Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Ζω στο Εδιμβόυργο τον τελευταίο χρόνο, εδώ τα πράγματα είναι πολύ εξελιγμένα ως προς τις nannies. Οι περισσότερες είναι επαγγελματίες και μορφωμένες, οχι απλά κυρίες που ζητούν χαρτζιλικι. Στην Ελλάδα μέχρι να βρω τον άγγελο που μου πρόσεχε το αγόρι μου, τρόμαξα με αυτά που είδα εκεί εξω, αδιαφορία για τα παιδιά, όποιος να ναι ασχολείται με το αντικείμενο. Πρόσφατα ανακάλυψα μία σελίδα στο facebook, τη funky nanny. Η σελίδα έιναι μιας αξιόλογης ελληνίδας επαγγελματία νταντάς που τέτοιο πράγμα δεν εχω ξαναδει στην Αθήνα. Εχει πάρει τη δουλειά της ζεστα, εχει καταπληκτικές ιδέες και είναι τυχερές όσες είναι στην Αθήνα, εγω προσωπικά ειμαι φαν. Επίσης είδα πως είναι και για Αγγλόφωνες μαμάδες που εργάζονται στην Αθήνα. Ποια η γνώμη σας για τον επαγγελματισμό των νταντάδων στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οπως το λες.....για το χαρτζηλικι!απο την αλλη αφου χαρτζηλικι δινουμε, τι αλλο να ζητησουμε?

Εγω ειμαι απο τις τυχερες και εχω πεντε χρονια περιπου μια κυρια. Καλοπληρωνεται με τα ελληνικα δεδομενα , για τα δικα μου δεδομενα πληρωνεται αναλογα του τι προσφερει.

Δεν εχει ιδιατερες γνωσεις, αγαπαει ομως τα παιδια μου.....ειναι κατι σαν ΄γιαγια ΄ μια που ειναι κοντα στα εξηντα.

Αλλα και οι δικες μου απαιτησεις οταν εψαχνα γυναικα ηταν τετοιες. Δηλαδη δεν εψαχνα επαγγελματια τοσο, αλλα καλο ανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το λες.....για το χαρτζηλικι!απο την αλλη αφου χαρτζηλικι δινουμε, τι αλλο να ζητησουμε?

Εγω ειμαι απο τις τυχερες και εχω πεντε χρονια περιπου μια κυρια. Καλοπληρωνεται με τα ελληνικα δεδομενα , για τα δικα μου δεδομενα πληρωνεται αναλογα του τι προσφερει.

Δεν εχει ιδιατερες γνωσεις, αγαπαει ομως τα παιδια μου.....ειναι κατι σαν ΄γιαγια ΄ μια που ειναι κοντα στα εξηντα.

Αλλα και οι δικες μου απαιτησεις οταν εψαχνα γυναικα ηταν τετοιες. Δηλαδη δεν εψαχνα επαγγελματια τοσο, αλλα καλο ανθρωπο.

 

 

Ναι ναι, καταλαβαίνω πως το λες. Κι εγώ θα προτιμούσα να καλοπληρώνω όποια μου φυλάει το μωρό. Πριν ξεσπάσει όμως η κρίση είχα κάνει την παρατήρηση. Ελεγα, δε μπορεί, κάτι καλό έχω κάνει για να έχω τόσο καλη baby sitter. Κι εσύ είσαι τυχερή. Δεν έχει σημασία η ηλικία. μου προκαλούσε τρομερή απόκρουση που στις κούνιες ήταν όλες με τα κινητά και το κουτσομπολιό, καμία διάθεση να παίξουν με το παιδί, να το πάνε κι αλλού, να βρουν δραστηριότητες. Ισως και οι ελληνίδες μητέρες δεν είναι τόσο ανοιχτές σε αυτό. Εγώ ήθελα μία κοπέλα που να περνάει ο μικρός μου φανταστικά μαζί της. Να βγαίνουν και να ξεχνούν να γυρνάνε αν αυτό το έκανε ευτυχισμένο. Και ναι, τον έκανε. Οι άλλες ελληνιδες υπερπροστατευτικές μανούλες, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο.

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες ελληνιδες υπερπροστατευτικές μανούλες, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο.

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εθνικότητας αλλά χαρακτήρα. Φίλη μου Γαλλίδα προτίμησε να στείλει το 6μηνών μωρό της σε σταθμό αντί να φέρει κοπέλα στο σπίτι γιατί δεν ήθελε να αναπτύξει συναισθηματικό δέσιμο το μωρό της με τη νταντά. Ανθρώπινο είναι όχι κατακριτέο.

