Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Το δύωρο επιπλέον που λες free dom είναι για δουλειές του σχολείου γραφειοκρατικές. Το γεγονός ότι για να βγει η δουλειά καθόμαστε διπλή βάρδια δεν πληρώνεται από κανέναν.

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι η απαίτηση κάποιου να εξυπηρετηθεί με το έτσι θέλω, επειδή δυσκολεύεται. Αυτό δεν το απαιτείς. Το ζητάς κι αν ο άλλος έχει την ευχέρεια το κάνει αν θέλει. Δεν μπορείς να τον κρίνεις γιαυτό.

 

 

Επίσης όλα αυτά δε συμβαίνουν τώρα. Συνέβαιναν πάντα. Και πριν την κρίση. Επειδή όταν κάτι αφορά παιδί ή ασθενή είμαστε πεπεισμένοι ότι όλοι πρέπει να χορεύουν στο ρυθμό μας, όμως δεν είναι έτσι. Φυσικά αν συμβεί μία φορά στο τόσο να το καταλάβω, αλλά το να είναι ο κανόνας δείχνει ότι δε σέβεσαι τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου. Ίσα ίσα τώρα με την κρίση έχουν στενέψει τα περιθώρια όλων σε όλα τα επίπεδα, οπότε ακόμη κι αν θέλει κάποιος να εξυπηρετήσει ίσως και να μη μπορεί.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως με μια συζήτηση με τις νηπιαγωγούς να μπορούσε να λυθεί το θέμα και φυσικά η μητέρα θα πρέπει να ξέρει ότι της κάνουν εξυπηρέτηση και ότι θυσιάζουν κάτι δικό τους για εκείνη και να το εκτιμά. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι είναι δυνατό αυτό να συμβαίνει πάντα. Ξαναλέω για τα δέκα λεπτά του καθενός πληρώνω εγώ άνθρωπο. Ούτε εμένα μου περισσεύουν, αλλά οφείλω να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου απέναντι στο σχολείο του παιδιού μου.

 

Το ότι έχει γίνει το ωράριο όλων λάστιχο και το δεχόμαστε για να μη χάσουμε τη δουλειά μας δε σημαίνει ότι οφείλει κάποιος άλλος να μας εξυπηρετεί πάντα.

 

Υπάρχει διαφορά στη νοοτροπία δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε αυτό που προσπαθώ να πω.

 

Δυο μέρες έφυγα νωρίτερα 10 λεπτά από το σχολείο (τα παιδιά τα σχόλασε η συνάδελφος, ο προϊστάμενος ήταν ενήμερος) γιατί το παιδί μου ήταν άρρωστο κι έπρεπε να αλλάξω βάρδια με τον άντρα μου κι έγινε θέμα. Όταν εγώ κάθομαι τα δεκάλεπτα και τα τέταρτα και όταν κάνω απογευματινές συναντήσεις με τους γονείς για να τους βολεύει και να μην παίρνουν άδειες όλα είναι καλά. Όταν χρειάστηκα εγώ ανθρωπιά ήμουν πάλι δημόσιος υπάλληλος.

 

Την εξυπηρέτηση δεν την απαιτείς, δεν τη θεωρείς δεδομένη. Αν συμβεί είσαι και ευγνώμων.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το διαβασα παραπανω πολλες φορες. Και γιατι πρεπει το δικο τους ωραριο παρακαλω να τηρειται απαρεγκλιτα;;; Δεν καταλαβα. Εμενα που ειμαι σε οργανισμο γιατι δεν με αφηνουν να φυγω και οταν ληξει το ωραριο μου;;; Και το απαιτουν κιολα;;;;; Κι εγω εχω ευθυνη, αν βαλω μια λαθος υπογραφη εκεινο το πενταλεπτο μεσα στην κουραση, την εβαψα.

