Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμος μετα απο δυο μηνες σε ρεφος 10μηνων;


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Ημουν μια"εμπειρη" θηλαζουσα μαμα η οποια, μετα απο πολλα προβληματα και ακολουθωντας το ενστικτο μου (και φυσικα το ιδιο μου το μωρακι) θηλαζα το πρωτο μου παιδι για 21 μηνες, οπου και εμεινα εγκυος και μου ζητηθηκε απο τη γιατρο μου να αποθηλασω. Στο 2ο παιδακι τα πραγματα ξεκινησαν πολυ ευκολα, εκτος απο την διαρκη κουραση και αυπνια που μου εδιναν την αισθηση οτι η ποσοτητα μου ηταν πολυ μικροτερη απο αυτη του γιου μου. Οταν ξεκινησαμε τα υπολοιπα γευματα (5,5 περιπου μηνων) εκανα το λαθος και δεν προσεφερα πρωτα το στηθος, με αποτελεσμα η μικρη να φτασει πολυ συντομα να θηλαζει πρωι, βραδυ και ξημερωματα. Ο υπνος της ηταν πολυ ανησυχος και πιστευοτας οτι δεν χορταινει ξεκινησα και το βραδυνο συμπληρωμα, επομενο λαθος με αυτονοητη εξελιξη! Η μικρη εδω και δυο, σχεδον, μηνες πινει μονο συμπληρωμα και τις τελευταιες δυο περιπου εβδομαδες δεν πιανει το στηθος ουτε μεταμεσονυχτια (οι τελευταιες επαφες). Ειχα μιλησει με συμβουλο που με συμβουλεψε για τον επαναγαλακτισμο, πολυ σωστα, αλλα εγω, δυστυχως δεν μπορεσα να τηρησω τις αντλησεις με το νοσοκομειακο, λογω φορτου εργασιας. Τωρα δεν δουλευω αλλα με 3-4 αντλησεις δεν βγαζω πανω απο 30-40γρ τη μερα! Υπαρχει ελπιδα επαναγαλακτισμου ή να ξαναπιασει το μωρο το στηθος σε αυτη την ηλικια; Εχω στεναχωρηθει πολυ, δεν μπορω να το δεχτω και μου λειπει τοσο η επαφη με το μωρο μου...Ευχαριστω πολυ, ανυπομονω για βοηθεια ή συμβουλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω διαβάσει για επιτυχημένες περιπτώσεις επαναγαλακτισμού σε αυτή και σε μεγαλύτερη ηλικία.

 

Πιο καλό ίσως είναι να αυξήσεις την παραγωγή σου πρώτα. Τώρα που δε δουλέυεις πιστεύεις ότι θα μπορούσες να κάνεις τουλάχιστον 6 αντλήσεις το 24ωρο; 6 αντλήσεις είναι καλά για μωρό που τρέφεται και με στερεές. Φυσικά αν μπορέσεις να κάνεις και περισσότερες θα φτασεις γρηγορότερα στο στόχο σου.

 

Για να πιάσει ξανά το μωρό το στήθος χρειάζεται υπομονή. Μπορεί να πάρει λίγο καιρό. Μην περιμένεις από τις πρώτες προσπάθειες να έχετε αμέσως επιτυχία. Να μην της δίνεις όταν είναι πεινασμένη ή νευριασμένη αλλά ενδιάμεσα στα γεύματα όταν είναι στις καλές της και γενικά να μην την πιέζεις να θηλάσει για να μην της βγει αντίδραση για το στήθος.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Εγω εχω βρει μοναχα ιστοριες δυσκολης εδραιωσης και επαναγαλακτισμου μεχρι 5 μηνων, γι'αυτο εχω απογοητευτει..που μπορω να διαβασω; δεν ειμαι σιγουρη εαν και το θηλαστρο ειναι καλο γιατι δεν νιωθω πολυ πιεση και μπαινει στη χοανη και μερος της αλω θηλης (γυρω). Πιο θηλαστρο ειναι καλυτερο; Παντως νιωθω οτι η μικρη αποθηλασε και δεν θα το ξαναπιασει..το εχει σαν παιχνιδι!:cry: Τελος, θα βοηθουσε η δομπεριδονη; ειναι επικινδυνη; Ευχαριστω, εκ των προτερων..!:)

