Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!


mariantinos

Recommended Posts

Ποσα λεφτα θελετε περιπου τον μηνα για να φατε?ΟΧΙ αγορες ρουχα καλυντικα δωρα κτλ....καθαρα για σουπερ μαρκετ....

Γιατι εμεις ειμαστε2 μεγαλοι στο σπιτι και ο μικρος και δεν με φτανουν τα χρηματα ποτε....

Μια φορα να παω να πεταχτω στο σουπερ χλααω 30 ευρω...

Οταν παω για ψωνια ας πουμε της εβδομαδας το ποσο κυμαινετε στα 200 ευρω...δηλαδη 800 το μηνα για φαι και χαρτικα και καθαριστικα?????

Εχω απελπιστει...τα οικονομικα ειναι πολυ χαλια..

Απο που να κανουμε οικονομια?Κοψαμε το Νοβα και γλιτωσαμε 60 ευρω...Τι αλλο να κοψω????

ΑΧΧΧΧΧ...μολις χτες εδωσα 550 ευρω στην τραπεζα....Δεν βγαινουμε....σκεφτομαι μεχρι και να πουλησω το αμαξι μου σοβαρα το σκεφτομαι..

Πως εχουμε γινει ετσι???Που θα τα βρουμε αυριο που θα παει το παιδι φροντιστηριο , γυμναστικη οτιδηποτε????

 

Βρε Κασπεράκι....δινεις τη βδομάδα 200ευρω σε σουπερ? και εννοω και χασάπη και ψωμια...? Πολλα δεν ειναι?

Εγω δινω το διμηνο 90ευρώ σε χασάπη, και στο σουπερ 80 ευρώ χωρις τις πάνες της μικρης!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω μεσα στα 700 ευρω εχω και μαναβικη και χασαπη . θεωρω οτι πρεπει να κανει ενα ελενχο στο τι περνεις απο το σουπερ γιατι αν χαλας 267 ευρω το μηνα για καθε ατομο ειναι φρικη . να μου ελεγες 350-400 θα το δεχομουνα και παλι πολλα ειναι για 3 ατομα μεσα στο μηνα .

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις δε δινουμε για σουπερ μαρκετ πανω απο 60-70 ευρω την εβδομαδα, αντε πες 100 για τιποτα εκτακτο.... ΚΙ εγω τα 200 τα βρισκω πολλα παντως..

 

Εχω παρατηρησει βεβαια πως αν παω χωρις αυστηρη λιστα ολο και κατι παραπανω θα πεταξω μεσα στο καλαθι και ο λογαριασμος ανεβαινει ευκολα... Η πιο καλη λυση ειναι να κανεις λιστα με αυτα που πραγματικα χρειαζεσαι και τη δεδομενη στιγμη να αγοραζεις μονο αυτα, ετσι θα αποφυγεις καπως τις ασκοπες αγορες...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξοδεύουμε γύρω στα 300 ευρώ το μήνα για σουπερ, χασάπη, μανάβη. Αλλά μια φορά την εβδομάδα τρώμε έξω(συνήθως Σάββατο) και μια φορά την εβδομάδα στους γονείς μου (συνήθως Κυριακή).

 

Δεν παίρνω όμως ποτέ περιττά πράγματα...

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες

Δεν δινω 200 ευρω γιατι δεν εχω τοσα καθε βδομαδα...Εννοω οτι χρειαζομαι για να γεμισω το ψυγειο και την καταψυξη τοσα χρηματα?δεν ειναι πολλα....Το ποσο πο ξοδευω???δειτε...και πειτε μου ...

 

Περνω τον μηνα 5 παμπερς----5Χ20Ε=100

Γαλα τον μηνα ΝΟΒΑΛΑΚ ΙΤ 5Χ16Ε=80

Μωρομαντηλα 2Χ3Ε= 6

Κοτοπουλο για μωρο και ψαρι =σχεδον 50

Παιδιατρος χωρις εμβολιο 70

εμβολιο 40-70

Κοστος μηνα ΜΟΝΟ για μπεμπη ---350 ευρω.

χωρις να υπολογισω τυχον ρουχα η κανενα παιχνιδι.

 

 

Μετα 550 τραπεζα.

60 τηλεφωνο ιντερνετ

 

ΤΣΙΓΑΡΑ .....τρομερα λεφτα....που δεν το καταλαβαινεις γιατι τα δινεις 3 ευρω και δεν φαινονται...6 ευρω την ημερα ΕΠΙ 7 μερες = 42 ευρω / βδομ.= 168 μηνα για τσιγαρα 2 ατομα και παραπανω γιατι ο αντρας μου καπνιζει περισσοτερο....

