Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως νιώθετε όταν το παοδί σας εκφράζει την αδυναμία του σε άλλα συγγενικά πρόσωπα?


effi

Recommended Posts

Το παιδί μου πρέπει να είναι ευτυχισμένο.Αν έχει αδυναμία σε κάποιον επειδή την παίζει, την αγαπάει και το παιδί αυτό το νοιώθει και του έχει αδυναμία, ακόμη καλύτερο για τον κάποιον.Δεν πρόκειται να νοιώσω άσχημα.Μπορούν να την αγαπούν όλοι, ακόμη κι οι εχθρόί μου;Αυτό θέλω.Ας μην ξεχνάμε αυτό που λέει η Ellemphriem:εμάς μας θεωρούν λίγο πολύ δεδομένες (ειδικά αν είσαι όλη μέρα μαζί).

 

Έτσι είναι. Προσωπικά χαίρομαι που παρά τον μακροχρόνιο θηλασμό και τις πολλές αγκαλιές η μεγάλη μου έχει καλή σχέση με τους συγγενείς και από τα δύο σόγια. Το βλέπω σαν ένδειξη ότι δεν της δημιούργησα υπερβολική προσκόλληση.

 

Ενας παππούς στην εκπομπή του Θεοδωράκη που αφορούσε στις υιοθεσίες είχε πει το εξής:

"Οι γονείς είναι για τονα τους μαθαίνουν τα σωστά και οι παππούδες για να τους μαθαίνουν τα λάθος.. Είναι θέμα ισορροπίας.." :wink:

 

Αν σου πω ότι απ΄όλη την εκπομπή αυτό μου έμεινε :D Νομίζω ότι είχε πει "οι γονείς είναι για να φτιάχνουν και οι παππούδες για να χαλάνε". Μάλιστα το θεώρησα ένδειξη πετυχημένης υιοθεσίας το ότι το παιδί είχε τόσο φυσιολογική σχέση με τους λοιπούς συγγενείς και ότι οι γονείς είχαν τόση αυτοπεποίθηση που δεν το εμπόδιζαν να έχει αδυναμία στον παππού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι είχε πει "οι γονείς είναι για να φτιάχνουν και οι παππούδες για να χαλάνε". Μάλιστα το θεώρησα ένδειξη πετυχημένης υιοθεσίας το ότι το παιδί είχε τόσο φυσιολογική σχέση με τους λοιπούς συγγενείς και ότι οι γονείς είχαν τόση αυτοπεποίθηση που δεν το εμπόδιζαν να έχει αδυναμία στον παππού.

 

Μπράβο, ναι! Ετσι το είχε πει! Ωραίος ήταν ο παππούς! Cool.. :D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κι εγώ προσπαθώ να μην έχω πρόβλημα με τέτοια θέματα, κυρίως για να μην έχουν τα παιδιά, παραδείγμα μικρόψυχης συμπεριφορά μου:twisted:.

Για τον ίδιο λόγο δεν κακολογώ-κουτσομπολεύω ποτέ μπροστά τους....

Δικό μου παιδαγωγικό σύστημα:D

 

Αυτό όμως που με εκνευρίζει αφάνταστα και με βγάζει έξω από τα ρούχα μου είναι όταν αυτά τα άτομα που δεν πολυσυμπαθώ... και φυσικά δεν με πολυσυμπαθούν κιόλας, με "κακολογούν" στα παιδιά μου με μορφή αστείου.

 

Του στύλ δηλαδή "Αχ αυτή η παλιομαμά που δεν μας φτιάχνει τα μαλλάκια μας ποτέ ωραία. Ελα να σου τα φτιάξω εγώ κούκλα μου"....

:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κι εγώ προσπαθώ να μην έχω πρόβλημα με τέτοια θέματα, κυρίως για να μην έχουν τα παιδιά, παραδείγμα μικρόψυχης συμπεριφορά μου:twisted:.

Για τον ίδιο λόγο δεν κακολογώ-κουτσομπολεύω ποτέ μπροστά τους....

Δικό μου παιδαγωγικό σύστημα:D

 

Αυτό όμως που με εκνευρίζει αφάνταστα και με βγάζει έξω από τα ρούχα μου είναι όταν αυτά τα άτομα που δεν πολυσυμπαθώ... και φυσικά δεν με πολυσυμπαθούν κιόλας, με "κακολογούν" στα παιδιά μου με μορφή αστείου.