Link to comment
Share on other sites

Για το θήλαστρ πρόσεξε να έχεις το σωστό μέγεθος χοάνης. Υπάρχουν διάφορα μεγέθη. Αν έχεις νοσοκομειακό θήλαστρο που νοικιάζεις τότε είναι κατάλληλο γι' αυτό που το θέλεις.

 

Οι ιστορίες που είπα ότι έχω διαβάσει είναι από το βιβλίο Adventures in tandem nursing με παιδάκια που αποθήλασαν ενόσο η μητέρα τους ήταν έγκυος και άρχισαν ξανά να θηλάζουν όταν γεννήθηκε το αδερφάκι τους. Δεν είναι βέβαια ακριβώς το ίδιο με την δικιά σου περίπτωση. Επίσης στο ίδιο βιβλίο μία περίπτωση μαμάς που υιοθέτησε παιδάκι άνω του έτους και κατάφερε να το θηλάσει. Κι εδώ στο φόρουμ ίσως βρεις ιστορίες.

 

Δυστυώς για τη δομπεριδόνη δεν ξέρω να σου πω :(

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Για τη δομπεριδόνη, θα βρεις όλες τις απαντήσεις στο σάιτ του (αγαπημένου μου) Dr. Newman. Είναι και στα ελληνικά, εδώ και λίγο καιρό!!!

 

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=737:domperidone-getting-started-greek&catid=44:information&Itemid=86

 

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=738:domperidone-stopping-greek&catid=44:information&Itemid=86

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ..σημερα βγαζω μονο σταγονες και εχω απογοητευτει, εχω κανει βεβαια μονο 3 αντλησεις. Νομιζω πως και το Ameda δεν με βοηθαει και σιγουρα θα πρεπει να παρω και καποιο συμπληρωμα. Εδω στην Κρητη δεν ξερω καποιον που να συνταγογραφει δομπεριδονη, ολοι οι γιατροι ειναι αρνητικοι..ουτε η συμβουλος ξερει. Μηπως να μιλησω με καποιον απο Αθηνα; Εχω και ενοχες που εφτασα μεχρι εδω αλλα δεν ηξερα εγκαιρως οτι μπορω να αυξησω την παραγωγη μου και η μικρη μου το εκοψε πολυ ευκολα..μου ειχε κανει και απεργια θηλασμου την πρωτη φορα που αδιαθετησα, 4μηνων:-(.

Link to comment
Share on other sites

Arialex καλησπέρα. Εγω εχω ενα αγορακι 6 μηνων. Στις 42 ημέρες με αποκλειστικο θηλασμό αρνήθηκε να θηλάσει (απεργούμε λέει...) πήγαμε με μπιμπερο μέχρι τους 4,5 μήνες. Είχα προσπαθήσει πολλα κόλπα μπας και τον ξεγέλασε αλλα τίποτα. Δεν καθόταν στο στήθος ούτε για να πιπιλησει. (Δεν του έδινα πιπίλα μπας και γυρίσει στο στηθος) τελικά το μονο που έπιασε ηταν επαφή δέρμα με δέρμα.. Δεν το πίστευα οτι θα μπορούσε να εχει αποτέλεσμα αλλα με το που το έκανα την επόμενη έπιασε στηθος.. Μετά απο 3,5 μήνες που δεν το ακουμπούσε κάν. Τις μέρες που δεν το έκανα δεν εμπενε στο στηθος. Και μην φανταστείς ώρες γυμνοί... Εκεί που τον έκανα μπάνιο η τον άλλαζα 5 το πολύ 10 λεπτά. Έτσι ξεκίνησε να πιπιλαει. Μετά άρχισα να τον βάζω για υπνο αντί για το δάχτυλο του στηθος.. Ε... Έπινε και λιγάκι.. Τώρα δεν κοιμάται αν δεν πιεί γάλα απο το στηθος. Δεν εχω ολοκληρώσει την διαδικασία ακόμη αλλα σχεδόν τα μισά γεύματα ειναι στο στηθος πλέον.