Γι αυτο που ρωτας τις υπερωριες δεν της πληρωνεται πια κανενας δε διαβασες που καποιος εγραψε οτι πια το λενε υπερεργασια, στον ιδιωτικο καθεσαι μεχρι το βραδι δεν παιρνεις μια, στο δημοσιο πρεπει καποιος να στις γραφει και αν τις περασει. Ελαχιστοι θα παρουν. Εγω δεν εχω παρει φραγκο.

Η κοπελα δεν ειπε να καθεται η αλλη ενα μισαωρο,να γινει το τετραωρο τετραμισαωρο για πεντε λεπτα μιλαμε τοση ωρα. Πεντε λεπτα και διαβασα σημερα ενα σωρο δικαιολογιες μεχρι οτι στα πεντε λεπτα θα χτυπησει το παιδι μεσα στο σχολειο. Και μιλας για εκατομμυρια ωρες ενω μιλαμε για τεσσερις ωρες και πεντε λεπτα, την ωρα που ολοι δουλευουν σημερα δεκα ωρες και δωδεκα. Ολοι αυτοι, μενου διπλα λες στο γραφειο τους η δεν θελουν να πανε βολτες;

Και για την εκπαιδευτικο που το παει σπιτι, καλα κανει η κοπελα και μπραβο της. Γινεται χαμος σημερα με την κριση.

Εχω και εγω συναδελφους μου που περιμενουν στο μηχανημα με τη καρτα στο χερι να παει ακριβως 3 να πατησουν το κουμπι και οτι εμεινε σε δουλεια σκασιλα τους αλλα εδω δεν εχουμε να κανουμε με χαρτια αλλα με παιδακια.

Ταμπουλα ραζα ελεγε μια δικια μου δασκαλα κατι ηξερε. Ακουγομαι πολυ θυμωμενη γιατι ειμαι με οσα εχω περασει απο περσυ εχω ξαναγραψε που ελειπαν συνεχεια δεν περιμενα ουτε εγω να μου μιλανε σαν υπαλληλοι πισω απο γκισε.

 

 

Εγώ πέρσι ανέλαβα άλλο ένα τμήμα,πέραν του ωραρίου μου,2 ωρες υπερωρία τη βδομαδα υποχρεωτικά για όλη τη χρονιά ενώ μου ξεκαθάρισαν ότι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

Ξέρω από την άλλη πολλούς στον ιδιωτικό τομέα αν θες να μπούμε σ αυτή τη λογική-την απαράδεκτη για μένα-που τις πληρώνονται κανονικά.Μπορώ να αναφέρω και πολλές εταιρείες συγκεκριμένα αν σε ενδιαφέρει.Κι επίσης,φεύγουν ακριβώς στο οκτάωρο και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ.

Κι 'ολοι αυτοί που λες ότι δε μένουν δίπλα,δεν πιστέυω να είναι τη μία χρονιά στο 2ωρο απόσταση,την επόμενη αν είναι πιο τυχεροί στη μιάμιση ώρα αλλά την αμέσως επόμενη μπορεί και σ άλλο νομό???

Εγώ έκανα 150 χλμ τη μέρα καθημερινά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άννα δεν πατάς ένα χιλιοστό. Θεωρείς ότι το δικό σου (μου, του) πρόβλημα πρέπει πάση θυσία να στο λύση η νηπιαγωγός. Όντως τα παράπονα στο δήμαρχο γιατί εκεί θα μπορούσε να υπάρχει λύση. Γιατί η άντρας της Χαράς- Μαρίας αργεί δέκα λεπτά, αλλά ίσως άλλοι άνθρωποι να χρειάζονται περισσότερο χρόνο.

