Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο μετα απο εμβρυομεταφορα!


Recommended Posts

Πείτε μου σας παρακαλώ τις γνώμες σας: μετα απο εμβρυομεταφορα,πόσες μέρες πρέπει να περιμένω για να κάνω Μπάνιο; Ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να προσεξω κάτι ιδιαίτερο Εκτός απο κάποια αυτονόητα μετα απο εμβρυομεταφορα αλλα διαβάζω σε αλλα fora ότι Άλλοι απαγορεύουν τα μπάνια για 3-5 μέρες, Άλλοι και για εβδομάδα ολόκληρη! Στο μεταξύ έχουν περάσει ήδη 3 μέρες απο την μεταφορά- και το τελευταίο μου Μπάνιο, και πάω να τρελαθω! Help meeeeeeeee!!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι δυνατόν να μην κάνεις μπάνιο μια ολόκληρη βδομάδα; Θα τρελαθούμε τελείως; Πού ζούμε; Στο μεσαίωνα; Τι κακό μπορεί να κάνει ένα χλιαρό ντουζ; Έλεος!!! Εδώ άλλοι γιατροί λένε ότι δεν χρειάζεται καν να μένεις στο κρεβάτι. Μυου φαίνεται υπερβολικό να μην μπορεις να κάνεις ένα ντουζάκι, αλλά τέλος πάντων, πλυσου τοπικά και λούσε τα μαλλιά σου τουλάχιστον. θα αισθανθείς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

και μενα υπερβολικο μου ακουγοτανε αλλα και εγω φοβουνα επειδη το ειχα διαβασει αλλα την τριτη μερα εκανα δεν αντεξα!!!απλα μονο μην σκυβεις και μην κανεις με πολυ καυτο νερο..

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα βοηθησω, αλλα προσφατα που νοσηλευτηκα με προωρες συσπασεις, δεν μου επετρεπαν οι γιατροι να κανω μπανιο, διοτι οι κινησεις σαπουνισματος κ ενδεχομενως η θερμοκρασια του νερου, μπορουσαν να προκαλεσουν συσπασεις.... (ουτε χαδια στην κοιλια με αφηναν...) οταν τελικα εκανα μπανιο, περασα με πολυυυυυ απαλες κινησεις με το σφουγγαρι την κοιλια μου... δεν μπορω να σου πω τι να κανεις, σου καταθετω την εμπειρια μου κ σου ευχομαι οτι καλυτερο... για καλο σκοπο ειναι!!! καλη επιτυχια!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση! Κι Εγώ το καταλαβαίνω για 1-2 μέρες να μην κανείς Μπάνιο, εξάλλου και στην εγκυμοσύνη και ιδιαιτερα στην αρχη απαγορεύεται το πολυ ζεστό νερό, και τα τα αφρολουτρα γενικότερα( εννοώ ολική βυθιση στο νερό). Αύριο μπαίνω στην 5η μέρα και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να μπανιστω! Κι Ο άντρας μου που πέταξε Σήμερα ένα υποννοουμενο ότι ήρθε η ώρα! Ασε που αν μείνω έτσι αύριο θα έρθουν οι γείτονες να παραπονεθουν....

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς Θεού βρε παιδιά. Όταν λένε όχι μπάνιο εννοούν να γεμίσεις την μπανιέρα και να μπεις μέσα. Τα ντους επιτρέπονται από την πρώτη ημέρα, αρκεί να μην είναι καυτό το νερό που πέφτει στην κοιλιά. Στο υπόλοιπο σώμα μπορείς άνετα να κάνεις με ζεστό νεράκι και μάλιστα τα πόδια καλό είναι να τα βάλεις σε ζεστό νεράκι γιατί βοηθάει την κυκλοφορία και αιματώνεται καλύτερα η μήτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

οι οδηγιες που ειχα εγω τοτε απο το κεντρο ήταν οχι μπανιο ούτε ντους για 3 ημέρες από την εμβρυομεταφορα.

