Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βάρος κ ύψος μωρού 9,5 μηνών [είναι φυσιολογικό;]


Recommended Posts

Μαμάδες [κ μπαμπάδες] θα χρειαστώ για άλλη μια φορά τη γνώμη σας :) Η μπέμπα μου είναι 9,5 μηνών. Θήλαζε ποκλειστικά μέχρι 6 μηνών κ "συμπληρωματικά" μέχρι 8,5. Ποτέ δεν έκανε μεγάλα γεύματα κ τρώει κανονικά τις μέρες που δεν έχει ενόχληση στα ούλα της [έχει κ διάρροιες εξαιτίας των δοντιών]. Ακόμη κ τα ελάχιστα ml που λέει η παιδίατρος ότι πρέπει να καταναλώνει ημερησίως δεν τα φτάνει. Γεννήθηκε 3200kg κ 50εκ. Ακριβώς στη μέση των καμπυλών δηλαδή.

40 ημερών είχε φτάσει την 90ή σε ύψος κ την 75η σε βάρος.

3,5 μηνών έπεσε στην 75η ύψους κ 50ή βάρους.

6,5 μηνών στην 50ή ύψους.

8,5 στην 25η ύψους κ βάρους κ έκτοτε έχει μείνει σχεδόν στάσιμη. Πήρε μόνο 300γρ.

Τώρα είναι 68εκ [εδώ κ 2 μήνες] κ 7300kg.

Η περίμετρος κρανίου ξεκίνησε στην 75η. Συνέχιζε εκεί κ 6,5 μηνών έπεσε στην 50η. Τώρα είναι στην 25η.

Η γιατρός μας στέλνει για γενική ούρων - τεστ ευαισθησίας [κ εξετάσεις αίματος στη συνέχεια]. Λέει ότι το πιθανότερο είναι να είναι το DNA της να είναι μικροσκοπική, αλλά πρέπει να δούμε κ το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα με την αυξητική ορμόνη. :( Να συμπληρώσω ότι εγώ είμαι 1,66 κ ο άντρας μου 1,76.

Πείτε μου ότι κ άλλα παιδάκια πέρασαν αυτό το στάδιο κ είναι απλά μετάβαση από το θηλασμό στις τροφές... Υπάρχει περίπτωση η καθυστερημένη ανάπτυξη να οφείλεται στον πολύ διακεκομμένο λόγω θηλασμού ύπνο που έκανε μέχρι πρότινος; :roll: Προσπαθώ να μην αγχωθώ αλλά ... καταλαβαίνετε...

Ευχαριστώ :)

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λέει ότι το πιθανότερο είναι να είναι το DNA της να είναι μικροσκοπική, αλλά πρέπει να δούμε κ το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα με την αυξητική ορμόνη. :( Να συμπληρώσω ότι εγώ είμαι 1,66 κ ο άντρας μου 1,76.

Πείτε μου ότι κ άλλα παιδάκια πέρασαν αυτό το στάδιο κ είναι απλά μετάβαση από το θηλασμό στις τροφές... Υπάρχει περίπτωση η καθυστερημένη ανάπτυξη να οφείλεται στον πολύ διακεκομμένο λόγω θηλασμού ύπνο που έκανε μέχρι πρότινος; :roll: Προσπαθώ να μην αγχωθώ αλλά ... καταλαβαίνετε...

Ευχαριστώ :)

τα ιδια περασα-και περναω και εγω με τα παιδια μου-κανε τις απαραιτητες εξετασεις(μετα τα 2 γινονται κανονικα)και θα δεις.Το πιο πιθανον ειναι τα γονιδια.Καταλαβαινω το αγχος σου.
Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε να δεις τις δικές μας μετρήσεις για να καταλάβεις (κανένα άγχος δεν πρέπει να έχεις)

 

7 μηνών = 8700 - 71 εκατοστά

8 μηνών = 8500 - 72 εκατοστά (μείωση βάρους)

9 μηνών = 8800 - 73 εκατοστά

10 μηνών = 8800 - 73 εκατοστά (σταθερός)

11 μηνών = 9200 :shock: (απότομη αύξηση) - 74 εκατοστά (θεόκοντος, κάτω απ το μέσο όρο)

 

 

όπως βλέπεις και οι δικές μας μετρήσεις δεν είναι και οι καλύτερες....

το παιδί όμως είναι μια χαρούλα!

άδικα ανησυχείς :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις κάναμε τις εξετάσεις αλλά είμαστε στην αναμονή γιατί είναι πολλές κ κάποιες θέλουν χρόνο... :roll: ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! θα ενημερώσω...