 

 

Σουμα με τα βασικα εξοδα τον μηνα ΧΩΡΙΣ το φαγητο...1130 ευρω...

Βενζινη για το αμαξι μου θελω 20 ευρω την εβδομαδα---περιοριζω τις μετακινησεις αντε να το κανω 10 ευρω...= 40 τον μηνα...και θελει ο αντρας μου για την μηχανη του που αυτη χρησιμοποιει 50 το μηνα συνολο βενζινης 90 ΕΥΡΩ.

ΣΟυμα παλι 1220 ευρω....

Δεη δεν το συζηταμε καθολου....δεν το υπολογιζω ερχεται και καθε 2 μηνο...Το αφησα απληρωτο και ηταν 360 ευρω.Ακομα απληρωτο ειναι....Θα πληρωθει με το δωρο του πασχα..

Οποτε με εναν μισθο 1300-1400 ευρω μας μενουν 80 με 180 ευρω για να φαμε εναν μηνα να τρωει και η σκυλα μας και κρεωπολειο και λαικη????

Σας κουρασα συγγνωμη αλλα που αλλου να το πω?εχω απελπιστει....

Θελω να παρω μια ενυδατικη και δεν τα δινω....ελεος/..

Πριν 2 χρονια ειχα αρκετη ανεση....

Πως θα τα βγαλουμε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς με ένα παιδί δίνουμε 400 ευρώ το μήνα στο σούπερ μάρκετ, αλλά από κει ψωνίζω πια μαναβική και κρεοπωλείο, οπότε είναι όλα μαζί. Βέβαια, πάνες δεν έχουμε τώρα. Όμως, αν κάνω γενέθλια της μικρής μου ή κάποια γιορτή, το ποσό αυξάνεται... Γενικά, χαρτικά, απορρυπαντικά, ζυμαρικά, κλπ δεν παίρνω επώνυμα αλλά τη μάρκα του σουπερμάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω με λιστα δουλευω γιαιτι αμα παω χωρις αυτη το σιγουρο ειναι οτι θα παρω και πραγματα που δεν θα χριαζομαι.και δεν θελει πολυ ο λογαριασμος να παει δεν ξερω και εγω .

Link to comment
Share on other sites

και ασε τρως φακες κοτοπουλο λεμονατο μπιφτεκι μακαρονια ....θες να κανεις ενα ωραιο φαγητο ενα γλυκο..και ειναι πολλα τα λεφτα...

Παραδεγμα θελω να φτιαξω ενα γλυκο πηγα πηρα τα υλικα 17 ευρω.

Την επομενη να φτιαξω μια συνταγη καινουργια ενα 20αρικο...δεξια αριστερα φευγουν...

Δεν παω να δουλεψω ακομα εχω ενα θεμα με το πιος θα κραταει τον μπεμπη....περιμενω να παει νηπιο...αλλα βλεπω δεν με περνει...

Ρουχα???δεν το συζηταω καν.....Εχω να παρω κατι απο τοτε που ημουν εγκυος και αυτο γιατι δεν μου κανανε τα ρουχα...

Αν εχω ενα 50αρικο το φυλαω σε περιπτωση που ξεμεινουμε τελος του μηνα....

εχει καταντησει πολυ εκνευριστικο και με στεναχωριε αφανταστα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες

Δεν δινω 200 ευρω γιατι δεν εχω τοσα καθε βδομαδα...Εννοω οτι χρειαζομαι για να γεμισω το ψυγειο και την καταψυξη τοσα χρηματα?δεν ειναι πολλα....Το ποσο πο ξοδευω???δειτε...και πειτε μου ...

 

Περνω τον μηνα 5 παμπερς----5Χ20Ε=100

Γαλα τον μηνα ΝΟΒΑΛΑΚ ΙΤ 5Χ16Ε=80

Μωρομαντηλα 2Χ3Ε= 6

Κοτοπουλο για μωρο και ψαρι =σχεδον 50

Παιδιατρος χωρις εμβολιο 70

εμβολιο 40-70

Κοστος μηνα ΜΟΝΟ για μπεμπη ---350 ευρω.

χωρις να υπολογισω τυχον ρουχα η κανενα παιχνιδι.

 

 

Μετα 550 τραπεζα.

60 τηλεφωνο ιντερνετ

 

ΤΣΙΓΑΡΑ .....τρομερα λεφτα....που δεν το καταλαβαινεις γιατι τα δινεις 3 ευρω και δεν φαινονται...6 ευρω την ημερα ΕΠΙ 7 μερες = 42 ευρω / βδομ.= 168 μηνα για τσιγαρα 2 ατομα και παραπανω γιατι ο αντρας μου καπνιζει περισσοτερο....