 

Αν ας πούμε ο σύλλογος γονέων ή ο δήμος μπορεί να βάλει φύλαξη επιπλέον ώρα δε θα εξυπηρετούνταν όλοι; Πρέπει ντε και σώνει να κάτσω εγώ;

 

Επίσης αφού τα ωράρια του σχολείο δεν εξυπηρετούν, γιατί να μην τα λλάξουμε με αντίστοιχες αλλαγές, ώστε να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Είδατε στο Βέλγιο τα παιδιά μπορούν να μείνουν με την καθαρίστρια. Εδώ δε μπορώ να το κάνω αυτό, ούτε και θα το δεχόταν κανένας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνεις λάθος.Το παραπάνω-δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει το εξάωρο για νηπιαγωγούς,ξέρω ότι υπάρχει για δασκάλους και καθηγητές- αναφέρεται μόνο σε εργασίες ΕΚΤΑΚΤΕΣ πάντα πάνω στο διδακτικό ή διοικητικό τους έργο αν είναι προισταμένες και το να περιμένουν ένα καθυστερημένο γονιό σε καμμία περίπτωση δεν ανήκει σε αυτές και δεν υπάρχει στο νόμο.

 

Είναι στον 1566/1985 και ισχύει και για εμάς. Επίσης ο χρόνος αυτός συνήθως βρίσκεται εντός των ωρών λειτουργίας του σχολείου, δηλ η απογευματινή έρχεται νωρίτερα για το δίωρο αυτό, δεν είναι υποχρεωμένη να καθίσει μετά το λέω και παραπάνω.

 

Επίσης εδώ μιλάμε για κάτι που γίνεται συστηματικά, όχι να τύχει μία φορά στο τόσο. Δηλ αν τρεις φορές την εβδομάδα, ο μπαμπάς αναγκάζεται να αργήσει γιατί έχει κίνηση είναι συστηματικό. Δεν είναι η αναποδιά που συμβαίνει σπάνια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άννα δεν πατάς ένα χιλιοστό. Θεωρείς ότι το δικό σου (μου, του) πρόβλημα πρέπει πάση θυσία να στο λύση η νηπιαγωγός. Όντως τα παράπονα στο δήμαρχο γιατί εκεί θα μπορούσε να υπάρχει λύση. Γιατί η άντρας της Χαράς- Μαρίας αργεί δέκα λεπτά, αλλά ίσως άλλοι άνθρωποι να χρειάζονται περισσότερο χρόνο.

 

Αν ας πούμε ο σύλλογος γονέων ή ο δήμος μπορεί να βάλει φύλαξη επιπλέον ώρα δε θα εξυπηρετούνταν όλοι; Πρέπει ντε και σώνει να κάτσω εγώ;

 

Επίσης αφού τα ωράρια του σχολείο δεν εξυπηρετούν, γιατί να μην τα λλάξουμε με αντίστοιχες αλλαγές, ώστε να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Είδατε στο Βέλγιο τα παιδιά μπορούν να μείνουν με την καθαρίστρια. Εδώ δε μπορώ να το κάνω αυτό, ούτε και θα το δεχόταν κανένας.

 

Πάση θυσία σε καμμία περίπτωση. Απλώς μου κάνει εντύπωση ότι ακόμα και οι καλύτεροι σηκώνουν ένα τοίχο δέκα μέτρα για να προστατευθούν, επιστρατεύονται νόμοι και διατάξεις και εμφανίζεται σε dt η εχθρική διάθεση.

 

Για το δικό σου παιδί δε φταίει το δεκάλεπτο, προφανώς. Αφού κάνεις την ίδια δουλειά στο ίδιο ωράριο, πως θα μπορούσες ποτέ να διακτινιστείς?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σχολείο είναι κοντά. Οι περισσότεροι γονείς έρχονται παρά τέταρτο νταν. Θα μπορούσα να βρίσκομαι εκεί στις 4 με τρέξιμο, αλλά ΟΚ θα μπορούσα.