 

Του στύλ δηλαδή "Αχ αυτή η παλιομαμά που δεν μας φτιάχνει τα μαλλάκια μας ποτέ ωραία. Ελα να σου τα φτιάξω εγώ κούκλα μου"....

:twisted::twisted::twisted:

πω πω!απαράδεκτος όποιος το κάνει αυτό!να λέει τέτοια πράγματα στο παιδί για τη μαμά της!φαντάζομαι πεθερά θα το κανε!τα κάνουν ορισμένες κατι τέτοια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που με εκνευρίζει αφάνταστα και με βγάζει έξω από τα ρούχα μου είναι όταν αυτά τα άτομα που δεν πολυσυμπαθώ... και φυσικά δεν με πολυσυμπαθούν κιόλας, με "κακολογούν" στα παιδιά μου με μορφή αστείου.

 

Του στύλ δηλαδή "Αχ αυτή η παλιομαμά που δεν μας φτιάχνει τα μαλλάκια μας ποτέ ωραία. Ελα να σου τα φτιάξω εγώ κούκλα μου"....

:twisted::twisted::twisted:

 

Μη χειρότερα! Αλλά τα παιδιά δεν είναι χαζά, αργά ή γρήγορα κάτι τέτοια θα τα απομακρύνουν από την γιαγιά.

Μια έξυπνη γιαγιά φροντίζει να καλοπιάνει τη μαμά ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου έχει φοβερή αδυναμία στη μαμά μου.

Αυτό όχι απλώς δεν με ενοχλεί,ίσα-ίσα που χαίρομαι που την αγαπάει τόσο πολύ και που μαζί της είναι ευτυχισμένος!

Και εννοείται πως δεν ζηλεύω τη συγκεκριμένη αδυναμία και σχέση!!΄

Τί να ζηλέψω ακριβώς?

Είμαι μαμά του και είναι γιαγιά του,άλλη σχέση η πρώτη και άλλη η δεύτερη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Με συγχωρείτε που επαναφέρω το θέμα μετά από τόσο καιρό αλλά επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς θέμα με την κουνιαδα όπως και η νεκτ ήθελα να μάθω αν μετά από τόσο καιρό εξακολουθεί αυτή η αδυναμία και πως τη δια χειρίζεσαι? ?εμένα μένουν από πάνω πεθερικά και κουνιαδα και ποτέ δεν τον αφήνω μόνο μαζί τους(είναι 6 μηνων και θηλάζει οπότε είμαι πάντα μαζί του.αν κι αυτό είναι λιγάκι δικαιολογία. Η αλήθεια είναι πως απλά δεν θέλω να τον αφησω)παρότι έχει γενικά αδυναμία σε εμένα κι είναι κολλημένος πάνω μου όταν βλέπει την κουνιαδα μου τρελαίνεται στα γέλια και τις χαρές κι εγώ βράζω στο ζουμί μου!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

... όταν βλέπει την κουνιαδα μου τρελαίνεται στα γέλια και τις χαρές...

 

Και τι πειράζει αυτό?

Εσύ θα πρέπει να διαχειριστείς το θέμα της ζήλιας που νιώθεις, κρίμα είναι να σε βασανίζει ο κακός εαυτός σου.

Είσαι και ακόμα στην αρχή βέβαια κι εχεις πρόσφατες τις (ορμονικές) συνέπειες της γέννας, συν τις δυσκολίες του θηλασμού, αλλά δούλεψέ το με τον εαυτο σου κι άσε το μπεμπάκι σου να χαρεί όσες αγκαλιές του προσφερονται με αγάπη

Link to comment
Share on other sites

Και τι πειράζει αυτό?

Εσύ θα πρέπει να διαχειριστείς το θέμα της ζήλιας που νιώθεις, κρίμα είναι να σε βασανίζει ο κακός εαυτός σου.

Είσαι και ακόμα στην αρχή βέβαια κι εχεις πρόσφατες τις (ορμονικές) συνέπειες της γέννας, συν τις δυσκολίες του θηλασμού, αλλά δούλεψέ το με τον εαυτο σου κι άσε το μπεμπάκι σου να χαρεί όσες αγκαλιές του προσφερονται με αγάπη

Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Επίσης γιατί να μην αφήσεις το μωρό λίγο με τους παπούδες και τη θεία του; Δεν πρόκειται να τους αγαπήσει παραπάνω από εσένα...

