Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δευτερη εγκυμοσύνη.... Πόσο καιρο μετα??


Recommended Posts

Θυμαμαι οτι υπηρχε ενα τοπικ για το ποια ειναι η πιο καταλληλη ηλικία για το παιδι, να αποκτήσει αδελφακι...

Αλλα πότε πότε πρέπει μια μανουλα να ξαναμείνει εγκυος... Απ΄οτι ξερω οι γιατροι σου λένε συνήθως να αφησεις τουλαχιστον ενα χρόνο.. Ανοιγω το τοπικ με αφορμη το τικερακι της angelia γιατι μόλις τωρα παρατηρησα οτι ειναι και εγυος και φρεσκομανούλα..

Για πείτε τι ξερετε?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα διαβάσει ένα ασφαλές όριο για να προλάβει να ξεκουραστεί ο οργανισμός και νά χει επανακτήσει τις δυνάμεις του, είναι 8 μήνες.

Πάντως βρε κορίτσια χαράς το κουράγιο σας! Πώς βάζετε μπρος για το δεύτερο τόσο γρήγορα? Δεν είστε κουρασμένες? Εγώ το σκέφτομαι για δεύτερο. Προς το παρόν με τίποτα! Εδώ δεν προλαβαίνω το ένα! Δύο μωρά ταυτόχρονα μου φαίνεται βουνό..

Link to comment
Share on other sites

Από γυναικολογική άποψη, δεν γνωρίζω (ίσως να εξαρτάται και από κάθε γυναίκα, από τον τρόπο που γέννησε και ενδεχομένως και άλλους παράγοντες).

Ο παιδίατρος πάντως μας είπε ότι είναι καλά το πρώτο να έχει φτάσει τα 3 όταν θα γεννηθεί το δεύτερο. Γιατί αρχίζει και ανεξαρτητοποιείται, ξεφεύγει από τις αγκαλιές...

Εμένα όταν θα γεννήσω το δεύτερο, η μικρή μου θα είναι 3 και 2 μηνών. Μπορώ να πω ότι είμαι μια χαρά που ήρθαν έτσι τα πράγματα... Βασικά δεν ήθελα να κάνω νωρίτερα άλλο (παρόλο που μου έτυχε πριν κανένα χρόνο αλλά το χάσαμε) πιο πολύ για να έχω πεικντρωμένη την προσοχή μου στην πρώτη μου. Έτσι μπορώ να πω ότι τα 3 αυτά χρόνια που είχε το μονοπώλιο, την ευχαριστήθηκα !!!!

Δεν θα ήθελα όμως και να το καθυστερήσω κι άλλο γιατί μετά θα έχουν αρκετή διαφορά μεταξύ τους... Άσε που θα καλομάθω (θα έχει ξεπεταχτεί πολύ η μικρή) και ίσως μου κακοφανεί πάλι από την αρχή (πάνες, μπιμπερό, ξενύχτια...).

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Όταν η μεγάλη μου ήταν 13 μηνών έμεινα έγκυος στη δεύτερη!!

Έτσι έχουν 2 χρόνια διαφορά!

Δεν μου αρέσει η μεγάλη διαφορά στα αδέρφια!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν η μεγάλη μου ήταν 13 μηνών έμεινα έγκυος στη δεύτερη!!

Έτσι έχουν 2 χρόνια διαφορά!

Δεν μου αρέσει η μεγάλη διαφορά στα αδέρφια!

 

 

Συμφωνώ, Χαρά! Κι εγώ με τον αδερφό μου έχουμε 2 χρόνια διαφορά και είναι πολύ καλή για τις μεταξύ μας σχέσεις. Εγώ βέβαια στα παιδιά μου δεν μπορούσα να το καταφέρω αυτό :( δεν ένιωθα έτοιμη στον 1,5 χρόνο να ξαναμείνω έγκυος. Θεωρώ πάντως τη διαφορά 3 χρόνων και πάνω μεγάλη για τα αδελφάκια, αλλά πολύ βολική για τη μαμά!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι μεχρι τρια χρονια ειναι μια χαρα διαφορα. Τοσα εχω κι εγω με την αδερφη μου (τσακωνομασταν πολυ βεβαια σαν κοριτσια αλλα αλλο αυτο!) και τωρα οι σχεσεις μας ειναι οι καλυτερες!