 

 

Σουμα με τα βασικα εξοδα τον μηνα ΧΩΡΙΣ το φαγητο...1130 ευρω...

Βενζινη για το αμαξι μου θελω 20 ευρω την εβδομαδα---περιοριζω τις μετακινησεις αντε να το κανω 10 ευρω...= 40 τον μηνα...και θελει ο αντρας μου για την μηχανη του που αυτη χρησιμοποιει 50 το μηνα συνολο βενζινης 90 ΕΥΡΩ.

ΣΟυμα παλι 1220 ευρω....

Δεη δεν το συζηταμε καθολου....δεν το υπολογιζω ερχεται και καθε 2 μηνο...Το αφησα απληρωτο και ηταν 360 ευρω.Ακομα απληρωτο ειναι....Θα πληρωθει με το δωρο του πασχα..

Οποτε με εναν μισθο 1300-1400 ευρω μας μενουν 80 με 180 ευρω για να φαμε εναν μηνα να τρωει και η σκυλα μας και κρεωπολειο και λαικη????

Σας κουρασα συγγνωμη αλλα που αλλου να το πω?εχω απελπιστει....

Θελω να παρω μια ενυδατικη και δεν τα δινω....ελεος/..

Πριν 2 χρονια ειχα αρκετη ανεση....

Πως θα τα βγαλουμε????

 

 

για μισο λεπτο τωρα το θεμα το πας αλλιος πριν οπως το εγραψες εβγενε το νοημα οτι 800 χαλας για σουπερ τωρα παει αλλιως . βαζεις μεσα ολο το πακετο των εξοδων σουπε+βεζινη+δεη+τηλ+παιδιατρος+τσιγαρα κλπ ε! τωρα ναι θα σου πω πως το ποσο αυτο αγκιζει την πραγματικοτητα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με στενοχωρεί περισσότερο εμένα είναι πως θα αναγκαστώ να στείλω από Σεπτέμβριο την μικρή μου σε δημοτικό παιδικό σταθμό και να την σταματήσω από τον ιδιωτικό που την στέλνω τώρα και που είμαι πολύ ευχαριστημένη. :-(

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

γενικα κοβω απο εδω , κοβω απο εκει για να μπορω να τα βγαζω περα .

ευτηχος που εχω εγω εναν καλο μισθο γιατι ο αντρας μου ειναι ελευθ.επαγκελματιας και αυτες οι δουλες ειναι χ.,.ε μεσα τον ενα μηνα μπορει να βγαλει 2000 ε και να πληρωθει μετα απο κανα δυμηνο παλι. α! και εχουμε και δικο μας σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

...

 

 

Παιδιατρος χωρις εμβολιο 70

εμβολιο 40-70

 

 

Συγνώμη για την αδιακρισία μου....

αλλα γιατι πληρωνεις για τα εμβόλια?

Αφου ειναι δωρεάν ή με μικρη συμμετοχη απο τα ταμεια....

Εγω πάντως απο τον 12ο μηνα της μικρης σταμάτησα να την πηγαινω καθε μηνα στον παιδιατρο (50ευρώ η επισκεψη) και απο τον Ιουλιο που χρονισε την εχω παει δυο φορες... Αφου ειναι καλα και αναπτυσσεται δεν εχω λογο, την παω στου ταμειου αν θελω κατι απλο χωρις να χρεωθω!

 

Επισης μπορεις να αλλάξεις συνδεση σταθερου και να πληρώνεις καθε μηνα μονο 40ευρώ πχ Φορθνετ για αστικα και υπεραστικα και ιντερνετ, θα μου πεις ειναι μονο ενα 20αρικο αλλα κατι ειναι και αυτο!

 