Επίσης επειδή δούλευα για χρόνια σε International School στην Αθήνα και έχω συναναστραφεί μαμάδες πάρα πολλών εθνικοτήτων μπορώ να σου εγγυηθώ ότι υπερπροστατευτικές μαμάδες υπάρχουν παντού, δεν είναι αποκλειστικότητα των Ελληνίδων :rolleyes: !

Για το θέμα που έθεσες δεν έχω εμπειρία γιατί δεν χρειάστηκα νταντά και δεν προβλέπεται να χρειαστώ αλλά εγώ θα προτιμούσα μία κοπέλα που να ενδιαφέρεται να κάνει το κάτι παραπάνω με το παιδί μου (δραστηριότητες, παιχνίδια κλπ) και όχι απλή φύλαξη του τύπου βάζω το μικρό στην τηλεόραση και εγώ πίνω καφέ και μιλάω στο κινητό.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Εμείς έχουμε μια πάρα πολύ καλή επαγγελματία νταντά στην Αγγλία, αλλά κοστίζει.

 

 

Εχεις δίκιο, ο,τι δίνεις παίρνεις! Α, είμαστε συντοπίτισσες? Κι εγώ να πω έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις british governesses!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εθνικότητας αλλά χαρακτήρα. Φίλη μου Γαλλίδα προτίμησε να στείλει το 6μηνών μωρό της σε σταθμό αντί να φέρει κοπέλα στο σπίτι γιατί δεν ήθελε να αναπτύξει συναισθηματικό δέσιμο το μωρό της με τη νταντά. Ανθρώπινο είναι όχι κατακριτέο.

Επίσης επειδή δούλευα για χρόνια σε International School στην Αθήνα και έχω συναναστραφεί μαμάδες πάρα πολλών εθνικοτήτων μπορώ να σου εγγυηθώ ότι υπερπροστατευτικές μαμάδες υπάρχουν παντού, δεν είναι αποκλειστικότητα των Ελληνίδων :rolleyes: !

Για το θέμα που έθεσες δεν έχω εμπειρία γιατί δεν χρειάστηκα νταντά και δεν προβλέπεται να χρειαστώ αλλά εγώ θα προτιμούσα μία κοπέλα που να ενδιαφέρεται να κάνει το κάτι παραπάνω με το παιδί μου (δραστηριότητες, παιχνίδια κλπ) και όχι απλή φύλαξη του τύπου βάζω το μικρό στην τηλεόραση και εγώ πίνω καφέ και μιλάω στο κινητό.

 

 

Χμ, ίσως εχω αρνητική εμπειρία. Εχω πολλές φίλες Σκανδιναβές, αυτές ειναι η αδυναμία μου στη φιλοσοφία και στην απλότητα που μεγαλώνουν το παιδί. Χαιρομαι που ανταποκριθήκατε καιι με διαφωτίζετε, δε θέλω κι εγώ να είμαι απόλυτη. Have a beautiful day girls!

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην ελλαδα θεωρω οτι εχουμε ΄αμερικανοποιηθει ΄.στην ευρωπη οι γυναικες ειναι πιο απελευθερωμενες και ως μαμαδες. Απο εκει και περα ειναι οντως θεμα ανθρωπου αλλα νομιζω οτι διακρινεται αυτη η ταση!

Link to comment
Share on other sites

Η Ευρώπη δεν είναι μια ομοιογενής μάζα ανθρώπων και πολιτισμών. Είναι πολύ διαφορετικός ο τρόπος που μεγαλώνουν τα παιδιά τους οι Γαλλίδες μαμάδες σε σύγκριση με τις Αγγλίδες σε σύγκριση με τις Δανέζες κ.ο.κ.

 

Ακόμα και στη Βρετανία υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα στον τρόπο ανατροφής των παιδιών στο βορρά (Σκωτία) και στο νότο (Αγγλία).

 

Προσωπικά πιστεύω ότι για τα ελληνικά δεδομένα, αν υπάρχει αυτή η επιλογή, η γιαγιά παραμένει η καλύτερη λύση για την φροντίδα των μικρών παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι η αμερικη?

Η γενικη ταση στην δυτικη Ευρωπη ομως ειναι αυτη που θελει να ανεξαρτητοποιουνται τα παιδια αρκετα νωρις.