Για τις αντλήσεις τώρα... Ξεκίνησα να βγάζω 25 ml την φορά. Έκανα καμία 10 άρια την μερα με το swing απελπιστικά νοίκιασα το symfony με διπλή άντληση και έφτασα στα 450 μέσα σε 1 εβδομάδα. Να υποθέσω οτι αυτό έχεις? μέρος της θηλέας άλου μπαίνει μέσα στην χωανη αφού έχεις γάλα ακόμη.. Θα τα καταφέρεις αλλα χρειάζεται επιμονή. Πρέπει να έχεις καλο θυλαστρο όμως... Αλλιώς δεν γίνεται τίποτα... Απλά τρως τον χρόνο σου εγω εχω φτάσει να βγάζω 550 την ημέρα... Αλλα ποιο πάνω δεν ξέρω πως να φτάσω???? εδώ θα ήθελα την βοήθεια και εγω κάποιας κοπέλας αν ξέρει... Αυτά προς το παρόν.. Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Της Ameda το δοκίμασα πρόσφατα μετά απο πρόταση συμβούλου θηλασμού.. Δεν μου έκανε και επέστρεψα στο Medela. Μη χάνεις χρόνο όμως ακόμη και με αυτό που έχεις κάτι θα κανείς. Η πιο αποδοτική άντληση αλλα και η πιο σημαντική ειναι αυτή 4-6 το πρωί. Καλο θα ηταν να κανείς μια στής 3 και μια στις 6

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ..σημερα βγαζω μονο σταγονες και εχω απογοητευτει, εχω κανει βεβαια μονο 3 αντλησεις. Νομιζω πως και το Ameda δεν με βοηθαει και σιγουρα θα πρεπει να παρω και καποιο συμπληρωμα. Εδω στην Κρητη δεν ξερω καποιον που να συνταγογραφει δομπεριδονη, ολοι οι γιατροι ειναι αρνητικοι..ουτε η συμβουλος ξερει. Μηπως να μιλησω με καποιον απο Αθηνα; Εχω και ενοχες που εφτασα μεχρι εδω αλλα δεν ηξερα εγκαιρως οτι μπορω να αυξησω την παραγωγη μου και η μικρη μου το εκοψε πολυ ευκολα..μου ειχε κανει και απεργια θηλασμου την πρωτη φορα που αδιαθετησα, 4μηνων:-(.

 

 

Οποιοσδήποτε γιατρός που εχει ιστορικό σου μπορει να το συνταγογραφήσει. Οι γιατροί ηταν αρνητικοί λόγω παρεξήγησης με την ενδοφλέβια χορήγηση! Προσωπικά δεν είμαι σίγουρη οτι τη χρειάζεσαι, καλυτερα ειναι παντα να προτιμούνται οι πιο φυσικές λύσεις.

Μπορείς να δοκιμασεις και μαγιά μπύρας αλλα οι αντλησεις θα ειναι αυτές που θα κάνουν τη διαφορά.

 

Προσπάθησε να κανεις λιγο πιο εντατικές αντλησεις με θηλαστρο διπλής (κατα προτίμηση) άντλησης.

 