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου κανει παρα πολλες χαρες και γελια όταν βλεπει τη μαμα μου την πεθερα μου και τις αδερφες μου και φυσικα δεν με πειραζει καθολου ,,,ένα διαστημα όμως εδειχνε μια Extra αδυναμια στην πεθερα μου δηλαδή όταν την αφηνα (1 ωρα /3 φορες την εβδομαδα) δεν ηθελε να ερθει και η πεθερα μου μεσα τη χαρα της ελεγε σε ολους ποσο πολύ την προτιμα η μικρη ακομη και από μενα και τον μπαμπα της,,,,φυσικα με ενοχλησε η συμπεριφορα της αλλα το θεμα λυθηκε αφου η μικρη ουτε να τη φτυσει πλεον και πειτε με ο,τι θελετε αλλα το καταευχαριστιεμαι :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω γιατί με ενοχλεί τόσο πολύ. .Μπορεί να φταίει το γεγονός πως η κουνιαδα μου για να φτάσει σε αυτό το σημείο των χαρών με τον μπεμπη έχει γίνει ουσιαστικα ο αντίλαλος μου..δεν προλαβαίνω να πω μια λέξη ή να κάνω μια γκριμάτσα έναν ήχο στο μωρό έχω από πίσω μου την ηχώ που το επαναλάμβανε δέκα φορές μέχρι να γελάσει ο μπεμπης. .κι είναι κι ένας άνθρωπος που έχει την τάση να ανακατεύεται ακόμη και στο πόσο και πως θα θηλάσε το μωρό μου ενώ η ίδια δεν έχει καν παιδιά. ..Όσο για το γιατί δεν τον αφήνω στους παππούδες για να πω την αλήθεια δεν εμπιστεύομαι γιατί σε ότι κι αν πω έχω μια συνεχή κόντρα. .τόσο είναι το θέμα τους που το μωρό θηλάζει αποκλειστικά και με χρειάζεται που εχουν πει ακομη και να δώσω ξένο γάλα σόνι και ντε για να χορτάσει αλλά κυρίως για να μπορούν να τον έχουν όσες ώρες θέλουν χωρίς να με χρειάζεται. ..κι άλλα πολλά που δεν ξέρω αν εγώ τα βλέπω έτσι η είναι όντως εκνευριστικά. ..:-(

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια είναι ότι οι συγγενείς <ξεμωραίνονται> αρχικα με το εγγονι και σε τρελαινουν και ειδικα οι συγγενεις του συζυγου νιωθουν μια μεγαλυτερη ανασφαλεια για το ποσο και αν τους αγαπησει το εγγονι δεδομενου ότι η λεχωνα εχει συνηθως τη μαμα της για βοηθεια οποτε η άλλη γιαγια εχει περισσοτερη προσβαση στο μωρο (δικη μου θεωρια,,δε ξερω...)

 

 

αυτό το θεμα με τον θηλασμο το ειχα και εγω,,,και επισης η πεθερα μου ηθελε παντα να εχει το μωρο χωρις την παρουσια μου μαλλον γιατι αισθανοταν πιο ανετα ετσι,,,η αληθεια είναι ότι είναι πολυ θετικο που το αγαπουν και το θελουν τοσο γιατι αυτό θα σε βολεψει παρα πολύ,,,,τωρα εισαι ακομη σε λιγο περιεργη φαση και σε ενοχλουν όλα,,το περασα και εγω

 

 

υ.γ. όταν μεγαλωσει και ζωηρεψει δε θα επιμενουν και τοσο να το εχουν:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν την συμπάθεις για αυτο εισαι έτσι :wink:

Και εγω σε αυτούς που δεν συμπαθώ δεν θέλω να πηγαίνουν τα μικρά μου.. Ειδικά απο οταν άκουσα απο τον πεθερο μου να λεει οτι η ανιψιά μου αγαπάει την γιαγιά της πιο πολυ απο την μανα της :shock:

Δυστυχώς ομως δεν μπορείς να κανεις πολλά και πάντα να σκέφτεσαι οτι ειναι παρα πολυ υγείες ενα παιδί να κανει χαρές με κάποιον άλλο περα απο την μανα!

Δεν υπάρχει περίπτωση ποτε μα ποτε να τις προτιμήσει απο σένα οποτε μην αγχωνεσαι !