Καλη επιτυχία σου ευχομαι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έδωσαν οδηγίες να μην κάνω μπάνιο. Δεν έκανα την ιδια μέρα βέβαια αλλά μετά από δύο μέρες οπωσδήποτε! Και δόξα τω Θεό, όλα καλά πήγαν και στην 1η και στην 2η εξωσωματική!

ttc77dd.aspx
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα εμβρυομεταφορά και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω μπάνιο και σήμερα αν θέλω. Απλά όχι σε γεμάτη μπανιέρα, μόνο ντουζ και όχι καυτό νερό στην κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα εμβρυομεταφορά και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω μπάνιο και σήμερα αν θέλω. Απλά όχι σε γεμάτη μπανιέρα, μόνο ντουζ και όχι καυτό νερό στην κοιλιά.

 

Newbie, καλά αποτελέσματα!Εγώ μάλλον αρχίζω τον επόμενο μήνα!!! Όλα καλά μέχρι τέλους σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να κλείσω αυτό το thread να πώ ότι μπάνιο- ξεμπάνιο, η χοριακή σήμερα ήταν 439! τώρα αν βοήθησε και το ότι δεν έκανα μπάνιο δεν ξέρω. Ισως να είναι και τυχαίο αλλα στην προηγούμενη ivf δεν είχα δώσει σημασία σε κάτι τέτοιες λεπτομέρειες, και δεν ξάπλωσα πολλές μέρες, και έκανα μπάνιο χωρίς περιορισμούς, και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό....

 

Καλή επιτυχία σε όλες και εύχομαι τεράστιες χοριακές!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ! τι ευχάριστα νέα πρωί πρωί!!! και εντελώς συμπτωματικά σου γράφω με ρόζ...τυχαίο?? ......δεν νομίζω :)

μπράβο σου κοπέλα μου!! πολύ καλή χοριακή! λές να είναι δίδυμα??? αν επιτρέπεται που έκανες εξωσ? βλαστοκύστες?? ρωτάω επειδή έρχομαι και εγώ Αθήνα την άλλη βδομάδα για ακόμα μια προσπάθεια........

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

daphnig συγχαρητηρια, newbie G καλά αποτελέσματα και σε σένα. Εγω αύριο θα κάνω ωοληψία και αν όλα είναι καλά θα κανω εμβρυομεταφορά την Δευτέρα 07/02.

Θα μείνω σίγουρα 4 μερες στο κρεββάτι (3 λέει ο γιατρός, εγω θα κατσω αλλη μία). Αυτό που δεν εχω αποφασίσεί είναι πότε να πάω δουλειά. Ο γιατρός λέει μπορώ και αμέσως.

Εγω μένω Π.Φαληρο και δουλεύω αεροδρόμιο σε γραφείο. Δεν είναι το θέμα μου το γραφείο αλλά η μετακίνηση. Εννοείται ότι ξεχνάω το λεωφορείο για πολύ καιρό αλλά και με το αμάξι λέτε να έχω φόβο? Δεν θα οδηγω εγώ αλλά ο άντρας μου γιατί δουλεύει και εκείνος αεροδρόμιο αλλά όσο και σιγά να πάμε, λακκούβες κλπ ξέρετε τώρα.

Λέτε να πάω δουλειά μια εβδομάδα μετά; Στις 14/02;

Εσύ daphnig εκατσες σπίτι όλο τον καιρό; Κοριτσια τι σας λένε εσάς οι γιατροί;

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daphnig, συγχαρητήρια!!!! Πολύ καλή χοριακή!!! Άντε να παίρνουμε σειρά. 5yjbztv.gif

 

