Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή συμπεριφοράς και απορία προς τις έμπειρες θηλάζουσες!


marina.l***

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!Θέλω τα φώτα σας γιατί ανησυχώ πολύ!Θηλάζω αποκλειστικά εδω και 6 μήνες και το βάρος του μπέμπη μου είναι παραπάνω από ικανοποιητικο(9 κιλά).Έδωσα και φρουτόκρεμα με τις οδηγίες της γιατρού για μια εβδομάδα μόλις κλείσαμε 5,5 μήνες(πολύ νωρίς όπως μου είπατε κι εσε'ις και συμφωνώ απόλυτα) αλλά τη σταμάτησα εδώ και μια εβδομάδα(ούτως ή άλλως δεν καταφέραμε να φάμε κι ιδιαίτερα) λόγω έντονης δυσκοιλιότητας. Μάλιστα ξεκίνησα να του δίνω χαμομήλι κάθε απόγευμα για να βοηθήσω τη δυσκοιλιότητα και όντως πάμε πολύ καλύτερα. Το θέμα είναι ότι εδώ και δύο μέρες αντιμετωπίζω το εξής: ενώ το μωρό είναι πολύ φαγανό γενικά και τρώει κάθε τρείς και λίγο από προχθές αρνείται να θηλάσει.Κατα τη διάρκεια της νύχτας που είναι μισοκοιμισμένος θηλάζει συχνότατα αλλα για λίγο και συνήθως από ένα μόνο στήθος γιατί τον παίρνει ο ύπνος και δεν προλαβαίνει από το άλλο.Κατα τη διάρκεια όμως της μέρας ενώ από τη συμπεριφορά του εγώ καταλαβαίνω ή τουλάχιστον νομίζω ότι πεινάει, πίνει δυο γουλίτσες και σταματάει. Κι αν τον πιέσω ουρλιάζει.Σήμερα θήλασε στις 8 το πρωί και μετά ξαναθήλασε καλά στις εξίμιση το απόγευμα κι ύστερα στις 10 το βράδυ μετά το καθιερωμένο του μπάνιο όπως πάντα. Υπάρχει περίπτωση να θέλει να κόψει το θηλασμό?Γιατί αυτή η ξαφνική αλλαγή συμπεριφοράς?? Να ανησυχήσω ή είμαι υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίγουρα θα σε καθοδηγήσουν πιο έμπειρες μανούλες από εμένα. Απλώς καταθέτω την γνώμη μου ότι περνάτε απεργία θηλασμού. Μήπως περνά ή πέρασε κάποια ίωση; Μήπως τον ενόχλησε κάτι; Εγώ το πέρασα αυτό όταν ο μπέμπης ήταν 6 μηνών μετά από ίωση και βρογχιολίτιδα και κράτησε 3 ημέρες περίπου. Τώρα περνάμε πάλι ίωση και άρχισε πάλι τα ίδια. Όπως μου είπε ο παιδίατρος, λόγω της βρογχιολίτιδας, κουράζεται να θηλάσει. Όπως αναφέρει η Πατσούρου στο βιβλίο της, όταν τα μωρά κάνουν απεργία θηλασμού, θηλάζουν κοιμισμένα αλλά όχι ξύπνια. Αυτό νομίζω ότι είναι το κύριο χαρακτηριστικό. Α, και σε καμιά περίπτωση μη νομίζεις ότι το παιδί θέλει να αποθηλάσει, το τονίζει η Πατσούρου αυτό. Είναι κάτι παροδικό. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Επεξεργάστηκαν by popi76
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν πέρασε κάποια ίωσηούτε αλλάξαμε κάτι στην καθημερινότητα μας. Πάντως χθές το βραδυ όντως τον τάιζα κοιμισμένο κι έτρωγε χωρίς καθόλου γκρίνια και κλάματα.Να δούμε πως θα πάει κι η σημερινή ημέρα γιατί με έχει ανησυχήσει ο μπουμπούκος μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το ξεπεράσετε γρήγορα. Εγώ την πρώτη φορά είχα πανικοβληθεί και στενοχωρηθεί γιατί είχε χάσει και βάρος από την ίωση. Τώρα, μόλις άρχισε να αναπνέει καλύτερα, ο θηλασμός επανήλθε στα συνηθισμένα. Πάντως, στο βιβλίο αναφέρει ότι είναι κάποιου είδους παρεξήγηση (έτσι την εισπράττει το παιδί, δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να θελει να αποθηλασει...ειναι πολυ μικρος!εμενα ειναι οχτωμιση μηνων και θηλαζουμε!κατα καιρους περναει φασεις που θηλαζει λιγοτερο!αλλα ειναι παροδικο!ξεκινησαμε με λαχανικα στους 6 μηνες και εμενα εκανα δυσκοιλιοτητα αλλα ηταν η φαση που τα κακα της απο ρευστα εγιναν σκληρα!!τρεις μερες κρατησε..μετα επανηλθε με νεα συσταση!!χαχαχα!!ελπιζω σημερα να πηγαν ολα οκ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν πέρασε κάποια ίωσηούτε αλλάξαμε κάτι στην καθημερινότητα μας. Πάντως χθές το βραδυ όντως τον τάιζα κοιμισμένο κι έτρωγε χωρίς καθόλου γκρίνια και κλάματα.Να δούμε πως θα πάει κι η σημερινή ημέρα γιατί με έχει ανησυχήσει ο μπουμπούκος μου!!!