Link to comment
Share on other sites

Casperaki μπορεις να κυνηγας τις προσφορες στις πανες και τα χαρτικα (πχ -20% στο Carrefour), να παιρνεις χαρτικα της επωνυμιας του Σουπερ Μαρκετ που ψωνιζεις, πανες lidl (10 ευρω το πακετο η μεγαλη συσκευσια-αν το μωρο σου δεν παρουσιαζει ερεθισμους, δεν καταλαβαινω γιατι να παιρνεις τα επωνυμα) και μωρομαντηλα επισης μη γνωστης μαρκας (ολοι τα ιδια σκ...α βαζουν μεσα).Να τρως κρεας 2 φορες τη βδομαδα,να κοψεις το delivery,να ψωνιζεις τα ρουχα της επομενης σεζον για το παιδια στις εκπτωσεις παιρνοντας τα κανα 2 νουμερα μεγαλυτερα,να βρεις στοκαδικα με επωνυμες φιρμες που εχουν καλες τιμες ολο το χρονο,να μην χρησιμοποιεις τοσο το αυτοκινητο αλλα να παιρνεις το λεωφορειο ή αν δυνασαι με τα ποδια (για ταξι ουτε λογος),να βαζεις μια φιλη σου να σου βαφει τα μαλλια,να κανεις παντα λιστα στο σμ,να κανεις συγκριση τιμων αναμεσα στις επωνυμες μαρκες γιατι παρουσιαζουν μεγαλες αποκλισεις και να προτιμας την πιο οικονομικη (οπου αυτο ειναι δυνατον), να κοψεις το καπνισμα, να πηγαινεις στη λαϊκη για φρουτα και λαχανικα,να πηγαινεις στον παιδιατρο του ασφαλιστικου σου ταμειου οταν προκειται για επισκεψη ρουτινας,να βολευτεις με ρουχα καθημερινα για εσενα απο μια φιλη σου κανοντας ανταλλαγη των παλιων σας ρουχων που δεν φορατε πια και πολλα αλλα...

 

Ειναι τοσα πολλα αυτα που μπορεις να κανεις...Εμεις την βγαζουμε 2 ενηλικες,ενα νηπιο και ενα μωρο με 1620 ευρω το μηνα και ενοικιο 350 ευρω και παντα τρωμε στο σπιτι μας γιατι οι οικογενειες μας ειναι 500 χλμ μακρυα...Και μερικους (καλους) μηνες μπορω και να βαλω και 50 ευρω στην ακρη.Και τα καταφερνω κανοντας ολα αυτα που σου γραφω και αλλα τοσα ακομη...Στην αρχη ενιωσα να πιεζομαι αλλα τωρα το συνηθισα...Μαλιστα οταν με το καλο παω να δουλεψω και εχουμε αλλα 1000 ευρω στο σπιτι, θα μου φαινεται εξωπραγματικο, θα αισθανομαι πλουσια...Ολα αυτα βεβαια ισχυουν οσο τα παιδια ειναι μικρα και εχουν λιγες αναγκες...Το μελλον θα ειναι εντελως διαφορετικο...

Link to comment
Share on other sites

Τα εμβολια τα αγοραζω με το σκεπτικο οτι περνω τα χρηματα πισω απο το ΙΚΑ αλλα τωρα εληξε το βιβλιαριο μου και μεχρι να παρει αποφαση ο αντρας μου να βαλει το παιδι στο δικο του θα πληρωνω.

Δεν θελω να φανω καπως η δηθεν αλλα φοβαμαι να παω σε παιδιατρο ΙΚΑ ναι ξερω ειναι σχεδον τζαμπα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη.

Ο παιδιατρος μου με βοηθησε παρα πολυ με το παιδι και το βαρος του και μας προσεχει πολυ.ΤΟυ εχω τυφλη εμπιστοσυνη.Δεν με αγχωνει αλλα τα καταφερνει αυτο οχι με αδιαφορια αλλα με την γενικοτερη σταση κ φιλοσοφια του που ταιριαζει πολυ με εμενα.

Δεν θελω να τον αλλαξω και να παω στο ΙΚΑ...Μονο οτροπος που κραταει το παιδι και του δινει κ φιλακι καθε φορα στο κεφαλι....τον προσεχει παρα πολυ.

Στο ικα εχω την εντυπωση οτι τα παιδακια τα βλεπουν ιδια . Δηλση δεν υπαρχει το προσωπικο ...η προσωπικη επαφη...σαν να κανουν απλα την δουλεια τους....Ισως εχω αδικο αλλα οι εμπιειριες μου με γιατρους ικα ειναι ΟΛΕΣ δυσαρεστες

 

Τωρα για τα υπολοιπα....τι να πω????κοιταω ηδη για αλλη εταιρια τηλεφωνου εστω 20 ευρω να γλιτωσω καλα ειναι.

Φαγητα σταματησα να φτιαχνω τις συνταγες που βρισκω και αρκουμε σε απλα και κλασσικα.

Πεθερα μαγειρευει χαλια...δεν παιζει να τρωμε απο εκει...εγω δηλαδη.

Εχω φτασει στο σημειο που λεω να μην κανω παστιτσιο αλλα να κανω μακαρονια με σαλτσα κια να κρατησω τον κιμα για μπιφτεκια....Νιωθω πολυ ασχημα....κουραστηκα με την κατασταση....

Αυτα της τραπεζας μας πεθαινουν.....

Κοιταω για προσφορες μερικες φορες βρισκω εχω ζητησει απο εταιριες να μου στελνουν κουπονια και οταν υπαρχουν αυτες οι προσφορες περνω.