 

efoulito, δεν παθαίνεις αποκόληση από τις λακούβες, μην ανησυχείς. Ε θα προσέχει κι ο άντρας σου, δεν θα πηγαίνει καρφωτός. Εγώ ακόμα σπίτι είμαι, πήρα άδεια μέχρι τη χοριακή, αλλά εγώ για να πάω στη δουλειά μου κάνω 120 χλμ σε επαρχικό δρόμο και προτίμησα να το αποφύγω. Αν δεν ήταν τόσο μακρυά, μου είπαν ότι θα μπορούσα να πάω στη δουλειά την 5η μέρα. Τις 3 πρώτες μέρες ξάπλωσα, την 4η δεν άντεξα και σηκώθηκα. Τώρα απλά αποφεύγω τις δουλειές, μόνο μαγειρεύω και προσπαθώ να είμαι χαλαρή. Καλή ωοληψία σου εύχομαι, όλα καλά να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλη επιτυχια σε ολες, daphnig συγχαρητηρια και newbie καλα αποτελεσματα!!!!Ποια ημερομηνια σου εχουν δωσει για την χοριακη?

 

Εγω μετα την εβρυομεταφορα, και τις 2 φορες εκανα μπανιο μετα απο 1-2 μερες και ειχα θετικο αποτελεσμα και τις 2 φορες...Αλλο αν δεν προχωρησαν μετα..

Τωρα παλευω να δω τι θα κανω...Εκτος απο τις εξετασεις, ο γιατρος μου ειπε για λαπαροσκοπηση και συντομα θα την κανω, μηπως και εχω ενδομητριωση..

 

Ρε κοριτσια ξερει καμια σας αν η ενδομητριωση επηρεαζει το εμβρυο, σε περιπτωση που μεiνεις εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Daphnig ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!! Σου ευχομια μια απροβληματιστη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.

 

Newbie καλα αποτελεσματα, ευχομαι σε λιγο καιρο να σου ευχηθω και εσενα!!!

 

Leni7 υπομονη, κουραγιο και επιμονη, καλη επιτυχια

 

 

Link to comment
Share on other sites

efoulito: θεωρητικά, ότι και να κάνεις δεν πρόκειται να επιρρεάσει το αποτέλεσμα... όπως μια οποιαδήποτε κοπέλα που μένει έγκυος και συνεχίζει την ζωή της φυσιολογικά, έτσι και μετά από εξωσωματική, ακόμα και για bungee jumping να πας, μπορέις να μείνεις έγκυος. Νομίζω ότι είναι κυρίως θέμα ψυχολογικό. Γιατί να αγχωθεις αργότερα, και να σκεφτεσαι ότι έκανες το ένα ή το άλλο, και να σε παίρνει από κάτω, και να νιώθεις ενοχές... Εγώ το είχα μετανιώσει που άκουσα τον γιατρό και δεν ξάπλωσα καμια εβδομάδα στην πρώτη προσπάθεια...Τότε βέβαια δούλευα και σε πολύ απαιτητική δουλειά ενώ τώρα είμαι σπίτι έτσι κια αλλιώς.

Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις ακριβώς εγώ πάντως έκανα εμβρυομεταφορά Δευτέρα απόγευμα και μέχρι Παρασκευή πρωί ήμουν καναπέ-κρεββάτι, Παρασκευή απόγευμα έκανα μπάνιο και Σάββατο βγήκα στην αγορά και γύρναγα όλη μέρα στα μαγαζιά- έβγαλα το άχτι μου.

Ότι είναι να γίνει πάντως θα γίνει τις 3 πρώτες μέρες, μετά ότι και να κάνεις δύσκολα θα αλλάξει το αποτέλεσμα.

.png
Link to comment
Share on other sites

newbie G:

Ευχομαι κάθε επιτυχία και μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ χοριακή!!! Δυστυχώς αυτή η εβδομάδα είναι η πιο βασανιστική..... Η πρώτη περνάει πανέυκολα, η δεύτερη με τίποτα!!!!

Ασχετο: τον elmo και όλα τα υπόλοιπα τα ωραία πού τα βρίσκεις?