Κατι που δεν συμβαινει γενικα ουτε στην Αμερικη, ουτε στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η τάση της ανεξαρτητοποίησης είναι μία μόνο τάση στο μεγάλωμα των παιδιών, ανάμεσα σε πολλές άλλες τάσεις. Επιπλέον δεν εμφανίζεται με τον ίδιο τρόπο σε όλη τη δυτική Ευρώπη ούτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μπούσουλας. Π.χ. για τα μικρά παιδιά, η τάση στην Αγγλία είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο δεμένα με τη μαμά τους. Δεν το λες και ανεξαρτητοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην ελλαδα θεωρω οτι εχουμε ΄αμερικανοποιηθει ΄.στην ευρωπη οι γυναικες ειναι πιο απελευθερωμενες και ως μαμαδες. Απο εκει και περα ειναι οντως θεμα ανθρωπου αλλα νομιζω οτι διακρινεται αυτη η ταση!

 

Συμφωνω με Λαιδα, δεν ειναι ομοιογενής η Ευρώπη αλλά ειναι σαφής η δυτική κουλτούρα στο μεγάλωμα των παιδιών. Σε αντίθεση με εμάς που μας θεωρώ μίγμα Βαλκανίων και Ανατολής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πώς μεγαλώνουν τα παιδιά στα Βαλκάνια και στην Ανατολή! Καμία όμως. Εκείνο που ξέρω είναι ότι σε όσα μοιάζουν οι δυτικο-ευρωπαϊκές χώρες, σε άλλα τόσα διαφέρουν.

 

Ακόμα και μέσα στην ίδια χώρα υπάρχουν διαφορές ανάλογα με την περιοχή, την κοινωνική τάξη κλπ και φυσικά διαφοροποιήσεις από δεκαετία σε δεκαετία.

 

Ως προς το μεγάλωμα των μικρών παιδιών, επιμένω ότι στην Ελλάδα υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ανεξαρτητοποίηση από τη μαμά σε σύγκριση με την Αγγλία. Άλλο τι συμβαίνει αργότερα και γενικότερα στη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νταντάδες επαγγελματίες στην Ελλάδα, όχι δεν υπάρχουν. Ειναι σαφές. Ακόμα και οι απόφοιτες παιδαγωγικών σχολών, το κάνουν ως προσωρινή λύση εως ότου διοριστούν ή πιάσουν δουλειά σε κάποιον ιδιωτικό σταθμο. Σπάνια ακούω κοπέλα που να εχει αποφασίσει να κάνει το επαγγελμά αυτό όχι επειδη είναι άνεργη ή ανειδικευτη αλλά επειδή το επέλεξε με πλήρη συνείδηση και ευθύνη. Εγω ξέρω πολλες κυρίες του εξωτερικού που συνεργάζονται με VIP oικογένεις συνηθως, εισάγουν δηλαδή κυρίες επαγγελματίες από το εξωτερικό όσοι θέλουν να απασχολησουν επαγγελματία γκουβερνάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πώς μεγαλώνουν τα παιδιά στα Βαλκάνια και στην Ανατολή! Καμία όμως. Εκείνο που ξέρω είναι ότι σε όσα μοιάζουν οι δυτικο-ευρωπαϊκές χώρες, σε άλλα τόσα διαφέρουν.

 

Ακόμα και μέσα στην ίδια χώρα υπάρχουν διαφορές ανάλογα με την περιοχή, την κοινωνική τάξη κλπ και φυσικά διαφοροποιήσεις από δεκαετία σε δεκαετία.

 

Ως προς το μεγάλωμα των μικρών παιδιών, επιμένω ότι στην Ελλάδα υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ανεξαρτητοποίηση από τη μαμά σε σύγκριση με την Αγγλία. Άλλο τι συμβαίνει αργότερα και γενικότερα στη ζωή.

 

 

 

Δεν έχω ιδέα πώς μεγαλώνουν τα παιδιά στα Βαλκάνια και στην Ανατολή! Καμία όμως. Εκείνο που ξέρω είναι ότι σε όσα μοιάζουν οι δυτικο-ευρωπαϊκές χώρες, σε άλλα τόσα διαφέρουν.

 

Ακόμα και μέσα στην ίδια χώρα υπάρχουν διαφορές ανάλογα με την περιοχή, την κοινωνική τάξη κλπ και φυσικά διαφοροποιήσεις από δεκαετία σε δεκαετία.