 

Πέρσι που αναγκαζόμουν να πληρώνω ιδιωτικό, γιατί φυσικά δημόσιο παιδικό εμείς δε βλέπουμε ούτε με κυάλι, σχόλαγε πιο αργά (4.30), αλλά το δικό μου σχολείο ήταν μακριά οπότε με δεκάλεπτα και τα τέταρτα πάλι δεν προλάβαινα. Σε κάλυψα;

 

Αν η Χαρά- Μαρία πήγαινε στην αρχή της χρονιάς και έλεγε κορίτσια έχω αυτό το πρόβλημα μπλα μπλα μπορείτε σας παρακαλώ να βοηθήσετε, ίσως να είχε διαφορετική αντιμετώπιση. Δεν ξέρω αν το έκανε και τι έγινε γιαυτό λέω αν και ίσως. Αυτό που συνήθως γίνεται ότι ένας γονιός συστηματικά αργεί και μετά η εξυπηρέτηση μπαίνει ως απαίτηση. Οπότε ναι γιατί να μην προστατευτώ;

 

Γιατί πρέπει πάντα να ζητάμε παράτυπες λύσεις και να μην ψάχνουμε κάτι πιο εφικτό. Καταλαβαίνεις τι εννοώ Άννα, γιατί μπορεί να μην το εξηγώ καλά πάλι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το δύωρο επιπλέον που λες free dom είναι για δουλειές του σχολείου γραφειοκρατικές. Το γεγονός ότι για να βγει η δουλειά καθόμαστε διπλή βάρδια δεν πληρώνεται από κανέναν

 

Μαλλον ανηκεις στις εξαιρεσεις γιατι εγω τοσα χρονια δεν εχω δει καμια να καθεται οχι διπλη βαρδια,αλλα ουτε κι αυτο το νομιμο διωρο που λεμε. Με τα παιδια ερχονται και με τα παιδια φευγουν. Φανταζομαι θα το χεις δει κ εσυ εφοσον ειναι η δουλεια σου αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Miriki μου αν μιλαγαμε επαναλαμβανω για περισσοτερο χρονο δεν θα το ειχα θιξει καν. Δεν αιτουμαι να καθονται μεχρι να βολευτουμε μετα απο 10ωρο εργασιας. Δεν κανω αιτηση να περιμενουν ολοι οι νηπιαγωγοι μεχρι να σχολασει και ο τελευταιος γονιος. Μια εξυπηρετηση ζητησα οπως λες κι εσυ, και στην αρχη της χρονιας, ευγενικα και εξηγωντας την κατασταση. Αν τωρα, θυμωσα επειδη η συγκεκριμενη μου το αρνηθηκε με απειλες για αστυνομια, και πηγε μετα για καφε, και το βρισκεις λαθος εκ μερους μου, ζητω συγγνωμη.

 

Αν και ηθελα να αναφερω, οτι οταν την ειχα παει σε ιδιωτικο προπερισυ, και το καλοκαιρι που μας περασε, που πηγε σε κεντρο φυλαξης, και στα δυο οι κοπελες περιμεναν τα 10 αυτα λεπτα με την ιδια απαντηση "μα εννοειται, τα δεκα λεπτα θα κανουμε θεμα?"

 

Τελος παντων απλα ηθελα να διερευνησω, αν υπαρχει αλλη λυση. Προφανως οχι.

 

Επαναλαμβανω οτι ηδη πληρωνουμε, για το 10λεπτο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Miriki, όχι και μιζέρια. Ξέρεις πόσπ εκτιμώ τη στάση σου προς το επάγγελμά σου, αλλά στο συγκεκριμένο οι απαντήσεις σου μου δίνουν κάτι σαν...τα παράπονά σας στο Δήμαρχο.

 

Είναι ένα πράγμα να διεκδικείς, και ένα άλλο να προσπαθείς να τα βγάλεις πέρα με την κατάσταση, όπως είναι τώρα (έστω κι αν πειστείς ότι το τώρα είναι προσωρινό).

Και για να μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας, στο συγκεκριμένο κράτος, κατά τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή με όσα συμβαίνουν, θεωρείς έστω και κατ' ελάχιστον πιθανό να υπάρξει άνωθεν βοήθεια σε αυτόν τον τομέα?

Άντε και να το πιστέψω σαν σκοπό και να αγωνιστώ γι αυτό.

Δεν παύει να με ξενίζει το γεγονός ότι μόλις οι γονείς πατήσουν ένα χιλιοστό παραπάνω από τα αποδεκτά χωρικά ύδατα γίνονται εχθροί, αναξιόπιστοι, εκμεταλλευτές και χάνουν το προνόμιο του "αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου".

