Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κλέψιμο...sos...


Recommended Posts

Αχ ,κορίτσια ,ο μικρός μου <<κλέβει>> παιχνίδια από το νηπιαγωγίο!!!Το είχε ξανακάνει παλαιότερα ,το καταλάβαμε κάποια στιγμή ,το συζητήσαμε ,εξηγήσαμε ,μιλήσαμε και με τη δασκάλα.Το συζητήσαμε και όλοι μαζί (εμείς ,ο μικρός και η δασκάλα η οποία πολύ όμορφα του είπε ότι εάν θέλει κάτι ,μπορεί να το ζητάει να το παίζει και να το ξαναεπιστρέφει στο σχολείο).Το σταμάτησε για λίγο καιρό και ΄σημερα ,μου είπε ο άντρας μου ,πάλι τα ίδια...Δεν ήθελε να ανοίξει την τσάντα του γιατί είχε πάλι μέσα κρυμμένα παιχνίδια...Τον μάλωσε ,αλλά φοβάμαι μην συνεχιστεί αυτό..Κάτι πλαστικά μικρά ζωάκια πήρε ,αλλά ανησυχώ..

Πως να το χειριστώ ,αφού τα έχουμε πει ,τα έχουμε εξηγήσει...

Ντρέπομαι που το γράφω ,αλλά και εγώ μικρή είχα αυτή την κακή συνήθεια για χρόνια ,ακόμα ντρέπομαι για αυτό.

Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχήν μη ντρέπεσαι!

Μήπως ζηλεύει αυτά τα παιχνιδάκια και για αυτό τα ''κλέβει''; Εάν του τα αγόραζες, τί θα έκανε;

Με να το μαλώνετε θεωρώ πως θα έχετε τα αντίθετα αποτελέσματα.... :(

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω μικρη, ξερεις τι "εκλεβα"? Τα μηχανικα μολυβια του πατερα μου. Μου εκαναν φοβερη εντυπωση! Και παντα πηγαινα κρυφα και τα βουτουσα. Κι αυτο για κλεψια μετραει...μη νομιζεις. Και ποτε δε παραδεχομουν οτι τα ειχα παρει, φυσικα.

 

Ξερεις γιατι το εκανα? Γιατι μου αρεσαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (τα θεωρουσα μαγικα!!!!) και -δε ξερω το λογο- δε τολμουσα να τους ζητησω να μου αγορασουν κι εμενα ενα....το γιατι, μη με ρωτησεις (που λεει και το τραγουδι).

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το θεωρώ κλεψιά.....απλά όλα τα παιδακια το κανουν σε καποια φάση.....και εμενα η κορη μου στην αρχη εβαζε στην τσάντα της κάτι πλαστικες αγελαδιτσες αλλά δεν το κανει τωρα....απλά θεώρησα πως ήταν κάτι που εμεις δεν ειχαμε στο σπιτι....βέβαια εγω επειδη την παίρνω μαζι μου στα ψωνια όταν θέλει κάτι την βαζω να το πηγαινει μονη της στο ταμειο....για να μάθει πως όλα πρεπει να τα πληρωνουμε.....

όταν ημουν μικρη η μαμα μου ειχε σε ένα πήλινο όλα τα ψιλά δραχμες τοτε και έβλεπα τον αδερφο μου τον μεγαλυτερο να βάζει την καρεκλα να φτασει το πηλινο και να πέρνει λεφτά.....αλλά δεν ηξερα ότι την ρώταγε πριν και πήγαινα και τον κάρφωνα στην μανα μου.....αλλά τελικά έκανα λάθος....

με πολυ μπλά μπλά θεωρώ πως θα το καταλάβει....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μη ντρέπεσαι!

Μήπως ζηλεύει αυτά τα παιχνιδάκια και για αυτό τα ''κλέβει''; Εάν του τα αγόραζες, τί θα έκανε;

Με να το μαλώνετε θεωρώ πως θα έχετε τα αντίθετα αποτελέσματα.... :(

 

Σίγουρα εντυπωσιάζεται..Και είναι κάτι που δεν το έχει ,αλλά είπαμε ότι μπορεί να τα ζητήσει και να τα ξαναεπιστρέψει.Να το ξέχασε?

Να τον πάρω να πάμε στα τζάμπο και να αγοράσουμε μικρά πλαστικά ζωάκια?Ξέρω ότι του αρέσουνε πολύ και ζητάει να του πάρουμε ,αλλά δεν είναι και το μόνο που ζήτάει..συνέχεια ζητάει παιχνίδια και έχουμε εξηγήσει ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.Και να πω ότι τα παίζει?Καμιά μέρα θα τα παιξει και μετά θα τα βρω πεταμένα,χαλασμένα ,κομμένα ,όπως το ίδιο κάνουνε πολλά παιδάκια.