 

leni7: άποψη μου να κάνεις λαπαροσκόπηση. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να δείξει. εγω ευτυχώς δεν άκουσα το εξωσωματικό που ήθελε να πάω κατευθείαν για δεύτερη προσπάθεια μετά την πρώτη αποτυχυμένη και έκανα λαπαροσκόπηση. Μέσα βρήκαν ράμματα από παλιά εγχείρηση που είχα κάνει όταν ήμουν δυο χρονών, τις σάλπιγγες ραμμένες, και τις ωοθήκες και την μήτρα μετατοπισμένα εξαιτίας όλων των συμφύσεων από τα ράμματα εκείνα. Μπορεί να μην κατάφερανε να διορθώσουνε τελείως τη βλάβη αλλα την αποκατέστησαν τουλάχιστον ώστε να έχω μια πιο φυσιολογική ανατομία και να είναι τα πράγματα καλύτερα σε μια εγκυμοσύνη. Θέλω να πω οτι ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι θα δείξει μια λαπαροσκόπηση, και αν δεν την κάνεις δεν θα καταφέρεις με κανέναν άλλο τροπο να το μάθεις γιατί δεν πρόκειται να φανεί σε καμία άλλη εξέταση.

irene33: προσπάθεια έκανα αυτήν την φορά με δικό μου γυναικολόγο, μονο η ωοληψία και η μεταφορά έγινε σε κέντρο. Στην Πρώτη προσπάθεια σε ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα των Αθηνών είχα απογοητευτεί, τώρα μου φάνηκε ότι ο γιατρός ήταν μαζί μου 100%, μόνη μου ήμουν όταν πήγαινα για όλες τις εξετάσεις, μόνη μου σε δωμάτιο πριν και μετά από ωοληψία και μεταφορά. Την πρώτη φορά ωοληψία και μεταφορά είχα κάνει μαζί με άλλες 10αρια κοπέλες...

.png
Link to comment
Share on other sites

newbie G:

Ευχομαι κάθε επιτυχία και μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ χοριακή!!! Δυστυχώς αυτή η εβδομάδα είναι η πιο βασανιστική..... Η πρώτη περνάει πανέυκολα, η δεύτερη με τίποτα!!!!

Ασχετο: τον elmo και όλα τα υπόλοιπα τα ωραία πού τα βρίσκεις?

 

Σ΄ευχαριστώ καλή μου. Απ' την πρώτη μέρα του μήνα μόνο ευχάριστα ακούω πάντως, κι άλλες κοπέλες είχαν θετικές χοριακές. Μαμάει ο Φεβρουάριος!!! :mrgreen:

 

Πάντως δεν έχω καθόλου άγχος, ούτε αγωνία, θα με πεις αναίσθητη, το ξέρω. Πες με και χαζή, αλλά αρνούμαι να σκεφτώ ότι θα έχω αρνητικό αποτέλεσμα, ντοπάρομαι με θετικές σκέψεις κι είμαι καλά. ugly004.gif

 

http://www.pic4ever.com/images/ugly004.gif

 

http://www.laymark.com/emoticons.cutecat.php

Link to comment
Share on other sites

newbie G:

Ευχομαι κάθε επιτυχία και μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ χοριακή!!! Δυστυχώς αυτή η εβδομάδα είναι η πιο βασανιστική..... Η πρώτη περνάει πανέυκολα, η δεύτερη με τίποτα!!!!

Ασχετο: τον elmo και όλα τα υπόλοιπα τα ωραία πού τα βρίσκεις?