Τα πραγματα παραμενουν δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα εμβολια τα αγοραζω με το σκεπτικο οτι περνω τα χρηματα πισω απο το ΙΚΑ αλλα τωρα εληξε το βιβλιαριο μου και μεχρι να παρει αποφαση ο αντρας μου να βαλει το παιδι στο δικο του θα πληρωνω.

Δεν θελω να φανω καπως η δηθεν αλλα φοβαμαι να παω σε παιδιατρο ΙΚΑ ναι ξερω ειναι σχεδον τζαμπα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη.

Ο παιδιατρος μου με βοηθησε παρα πολυ με το παιδι και το βαρος του και μας προσεχει πολυ.ΤΟυ εχω τυφλη εμπιστοσυνη.Δεν με αγχωνει αλλα τα καταφερνει αυτο οχι με αδιαφορια αλλα με την γενικοτερη σταση κ φιλοσοφια του που ταιριαζει πολυ με εμενα.

Δεν θελω να τον αλλαξω και να παω στο ΙΚΑ...Μονο οτροπος που κραταει το παιδι και του δινει κ φιλακι καθε φορα στο κεφαλι....τον προσεχει παρα πολυ.

Στο ικα εχω την εντυπωση οτι τα παιδακια τα βλεπουν ιδια . Δηλση δεν υπαρχει το προσωπικο ...η προσωπικη επαφη...σαν να κανουν απλα την δουλεια τους....Ισως εχω αδικο αλλα οι εμπιειριες μου με γιατρους ικα ειναι ΟΛΕΣ δυσαρεστες.

 

Casperaki μην μου θυμώσεις αλλα εισαι λαθος...

Τι εννοω...

Στο ΙΚΑ θα το πηγαινεις μονο για τα εμβολια και τιποτα αλλο...

Τον δικο σας το γιατρο να τον σταματησεις οταν κλεισετε χρονο και να πηγαινεις μονο στα εκτακτα....γιατι και τα 80ευρώ του πολλα ειναι...

Για ενα ελεγχο ρουτινας ,υψος και κιλα δεν βρισκω πραγματικα το λογο γιατι να χρεωθω 80 ή 50ευρω....

Αλλωστε το εμβολιο ειναι εμβολιο...και δεν μας ενδιαφέρει να αναπτυξουν σχέσεις με το παιδι μας...την δουλεια τους θελουμε να κανουν σωστα απλα! ειναι κριμα να τα πληρωνεις...υπαρχουν αργοτερα αλλα εμβολια που κανουν και 200ευρω...θα τα πληρώσεις...?

 

Link to comment
Share on other sites

Casperaki μπορεις να κυνηγας τις προσφορες στις πανες και τα χαρτικα (πχ -20% στο Carrefour), να παιρνεις χαρτικα της επωνυμιας του Σουπερ Μαρκετ που ψωνιζεις, πανες lidl (10 ευρω το πακετο η μεγαλη συσκευσια-αν το μωρο σου δεν παρουσιαζει ερεθισμους, δεν καταλαβαινω γιατι να παιρνεις τα επωνυμα) και μωρομαντηλα επισης μη γνωστης μαρκας (ολοι τα ιδια σκ...α βαζουν μεσα).Να τρως κρεας 2 φορες τη βδομαδα,να κοψεις το delivery,να ψωνιζεις τα ρουχα της επομενης σεζον για το παιδια στις εκπτωσεις παιρνοντας τα κανα 2 νουμερα μεγαλυτερα,να βρεις στοκαδικα με επωνυμες φιρμες που εχουν καλες τιμες ολο το χρονο,να μην χρησιμοποιεις τοσο το αυτοκινητο αλλα να παιρνεις το λεωφορειο ή αν δυνασαι με τα ποδια (για ταξι ουτε λογος),να βαζεις μια φιλη σου να σου βαφει τα μαλλια,να κανεις παντα λιστα στο σμ,να κανεις συγκριση τιμων αναμεσα στις επωνυμες μαρκες γιατι παρουσιαζουν μεγαλες αποκλισεις και να προτιμας την πιο οικονομικη (οπου αυτο ειναι δυνατον), να κοψεις το καπνισμα, να πηγαινεις στη λαϊκη για φρουτα και λαχανικα,να πηγαινεις στον παιδιατρο του ασφαλιστικου σου ταμειου οταν προκειται για επισκεψη ρουτινας,να βολευτεις με ρουχα καθημερινα για εσενα απο μια φιλη σου κανοντας ανταλλαγη των παλιων σας ρουχων που δεν φορατε πια και πολλα αλλα...