 

Πως πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανήλθαμε κανονικά στο θηλασμο αλλά με αφορμή αυτό που είπατε για παρεξήγηση που βιώνει το μωρό υπάρχει περίπτωση να θυμώνει μαζί μου ?πρόσεξα ότι αν τυχόν τον αφήσω με τον μπαμπά του για λίγο η κάνω καμιά δουλειά κ δεν ασχοληθω μετά ενώ πεινάει αρνείται να φάει στην αρχή. .Μάλλον είμαι υπερβολική έτσι? Δεν υπάρχει περίπτωση να σκέφτεται έτσι ένα μωράκι 6 μηνων???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανήλθαμε κανονικά στο θηλασμο αλλά με αφορμή αυτό που είπατε για παρεξήγηση που βιώνει το μωρό υπάρχει περίπτωση να θυμώνει μαζί μου ?πρόσεξα ότι αν τυχόν τον αφήσω με τον μπαμπά του για λίγο η κάνω καμιά δουλειά κ δεν ασχοληθω μετά ενώ πεινάει αρνείται να φάει στην αρχή. .Μάλλον είμαι υπερβολική έτσι? Δεν υπάρχει περίπτωση να σκέφτεται έτσι ένα μωράκι 6 μηνων???

 

Νιώθεις τύψεις οταν τον αφήνεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακόμη κι αν είναι για πολύ λίγο:-(. ...

 

Απάντησες μονη σου στην απορία σου λοιπόν. Γι αυτό σου αρνείται στην αρχή. Δε σκέφτονται άσχημα τα μωρά απλά ειναι καθρέφτης των συναισθημάτων μας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή ουσιαστικά εγώ η ίδια μπορεί να τον απομακρύνω προσωρινά. .Μάλλον πρέπει να μάθω να το διαχείριζομαι καλύτερα!

 

Εχεις τύψεις, που αυτό σημαίνει ότι αισθάνεσαι ενοχή σαν να έκανες κάτι κακό! Γι αυτό σου μουτρωνει λιγο.

Δε χρειάζονται τύψεις, όλα καλα! Τα μωρά δεν έχουν βιώσει εγκατάλειψη όπως εμείς απο φίλους, συντρόφους κτλ οπότε δεν ειναι συνδυασμένη μεσα τους η απουσία της μαμάς με αίσθηση εγκατάλειψης. Απλά τους λείπει η μαμά, το βιώνουν σαν γεγονός, όχι σαν κάτι κακό. Αν εμείς ενισχύουμε την απουσία μας με τύψεις τότε το εκλαμβάνουν ως κάτι κακό. Τα μωρά καταλαβαίνουν τα παντα απο τους χτύπους της καρδιάς σου, απο την μυρωδιά του στρες στο σώμα σου. Αν είσαι κουλ και χαλαρή θα ειναι και το μωρό. ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά αυτό που είπες είναι απίστευτο..τόσο καιρό προσπαθώ να είμαι πάντα όσο πιο ήρεμη γίνεται γιατί αισθάνομαι ότι του μεταδίδω το αγχος μου με κάποιον περίεργο τρόπο κι οάντρας μου και όλοι με κοροιδεύουν ...αλλά η αλήθεια είναι ότι τους χτύπους της καρδιάς και τη μυρωδια δεν τα είχα σκεφτεί ποτε!!:P

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά αυτό που είπες είναι απίστευτο..τόσο καιρό προσπαθώ να είμαι πάντα όσο πιο ήρεμη γίνεται γιατί αισθάνομαι ότι του μεταδίδω το αγχος μου με κάποιον περίεργο τρόπο κι οάντρας μου και όλοι με κοροιδεύουν ...αλλά η αλήθεια είναι ότι τους χτύπους της καρδιάς και τη μυρωδια δεν τα είχα σκεφτεί ποτε!!:P

 

Καταλαβαίνουν πολυ περισσότερα απο οσο νομίζουμε οσο μικρά κι αν ειναι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...