες εκανε και ο αντρας μου το σπερμοδιαγραμμα. ολιγοσπερμια μας ειπε και ο μονος τροπος ειναι η εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση.επισκεφτηκαμε ενα απο τα μεγαλυτερα κεντρα εξωσωματικης. το θετικο αποτελεσμα ηρθε συντομα ομως οταν πηγα να κανω τον πρωτο υπερηχο δεν εβλεπε τιποτα.το εμβρυο ειχε παλινδρομησει.εκανα αποξεση.η 2η η 3η & η 4η προσπαθεια ηταν με κατεψυγμενα του ιδιου κυκλου.την 5η προσπαθεια την εκανα σε γνωστο μαιευτηριο.απεκτησα τον γιο μου 2,5 χρονων σημερα.απο 'κει και περα εχω κανει αλλες 2 προσπαθειες με τα κατεψυγμενα οπου παλινδρομησαν αμεσως και μια προσπαθεια με φρεσκα που δεν ειχαν θετικο αποτελεσμα.χθες εκανα την 4η ωοληψια μου και την πεμπτη θα παω για την 9η κατα σειρα εμβρυομεταφορα (θα τα κανω βλαστοκυστες) ξερω οτι ειναι πολυ εγωιστικο να το πω απο τη στιγμη που εχω αποκτησει ενα παιδι αλλα ειμαι στα προθυρα της καταθλιψης. ολα αυτα τα φαρμακα η αγωνια και η ανυπομονησια με εχουν τσακισει. εχω υποσχεθει στον εαυτο μου οτι θα ειναι η τελευταια φορα αλλα η λαχταρα για ενα 2ο παιδι ειναι η ιδια και ισως μεγαλυτερη γιατι θελω να προσφερω στο παιδι μου ενα αδερφακι και να μην ειναι μονος του στον κοσμο οταν θα φυγω εγω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καίτη, εγώ δεν μπορώ να έχω ίσως απόλυτα σωστή άποψη, γιατί δεν έχω ανάλογη εμπειρία, αλλά δεν μπορώ να μην επισημάνω το γεγονός ότι έχεις ήδη ένα παιδάκι και αυτό μου φαίνεται απίστευτα σημαντικό, δεδομένου ότι εδώ μέσα έχω διαβάσει άπειρες ιστορίες γυναικών που ακόμα παιδεύονται για το πρώτο.... Επίσης, πέρα από το ότι έχεις ήδη ένα παιδάκι, είναι πολύ σημαντικό και το ότι ΜΠΟΡΕΣΕΣ κάποια στιγμή να συλλάβεις, οπότε υπάρχει ΠΟΛΥ βάσιμη ελπίδα ότι θα τα καταφέρεις να κάνεις κι ένα δεύτερο. Αυτά (τα προφανή) από εμένα, σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να αποκτήσεις ακόμα ένα ζουζουνάκι, και καλό θα ήταν να μιλήσεις και με άλλες κοπέλες που κάνουν εξωσωματικές, γιατί από ό,τι ξέρω αυτά τα φάρμακα επηρεάζουν σημαντικά την ψυχολογία και ίσως είναι παρήγορο να ξέρεις ότι και άλλες νοιώθουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Καίτη,

έχω βρεθεί στην ίδια θέση με τη δική σου. Η πρώτη μου εξωσωματική ήταν επιτυχής με τραγικό τέλος. Η δεύτερη με κατεψυγμένα κατέληξε σε παλλίνδρομη. Η τρίτη μου χάρισε ένα γιο 24 μηνών σήμερα. ΄Πριν από 13 μήνες αποφάσισα για δεύτερο μωράκι, πάλι ο ίδιος γολγοθάς της εξωσωματικής αυτή τη φορά με μηδενική χοριακή. Και βέβαια έκλαψα και βέβαια στεναχωρήθηκα γιατί αν και έχουμε ήδη ένα παιδάκι, από τη στιγμή που μπαίνεις σε όλη αυτή τη ψυχοφθόρα περιπέτεια ελπίζεις και σε θετικό αποτέλεσμα!!!! Κάθε προσπάθειά μας ευελπιστεί στην απόκτηση ενός νέου αγγέλου. Τελικά τον Ιούνιο έκανα την τέταρτη προσπάθειά μου αυτή τη φορά επιτυχής και διανύω ήδη τον 5ο μήνα. ,

Εύχομαι κι' εσύ σύντομα να αποκτήσεις αυτό που επιθυμείς!!

Link to comment
Share on other sites

Καιτούλα κι εγώ στο κλαμπ! Μετά την 1η και επιτυχημένη μου εξωσωματική οπότε και απέκτησα το αγοράκι μου, υπέθεσα πως και η προσπάθεια για αδερφάκι θα είχε την ίδια αγωνιώδη αλλά ωστόσο προδιαγεγραμμένη πορεία: φάρμακα, ωοληψία, εμβρυομεταφορά, και μετά από 14 μέρες "συγχαρητήρια, είστε έγκυος". Αμ δε..

Ξεκινώ που λες έτσι ενθουσιώδης ιvf σε φυσικό κύκλο, όλα πηγαίνουν τέλεια, κι εκεί που λέω οκ το τσκώσαμε το δεύτερο, παλλινδρόμηση (απόξεση, ψυχολογία στον πάτο, τότε αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι δεν είναι όλα μαθηματικά, υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες ..)