Link to comment
Share on other sites

αυτό το θεμα με τον θηλασμο το ειχα και εγω,,,και επισης η πεθερα μου ηθελε παντα να εχει το μωρο χωρις την παρουσια μου μαλλον γιατι αισθανοταν πιο ανετα ετσι,,,

Εεεεεε; Τι ζόρι τραβάει;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα όταν κάνει χαρές σε οποιονδήποτε άλλο μια χαρά είμαι. .μονο η κουνιαδα κι ο πεθερός (για άλλους λογους)μου δημιουργούν αυτό το συναίσθημα! Κι όσο για αυτό που είπες ιουλιανα δε φαντάζεσαι πόσο συχνές είναι όλοι σπόντες πότε επιτέλους θα μείνουμε μόνοι να σε χαρούμε κι εμείς να σε χορτασουμε, ποτέ θα σε παρατήσει η μαμα με τις ώρες εδώ να πάει καμιά βόλτα κτλ κτλ...και η πλάκα είναι ότι με το που θα κλάψει το μωρό κανένας τους δεν μπορεί να το ηρεμήσει. .τρέχουν σε εμένα αλλά κατά τα άλλα το θέλουν μόνοι τους!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,,κορίτσια ,,,το πρόβλημα λυθηκε,,, τωρα κρυβεται μην της την δωσω:D:D:D

 

 

marina για τους αλλους το μωρο είναι ένα παιχνιδι,,,,εννοείται πως κανεις δε θελει τα δυσκολα ,,αυτά είναι για τη μαμα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω γιατί με ενοχλεί τόσο πολύ. .Μπορεί να φταίει το γεγονός πως η κουνιαδα μου για να φτάσει σε αυτό το σημείο των χαρών με τον μπεμπη έχει γίνει ουσιαστικα ο αντίλαλος μου..δεν προλαβαίνω να πω μια λέξη ή να κάνω μια γκριμάτσα έναν ήχο στο μωρό έχω από πίσω μου την ηχώ που το επαναλάμβανε δέκα φορές μέχρι να γελάσει ο μπεμπης. .κι είναι κι ένας άνθρωπος που έχει την τάση να ανακατεύεται ακόμη και στο πόσο και πως θα θηλάσε το μωρό μου ενώ η ίδια δεν έχει καν παιδιά.

Μήπως αυτό πρέπει να το δεις λίγο σαν κοπλιμέντο; Και μόνο που επαναλαμβάνει τις γκριμάτσες σου ξανά και ξανά μέχρι να γελάσει το μωρό, αυτό εμένα μου λέει ότι ενδιαφέρεται - κι αυτό δεν είναι λίγο. Εγώ πριν κάνω παιδί (μην σου πω και τώρα ακόμα) δεν υπήρχε περίπτωση να ασχοληθώ πάνω από 2-3 λεπτά με μωρό "αχ τι χαριτωμένο, να σας ζήσει και γεια σας". Ανακατώστρα δεν με λες με τίποτα, είμαι απλά αδιάφορη. Θα προτιμούσες τη δική μου αδιαφορία προς το παιδί σου από το ενδιαφέρον της κουνιάδας σου; Μην το βλέπεις μόνο από τη δική σου σκοπιά, εσύ μπορεί να θέλεις να απαντήσεις ναι, αλλά για το παιδί σου τι είναι καλύτερο, τώρα και στο μέλλον; Μια θεία που νοιάζεται αρκετά ώστε να του κάνει γκριμάτσες ή μια θεία που το κρατάει σε απόσταση;

 

Όσο για το γιατί δεν τον αφήνω στους παππούδες για να πω την αλήθεια δεν εμπιστεύομαι γιατί σε ότι κι αν πω έχω μια συνεχή κόντρα. .τόσο είναι το θέμα τους που το μωρό θηλάζει αποκλειστικά και με χρειάζεται που εχουν πει ακομη και να δώσω ξένο γάλα σόνι και ντε για να χορτάσει αλλά κυρίως για να μπορούν να τον έχουν όσες ώρες θέλουν χωρίς να με χρειάζεται. ..κι άλλα πολλά που δεν ξέρω αν εγώ τα βλέπω έτσι η είναι όντως εκνευριστικά. ..:-(