Ποσα λεπτά ειναι η κάθε σου άντληση; Ποιες ωρες αντλείς;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα ελειψα για λιγο..σας ευχαριστω ολες παρα πολυ, ολες οι προσωπικες εμπειριες και συμβουλες ειναι πραγματικα πολυτιμες! Mariagal εισαι πραγματικα αξιοθαυμαστη, ειναι καταπληκτικο αυτο που πετυχες και θα σε ανταμειψει το ιδιο σου το μωρακι! Νομιζω οτι η παραγωγη σου ειναι ηδη πολυ καλη αφου θα ξεκινησετε και στερεες τροφες, σιγα σιγα. 550μλ και θηλασμοι; ΤΕΛΕΙΟ!!! Δερμα με δερμα εννοεις να ακουμπαει πανω σου, οχι απαραιτητα στο στηθος; Το εχω δοκιμασει λιγο αλλα ειδικα στο στηθος με σπρωχνει, αντιδραει και μοναχα το παιζει με τα χερακια της. Νομιζω οτι ειναι πιο δυσκολο γιατι ειναι πιο μεγαλη και παιρνει και πιπιλα (ο μεγαλος μου δεν πηρε ποτε, ουτε μπιμπερο). Ξεκινησες με 25μλ καθε αντληση ή ολη μερα;.Εγω δεν ειχα μαζι μου το θηλαστρο 2 μερες και οταν γυρισα εβγαλα μετα απο 15λεπτα γυρω στα 10μλ. Απορω πως δεν μου εχει κοπει τελειως..Προχθες πηγα στη γιατρο μου για τεστ παπ και με ρωτησε αν θηλαζω. Της ειπα "οχι" και οταν πιεσε το στηθος μου της πεταχτηκε γαλα! Τρελαθηκα..της ειπα οτι θελω να προσπαθησω επαναγαλακτισμο και αυτη μου ειπε να μου δωσει το χαπι διακοπης για να μην ταλαιπωρουμαι..! Παντως το Ameda νομιζω πως δεν βοηθαει. Εχω διπλης αντλησης δικο μου, το Calypso της Ardo (θυγατρικη της Ameda), να στειλω το νοσοκομειακο πισω και να συνεχισω με αυτο ή θα ρισκαρω;

Scratée σε ευχαριστω πολυ για τις παραπομπες, θα τις στειλω σε ενα γνωστο μου γαστρεντερολογο! Nina-Nana (Ισπανικο νανουρισμα!) ειχα παρει τριγωνελλα και γαιδουραγκαθο σε χαπακια, με μικρη διαφορα. Η μαγια ειναι καλυτερη; σε χαπακια απο φαρμακειο; Οι αντλησεις μου δυστυχως μεχρι τωρα δεν ειναι σταθερες λογω μηδενικης βοηθειας, δουλειας και ενος φοβερου 3χρονου. Θα προσπαθησω πιο εντατικα..μεχρι τωρα εκανα σιγουρα μια το πρωι, μια το μεσημερι και μια το βραδυ (πολυ λιγες, το ξερω) Συγνωμη για το μπερδεμενο, μεγαλο κειμενο..να ειστε ολες καλα! Ευχαριστω εκ των προτερων:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη σας μερα και καλη δυναμη με ολα αυτα που ζουμε..ξερει καποια μανουλα να μου πει τη δοσολογια για τα χαπακια της μαγιας; Η μικρη επιασε μια φορα το στηθος, για λιγες πιπιλιες και μετα το ξαναφησε. Νευριαζει μονο που την ακουμπαω εκει, ενω το παιζει..τουλαχιστον να το πινει με το μπιμπερο..ευχαριστω και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Τα παρακάτω είναι copy-paste από άρθρο στο http://www.mitrikosthilasmos.com, νομίζω (το έχω αποθηκευμένο στον υπολογιστή μου, γι'αυτό και δε θυμάμαι με σιγουριά την πηγή):

 

"Η μαγιά της μπύρας υπάρχει σε ταμπλέτες και σε σκόνη και θα τη βρείτε στα φαρμακεία. Η δοσολογία που αναγράφεται πάνω στη συσκευασία είναι πολύ μικρή για να βοηθήσει τη γαλουχία. Για να υπάρξει αποτέλεσμα, η δοσολογία για την αύξηση της παραγωγής γάλακτος είναι 2 γραμμάρια 3 φορές τη μέρα, δηλαδή συνολικά 6 γραμμάρια το 24ωρο.

