Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα τέκνων 2013 - δείτε αν το δικαιούστε


Recommended Posts

Αν επερνα ανω των 20.000 δεν θα ειχα καμια απαιτηση να παρω και απο τον ΟΓΑ

Καλησπερα! δεν ξερω ποσα παιρνεις ουτε ποσα δινεις καθε μηνα αλλα απο την στιγμη που θεωρεις οτι θα επρεπε να μην εχω απαιτηση να παρω αυτα που δικαιουμαι προφανως παιρνεις λιγοτερα.Δηλαδη αν ησουν στη θεση μου θα τους τα χαριζες?? Πιστεψε με παντως δεν τα τρωω καραμελες!!:wink:

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες! Έχω να ρωτήσω κάποια θεματάκια. Εγώ είμαι χωρισμένος και έχω 2 παιδια, πληρώνω διατροφή κανονικά και έκανα το Α21. Η εκκαθάρισή μου έγινε 30/08 και το Α21 ελέγχθηκε 08/09 όπου και στη σελίδα του υπουργείου μου δείχνει οτι είναι να πάρω 960 ευρώ (για όλο το χρόνο). Επίσης η κοπέλα μου είναι σε διάσταση και έχει 2 κόρες, 16 και 22 χρονών. Έπραξε ανάλογα μόνο που συμπλήρωσε οτι είναι σε διάσταση και στο υπουργείο της έχουν επεξεργαστεί το Α21 από τις 24.09 (εκκαθάριση 13/08).

Αυτά τα χρήματα που δείχνουν στην επεξεργασμένη δήλωση Α21 είναι αυτά που θα πάρουμε τελικά, αυτά που έχουν εγκριθεί?

Διακιολογητικά δε μας έχουν ζητηθεί, ούτε δικά μου για διατροφή, ούτε της κοπέλας μου για τη διάσταση που έχει δηλωθεί.

Τέλος έχουμε δηλώσει και οι 2 το δικό μου λογαριασμό στη Πειραιώς, στον οποίο βέβαια είναι συνδικαιούχος και η κοπελιά.

Χρήματα δεν έχουμε πάρει μέχρι σήμερα και περιμένουμε αυριο. Ή τσάμπα χαιρόμαστε?

Ελπίζω αύριο να μπούν χρήματα σε όλους. Όποις/α γνωρίζει ας μας πεί μια γνώμη.

Να είστε καλά παιδιά και να χαιρόμαστε όλοι τα παιδιά μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες! Έχω να ρωτήσω κάποια θεματάκια. Εγώ είμαι χωρισμένος και έχω 2 παιδια, πληρώνω διατροφή κανονικά και έκανα το Α21. Η εκκαθάρισή μου έγινε 30/08 και το Α21 ελέγχθηκε 08/09 όπου και στη σελίδα του υπουργείου μου δείχνει οτι είναι να πάρω 960 ευρώ (για όλο το χρόνο). Επίσης η κοπέλα μου είναι σε διάσταση και έχει 2 κόρες, 16 και 22 χρονών. Έπραξε ανάλογα μόνο που συμπλήρωσε οτι είναι σε διάσταση και στο υπουργείο της έχουν επεξεργαστεί το Α21 από τις 24.09 (εκκαθάριση 13/08).

Αυτά τα χρήματα που δείχνουν στην επεξεργασμένη δήλωση Α21 είναι αυτά που θα πάρουμε τελικά, αυτά που έχουν εγκριθεί?

Διακιολογητικά δε μας έχουν ζητηθεί, ούτε δικά μου για διατροφή, ούτε της κοπέλας μου για τη διάσταση που έχει δηλωθεί.

Τέλος έχουμε δηλώσει και οι 2 το δικό μου λογαριασμό στη Πειραιώς, στον οποίο βέβαια είναι συνδικαιούχος και η κοπελιά.