 

Θα ηθελα πολυ ενα δευτερο παιδακι (καλε ουτε το πρωτο δεν εβγαλα ακομα.... :shock: )μεσα στην τριετια και μετα απο καμια δεκαρια χρονια οταν θα εχουν ξεπεταχτει για τα καλα και τα δυο ενα τριτο πολυ ευχαριστως!!!

 

Το θεμα ειναι οτι οταν οι ανθρωποι κανουν σχεδια, συνηθως ο καλος Θεουλης γελαει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί θέλω μόνο ένα ? :? Βέβαια είμαι μικρή και είναι νωρίς ακόμα αλλά δε βλέπω με καλό μάτι να κάνω δεύτερο... Γιατί? Επειδή είμαι μοναχοπαίδι μήπως? :oops:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγει με το καλό το μωράκι σου και ξετρελλαθείς εντελως από τη χαρά σου ίσως να αλλάξεις γνώμη, Νίκη! Είναι τόσο καλά τα μωράκιααααα!!! Ποτέ δεν τρελλαινόμουν για τα (ξένα ) παιδάκια, αλλά με τα δικά σου παθαίνεις κάτι, είναι το κάτι άλλο, θα δεις :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θελω σαν τρελλη δευτερο.

Το θελω τωρα αν γινεται. :lol:

 

Η ιδανικη διαφορα παντως πιστευω οτι ειναι 2-3 χρονια (παει το τρενο αλλα τοτε δεν ειχα κουραγιο).

Απο τηνστιγμη που βγει η κουνια απο το δωματιο δεν ξαναμπαινει.

(εμας κοιμαται σε κρεβατι εδω και ενα χρονο αλλα την κραταμε ακομα μεσα για ευνοητους λογους) :D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ το αποφάσισα 14 χρόνια μετά και τώρα έχω δυο υπέροχες κόρες, η δεύτερη είναι 4,5 μηνών. Η μεγάλη την έχει σαν Barbie άστε που έχω μια μόνιμη baby sitter σπίτι :lol::lol::lol: .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει ιδανική διαφορά...

 

Είναι το πως βολεύεται καλύτερα η κάθε οικογένεια. Τα αδέρφια από τη στιγμή που οι γονείς είναι σωστοί και δεν αδικούν κάποιο προς όφελος των άλλων είναι αγαπημένα όποια διαφορά και αν έχουν.

 

Απλά ανάλογα τη διαφορά ηλικίας η σχέση τους είναι διαφορετική και σε κάποια στιγμή, ίσως και να χάσουν για λίγο επαφή λόγω διαφορετικών ενδιαφέροντων (συνήθως όταν το ένα παιδί μπει στην εφηβία ενώ το άλλο είναι ακόμα μικρό)

 

Εάν δεν υπάρχει κάποιος γυναικολογικός λόγος, όποτε θέλετε το κάνετε το παιδί..

 

Επίσης εγώ είμαι της άποψης κάποια στιγμή να αφήνουμε τα πράγματα τα έρχονται μόνα τους, γιατί όπως είπε και η mimika δεν μας έρχονται πάντα όπως τα προγραμματίζουμε...

 

Εγώ αν και ήθελα να έχουν μικρή διαφορά τα παιδιά μου, υπολόγιζα (αρχικά) και το δεύτερο να το γεννήσω χειμώνα..Ε, ήρθε λίγο νωρίτερα, και τι έγινε. Στην αρχή πανικοβλήθηκα λίγο για το τι θα κάνω με τα πανεπιστήμια μου, αλλά μετά είπα ότι ότι και να γίνει δεν με νοιάζει...Εγώ θα προσπαθήσω όσο μπορώ, βάζοντας πάνω από όλα το συμφέρον των παιδιών μου γιατί ότι απόφαση και να πάρω γι αυτά, θα τα ακολουθεί στην υπόλοιπη τους ζωή. Τα πανεηστήμια κλπ μπορούν να περιμένουν.