 

.

 

Ακριβως τα ιδια κάνουμε...! Συν οτι εβαλα οικονομικες λαμπες σε οοοοολο το σπιτι και στα μπαλκονια, εχει τις νεας τεχνολογιας που εχουν ζεστο φως και οχι το νοσοκομειακο το κιτρινο και αναβουν κατευθειαν Και οντως τρωμε κοκκινο κρεας μονο δυο φορες τη βδομαδα...!

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λεφτα θελετε περιπου τον μηνα για να φατε?ΟΧΙ αγορες ρουχα καλυντικα δωρα κτλ....καθαρα για σουπερ μαρκετ....

Γιατι εμεις ειμαστε2 μεγαλοι στο σπιτι και ο μικρος και δεν με φτανουν τα χρηματα ποτε....

Μια φορα να παω να πεταχτω στο σουπερ χλααω 30 ευρω...

Οταν παω για ψωνια ας πουμε της εβδομαδας το ποσο κυμαινετε στα 200 ευρω...δηλαδη 800 το μηνα για φαι και χαρτικα και καθαριστικα?????

Εχω απελπιστει...τα οικονομικα ειναι πολυ χαλια..

Απο που να κανουμε οικονομια?Κοψαμε το Νοβα και γλιτωσαμε 60 ευρω...Τι αλλο να κοψω????

ΑΧΧΧΧΧ...μολις χτες εδωσα 550 ευρω στην τραπεζα....Δεν βγαινουμε....σκεφτομαι μεχρι και να πουλησω το αμαξι μου σοβαρα το σκεφτομαι..

Πως εχουμε γινει ετσι???Που θα τα βρουμε αυριο που θα παει το παιδι φροντιστηριο , γυμναστικη οτιδηποτε????

 

Επιτελους το ειπε καποια.

Ολα παλευονται....αυτο το Super Market μας γονατιζει.

Και να μασταν και τίποτα θρεφταρια που τρωνε τον αμπακα ?

Αν γλυτωναμε το σουπερ μαρκετ θα ειμασταν πλουσιοι !!!

:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να φανω καπως η δηθεν αλλα φοβαμαι να παω σε παιδιατρο ΙΚΑ ναι ξερω ειναι σχεδον τζαμπα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη.

Ο παιδιατρος μου με βοηθησε παρα πολυ με το παιδι και το βαρος του και μας προσεχει πολυ.ΤΟυ εχω τυφλη εμπιστοσυνη.Δεν με αγχωνει αλλα τα καταφερνει αυτο οχι με αδιαφορια αλλα με την γενικοτερη σταση κ φιλοσοφια του που ταιριαζει πολυ με εμενα.

Δεν θελω να τον αλλαξω και να παω στο ΙΚΑ...Μονο οτροπος που κραταει το παιδι και του δινει κ φιλακι καθε φορα στο κεφαλι....τον προσεχει παρα πολυ.

Στο ικα εχω την εντυπωση οτι τα παιδακια τα βλεπουν ιδια . Δηλση δεν υπαρχει το προσωπικο ...η προσωπικη επαφη...σαν να κανουν απλα την δουλεια τους....Ισως εχω αδικο αλλα οι εμπιειριες μου με γιατρους ικα ειναι ΟΛΕΣ δυσαρεστες

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτά που λες για το ΙΚΑ. Για να μη σου πω ότι λίγα λες…

 

Εμείς όταν μείναμε από παιδίατρο επειδή βγήκε στη σύνταξη, αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα από το ΙΚΑ, να γνωρίσουμε τους παιδιάτρους και να πηγαίνουμε εκεί. Τι το ήθελα??? Πήγα σε 2. Και οι 2 με μάλωσαν που δεν έδινα εμπλουτισμένο γάλα στο μωρό και που δεν τις είχα κάνει κάποια εμβόλια τα οποία εγώ δε θεωρούσα αναγκαία για την ηλικία της. (εννοείται πως είχαμε κάνει τα απαραίτητα). Και ήθελαν να πάω στο κατοίκων ιατρείο τους, να πληρώσω την επίσκεψη και να μου κάνουν το εμβόλιο.(το οποίο θα μου το γράφαμε και δε θα το πλήρωνα). Όσο για τη μέριμνα του παιδιού, πρέπει να πάρεις ένα μήνα πριν τηλέφωνο και μόνο στις 7:30 το πρωί. και εγώ σας ρωτώ… ξέρω εγώ αν σε ένα μήνα είναι καλά το παιδί μου για να το πάω για εμβόλιο???? :confused::confused::confused:

 

Χαμένος χρόνος το ΙΚΑ…

 

Α! ξέχασα να αναφέρω, ότι όταν πήγα στο ΙΚΑ, την πρώτη φορά η γιατρός ούτε που το εξέτασε. (είχε το μυαλό στα εμπλουτισμένα γάλατα) και η δεύτερη, το βρήκε ελαφρώς άρρωστο (ενώ ήταν υγιέστατο)και μου είπε να το ξαναπάω αν το δω να χειροτερεύει, για να μας δώσει αντιβίωση.:shock::shock::shock::shock::shock:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Casperaki μην μου θυμώσεις αλλα εισαι λαθος...