Χρήματα δεν έχουμε πάρει μέχρι σήμερα και περιμένουμε αυριο. Ή τσάμπα χαιρόμαστε?

Ελπίζω αύριο να μπούν χρήματα σε όλους. Όποις/α γνωρίζει ας μας πεί μια γνώμη.

Να είστε καλά παιδιά και να χαιρόμαστε όλοι τα παιδιά μας!

 

 

Ναι τα960 ειναι αυτα που εχουν εγκριθει,απλως αυριο θα παρεις τα 3 τριμηνα δηλαδη 720.Και σε μενα τοσα δειχνει 960 + 1500 λογω τριτεκνιας.Τωρα οσον αφορα την κοπελια σου νομιζω οτι πρεπει να εχει την επιμελεια για να παρει τα χρηματα ,γιατι αν τα δηλωσε και αυτη και ο πρωην τοτε θα εχει προβλημα.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ 1μανούλα για την απάντησή σου... Το θέμα είναι οτι ούτε εγώ έχω επιμέλεια, αλλά έχει βγεί διαζύγιο και διατροφή. Παρόλα αυτά μου δείχνει οτι θα πάρω κανονικά το επίδομα... Στη κοπέλα μου δεν υπάρχει θέμα παράλληλης αίτησης, αλλά η επιμέλεια είναι έτσι κι αλλιώς λόγω ιδιαίτερων συνθηκών... Και σε εκείνη δείχνει οτι είναι να πάρει 480 ευρώ για ολόκληρο το χρόνο...Άρα να θεωρήσουμε οτι αυτά τα χρήματα έχουν εγκριθεί και αύριο θα πάρουμε τα 3/4 τους???

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Μαρία... Στο http://www.taxisnet.gr εκεί που λέει "υποβολή εντύπου α21" στο πορτοκαλί παλισιο... όταν συνδεθείς με τα στοιχεία σου κάτω κάτω έχει την επιλογή "εκτύπωση στοιχείων υπολογισμού". Εκεί θα δείς πότε επεξεργάστηκε η αίτησή σου και το ποσό που διακιούσαι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις υπερβολικο το ποσο των 20000 ευρω για μια οικογενεια που εχει 3 παιδιά????????? Για μια οικογενεια οπου πιθανοτατα πληρώνει καθε μηνα ενοικιο, δανεια ,φροντιστηρια ,ιδιαιτερα ,δεη ,χαρατσια και φορους επειδη τολμησε να κανει παιδια .ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥΣ ,ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ Ή ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ.Μην μας τρελαινεις τωρα.

 

Δεν θεωρω υπερβολικο το ποσο αλλα δες και αυτους που περνουν 10.000 και ισως και λιγοτερα και αυτοι εχουν χαρατσια κλπ κλπ.

 

Εσυ το θεωρεις σωστο ενας που περνει 10.000 να παρει μονο 320 ευρω περισσοτερα απο εναν που περνει 20.000 ευρω.

 

Μιλαμε για 320 ευρω για ολο τον χρονο δηλαδη 640 θα παρει αυτος με τα 20 και 960 αυτος με τα 10

 

Τοτε γιατι να μην παρουν και αυτοι που εχουν εισοδημα 50.000 που ξερεις μπορει να εχουν 3 παιδια και να εχουν βαλει δανειο να παρουν απο ενα σπιτι σε καθε παιδι και απο ενα εξοχικο.

 

Ετσι την επαθε και ο Κουμπαρος μας επερνε 1800 τον μηνα για να δουλευει 4 ωρες την ημερα στον Δημο και εκανε τα τρελα ανοιγματα. Τωρα που επεσε στα 1100 βριζει το κρατος.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω υπερβολικο το ποσο αλλα δες και αυτους που περνουν 10.000 και ισως και λιγοτερα και αυτοι εχουν χαρατσια κλπ κλπ.