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

τους δυο τελεφταιους μηνες δεν εχουμε παρει καθολου υψος..βρισκομαστε πολυ πανω απο τα μεσα στις καμπυλες αναπτυξης..αλλα γιατι δε πηρε βαρος?να αγχωνομαι? :?:(

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ειναι κοντουλα και αδυνατη. :? ειναι 22 μηνων και εχει βαρος 10 κιλα και υψος 81εκ περιπου. η παιδιατρος μας ειπε οτι το υψος με το βαρος ειναι αρμονικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το να μην παρουν γραμμαριο αυτους τους μηνες ειναι εντελως φυσιολογικο καθως σ αυτη την ηλικια ξεκιναει το μπουσουλημα και το περπατημα... και μενα ο δικος μου μετα τον 8 μηνα και μεχρι σημερα δεν εχει παρει παρα μονο λιγα γραμμαρια... κι ας μην ξεχναμε οτι απο δω και περα δεν θα αναπτυσσονται τοσο γρηγορα οσο παλιοτερα :wink:

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε μεγαλυτερες...

15 μηνων ηταν 11,100 κιλα και 80 πόντους!!

20 μηνων ηταν 11,700 και 86 πόντους!!

το καθε παιδι εχει το ρυθμο του...απλα απο ενα σημειο και μετα μειονετε ο ρυθμος αναπτυξης...λογικο ε?? αλλιως θα ειχαμε τα μωρα του κινγκ κονγκ :P:P:lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟς ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΕΧΕΙ ΥΨΟΣ 74 ΕΚ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 11 ΚΙΛΑ.

γεια σας μανουλες.λοιπον εγω εχω ενα αγορακι 2 μηνων και 1 εβδομαδας.εχει υψος 63 εκ.και ζυγιζει 7600.ο παιδιατρος μας ειπε πως ειναι στα ανωτατα επιπεδα.εχει καμμια αναλογη περιπτωσ紨

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....και τωρα για να ηρεμησετε ολες, :wink: η κορη μου 11 μηνων 70,5 εκατοστα και 7.900 βαρος....ειπατε τιποτα??

 

manina μου κι εσύ είσαι όμως πολύ αδύνατη οπότε το κουκλί σου ακολουθεί!!! :wink:

 

εμείς τελευταία μέτρηση ήταν 10 μηνών 74εκ. και 10 κιλά :shock:

κοψομεσιάστικα η γυναίκα ... και δε λέει να περπατήσει να γλυτώσω λίγη αγκαλιά :?

 

πάντως butterfly μην ανησυχείς κάθε άνθρωπος έχει την δική του πορεία ανάπτυξεις ... περιμένουμε νέα σου από τις εξετάσεις :wink:

age.png
Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείτε βρε...τζάμπα αγχώνεστε :D

Μίας φίλης μου η κόρη είναι 4 χρονών και 12 κιλά, οπότε ...χαλαρώστε. Και το κοριτσάκι είναι μιά χαρά ! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μαμαδες και μπαμπαδες σας χαιρετω,

 

Γραφω σε συνεχεια του θεματος καθως και εμενα με απασχολει ιδαίτερα η σωματική ανάπτυξη της κόρης μου.

 

Η κορη μου είναι 19 μηνων σημερα, 77.5cm υψος και 9.300 βάρος.

 

Γεννήθηκε την 37η εβδομάδα, 48 cm και 2.650 βάρος.

 

Η ανάπτυξη της ηταν μια χαρά μεχρι τον 9ο μήνα. Από εκει και επειτα ο ρυθμός ανάπτυξης έπεσε. Ειδικά τους τελευταίους μήνες δεν έχουμε καταφέρει να βάλουμε βάρος. Τον ένα μήνα παίρνει 300γρ. τον επόμενο χάνει 200γρ. κ.ο.κ. Ετσι εχουμε φτάσει στο σημείο από 8.800 που ήταν στου 12 μήνες να έχουμε πάρει μέχρι σήμερα ( 7 μήνες μετά) μόνο 500γρ. Γενικά δεν είναι φαγανό παιδί. Πρεπει να την κυνηγάμε για να φάει. Επίσης ανα τακτά χρονικά διαστήματα όλο και κάτι συνέβαινε το οποίο μας πήγαινε πίσω στο βάρος. Δηλαδή:

 

12 μηνών πέρασε μια περίοδο προσαρμογής σον παιδικό σταθμό, δεν έτρωγε καλά έκανε εμετούς κτλ.

 

14 μηνών έκοψε τα αλεσμένα και έτρωγε μικρότερες ποσότητες φαγητού.

 

Για ένα διάστημα 15 ημερών είχε γαστρεντερίτιδα και διάρροιες.