 

Καπως ετσι αισθανομαι...

Link to comment
Share on other sites

Miriki μου αν μιλαγαμε επαναλαμβανω για περισσοτερο χρονο δεν θα το ειχα θιξει καν. Δεν αιτουμαι να καθονται μεχρι να βολευτουμε μετα απο 10ωρο εργασιας. Δεν κανω αιτηση να περιμενουν ολοι οι νηπιαγωγοι μεχρι να σχολασει και ο τελευταιος γονιος. Μια εξυπηρετηση ζητησα οπως λες κι εσυ, και στην αρχη της χρονιας, ευγενικα και εξηγωντας την κατασταση. Αν τωρα, θυμωσα επειδη η συγκεκριμενη μου το αρνηθηκε με απειλες για αστυνομια, και πηγε μετα για καφε, και το βρισκεις λαθος εκ μερους μου, ζητω συγγνωμη.

 

Αν και ηθελα να αναφερω, οτι οταν την ειχα παει σε ιδιωτικο προπερισυ, και το καλοκαιρι που μας περασε, που πηγε σε κεντρο φυλαξης, και στα δυο οι κοπελες περιμεναν τα 10 αυτα λεπτα με την ιδια απαντηση "μα εννοειται, τα δεκα λεπτα θα κανουμε θεμα???"

 

Τελος παντων απλα ηθελα να διερευνησω, αν υπαρχει αλλη λυση. Προφανως οχι.

 

Επαναλαμβανω οτι ηδη πληρωνουμε, για το 10λεπτο αυτο.

 

Το τελευταίο δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Για τα υπόλοιπα τώρα, γιατί τώρα το βλέπω ολοκληρωμένο το πράγμα, τι να σου πω. Έμπλεξες. Δεν είναι υποχρεωμένες και δεν το κάνουν.

 

Αυτό είναι το νόημα αυτού του θέματος. Να ξέρετε μέχρι που σας παίρνει. Για όλα. Και για τα καλά και για τα κακά.

 

Θυμίσου σε παρακαλώ να βρεις έγγραφο γιαυτό που είπες, αν και θα πάρω στο Υπουργείο κι εγώ να ρωτήσω όποτε προλάβω.

 

Free dom κι η προϊσταμένη μου με τα παιδιά έρχεται κα ιφεύγει, αλλά το απόγευμα ξαναπηγαίνει στο σχολείο. Δεν μπορείς να ξέρεις (εκτός κι αν μένεις απέναντι κι έχεις στήσει καραούλι). Επίσης οι περισσότερες όση περισσότερη δουλειά μπορούμε τη βγάζουμε σπίτι, για να τρέχουν και τα υπόλοιπα της ημε΄ρας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τελευταίο δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Για τα υπόλοιπα τώρα, γιατί τώρα το βλέπω ολοκληρωμένο το πράγμα, τι να σου πω. Έμπλεξες. Δεν είναι υποχρεωμένες και δεν το κάνουν.

 

Αυτό είναι το νόημα αυτού του θέματος. Να ξέρετε μέχρι που σας παίρνει. Για όλα. Και για τα καλά και για τα κακά.

 

Θυμίσου σε παρακαλώ να βρεις έγγραφο γιαυτό που είπες, αν και θα πάρω στο Υπουργείο κι εγώ να ρωτήσω όποτε προλάβω.

.

 

Εννοω οτι ο αντρας μου αναγκαζεται να παρει το αυτοκινητο για να φτασει νωριτερα απο το λεωφορειο, και πληρωνουμε 250 ευρω βενζινη το μηνα....