 

leni7: άποψη μου να κάνεις λαπαροσκόπηση. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να δείξει. εγω ευτυχώς δεν άκουσα το εξωσωματικό που ήθελε να πάω κατευθείαν για δεύτερη προσπάθεια μετά την πρώτη αποτυχυμένη και έκανα λαπαροσκόπηση. Μέσα βρήκαν ράμματα από παλιά εγχείρηση που είχα κάνει όταν ήμουν δυο χρονών, τις σάλπιγγες ραμμένες, και τις ωοθήκες και την μήτρα μετατοπισμένα εξαιτίας όλων των συμφύσεων από τα ράμματα εκείνα. Μπορεί να μην κατάφερανε να διορθώσουνε τελείως τη βλάβη αλλα την αποκατέστησαν τουλάχιστον ώστε να έχω μια πιο φυσιολογική ανατομία και να είναι τα πράγματα καλύτερα σε μια εγκυμοσύνη. Θέλω να πω οτι ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι θα δείξει μια λαπαροσκόπηση, και αν δεν την κάνεις δεν θα καταφέρεις με κανέναν άλλο τροπο να το μάθεις γιατί δεν πρόκειται να φανεί σε καμία άλλη εξέταση.

irene33: προσπάθεια έκανα αυτήν την φορά με δικό μου γυναικολόγο, μονο η ωοληψία και η μεταφορά έγινε σε κέντρο. Στην Πρώτη προσπάθεια σε ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα των Αθηνών είχα απογοητευτεί, τώρα μου φάνηκε ότι ο γιατρός ήταν μαζί μου 100%, μόνη μου ήμουν όταν πήγαινα για όλες τις εξετάσεις, μόνη μου σε δωμάτιο πριν και μετά από ωοληψία και μεταφορά. Την πρώτη φορά ωοληψία και μεταφορά είχα κάνει μαζί με άλλες 10αρια κοπέλες...

Σε ευχαριστω πολυ daphnig, σου ευχομαι ολα να πανε πολυ πολυ καλα!

Απιστευτα αυτα που μου ειπες για την περιπτωση την δικη σου.. Ουσιαστικα σε εσωσε η λαπαροσκοπηση!

Κι εγω τελικα τελικα θα την κανω κι ας χασω χρονο και χρημα...Τι να κανουμε?

Απλα ειχα αυτη την απορια...αν δηλαδη υπαρχει περιπτωση να επηρεαζει η ενδομητριωση την εγκυμοσυνη. Γιατι εγω, ενω εμεινα 2 φορες με εξωσωματικη, μετα δεν προχωρησε..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν γνωρίζω ακριβώς πως μπορεί η ενδομητρίωση μπορεί να επιρρεάσει την εγκυμοσύνη, απόσο ξέρω η ενδομητρίωση είναι λίγο μυστηριώδης πάθηση και δεν γνωρίζουν ούτε ακριβώς ποιός ο μηχανισμός με τον οποίο επιρρεάζει την γονιμότητα. Πάντως για την λαπαροσκόπηση μην το σκεφτεσαι. Μπορεί όπως λές να χάσεις λίγο χρόνο και χρήμα, αλλά κακό δεν θα σου κάνει, αντίθετα μπορεί να μάθεις κάτι που να σε βοηθήσει αργότερα. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ καλή μου. Απ' την πρώτη μέρα του μήνα μόνο ευχάριστα ακούω πάντως, κι άλλες κοπέλες είχαν θετικές χοριακές. Μαμάει ο Φεβρουάριος!!! :mrgreen:

 

Πάντως δεν έχω καθόλου άγχος, ούτε αγωνία, θα με πεις αναίσθητη, το ξέρω. Πες με και χαζή, αλλά αρνούμαι να σκεφτώ ότι θα έχω αρνητικό αποτέλεσμα, ντοπάρομαι με θετικές σκέψεις κι είμαι καλά. ugly004.gif

 

http://www.pic4ever.com/images/ugly004.gif

 

http://www.laymark.com/emoticons.cutecat.php

newbie γεια σου, και παλι καλα αποτελεσματα..!

Εχω παρατηρησει οτι "εισαι εδω" και βοηθας ολες μας σε οτι μπορεις και γνωριζεις..Ευχαριστουμε για αυτο..

Εσενα ποια ειναι η ιστορια σου? Ειχες μεινει εγκυος φυσικα αλλα δεν πηγε καλα και τωρα εκανες εξωσωματικη?

Αν θελεις βεβαια να μας πεις..

Σου ευχομαι οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...