 

Εσυ το θεωρεις σωστο ενας που περνει 10.000 να παρει μονο 320 ευρω περισσοτερα απο εναν που περνει 20.000 ευρω.

 

Μιλαμε για 320 ευρω για ολο τον χρονο δηλαδη 640 θα παρει αυτος με τα 20 και 960 αυτος με τα 10

 

οχι δεν το θεωρω σωστο ,και εχεις απολυτο δικιο ,εγω προσωπικα ανοικω σε αυτους που εχω τεκμαρτο εισοδημα 14000 και περνω 960 το χρονο .τεκμαρτο οχι πραγματικο, γιατι σου λενε κυριε εφοσον εχεις σπιτι ,αυτοκινητο και παιδια θα επρεπε να εχεις τοσο.Και ετσι με ριχνουν κατηγορια και δεν τα παιρνω ολα.Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να λεμε στην γυναικα οτι δεν επρεπε να εχει απαιτησει απο τον ογα επειδη με τα επιδοματα φτανει τις 20000.

Αυτο ειναι παραλογο , μας εχουν κανει να κατηγορουμε ο ενας τον αλλον,αντι να ριξουμε την ευθυνη σε ολους αυτους που μας κατεστρεψαν.Εχουμε βαλει φτωχομετρο και λεμε οτι εγω ειμαι πιο φτωχος απο εσενα ,εσυ γιατι περνεις τοσα?

 

Παντως μπορω να σου εγκυηθω για μενα μονο προσωπικα ,ιοτι εχω χασει την προσωπικη μου αξιοπρεπεια εφοσον αναγκαζομαι να δανειζομαι απο τη μαμα μου και το πεθερο μου ,καθε μηνα .

και οτι και 20000 να επερνα παλι δεν θα ζουσα καλα,απλα θα εφταναν μονο για τους δορους και τους λογαριασμους.Και δεν απευθυνομαι σε τρελα ανοιγματα οπως ο κουμπαρος σου αλλα σε απλο και λιτο τροπο επιβιωσης.

Σορρυ αν ξεσπασα σε εσενα αλλα εκει μας εφτασαν οι μ---κες.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τόσο γελοίοι τελικά...δεν λένε ότι μιλάνε για τεκμαρτό εισόδημα, αλλά για εισόδημα, δηλαδή είμαι άνεργη 3 χρόνια και έχω εισόδημα-λένε- 2600 επειδή έχω με δάνειο το 50% του σπιτιού...τι να πω; Και 20.000 να βγαίνει το τεκμαρτό εισόδημα σε κάποιον δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό, με αυτό δηλαδή που πρέπει να ζήσουμε και να τους πληρώνουμε και τους φόρους τους τους άντε να μη τους πω....αντί να πάρω 320 ευρώ παίρνω τα μισά διότι μη ξεχνάμε έχω και τα 2600 ευρώ τεκμαρτό εισόδημα, είναι απλά γελοίοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε γιατί έχω μπερδευτεί λίγο. Έχω 4 παδιά και σχεδόν 22.000? εισόδημα πόσο είναι το επίδομα που πρέπει να πάρω και τί ποσό έπρεπε να μπει στον λογαριασμό. Ευχαριστώ!!!

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε γιατί έχω μπερδευτεί λίγο. Έχω 4 παδιά και σχεδόν 22.000? εισόδημα πόσο είναι το επίδομα που πρέπει να πάρω και τί ποσό έπρεπε να μπει στον λογαριασμό. Ευχαριστώ!!!

 

Καλησπέρα Μαρία... Στο http://www.taxisnet.gr εκεί που λέει "υποβολή εντύπου α21" στο πορτοκαλί παλισιο... όταν συνδεθείς με τα στοιχεία σου κάτω κάτω έχει την επιλογή "εκτύπωση στοιχείων υπολογισμού". Εκεί θα δείς πότε επεξεργάστηκε η αίτησή σου και το ποσό που διακιούσαι.