 

Ως προς το μεγάλωμα των μικρών παιδιών, επιμένω ότι στην Ελλάδα υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ανεξαρτητοποίηση από τη μαμά σε σύγκριση με την Αγγλία. Άλλο τι συμβαίνει αργότερα και γενικότερα στη ζωή.

 

Μα τοση διαφορα να έχουμε? Εδω στη Σκωτία οι μαμάδες είναι σαφώς πιο cool από τις περισσότερες μαμάδες που γνώριζα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στην Αθήνα, δεν "κλειδώνουν" τα παιδιά σπίτι από το φόβο μην κρυώσουν, μην αρρωστήσουν, μη χτυπήσουν, μη, μη, μη. Δεν τα βγάζουν βόλτα μονο στα mall επειδή απλά και μόνο στεγάζονται, δεν τα παραγεμίζουν με υλικά αγαθά, δίνουν τρομερή έμφαση στο συμβολικό παιχνίδι, δεν υπάρχει μία γιαγιά από πίσω οοοοοοοοολη την ώρα που αν δε δει μάγουλο τεράστιο θα νομίζει οτι το εγγόνι της υποφέρει από λιμό και πολλα άλλα.

 

Γνώμες εκφράζονται αν και σκοπός μου δε ήταν να γινει διαγωνισμός UK Vs GREECE, αλλά να μιλήσουμε λίγο για τον επαγγελματισμό των νταντάδων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω edinburg ετσι τα αφησα πριν καποια χρονια που ζουςα στην αγγλια και εται τα βλεπω οταν πηγαινω καθε χρονο για κανα μηνα λογω της δουλειας ...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, τον έκανε. Οι άλλες ελληνιδες υπερπροστατευτικές μανούλες, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο.

 

Μα τοση διαφορα να έχουμε? Εδω στη Σκωτία οι μαμάδες είναι σαφώς πιο cool από τις περισσότερες μαμάδες που γνώριζα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στην Αθήνα, δεν "κλειδώνουν" τα παιδιά σπίτι από το φόβο μην κρυώσουν, μην αρρωστήσουν, μη χτυπήσουν, μη, μη, μη. Δεν τα βγάζουν βόλτα μονο στα mall επειδή απλά και μόνο στεγάζονται, δεν τα παραγεμίζουν με υλικά αγαθά, δίνουν τρομερή έμφαση στο συμβολικό παιχνίδι, δεν υπάρχει μία γιαγιά από πίσω οοοοοοοοολη την ώρα που αν δε δει μάγουλο τεράστιο θα νομίζει οτι το εγγόνι της υποφέρει από λιμό και πολλα άλλα.

Γνώμες εκφράζονται αν και σκοπός μου δε ήταν να γινει διαγωνισμός UK Vs GREECE, αλλά να μιλήσουμε λίγο για τον επαγγελματισμό των νταντάδων.

 

Βασικά αν διαβάσεις τα μηνύματα σου αυτό ακριβώς κάνεις ...τονίζεις συνεχώς τα μειονεκτήματα των Ελληνίδων σε σχέση με τις Αγγλίδες, Σκανδιναβές κλπ:rolleyes:

Εγώ συνεχίζω να διαφωνώ με την κατηγοριοποίηση ανάλογα με την Εθνικότητα, γενικά διαφωνώ με τις γενικεύσεις οποιουδήποτε τύπου. Η κάθε μητέρα μεγαλώνει τα παιδιά της με τον τρόπο που της ταιριάζει δεν υπάρχει λόγος να κριτικάρουμε. Αυτά που γράφεις και θεωρείς αρνητικά τα έχω συναντήσει και σε Αγγλίδες μητέρες και σε Ολλανδές και σε Ελληνίδες κλπ..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Izaki Δεν κριτικάρουμε, ο καθένας γράφει τη γνώμη του. Επιπλέον, είπα οτι ξεφύγαμε από το θέμα, δεν ειπα οτι δεν το εκανα κι εγώ, you need to cool down. Ο καθένας να κανει το καλύτερο, στο κάτω κάτω κάνουμε ο,τι προτάσσει η προσωπική μας φιλοσοφία. Ειναι για μένα όμως δεδομένο πως η κουλτούρα, τα ήθη, τα εθιμα, επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο που σκεπτόμαστε, η κατηγοριοποίηση επομενως ειναι πραγματική σε ορισμένα στοιχεία. Ο άνθρωπος δεν είναι αποκομμένος απο αυτα που ακουει από τον κοινωνικό του περίγυρο, υπάρχουν στοιχεία που χαρακτηρίζουν την κοινωνική συμπεριφορά και δυναμική ενός λαού, πώς να το κάνουμε τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