Είναι εκνευριστικά... αλλά ξέρεις κάτι; Παπούδες είναι, δεν χάθηκε ο κόσμος να πούνε μια κουβέντα παραπάνω. Χαρά έχουν κι αυτοί, ειδικά αν είναι το πρώτο εγγόνι. Θα προτιμούσες να μην θέλουν να το κρατήσουν; Ίσως κι αυτοί σε κοντράρουν επειδή βλέπουν ότι δεν τους το αφήνεις / δεν τους θέλεις / δεν τους εμπιστεύεσαι. 6 μήνες και να μην έχουν κρατήσει μόνοι τους το παιδί... τι να σου πω, οι δικοί μου γονείς θα είχαν φάει τα σίδερα!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως παρότι νέα μαμά το έχω διαπιστώσει κι εγώ ότι μόνο η μαμά ειναι για τα δύσκολα!Little monkey η αλήθεια είναι ότι με αυτό που είπες όντως προτιμώ μια θεία που ενδιαφερεται όπως η κουνιάδα μου απλά θα προτιμούσα να σέβεται και κάποια πράγματα λίγο παραπάνω η ίδια ώστε να καταπολεμήσω κι εγώ αυτό που αισθάνομαι με τη σχέση της με το μωρό μου.π.χ. την πρωτοχρονιά στην αλλαγή του χρόνου θα προτιμούσα να μην μου είχε αρπάξει το μωρό από τα χέρια φωνάζοντας εγώ εγω θα τον κρατάω!!!και για τους παππούδες παρότι μου είναι αδύνατον να αδιαφορήσω στην κόντρα αυτή έκανα κανα δυο φορές την απόπειρα να τον αφήσω για λιγό προκειμένου να κοιμηθούμε μεσημέρι με τον αντρα μου(κατόπιν δικής του επιμονής) το αποτέλεσμα ήταν ότι σε ενα εικοσάλεπτο το μωρό ξεσήκωνε το τετράγωνο από τα κλάμματα κι εκείνοι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα... εδώ βέβαια να τονίσω ότι αυτό ξεκίνησε κι από τον άντρα μου που δεν ήθελε να έρχονται οι δικοί μου ούτε σαν λεχώνα να με βοηθάνε για να μη βλέπουν το μωρό έλεγε παραπάνω απο τους δικούς του οι οποίοι δεν δέχονταν να βοηθήσουν σε τίποτα πέρα απο τα γουτσου γουτσου στο μπέμπη. κι έτσι φυσικά δε δέχτηκε ποτέ μέχρι σήμερα να τον κρατήσουν και οι δικοί μου μόνοι τους οι οποίοι μπορουν να τον χειριστούν και καλύτερα.τεσπα, μπερδεμένη κατάσταση ..η ουσία είναι ότι εγώ θέλω να διαχειριστώ τα θέματά μου καλύτερα κυριως για να μη δημιουργήσω πρόβλημα αυριο μεθαυριο στο γιο μου...και με συγχωρειτε πολυ για το ιδιατερα μακροσκελές μνμ!!:oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

εδώ βέβαια να τονίσω ότι αυτό ξεκίνησε κι από τον άντρα μου που δεν ήθελε να έρχονται οι δικοί μου ούτε σαν λεχώνα να με βοηθάνε για να μη βλέπουν το μωρό έλεγε παραπάνω απο τους δικούς του οι οποίοι δεν δέχονταν να βοηθήσουν σε τίποτα πέρα απο τα γουτσου γουτσου στο μπέμπη.

Είναι υπερβολή να μετράς και να συγκρίνεις το χρόνο που περνάει ο κάθε παππούς με το παιδί. Και δεν έχει και νόημα. Μπορεί οι γονείς του άντρα σου να μην καταφέρνουν να κρατήσουν το μωρό τώρα, αλλά να είναι εξαιρετικοί στο να το απασχολούν ως νήπιο. Και οι γονείς σου το αντίθετο. Τι θα κάνετε τότε; Θα έχετε ένα 4χρονο συνέχεια μαζί σας όπου πάτε για να μην το αφήσετε στους μεν επειδή δεν μπορείτε να το αφήσετε στους δε;

 

Και τι θα κάνετε σε 2-3 χρόνια που το παιδί θα έχει προτιμήσεις και θα τις εκφράζει; Πώς θα χειριστείτε το γεγονός ότι το ίδιο το παιδί θα θέλει να πάει στο σπίτι του ενός ή του άλλου παππού (ή και των δύο)? Θα μετράτε τις επισκέψεις για να μην υπερβούν το όριο;

 