 

Αν βρείτε των 500 μιλιγκράμ, τότε η δοσολογία είναι 4 ταμπλέτες x 3 φορές τη μέρα (δηλ. 12 ταμπλέτες το 24ωρο). Πιο σύνηθες είναι να βρείτε των 300 μιλιγκράμ οπότε η δοσολογία είναι 7 ταμπλέτες x 3 φορές τη μέρα (21 ταμπλέτες το 24ωρο).

 

Η λήψη της μπορεί να διαρκέσει σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού ή των αντλήσεων αν την παίρνουμε για 2 εβδομάδες και τη σταματάμε για μία. Μετά τις 2 εβδομάδες ο οργανισμός συνηθίζει και η μαγιά δεν έχει καμία επίδραση, αν όμως διακόψουμε για μία εβδομάδα, και μετά την ξαναπάρουμε, θα αυξηθεί πάλι το γάλα.

 

Να σημειωθεί πως η κατανάλωση μπύρας χωρίς αλκοόλ δεν έχει καμία επίδραση στο θηλασμό εκτός αν γίνεται σε πραγματικά τεράστιες ποσότητες!"

Link to comment
Share on other sites

Scratée ευχαριστω πολυ..βρηκα lanes, ελπιζω να ειναι καλες! Μαλλον το συγεκριμενο νοσοκομειακο θηλαστρο δεν μου εκανε διαφορα γιατι και με το δικο μου το διπλο εχω το ιδιο αποτελεσμα. Θα δω και με τη μαγια.. Η μικρη μου εχει το στηθος παιχνιδι, ειναι καλο ή κακο αυτο; Εχω απογοητευτει με την επαφη αλλα προσπαθω να αυξησω την παραγωγη μου. Επιβαλεται και με τις γενικοτερες συνθηκες..! Καλη μας δυναμη..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Arialex καλημέρα..

Το οτι παίζει με το στηθος ειναι καλο φυσικά... Να την αφήνεις. Αν δεν θελει το πρόσωπο της στο στηθος σου (αυτό ειναι που προσπαθείς?) δεν πειράζει όταν λέμε επαφή δέρμα με δέρμα μπορει να ειναι και σώμα με σώμα όπως όταν την περνεις αγκαλιά. Να ξανά συνηθίσει την αίσθηση του γυμνού δέρματος σου. Όταν την έχεις αγκαλιά να ειναι παντα γυμνό το στηθος σου μπορει να κανει την κίνηση μόνη της απλά επειδή ειναι εκεί. Το οτι έπιασε μια φορά ειναι φανταστικό! Η μια θα γίνει δυο και δυο τρεις... Δεν μας νοιάζει για αρχή αν θα κάτσει να φάει.. Αρκεί και το πιπίλισμα, απο εκεί ξεκινάνε ολα και για αυτό δεν δίνουμε και πιπίλα σε αυτές τις περιπτώσεις. Η σύμβουλος μου είχε πει να κόψω και το μπιμπερο. Δεν το είχα κανει γιατι ηταν μικρός και δεν ήξερα πως αλλιώς να τον ταΐσω. Αλλα εσείς μπορείτε να πιείτε απο ποτηράκι πλέον.

Το οτι δεν θελει το στηθος σου την ωρα που την βάζεις, δεν σημαίνει οτι δεν το θελει.. Αλλα οτι δεν θελει εκείνη την στιγμή..ο δικός μου εκλεγε και μονο που τον έβαζα πλαγιά πριν κάν ακουμπήσει. Εκλεγε γιατι... Ήθελε να ρευτεί! Ε... Που να το ξέρω? τον έβαζα σε λάθος στιγμή ΚΑΤ εξακολούθηση, εκείνος έβαζε το χέρι του στο στόμα εγω καταλάβαινα οτι πεινάει, αλλα μετα απο καιρό κατάλαβα οτι το ίδιο κανει και όταν θελει να ρευτεί. Επίσης δεν του άρεσε η στάση που τον έβαζα και καταλήξαμε να θυλαζουμε στο κρεβάτι ξάπλα... Δοκίμασε άλλη στάση. Δες επίσης αν υπάρχει κάτι που την ενοχλεί και δεν θελει.. Πχ. Να μην της αρέσει η μυρωδιά του αποσμητικού αν φοράς η του αφρολουτρου.