Τι εννοω...

Στο ΙΚΑ θα το πηγαινεις μονο για τα εμβολια και τιποτα αλλο...

Τον δικο σας το γιατρο να τον σταματησεις οταν κλεισετε χρονο και να πηγαινεις μονο στα εκτακτα....γιατι και τα 80ευρώ του πολλα ειναι...

Για ενα ελεγχο ρουτινας ,υψος και κιλα δεν βρισκω πραγματικα το λογο γιατι να χρεωθω 80 ή 50ευρω....

Αλλωστε το εμβολιο ειναι εμβολιο...και δεν μας ενδιαφέρει να αναπτυξουν σχέσεις με το παιδι μας...την δουλεια τους θελουμε να κανουν σωστα απλα! ειναι κριμα να τα πληρωνεις...υπαρχουν αργοτερα αλλα εμβολια που κανουν και 200ευρω...θα τα πληρώσεις...?

 

Καλαμαρακι μου!Γιατι να σου θυμωσω?!

Νομιζω απο την φιλη μου που προτοπηγαινε τον γιο της οτι στον χρονο πανω το παιδι αραιωνει τις επισκεψεις.Νομιζω μονο τον πρωτο χρονο ειναι καθε μηνα....Τωρα για να κανει το παιδι το εμβολιο στο ικα φοβαμαι.....εσυ τα πας χαλαρα?δεν εχει ενα αγχος?υπερβαλλω μαλλον...αλλα ////σκεφτομαι οτι θα κανω οικονομια στο Παιδι????

Και η μαμα μου λεει να πηγαινω στο ΙΚΑ.

Να σε ρωτησω κατι.Αν ομως δεν πηγαινω στα ραντεβου μου αν χτυπα ξυλο κατι εχει ο γιατρος δεν θα το προλαβει....Τα ακροαστικα παραδειγμα...φοβαμαι πολυ....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι ?

πως είναι δυνατόν το σούπερ να σας βγαίνει στάνταρ ποσό το μήνα ??

 

εμένα ποτέ δεν είναι το ίδιο..

 

Εμας βασικα ειναι σχεδον το ιδιο.

Απλα παμε μια καλη στην αρχη του μηνα (καμια 160αρα και βαλε)

 

και 2-3 περιστασιακες μεχρι το τελος.

 

Αυτα τα καθημερινα ομως (2-3 πραγματακια) ειναι που εκτοξευουν το συνολο.

 

Να φανταστεις οτι εχω καταγραψει εξοδα (ναι , κανονικο βιβλιο εσοδων-εξοδων) για 1 χρονο.

Σχεδον τιποτα δεν ειναι περιττο και σχεδον τιποτα δεν μπορεις να κοψεις.

 

Το 2010 το βλεπω πολυ σκουρο....μα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαρακι μου!Γιατι να σου θυμωσω?!

Νομιζω απο την φιλη μου που προτοπηγαινε τον γιο της οτι στον χρονο πανω το παιδι αραιωνει τις επισκεψεις.Νομιζω μονο τον πρωτο χρονο ειναι καθε μηνα....Τωρα για να κανει το παιδι το εμβολιο στο ικα φοβαμαι.....εσυ τα πας χαλαρα?δεν εχει ενα αγχος?υπερβαλλω μαλλον...αλλα ////σκεφτομαι οτι θα κανω οικονομια στο Παιδι????

Και η μαμα μου λεει να πηγαινω στο ΙΚΑ.

Να σε ρωτησω κατι.Αν ομως δεν πηγαινω στα ραντεβου μου αν χτυπα ξυλο κατι εχει ο γιατρος δεν θα το προλαβει....Τα ακροαστικα παραδειγμα...φοβαμαι πολυ....

 

Βρε Κασπεράκι μου!

Εγω την εχω στο Τεβε του άντρα μου πρωτον αλλα και εκει τα ιδια χάλια ειναι μη φανταστεις καλυτερα τις ιδιες μπουρδες σου λενε , εσυ θα κανεις οτι πιστευεις καλυτερο για το παιδι σου!