 

Έτσι, τώρα περιμένω να έρθει και το 2ο (όχι με αγωνία αυτή τη φορά) και μετά καλό μου κουράγιο..Το έχω πάρει απόφαση ότι ο πρώτος χρόνος θα είναι δύσκολος...μετά ελπίζω ότι θα μπορούν να επικοινωνήσουν κάπως μεταξύ τους, οπότε να κάνουμε μερισσότερα πράγματα και σαν οικόγένεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ζορίστηκα στην αρχή :shock::shock::shock: , γιατί μετά από 14 χρόνια όλα αυτά τα έχεις ξεχάσει, ούτε ξενύχτια, ούτε κλάματα, ούτε κλείσιμο στο σπίτι, άσε που λόγω αποστάσεως από τους δικούς μου τώρα δεν είχα κανέναν να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι σε αυτό είμαι τυχερή :D:D:D , αν δεν την είχα μέχρι τουλάχιστον να γυρίσει ο μπαμπάς από την δουλειά θα τρελαινόμουν. Τώρα μπορώ να κάνω και κάποια δουλειά στο σπίτι, ένα μαγείρεμα, ένα τσιγάρο που λέει ο λόγος χωρίς άγχος. :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι εξαρτάται απο τις συνθήκες. Για παράδειγμα εγώ αυτή τη στιγμή δεν θα μπορούσα να έχω και μωρό. Δεν έχω καμμία βοήθεια γιατί ολοι είναι μακριά, οπότε στηρίζομαι στις δυνάμεις μου και στου συζύγου. Νομίζω όμως ότι αν ανεξαρτητοποιηθεί λίγο ο Ιωακείμ, θα μπορούσα να έχω και μωρό. Ομολογώ ότι το σκέφτομαι, αλλά δεν το επιδιώκω.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό είμαι τυχερή :D:D:D , αν δεν την είχα μέχρι τουλάχιστον να γυρίσει ο μπαμπάς από την δουλειά θα τρελαινόμουν. Τώρα μπορώ να κάνω και κάποια δουλειά στο σπίτι, ένα μαγείρεμα, ένα τσιγάρο που λέει ο λόγος χωρίς άγχος. :lol::lol::lol::lol:

 

Παλι καλα που θυμηθηκατε και τον πατερα που κανει οτι μπορει :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου έχουν κατι λιγότερο απο 2 χρόνια διαφορά.

Στην αρχή ήταν, ομολογώ, πιο δύσκολα γιατι ο μεγάλος δεν είχε ανεξαρτητοποιηθεί ακομα. Ηταν κι αυτός ουσιαστικά ενα μωράκι που ήθελε αγκαλίτσες και φροντιδα - οποτε πρακτικα είχα να φροντίζω δυο μωρά. Βέβαια σε σχεση με το νεογέννητο μου φαινόταν μεγάλος και ίσως τον αντιμετώπιζα έτσι τότε..

Πάντως, ακόμα και με αυτη τη μικρη διαφορα ηλικιας, αφου ειχα ξαναγυρίσει στους κανονικούς ρυθμους μου (υπνο χωρίς διακοπές το βραδυ, βολτες και εκδρομες χωρίς να κουβαλαμε ολο το σπιτι μαζι μας κλπ κλπ), δυσκολεύτηκα λιγο να ξαναμπω στο ρυθμο με τα ξενύχτια και τις αποστειρωσεις.

Βεβαια αυτα ειναι σαν το ποδηλατο, δεν τα ξεχνας - ασε που τη δευτερη φορά έχεις μια άνεση, δεν παθαίνεις σοκ όταν βλέπεις πως βουταει η μαια το μωρο και το βαζει κατω απο τη βρύση - μπορεις να το κανεις κι εσυ, δεν τηλεφωνεις στον παιδιατρο με την πρωτη μυξουλα, δε σκας αν εφαγε 5ml λιγότερα ...

 

Τωρα λοιπον που ο μικρός έχει κλείσει τα 3.5, είναι μια χαρα οι δυό τους! Παιζουν μαζι στο δωματιο τους, κανουν αγκαλιτσες, παιζουν ξύλο... Μια χαρουλα!