Δουλέψτε το λίγο. Είναι κρίμα το παιδί να μεγαλώσει σε τέτοιο περιβάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καθόλου άδικο. .στις συζητήσεις το παλεύουμε συνέχεια να το λύσουμε το όλο θέμα αλλά μόλις ξανά γυρνάμε στην καθημερινό τη τα οι αντιδράσεις του άντρα μου είναι πάντα οι ίδιες και οι σπόντες και όλα οπότε παραμένει ίδια κι η δική μου συμπεριφορά όσο ανώριμο κι αν ακούγεται αυτό. ..ειλικρινά δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν τα υπόλοιπα ζευγάρια και διαμορφώνουν από την αρχή και χωρίς προσπάθεια ένα φυσιολογικό κλίμα ανάμεσα στις δύο οικογένειες χωρίς αντιπαραθεσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοιταξε το απο πλευρα σαν να ησουν ψυχολογος ,νιωσε τι θελει εκεινη η γυναικα και γιατι κανει ετσι οπως κανει,μπορει να μηνκαταλαβαινει καν οτι σε ενοχει.πολλοι δεν ξερουμε οτι κατι απο αυτο που κανουμε ενοχλει τον αλλον,μπορεις φυσικα να το πεις που δεν νομιζω να το κανεις..καταλαβε ενα πραγαμ εσυ εισια η μαμα και καμια αλλη δεν εχει νοημα να ζηλευεις την θεση σου δενθα παρει ποτε μα ποτε αλλος ανθρωπος και το μωρο θα αγαπαει μνο εσεν ασαν μαμα του και καμια αλλη αλλαα...να χαιρεσαι να εισια ευτυχισμενη και να νιωθεςι τυχερη που το παιδι σου εχει γυρω ανρθωπους που το αγαπανε δεν ειναι κακο..να χαιρεσια..οσο και να σ την σπαει η μαμα η κουνιαδα η πεθερα..το παιδι το αγαπανε και αυτοα ρκει,αποκει καιπερα εσυ απλα θα δειξεις σε οσους δεν αξκταλαβαινουν οτι τις αποφασεις για το μωρ ο παιρνεις εσυ και μονο οσον αφορα κυριως την διατροφη τον υπνο και αλλες συνηθειες και θα λες ..παντα για το καλο του παιδιου θα πρεπει να γινει ετσι και να χρησιμοποιεις και την αντιστροφη ψυχολογια ..πχ..κουνιαδα μου καλη...ευτυχως υπαρχεις εσυ και καταλαβαινεις γιατι με αλλους ακρη δεν βγαζω(τι θα πει οχι δεν καταλαβαινω ειμαι ηλιθεια??)και θα λες μετα το δικο σου..το μωρο μας πρεπει αυτο και αυτο ετσι και ετσι...βοηθα με εσυ τουλαχιστον σε χρειαζομαι..θα σκισει τον κωλο της να σε βοηθησει γιατι την βαζεις στο παιχνιδι και την αφηνεις να συμμετεχει..θα κανει οτι της πεις αρκει ναμην χασει το πρωνομιο της θειας...και μην ξεχνας ποσα παιδια μεγαλωνουν χωρις αγαπη ,που εχουν θειους θειςς παππουδες κομα και γονεις που δεν ταγαπανε....φιλα την κουνιαδα σου ,οσο κ ν σου την σπαει...και μια μερα θα με θυμηθεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θελω να ρωτησω κ εγω σχετικα με το θεμα αν κ διαφοροποιειται η περιπτωση μου...Εχω 1 μπεμπακο 3 μηνων κ ασχολουμαι μαζι του συνεχειαααα!Δεν τον αφηνω παραπονεμενο κ χωρις παιχνιδια ή αγκαλιες παρα μονο αν ειναι κατι επειγον...Ο αντρας μου ευτυχως εχει μεγαλη αδεια κ ειναι στο σπιτι,βοηθωντας με πολυ κ με το μωρο κ με τις δουλειες,αλλα σαφεστατα τον κραταει λιγοτερο κ εχει νοοτροπια "αστον κ λιγο μονο του να μαθει".Το θεμα ειναι οτι τις τελευταιες 2-3 μερες παρατηρω να κοιταζει με περισσοτερη λαχταρα τον μπαμπα του!Δεν εχει αλλαξει κατι στη ρουτινα μας,ισως εχω λίγο εκνευρισμο παραπανω τα βραδια που θηλαζω κ ξενυχταω ενω ο αντρας μου δίπλα κοιμαται...Ειναι δυνατόν να με θεωρει δεδομενη το σκατουλι;Μου κανει κ εμενα αγαπες οπως παντα,αλλα κανει περισσότερες στον μπαμπα του.Ξερω οτι ακουγεται παιδικό...αλλα νιώθω περιεργα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...