(και εχει και προβλημα με τα ματια του και δεν κανει να φοραει φακους ολη μερα, συνηθως τους εβαζε στη δουλεια με το που πηγαινε και τους εβγαζε πριν φυγει. Τωρα τους φοραει 2 ωρες την ημερα παραπανω. Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο, πονεμενο θεμα)

 

Οταν παω γραφειο την Τεταρτη θα τους ξαναπαρω. Κακως δεν κρατησα ονομα υπαλληλου αλλα οταν μου ειπε για διωρα και δεν με ενδιεφερε, ειπα ευχαριστω και το εκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Τρολλαρω στο θέμα μου τώρα. :) Το σχολείο είναι μακριά από το σπίτι; Αν βρεις μια κοπέλα για να παίρνει το παιδί και να το πηγαίνει στο σπίτι, δε θα σου κοστίσει πάνω από 100- 150 ευρώ το μήνα. Οπότε ο άντρα σου θα επιστρέφει με την ησυχία του με το λεωφορείο στο σπίτι σας και χωρίς φακου΄ς....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τρολλαρω στο θέμα μου τώρα. :) Το σχολείο είναι μακριά από το σπίτι; Αν βρεις μια κοπέλα για να παίρνει το παιδί και να το πηγαίνει στο σπίτι, δε θα σου κοστίσει πάνω από 100- 150 ευρώ το μήνα. Οπότε ο άντρα σου θα επιστρέφει με την ησυχία του με το λεωφορείο στο σπίτι σας και χωρίς φακου΄ς....

 

Δεν τρολλαρεις, ευχαριστω και για το ενδιαφερον. Ναι ειναι πολυ μακρια και δε θελω να μπαινει σε ξενα αυτοκινητα. Αν περιμενουν εκει, θα πρεπει να ειναι στη μεση της ερημιας.

Βασικα η λυση ειναι μια μετακομιση. Κι αυτο μεχρι να μας διευρυνουν τα ωραρια. Μετα θελει κοπελα γιατι θα μιλαμε για 1-2 ωρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρα-Μαρια2 , συγνωμη για το εκτος θεματος, αλλα φαινεσαι σιγουρη για την αυξηση του ωραριου.

Τι ξερεις γι'αυτο?

Γιατι εμας οι συνδικαλιστες μας , μας καθησυχαζουν οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαρα-Μαρια2 , συγνωμη για το εκτος θεματος, αλλα φαινεσαι σιγουρη για την αυξηση του ωραριου.

Τι ξερεις γι'αυτο?

Γιατι εμας οι συνδικαλιστες μας , μας καθησυχαζουν οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

 

Για το 9ωρο μιλας? Ειναι μνημονιακη δεσμευση. Ισχυει για ολο το Δημοσιο, και το Στρατο μαλιστα. Ηταν να γινει φθινοπωρο, αλλα προσπαθουν να το καθυστερησουν λιγο. Απο 01/01/2015 μας ειπαν οτι θα γινει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις καθομαστε απαθεις και το δεχομαστε?

Εδω καταστρεφεται η λειτουργεια των οικογενειων μας.....

Δεν ξερω... αν γινει .... μεχρι και να παραιτηθω σκεφτομαι....

Συγνωμη για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

Αστα Ολυμπια αυτα ειναι τα σοβαρα..

 

Miriki, τυχαινει να εχω νηπιαγωγους στο πολυ στενο μου περιβαλλον κ απο κει γνωριζω καποια πραγματα. Και γνωριζω οτι δεν εχει και τοση πολυ ετοιμασια για την επομενη μερα και η μονη περιπτωση να κατσουν διπλη βαρδια,ειναι να το κανουν μια φορα το μηνα για να προετοιμασουν το προγραμμα ολου του μηνα. Δεν αμφισβητω οτι εσυ καθεσαι, δε σε ξερω αλλωστε, αλλα οχι οτι οι νηπιαγωγοι γενικα κανουν τοσες υπερωριες!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις καθομαστε απαθεις και το δεχομαστε?

Εδω καταστρεφεται η λειτουργεια των οικογενειων μας.....

Δεν ξερω... αν γινει .... μεχρι και να παραιτηθω σκεφτομαι....

Συγνωμη για το off topic.