Οσον αφορα τα εμβολια....αφου βλεπω οτι μπροστα μου βγάζει καινουργια συριγγα και του δινω εγω το εμβολιο που μου εχει γραψει και εχω ηδη αγοράσει δωρεαν η με ελάχιστη εισφορα, της το κανει και δεν τον ρωτω τιποτα αλλο παρα μονο για τα εμβολια. Δεν με αφορα αυτος ο γιατρος τον εχω μονο για τη εξέταση ρουτινα, τον αλλο τον εχω πια για τα σοβαρα

Πχ πριν απο λιγες μερες επεσε η μικρη και χτυπησε εσκισε τη μυτη της, τον πηρα τηλεφωνο, σιγα μην πηγαινα στο νοσοκομειο να περιμενω με τις ωρες ήταν ηδη 9 το βραδυ....και εφημερευε το Ιπποκράτειο...δράμα η κατάσταση ε λεω θα την παω στη κλινικη που γεννησα αλλα μου ειπε ελα απο εδω να την δω και βλεπουμε...Ε πηγα της εκανε ενα ράμμα και μας πηρε 50ευρω...τεσπα να το καταπιω...παιδι μου ειναι οπως λες!

Στο ικα πάντως αν το μωρο σου δεν αισθάνεται καλα πας και στηνεσαι εξω απο το ιατρειο ενημερωνοντας τον διεθυντη οτι ειναι αρρωστο και δεν εχεις ραντεβου και θα σε δεχτει προς το τελος των ραντεβου του θελει δεν θελει και αν ειναι και επειγον θα κοψει την ουρα μετα απο συσταση του διευθυντη.

Εγω ετσι εχω κανει απειρες φορες με μενα που ειμαι στο ΙΚΑ και δεν ειχα κλεισει ραντεβου!

Γιατι ειλικρινα ειναι μεγάλη αμαρτια για μια εξεταση ρουτινας να πληρώνουμε 50-80ευρω...

Τι εννοω....εννοειτε οτι στα σοβαρα και επειγοντα παμε στον ιδιωτικο...αλλιως κλαφτα χαράλαμπε με τους άλλους των ταμειων!

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις μεχρι τωρα γραφαμε τα εμβολια στο ικα,τα παιρνουμε δωρεαν απο το φαρμακειο και μας τα κανει η δικια μας η παιδιατρος με 40ε επισκεψη. και τι καταλαβα? 2φορες τη χρειαστηκα και δεν τη βρηκα και δεν μας πληροφορησε καλα σε ενα θεμα υγειας του μωρου και τωρα τρεχουμε. εχουμε ενα εμβολιο ακομη δεν θα ξαναπατησω. α! δεν κανει κι επισκεψεις κατ'οικον για ωρα αναγκης. απο εδω και περα ικα. θα ψαξω ενα καλο παιδιατρο στο ικα της γειτονιας μου που να ρχεται και στο σπιτι οταν τον χρειαστω. και στο κατω κατω το ΙΚΑτο χρυσοπληρωνουμε.και δεν το χρησιμοποιουμε..

 

οσο για τα ψωνια τα εχουμε δοκιμασει ολα να δουμε τιμες. καταληξαμε σε καρφουρ 1μηνιαως και γαλαξια που ειναι κοντα στο σπιτι για τα καθημερινα. κρεοπωλειο 1 φορα το μηνα γυρω στα 30ε.(να σημειωσω οτι ο αντρας μου οταν ειναι πρωινος τρωει στη δουλεια του οποτε αυτο μας κανει πολυ οικονομια μια που μαγειρευω 1μιση μεριδουλα για μενα και τον πιτσιρικο) το καλοκαιρι παμε και lild, γιατι μας αρεσουν οι μπυρες του.

λαικη αν παω ξεφευγω γιατι ειναι ολα φρεσκα και μπορει να παρω και 4 διαφορετικα φρουτα που δεν τρωμε μονο και μονο επειδη τα λιμπιστηκα.

πανες παιρνουμε οταν εχουν εκπτωσεις 2-3 συσκευασιες, και περιμενω πως και πως να καθαρισουμε,για να φυγει και αυτος ο βραχνας. μωρομαντηλα τα babycare που τα θεωρω τα καλυτερα και εχουν παντα εκπτωση.

οσο για το ρευμα, νομιζω καιμε φυσιολογικα. προτιμω να αναβω το κλιματιστικο για θερμανση παρα τα καλοριφερ γιατι και συμφερει περισσοτερο και τα συστηματα ωρομετρησης στις πολυκατοικιες ειναι σκετη απατη. βεβαια εχουμε μποιλερ που νομιζω οτι μειωνει αρκετα.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...