Επίσης τους 3 τελευταίους μήνες δεν θέλει με τίποτα να πιει το γάλα της. (βρέθηκε μια ήπια αλλεργία στο αγελαδινό γάλα)

 

Αλλά τους τελευταίους 2 μήνες το παιδί είχε αρχίσει να τρώει καλύτερα από ότι στο παρελθόν(με εξαίρεση το γάλα). Παρολα αυτά έχασε 200γρ., από 9.500 τον προηγούμενο μήνα σε 9.300 σήμερα. Αυτό με έχει ανησυχήσει ιδιαίτερα.

 

Οι αιματολογικές εξετάσεις ήταν καλές εκτός από το σίδηρο που ήταν χαμηλό και παίρνουμε συμπλήρωμα.

 

Εσεις τι άλλες εξετάσεις κάνατε?

 

Συγνώμη για το τεράστιο post

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια περασα-και περναω και εγω με τα παιδια μου-κανε τις απαραιτητες εξετασεις(μετα τα 2 γινονται κανονικα)και θα δεις.Το πιο πιθανον ειναι τα γονιδια.Καταλαβαινω το αγχος σου.

 

Athena στην δική σας περίπτωση τι ακριβώς έγινε? μετά τα 2 η αναπτυξη επανήλθε στους κανονικούς ρυθμούς?

 

Ο παιδιίατρος μου είπε ότι κάτι τετοιο είναι πιθανό δηλ. να κάνει η καμπύλη ανάπτυξης μια "κοιλιά" από τη ηλικία 12 εως 24 μηνών και μετά να επανέλθει, συμβαίνει όντως έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΗ ΝΕΝΑ. Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 51cm ΒΑΡΟΣ 3030.

44ΗΜΕΡΩΝ ΗΤΑΝ 57cm ΒΑΡΟΣ 4480.

2,5 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 63cm ΒΑΡΟΣ 5670.

4ΜΗΝΩΝ 68cm ΒΑΡΟΣ 6900.

5ΜΗΝΩΝ 71m ΒΑΡΟΣ 7500.

6,5 ΜΗΝΩΝ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΟΝΤΟ 72cm ΒΑΡΟΣ 8200.

8ΜΗΝΩΝ 79cm ΒΑΡΟΣ 9100. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΨΗΛΟΣ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΥΨΟΣ ΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

....και τωρα για να ηρεμησετε ολες, :wink: η κορη μου 11 μηνων 70,5 εκατοστα και 7.900 βαρος....ειπατε τιποτα??

 

manina μου κι εσύ είσαι όμως πολύ αδύνατη οπότε το κουκλί σου ακολουθεί!!! :wink:

 

εμείς τελευταία μέτρηση ήταν 10 μηνών 74εκ. και 10 κιλά :shock:

κοψομεσιάστικα η γυναίκα ... και δε λέει να περπατήσει να γλυτώσω λίγη αγκαλιά :?

 

πάντως butterfly μην ανησυχείς κάθε άνθρωπος έχει την δική του πορεία ανάπτυξεις ... περιμένουμε νέα σου από τις εξετάσεις :wink:

 

κι εμείς κάπως έτσι θα γίνουμε μου φαίνεται...απο εκεί που δεν έτρωγε καθόλου του έχει ανοίξει η όρεξη και είμαστε πλέον 7 κιλά :shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εσεις τι άλλες εξετάσεις κάνατε?

 

 

Ο μικρός μας γεννήθηκε πρόωρα 2κιλά και 42cm ύψος

Μέχρι την ηλικία των 12-13 μηνών ανέβαινε σταθερά από εκεί και μετά και μέχρι σήμερα που είναι 22 μηνών πήρε μόνο 400γραμμάρια και έχει ύψος μόλις 81 πόντους

και ο δικός μας έχει χαμηλές αποθήκες σιδήρου και παίρνει συμπληρωμα

Α σημειωτέον ότι στο βάρος είναι μόλις 9700γραμμάρια κάτω από το κατώτατο φυσιολογικό

εκτός από τις κλασικές αιματολογικές η γιατρός μας έδωσε να κάνουμε IGF1 και φυσικά εξετάσεις για δυσανεξία σε λακτόζη και για θυροειδή

Εμείς εντοπίσαμε χαμηλή IGF1 η οποία σχετίζεται με την αυξητική ορμόνη όμως κάποιοι παιδοενδοκρινολόγοι είπαν ότι αυτή τη στιγμή η εξέταση αυτή λόγω ηλικίας δεν είναι αξιόπιστη και ότι θα πρέπει να επαναληφθεί μετά τα 2έτη

 

 

αν καμιά άλλη μανούλα - πατερούλης γνωρίζει κατι ας μου πει

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...