Καπως έτσι ήμουν κι εγω με τη μια μου αδερφη (2 χρονια διαφορα) - ενω τη μικρη, με την οποια ειχα 12, την ειχαμε σαν κουκλα και γιναμε "φιλες" στην εφηβεια της...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω δεύτερο παιδάκι και τρίτο (αν τα οικονομικά μας το επιτρέψουν) αλλά προς το παρόν δεν το σκέφτομαι. Πριν γεννηθεί ο μπέμπης έλεγα ότι μόλις χρονίσει θα βάλουμε προς για το δεύτερο ίσως και νωρίτερα. Τώρα λέω ας μεγαλώσει λίγο, ας πάμε στο σπίτι μας πρώτα και βλέπουμε. Πάντα αγαπούσα τα παιδιά, αλλωστε έχω 4 αδέρφια, εγώ είμαι η μεγαλύτερη, με τη δεύτερη έχουμε 18 μήνες διαφορά, με την τρίτη 6 χρόνια, με την τέρατρη 14 και με τον μικρό της οικογένειας 19 χρόνια! Ο άντρας μου πάλι όταν τον γνώρισα ήθελε μονο ένα παιδί, τώρα θέλει και αυτός 3!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Όταν η μεγάλη μου ήταν 13 μηνών έμεινα έγκυος στη δεύτερη!!

Έτσι έχουν 2 χρόνια διαφορά!

Δεν μου αρέσει η μεγάλη διαφορά στα αδέρφια!

 

ΧΑΡΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ! ΑΚΡΙΒΩΣ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 14 ΜΗΝΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΝΑ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΓΕΝΝΑΩ ΑΡΧΕΣ ΜΑΙΟΥ, ΘΑ ΕΧΟΥΝ 22 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα αυτο το θεμα μου εχει γινει ανχος!!ποτε θα κανω το δευτερο?Για διαφορους λογους του οποιους υποστιριζει ο αντρας μου δεν θελει να κανουμε παιδι πολυ κοντα.Εγω παλι εχω ανχωθει και θελω και δεν θελω και ετσι και γιουβετσι :lol: Ολες που ηταν εκγυες μαζι με μενα ειναι στο δευτερο τωρα και κοντευουν να γεννησουν.Βλεπω εγκυο και με πιανει ανχος...φοβαμαι μην το αφησουμε πολυ καιρο και μας αφησει και αυτο μετα.Δεν θελω να εχουν και τη διαφορα που ειχα εγω με τ'αδερφια μου 15χρονια ,13, και με την πιο κοντινη μου 8.τεραστια διαφορα.Ποτε θα γινω μανα δευτερη φορα? ε? μηπως να τον βιασω? :shock:

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ.

Π.Χ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΥΜΜΑΘΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΙΔΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ, ΕΓΩ ΣΤΑ 32-33, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΛΕΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΟΤΙ

ΘΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ" ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΘΕΣ..

ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΜΑΖΙ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΔΙΠΛΑ ΕΞΟΔΑ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ, 2 ΜΑΖΙ.

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ. ΝΑΙ ΜΕΝ, ΜΟΥ ΗΡΘΕ

ΛΙΓΟ ΞΑΦΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΧΑΡΗΚΑ ΚΙΟΛΑΣ, ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ, ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ???

ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ, ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ..... ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΒΙΑΣΕ ΤΟΝ, ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΠΡΙΝ! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου γινεται 12 μηνων τα Χριστουγεννα και τοτε θα ειμαι 26 εβδομαδων!Το θεμα ειναι και ο παραγοντας τυχη ξερεις!Τα δικα μου θα εχουν 15 μηνες διαφορα,κουραζομαι πολυ στο σπιτι με τον μικρο,βοηθεια δεν εχω απο κανεναν γιατι ειμαι αθηναια και ολο μου το σοι ειναι Αθηνα,βρισκομαι καστορια λογω μεταθεσης του συζυγου,οποτε,μονο εκεινος με βοηθαει τρελλα θα ελεγα!Καλο ειναι γενικα να επανερχεται το σωμα μας στα επιπεδα προ γεννας και μετα κανεις και αλλο,ασχετου τροπου τοκετου!Αν τωρα σου ερθει οπως στην δικη μου περιπτωση απρογραμματιστο,τοτε με το καλο να το δεχτεις!

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...