Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΥΡΩΔΙΑ ΕΜΕΤΟΥ.....


Recommended Posts

Καλημέρα!

Μετά από μία εβδομάδα με συντροφιά την γαστρεντερίτιδα..... και αφού έχω πλύνει το χαλί τοπικά και το έχω αφήσει 12 ώρες στα κάγκελα του μπαλκονιού να στεγνώσει και να ξεμυρίσει.... ακόμη μου μυρίζει ένα συγκεκριμένο σημείο ακόμη και από μακριά...Με ενοχλεί πολύ η μυρωδιά του εμετού και δεν αντέχω....Του άντρα μου δεν του μυρίζει τίποτα!

Το Σ/Κ θα ξαναπλύνω χαλί σαλονιού και χαλάκι κρεβατοκάμαρας και θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι για να φύγει τελείως η μυρωδιά.

Την πρώτη φορά τα έπλυνα τοπικά με ACE

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στις κυρίες στον ΣΚΑΙ που καθαρίζουν άθλια βρωμερά σπίτια έκανε το εξής:

Μαγειρική σόδα (σαν να ρίχνεις αλάτι),και ξερή λεβάντα τριμμένη...Τα άφησε 20 λέπτά και μετά τα ρούφηξε με ηλεκτρική.Υποστηρίζει ότι όχι μόνο ξεμύρισε αλλά καθάρισε κιόλας....Μία δοκιμή θα σε πείσει...Δεν το μύρισα κιόλας....

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

καρπετ για χαλια. εχει πολυ ομορφη και δυνατη μυρωδια, ενα θα σου πω: το καλοκαιρι ο γιος μου εκανε εμετο ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο. επλυνα ολη την ταπετσαρια των καθισματων και το τσοχινο πατωμα μαζι με τα πατακια και δεν μυριζε τιποτα. ειναι σε ενα ροζ μπουκαλι.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα όσες φορές έτυχε να λερώσει χαλί η κόρη μου με εμετό το έκανα επιτόπου με βιτέξ που βουτούσα σε νερό με υγρό πλυντηρίου. Δεν μύριζε καθόλου μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις κυρίες στον ΣΚΑΙ που καθαρίζουν άθλια βρωμερά σπίτια έκανε το εξής:

Μαγειρική σόδα (σαν να ρίχνεις αλάτι),και ξερή λεβάντα τριμμένη...Τα άφησε 20 λέπτά και μετά τα ρούφηξε με ηλεκτρική.Υποστηρίζει ότι όχι μόνο ξεμύρισε αλλά καθάρισε κιόλας....Μία δοκιμή θα σε πείσει...Δεν το μύρισα κιόλας....

θα συμφωνήσω για την σόδα, εγώ το έκανα στο κρεβάτι της μικρής που είχε μείνει η μυρωδιά. Δοκίμασε και με νερόξυδο, διώχνει όλες τις μυρωδιές.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έκανα το Σ/Κ με μαγειρική σόδα και τριμμένη λεβάντα. Έφτιαξα ένα μείγμα το πασπάλισα στο χαλί και την Κυριακή το ρούφηξα με την σκούπα. Δεν μυρίζει καθόλου!

Ευχαριστώ όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

καθυστερούσα να στρώσω, για να μη "κρατήσει" περισσότερο το χαλί!!!!!!

μόλις έστρωσα το χαλί, είναι τεράστιο και χοντρό, για να πλυθεί και να στεγνώσει πρέπει να έχουμε καύσωνα, πάθαμε την γαστρεντερίτιδα, φυσικά οικογενειακώς, εγώ έπαθα και αφυδάτωση και πήγα για ορό στο κέντρο υγείας!!!!!!!!

......οπότε θα το εφαρμόσω κι εγώ με τη λεβάντα και στη σόδα, έβαλα ξύδι αλλά δεν έκανε τπτ

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Μετά από μία εβδομάδα με συντροφιά την γαστρεντερίτιδα..... και αφού έχω πλύνει το χαλί τοπικά και το έχω αφήσει 12 ώρες στα κάγκελα του μπαλκονιού να στεγνώσει και να ξεμυρίσει.... ακόμη μου μυρίζει ένα συγκεκριμένο σημείο ακόμη και από μακριά...Με ενοχλεί πολύ η μυρωδιά του εμετού και δεν αντέχω....Του άντρα μου δεν του μυρίζει τίποτα!

Το Σ/Κ θα ξαναπλύνω χαλί σαλονιού και χαλάκι κρεβατοκάμαρας και θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι για να φύγει τελείως η μυρωδιά.

Την πρώτη φορά τα έπλυνα τοπικά με ACE

Ξυδακι δοκιμασε!!!!

85MJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

σε ένα λεκανάκι χλιαρό νεράκι με λίγο planet (το μπλέ, είναι υγρό γενικού καθαρισμού), παίρνω ένα πανί το βουτάω στο νεράκι ,το στήβω καλά καλά και σιγά σιγά μαζεύω, μετά ξανά πάλι νεράκι Planet καινούργιο πέρασμα. Αυτά αν είναι μικρός εμετούλης, πάνω σε χαλί. Φαντάζομαι ότι και με κάποιο άλλο υγρό καθαρισμού θα είναι πάλι καλά τα αποτελέσματα.

 

μυρωδιά γιόκ

ευχάριστο άρωμα

Link to comment
Share on other sites

Τη λεβάντα από που τι βρίσκετε βρε κορίτσια;

 

Σε μαγαζιά που πουλάνε μπαχαρικά και βότανα...Αν είσαι Αθήνα στην Αθηνάς,στην αγορά του Πειραιά κοντά στο λιμάνι,την αγορά τη Καλλιθέας στα στενάκια πίσω από Δαβάκη...Ίσως και σε μαγαζιά με βιολογικά αλλά εκεί οι τιμές ανεβαίνουν.

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

η λογικη ειναι οτι η σοδα καθως ειναι βαση εξουδετερωνει την οξινη μυρωδια απο το οξυ που εχει ο εμετος. η λεβαντα ειναι καπως βαρυ σαν αρωμα και υπερκαλυπτει. μπορειτε να κανετε και το εξης.

υγρο για τα πιατα με νερο και παιρνετε μονο τον αφρο με ενα σφουγγαρι, το τριβετε,ριχνετε απο πανω σοδα να γινει καπως σαν παστα και το τριβετε, μετα ψεκαζετε με το αγαπημενο σας αρωμα λιγο και το αφηνετε να στεγνωσει, το ρουφατε με την σκουπα και λογικα η μυρωδια θα εξαφανιστει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μαγαζιά που πουλάνε μπαχαρικά και βότανα...Αν είσαι Αθήνα στην Αθηνάς,στην αγορά του Πειραιά κοντά στο λιμάνι,την αγορά τη Καλλιθέας στα στενάκια πίσω από Δαβάκη...Ίσως και σε μαγαζιά με βιολογικά αλλά εκεί οι τιμές ανεβαίνουν.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεν μένω Αθήνα αλλά Κρήτη, Ρεθυμνο συγκεκριμένα. Θα ψάξω στα ανάλογα μαγαζιά. Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...