 

Αυτό έκανα εγώ και είδα τα ευχάριστα...μέχρι χτες άλλα πίστευα ότι θα πάρω, οπότε δες εκεί καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Πηρατε σημερα λεφτα γιατι εγω κοιταω στον λογαριασμο μεσω ιντερνετ και δεν εχουν μπει ακομα.

 

Angels4 θα μπεις εδω

 

Υποβολή Εντύπου Α21

 

θα βαλεις τους κωδικους σου αν φυσικα εχεις παρει κλειδαριθμο και θα πατησεις (Εκτυπωση στοιχειων υπολογισμου)

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποιος-οια που να ειχε προβλημα με τα χαρτια και πηγε στον ΟΓΑ για διορθωση και να μην ειχε παρει καθολου καμια δωση και πηρε σημερα λεφτα;

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Πηρατε σημερα λεφτα γιατι εγω κοιταω στον λογαριασμο μεσω ιντερνετ και δεν εχουν μπει ακομα.

 

Angels4 θα μπεις εδω

 

Υποβολή Εντύπου Α21

 

θα βαλεις τους κωδικους σου αν φυσικα εχεις παρει κλειδαριθμο και θα πατησεις (Εκτυπωση στοιχειων υπολογισμου)

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Μπήκα στο taxisnet και δικαιούμαι 3.280 αλλά εδώ http://syllogospolyteknonlarisas.blogspot.gr/2013/06/blog-post_11.html μου βγάζει παραπάνω.

 

Εμένα μπήκαν τα χρήματα σήμερα.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς πήραμε σήμερα 120 ευρώ για ένα παιδί!να υποθέσω ότι είναι μία δόση και τέλος;

 

Απ' ότι λέει στην ανακοίνωση του ΟΓΑ μας έβαλαν τα τρία τρίμηνα του 2013 και τις δύο δόσεις από το τριτεκνικό-πολυτεκνικό.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! καλη μου sadAngels αυτο που ειπαν πιο πανω οτι αλλο το τεκμαρτο εισ. και αλλο το πραγματικο ειναι δυστυχως μια πικρη αληθεια.Πρεπει να παιρνω 680 το μηνα και το αφεντικο μου μου δινει 500.Σιγουρα ο καθενας μας ζει την δικη του πραγματικοτητα,και κοιταει οπως μπορει να τα καταφερει.Κι εγω υπαρχουν μηνες που δανειζομαι απο τους γονεις μου.Anyway ευχομαι τουλαχιστον οσοι εχουν δουλεια και πληρωνονται να την κρατησουν οσο περισσοτερο γινεται.φιλια

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηρατε σημερα λεφτα γιατι εγω κοιταω στον λογαριασμο μεσω ιντερνετ και δεν εχουν μπει ακομα.

 

Angels4 θα μπεις εδω

 

Υποβολή Εντύπου Α21

 

θα βαλεις τους κωδικους σου αν φυσικα εχεις παρει κλειδαριθμο και θα πατησεις (Εκτυπωση στοιχειων υπολογισμου)

 

στον δικο μας λογαριασμο σημερα εχουν μπει 479.97.Εινα τα πρωτα χρηματαπου παιρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα 480 ευρω.

 

Εγω παντως δεν εχω παρει ακομα τιποτα αυτα τα 480 ηταν απο αλλη υποθεση καμια σχεση με τον ΟΓΑ

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω! Υπαρχουν ανθρωποι που επρεπε να πανε στον ΟΓΑ για να κανουν καποια διορθωση και πηραν λεφτα;

 

Εμενα οταν πηγα εκει με εβαλαν να παω στο Ειρηνοδικειο με δυο μαρτυρες να βεβαιωσουν οτι τα τελευταια 10 χρονια δεν εχω φυγει απο την Ελλαδα.

 

Και αλλοδαπος να ημουν δεν θα το ζητουσαν αυτο ελεος!

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...