 

Κατάλαβες; Κι εγώ αυτά σκέφτομαι. Αντί να λυσσάμε που δεν προλαβαίνουμε να πάρουμε ανάσα σκοτωνόμαστε για τα δεκάλεπτα..

 

Τι να σου πω βρε free dom. Όχι δεν κάθομαι κάθε μερα ώωωωωρες. Αλλά συχνά χρειάζεται. Φτιάχνω υλικό, φτιάχνω το σχολείο, οργανώνω γιορτές, ό,τι κάνουν όλοι φαντάζομαι. Αν πα΄ρεις και κανένα πρόγραμμα (π.χ. αγωγή υγείας κλπ) θέλει κι εκεί δουλίτσα. Κι αν είσαι και προϊσταμένη άστα να πάνε.... Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια την έχω γλιτώσει και δεν είμαι γιατί πάντα είμαι με απόσπαση για κάποιο λόγο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις καθομαστε απαθεις και το δεχομαστε?

Εδω καταστρεφεται η λειτουργεια των οικογενειων μας.....

Δεν ξερω... αν γινει .... μεχρι και να παραιτηθω σκεφτομαι....

Συγνωμη για το off topic.

 

Αστα, κι εγω ουτε να το σκεφτομαι δε θελω. Μονη ελπιδα, το γεγονος οτι πολιτικα, δεν τους συμφερει αν ειναι να γινουν εκλογες. Αν και ξερεις τι θα μεταδωσουν στο κοσμο....να κατσουν παραπανω, οι κακοι, τεμπεληδες ΔΥ...και θα το πιστεψουν αρκετοι φοβαμαι.

 

Μακαρι, καποια στιγμη, να ξυπνησουμε παιδια... τι αλλο να μας κανουν. Τελος παντων μη βγω εντελως εκτος θεματος.

 

Miriki παλι μου τη λες, ε? :D Ναι τωρα το 10λεπτο με τρωει. Τα τελευταια χρονια αισθανομαι σαν να ημουν σε ναυαγιο και να θαλασσοπνιγομαι, καθε φορα πιανομαι κι απο μια σανιδα. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. Οσον αφορα στο θεμα του σχολειου του παιδιου, σημερα ας λυσω αυτο, αυριο, ΑΝ εχουμε 9ωρο, ΑΝ μενω μακρια απο την εργασια μου και ΑΝ εργαζομαι (ειναι κι αυτο...) θα βρω αλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Χαρα-Μαρία δεν ξέρω αν το έχετε σκεφτεί ή είναι εφικτό, γίνεται να κάνετε βάρδιες με το σύζυγο; Δηλαδή εκείνος πχ να παίρνει 4 μέρες την εβδομάδα το παιδί κάνοντας κουτσουρεμένο ωράριο στη δουλειά του και να κάθεται μια-δυο ώρες μια φορά την εβδομάδα να συμπληρώνει, ενώ το παιδί θα το παίρνεις εσύ; Έχοντας αντίστοιχη συνεννόηση για τη δουλειά σου; Το δικό μου εργοδότη τον συμφέρει αυτό, γιατί έτσι κάθομαι όταν υπάρχει πραγματικά δουλειά, κάποιες φορές, δεν κατεβάζω ρολά και η δουλειά να βρει "όποτε"... Κάθε απόγευμα συνεννοούμαστε με το σύζυγο ποιος έχει πιο πολλή ανάγκη να κάτσει στη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε δε σου τη λέω. Τα ίδια περνάω κι εγώ μη νομίζεις και τα περνάω κι από τις δυο πλευρές, αφενός προσπαθώντας να βρω τι θα κάνω με το δικό μου παιδί, αφενός πώς θα εξυπηρετήσω τα παιδιά στο σχολείο μου, χωρίς να με καβαλήσουν όμως και οι περίρεγοι. Σε τεντωμένο σκοινί μονίμως. Και φυσικά τ' ακούς μονίμως από όλυος τους πιθανούς πομπούς....