Izaki παντως επειδη και εγω θεωρω τις Ελληνιδες υπερπροστατετευτικες σε σχεση με αλλες ευρωπαιες, δεν σημαινει οτι αυτο το θεωρω και ασχημο, ετσι? Σαφως οι διαφοροποιησεις υπαρχουν και μεσα στην ιδια οικογενειας, ποσο μαλλον σε καποια εθνικοτητα. Αλλα μιλησαμε απλως για ταση και συνηθειες.

Για να μεινουμε εντος του θεματος παντως, οσα δινουμε εδω στην ελλαδα για νταντα, στις αλλες χωρες ας πουμε τα παιρνουν ως income benefit. ...κατι σαν ταμειο ανεργιας, ειτε εχεις απολυθει προσφατα , ειτε εχεις τελειωςει σχολειο προςφατα, ειτε απλα περιμενεις την δουλεια της αρεσκειας σου.... Τα τελευταια δυο χρονια μονο μειωθηκαν αυτες οι παροχες λογω της ευρωπαικης κρισης.

Οποτε καταλαβαινουμε οτι το babysitting δεν ειναι λυση αναγκης οπως πολλες φορες συμβαινει στην χωρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Izaki παντως επειδη και εγω θεωρω τις Ελληνιδες υπερπροστατετευτικες σε σχεση με αλλες ευρωπαιες, δεν σημαινει οτι αυτο το θεωρω και ασχημο, ετσι? Σαφως οι διαφοροποιησεις υπαρχουν και μεσα στην ιδια οικογενειας, ποσο μαλλον σε καποια εθνικοτητα. Αλλα μιλησαμε απλως για ταση και συνηθειες.

 

Δεν σκόπευα να ξαναγράψω σε αυτό το θέμα αλλά το κάνω επειδή απευθύνεσαι σε εμένα Λαϊδα. Δεν είπα ότι δεν δικαιούται ο καθένας να έχει την άποψή του διαφωνώ με τους απόλυτους χαρακτηρισμούς με μοναδικό κριτήριο την εθνικότητα κάποιου. Επειδή λόγω επαγγέλματος (είμαι νηπιαγωγός) έχω συναναστραφεί πάρα πολλές μαμάδες τόσο Ελληνίδες όσο και από πολλές χώρες του εξωτερικού είπα ότι συναντάμε τέτοιες συμπεριφορές σε όλες τις εθνικότητες - τόσο απλά. Τώρα πάω να cool down :cool: λίγο ακόμα !

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Izaki παντως επειδη και εγω θεωρω τις Ελληνιδες υπερπροστατετευτικες σε σχεση με αλλες ευρωπαιες, δεν σημαινει οτι αυτο το θεωρω και ασχημο, ετσι? Σαφως οι διαφοροποιησεις υπαρχουν και μεσα στην ιδια οικογενειας, ποσο μαλλον σε καποια εθνικοτητα. Αλλα μιλησαμε απλως για ταση και συνηθειες.

Για να μεινουμε εντος του θεματος παντως, οσα δινουμε εδω στην ελλαδα για νταντα, στις αλλες χωρες ας πουμε τα παιρνουν ως income benefit. ...κατι σαν ταμειο ανεργιας, ειτε εχεις απολυθει προσφατα , ειτε εχεις τελειωςει σχολειο προςφατα, ειτε απλα περιμενεις την δουλεια της αρεσκειας σου.... Τα τελευταια δυο χρονια μονο μειωθηκαν αυτες οι παροχες λογω της ευρωπαικης κρισης.

Οποτε καταλαβαινουμε οτι το babysitting δεν ειναι λυση αναγκης οπως πολλες φορες συμβαινει στην χωρα μας.

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη Λαιδα. Εχω ζήσει σε τέσσερις χώρες, είναι επάγγελμα κατοχυρωμένο, οχι έκτακτης ανάγκης. Και το απολαμβάνω κιόλας, μου αρέσουν οι κοινωνίες που οι πολίτες της κατοχυρώνονται νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...