Επιμένω με επόμενη προσπάθεια με φάρμακα όπου μη σου πω τι παίρνω..Δεν προχωρήσαμε ούτε καν σε μεταφορά αφού τα έμβρυα ήταν ακατάλληλα. Να' μαι λοιπόν πάλι στην αρχή, αποφασισμένη να δώσω λίγο χρόνο στο σώμα μου και στο μυαλό μου μέχρι την επόμενη φορά. Θα υπάρξει επόμενη, ούτε ξέρω πια, αυτό για το οποίο είμαι σίγουρη είναι ότι το θέλω συνειδητά και πολύ.. Βλέπεις που δεν είσαι μόνη; Άντε θετική σκέψη τώρα, την Πέμπτη θα υποδεχτείς τις βλαστοκυστούλες σου και μέχρι να το συνειδητοποιήσεις θα είσαι και πάλι μαμά. Δε θέλω ηττοπάθειες, καλή επιτυχία!!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια αλλα αυτο που με τρομαζει ειναι μια ακομα παλινδρομηση.Για να αποκτησω τον γιο μου δεν περασα λιγα. 2 μηνες πριν καν ξεκινησω την προσπαθεια εριχνα γ΄σφαιρινη στο Ιασω. 7 μπουκαλακια την καθε φορα τα οποια πληρωνα αφου ηταν αδυνατον να τα βρω απο δημοσιο νοσοκομειο. εως την 16η εβδομαδα πηγαινα καθε 21 ημερες με την τσαντουλα μου. συνολο 8 φορες. επιπλεον λογω θρομβοφυλιας οπως μου ειχαν πει τοτε (ενω ο τωρινος μου αιματολογος το διαψευδει) καθε πρωι η ενεσουλα της υπαρινης ηταν απαραιτητη. και δεν ηταν αρκετα αυτα απο τον 2ο μηνα ειχα διαβητη κυησεως επομενως και οι ενεσεις ινσουλινης ηταν αναγκαιο κακο. στην πρωτη μου προσπαθεια εβγαλα 20 ωαρια με αποτελεσμα να παθω υπερδιεγερση και να νοσηλευτω στο Μητερα απο οπου μου αφαιρεσαν 4 λιτρα υγρο απο την κοιλια. σε αυτην την προσπαθεια εβγαλα 18 και επισης ειμαι υποψηφια για υπερδιεγερση.μια απο τις χειροτερες εμπειριες της ζωης μου. τωρα μου συνηστουν να τρωω αναλατα και πολλα πολλα ασπραδια αυγων κατι που σιχαινομαι εντελως. ομως τι να κανουμε η μητροτητα θελει θυσιες. το ξερω οτι εχω πολλες πιθανοτητες να ειναι θετικο το αποτελεσμα αλλα φοβαμαι πολυ την εξελιξη γιατι αυτη την φορα δεν εχω κανει καθολου γ΄σφαιρινη αφου ο καινουριος μου γιατρος ειναι εναντιον αυτης και δεν θεωρει οτι η εγκυμοσυνη μου πετυχε απο αυτη την αγωγη. δεν ξερω μακαρι να ειναι ετσι γιατι δεν θα αντεξω αλλη μια αποτυχια και δεν εχω αλλες δυναμεις για φαρμακα. με εξαντλησανε.

Link to comment
Share on other sites

καιτη ευχομαι συντομα να αποκτησεις και το δευτερο μωρακι που τοσο επιθυμεις.προσπαθησε να σκεφτεσαι μονο τα θετικα.....οσο μπορεις.καλο κουραγιο

(τα ασπραδια να τα κανεις ομελεττα.κι εγω τα σιχαινομαι)

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο κ από μένα! Μπράβο σου που δεν το βάζεις κάτω κ υπομένεις όλες αυτές τις δυσκολίες. Άλλη στη θέση σου θα τα χε παρατήσει. Εσύ όμως βράχος! Αυτό για μένα σημαίνει ότι θα το καταφέρεις.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

απο το στομα σου και στου θεου τ΄αυτι Μελινακι μου. καθε αποτυχια ναι με ριχνει κατω αλλα συντομα επανερχομαι. οχι δεν θα το βαλω κατω, με κοστος ακομα και τη ζωη μου για ενα ακομα παιδι. ομως μια σειρα γεγονοτων που μου συμβαινουν τελευταια φοβαμαι οτι ειναι κακος οιωνος, οπως π.χ. λιγες μερες πριν την ωοληψια το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου εδειξε 0. τρελαθηκαμε μονη λυση βιοψια μας ειπε ο γιατρος αλλα θα επρεπε να σκεφτομαι και το ενδεχομενο δοτη. δεν το δεχτηκα με τιποτα απο τη στιγμη που εχω 1 παιδι. ευτυχως την τελευταια στιγμη βρεθηκαν μερικα ταλαιπωρημενα σπερματοζωαρια και ετσι γλιτωσαμε την βιοψια. σημερα μου αρρωστησε ο γιος μου και την πεμπτη παω για εμβρυομεταφορα. ποιος θα του δινει τα φαρμακακια του ποιος θα ξενυχταει στο πλευρο του? εγω θα πρεπει να ειμαι ηρεμη και φυσικα ακινητη για μερικες μερες. αχ! θα σκασω απο το αγχος. πριν λιγο ηρθε και η πεθερα μου και μου εριξε ευθυνες που αρρωστησε το παιδι ενω το διαπεραστικο της βλεμμα με κοιτουσε με μισος. το βλεπω εγω παλι κλαματα θα εχουμε. πως να πετυχει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ωχ, κι αλλη πεθερόπληκτη! Αγνόησε την όσο μπορείς Καίτη, να σκέφτεσαι το φασολακι που θα φυτεύεται εκείνη την ωρα! Βούδας η Καίτη κι ασε την πεθερά να λυσσάει! Καλή επιτυχία εύχομαι!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...