Για το θυλαστρο τώρα...

Θα νοικιάσεις νοσοκομειακό. Οτιδήποτε άλλο δεν ειναι ούτε για αύξηση παραγωγής ούτε για διατήρηση γαλουχίας. Κοινός... Κόβουν το γαλα όταν δεν μπαίνει το μωρο στο στηθος.

Για να διατηρήσεις γαλουχίας θες 100 λεπτά διέγερση στο κάθε στηθος την ημερα. Δλδ ανα τρεις ωρες απο 12 λεπτά βγάζεις δεν βγάζεις γαλα.

Το οτι έχεις ακόμη έστω και αυτό που βλέπεις τα 10 μλ ειναι καλο... Έχεις θηλάσει 6 μήνες στο κάτω κάτω.. Ο οργανισμός σου το θυμάται.. Και το ίδιο και το μωρο σου.. Εγωτον επανέφερα στο στηθος ενώ είχαμε θηλάσει μονο 42 μέρες και για τρεις μήνες μετα ηταν μονο με μπιμπερο και όμως το θυμόταν το στηθος και είμαι σίγουρη οτι του έλλειπε κιόλας. Εσείς με 6 μήνες είστε επαγγελματίες πια!

Καταλαβαίνω τι ειναι να μην βλέπεις τπτ στο θυλαστρο αλλα αυτό σημαίνει οτι το θυλαστρο απλά δεν μπορει να τραβήξει άλλο γαλα. Είχα αρχικά ενα δανεικό και έβγαζα και εγω όπως και εσυ 10 20 άντε 30 στο τσακίρ κέφι... Τη φορά. Μετα νοίκιασα νοσοκομειακό και είχα τις διπλές ποσότητες κατευθείαν, και μετα αυξήθηκε. Αυτό που έκανε σε μένα ειναι το symfony της Medela. Μέχρι να οργανωθεις.. Προσπάθησε να βγάλεις με το χέρι κάθε μια ωρα.. Καταλαβαίνω οτι απλά δεν έχεις χρόνο για να κάτσεις μισή ωρα να ασχοληθείς με όλο αυτό. Αλλα προκειμένου να διατηρήσεις κάπως το γαλα σου βγαζε με το χέρι αν μπορείς ( εγω δε την ξέρω την τέχνη αυτή) και απλά πετά το. Όταν κανεις μπάνιο όταν πας τουαλέτα όταν είσαι στο νεροχύτη... Παντού...να ενεργοποιείς συνέχεια το στηθος σου. Αν μάθεις με το χέρι ειναι καλυτερο απο θυλαστρο λένε.. Αυξάνει πιο εύκολα η παραγωγή. Αυτά προς το παρόν... Θα σου στείλω σε πμ αυτά που μου είχε προτείνει η σύμβουλος να κανω μήπως σε εσένα πιάσει κάτι άλλο.

Έβγαζα 25 την φορά. Στο σύνολο 200 την ημερα και έφτασα 570 με το medela. Χάπι να μην παρεις( θέλω να ταλαιπωρηθώ πες της.. :-) ) αν θες να διακόψεις.. Που σε βλεπω να μην θες δλδ... Απλά άστο να συμβεί μονο του( συγνώμη κιόλας αλλα αφού ξέρουν τόσα απο χάπια γιατι δεν σου πρότεινε το χάπι για την πρόκληση γαλουχίας?) τον θηλασμό τον αντιμετωπίζουν σαν πονοκέφαλο... Κάτι να μου περάσει γιατρέ μου.. ( συγνώμη για το σχόλιο αυτό μπορει κατα τα αλλα να ειναι πολύ καλη γιατρός, αλλα θα τους προτιμούσα να μπορούσαν να μας βοηθήσουν σε αυτό που τους ζητάμε.. Επαναγαλακτισμο όχι διακοπή)

Καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...