 

Φέτος έμαθα που θα είμαι 10/9 και δεν ήξερα τι να κάνω να κρατήσω το αυτοκίνητο; Να πα΄ρω γυναίκα για πόσες ώρες; Να πάρω τα βουνά; Η τάξη μου πρώην αποθήκη άστα να πάνε....

 

Απλά αντίνα εστιάζουμε στο προσωπικό μας πρόβλημα πρέπει να βρούμε λύση για τον παραλογισμό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρα-Μαρία δεν ξέρω αν το έχετε σκεφτεί ή είναι εφικτό, γίνεται να κάνετε βάρδιες με το σύζυγο; Δηλαδή εκείνος πχ να παίρνει 4 μέρες την εβδομάδα το παιδί κάνοντας κουτσουρεμένο ωράριο στη δουλειά του και να κάθεται μια-δυο ώρες μια φορά την εβδομάδα να συμπληρώνει, ενώ το παιδί θα το παίρνεις εσύ; Έχοντας αντίστοιχη συνεννόηση για τη δουλειά σου; Το δικό μου εργοδότη τον συμφέρει αυτό, γιατί έτσι κάθομαι όταν υπάρχει πραγματικά δουλειά, κάποιες φορές, δεν κατεβάζω ρολά και η δουλειά να βρει "όποτε"...

 

Καταρχας σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον. Εθεσα ενα ερωτημα και ελαβα πολλα περισσοτερα απο αυτα που ζητησα. Να στε καλα.

Στο θεμα μας....

Εργαζομαι 2 ωρες μακρια απο το σχολειο, και το ωραριο μου ληγει στις 17.30 με υπερωριες καμμια φορα. Ειχαμε μετακομισει εδω για να βοηθουν οι γονεις μου με το παιδι, αλλα δυστυχως χασαμε τον πατερα μου προσφατα και η γιαγια ειναι ακομα off.

 

*κατι να αναφερω πληροφοριακα, και σορρυ αν βγαινω παλι εκτος: Δεν ειναι εφικτο στο δημοσιο, μετα τις καρτες και τις εγκυκλιους για την τηρηση του ωραριου να παρεκκλινεις απο αυτο. Δηλ αν δηλωσεις 9.30-17.30, και στις 7 το πρωι να ερθεις, πρεπει να φυγεις 17.30!!! Επισης, δεν μπορεις να αναπληρωσεις ωρες απο αλλες μερες. Ειναι τρελο πραγματικα. Δεν το πιστευαμε μεχρι που στην απεναντι υπηρεσια, ηρθαν ελεγκτες της δημοσιας διοικησης και εβγαλαν ατομα σε διαθεσιμοτητα για "μη τηρηση του ωραριου"....Με λιγα λογια δεν μπορεις να μεινεις λεπτο λιγοτερο, δεν μπορεις να αλλαξεις λεπτο το ωραριο που δηλωνεις καθε Ιουνιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε δε σου τη λέω. Τα ίδια περνάω κι εγώ μη νομίζεις και τα περνάω κι από τις δυο πλευρές, αφενός προσπαθώντας να βρω τι θα κάνω με το δικό μου παιδί, αφενός πώς θα εξυπηρετήσω τα παιδιά στο σχολείο μου, χωρίς να με καβαλήσουν όμως και οι περίρεγοι. Σε τεντωμένο σκοινί μονίμως. Και φυσικά τ' ακούς μονίμως από όλυος τους πιθανούς πομπούς....

 

Φέτος έμαθα που θα είμαι 10/9 και δεν ήξερα τι να κάνω να κρατήσω το αυτοκίνητο; Να πα΄ρω γυναίκα για πόσες ώρες; Να πάρω τα βουνά; Η τάξη μου πρώην αποθήκη άστα να πάνε....

 

Απλά αντίνα εστιάζουμε στο προσωπικό μας πρόβλημα πρέπει να βρούμε λύση για τον παραλογισμό.

 

Ολες μας τα ιδια παιδια οπου και να μαστε.

Αυστραλια, ισως?? :D

Εγω αυτο σκεφτομαι. Αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...