Βασικά με άγχωσε πιο πολύ γιατί μία μέρα πριν αρκετούς μήνες τον πρώτο καιρό που κατάλαβα ότι κάτι τρέχει ,είχαμε πάει σε ένα μαγαζί και εκεί είδα ξαφνικά κάτι στην τσέπη του .Είχε κρύψει δύο αυτοκινητάκια ,αλλά δεν παραδεχόταν ότι τα πήρε από εκεί ,έλεγε ότι ήτανε από το σπίτι μας ,πράγμα που θα είχα προσέξει φεύγοντας για ψώνια..Δεν το παραδεχότανε με τίποτα ,παρόλο που πήγα στα ράφια όπου τα είχανε και είδα τα ανοιγμένα τους κουτάκια.Φυσικά του είπα αμέσως να τα βάλει πάλι πίσω και να φύγουμε και με πολύ γκρίνια το έκανε.

Γενικά είναι λίγο ψευτάκος ,έχει αναπτυγμένη φαντασία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι ειναι φαση παντως...πρεπει να τη περνανε ολα τα παιδακια...

 

Θυμαμαι το πιτσιρικι της κουμπαρας μου ειχε ερθει στο σπιτι μας και εβαλε το κομπιουτερακι στο βρακι της και πηγαινε σα χεσμενο...χαχαχα

 

Το χω ακουσει πολλες φορες....δεν νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο, ωστοσο θελει τη κουβεντα του...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εντυπωσιάζεται..Και είναι κάτι που δεν το έχει ,αλλά είπαμε ότι μπορεί να τα ζητήσει και να τα ξαναεπιστρέψει.Να το ξέχασε?

Να τον πάρω να πάμε στα τζάμπο και να αγοράσουμε μικρά πλαστικά ζωάκια?Ξέρω ότι του αρέσουνε πολύ και ζητάει να του πάρουμε ,αλλά δεν είναι και το μόνο που ζήτάει..συνέχεια ζητάει παιχνίδια και έχουμε εξηγήσει ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.Και να πω ότι τα παίζει?Καμιά μέρα θα τα παιξει και μετά θα τα βρω πεταμένα,χαλασμένα ,κομμένα ,όπως το ίδιο κάνουνε πολλά παιδάκια.

Βασικά με άγχωσε πιο πολύ γιατί μία μέρα πριν αρκετούς μήνες τον πρώτο καιρό που κατάλαβα ότι κάτι τρέχει ,είχαμε πάει σε ένα μαγαζί και εκεί είδα ξαφνικά κάτι στην τσέπη του .Είχε κρύψει δύο αυτοκινητάκια ,αλλά δεν παραδεχόταν ότι τα πήρε από εκεί ,έλεγε ότι ήτανε από το σπίτι μας ,πράγμα που θα είχα προσέξει φεύγοντας για ψώνια..Δεν το παραδεχότανε με τίποτα ,παρόλο που πήγα στα ράφια όπου τα είχανε και είδα τα ανοιγμένα τους κουτάκια.Φυσικά του είπα αμέσως να τα βάλει πάλι πίσω και να φύγουμε και με πολύ γκρίνια το έκανε.

Γενικά είναι λίγο ψευτάκος ,έχει αναπτυγμένη φαντασία..

Eίναι και η ηλίκια αυτή τώρα....

Προφανώς φοβάται πως εάν σου ζητήσει θα τού πεις ''όχι'' και ίσως για αυτό το κάνει. Βέβαια, καλά κάνεις και λες ''όχι'' για να μαθαίνει πως δε μπορεί να τα έχει όλα. Αλλά για να τού φύγει η ιδέα, πρότεινέ του να πάτε στα τζάμπο -για παράδειγμα- και να πάρετε ζωάκια, αλλά άμα τα παίξει 1-2 φορές δε θα του ξαναπάρεις παιχνίδια.

Πες του και ψέματα, πως εάν κλέψει ξανά η δασκάλα θα φωνάξει τον αστυνόμο να τον πάει φυλακή.....:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειναι φαση παντως...πρεπει να τη περνανε ολα τα παιδακια...

 

Θυμαμαι το πιτσιρικι της κουμπαρας μου ειχε ερθει στο σπιτι μας και εβαλε το κομπιουτερακι στο βρακι της και πηγαινε σα χεσμενο...χαχαχα

 

Το χω ακουσει πολλες φορες....δεν νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο, ωστοσο θελει τη κουβεντα του...

 

Τώρα ,με αυτά που μου γράφεται ,να πω ότι με παρηγορεί το γεγονός ότι δεν είμαι η μόνη που έκλεβε μικρή...ακόμα έχω τύψεις φοβερές για αυτό...

Ίσως και για αυτό αγχώνομαι τόσο πολύ με το μικρό μου ..

Link to comment
Share on other sites

Eίναι και η ηλίκια αυτή τώρα....

Προφανώς φοβάται πως εάν σου ζητήσει θα τού πεις ''όχι'' και ίσως για αυτό το κάνει. Βέβαια, καλά κάνεις και λες ''όχι'' για να μαθαίνει πως δε μπορεί να τα έχει όλα. Αλλά για να τού φύγει η ιδέα, πρότεινέ του να πάτε στα τζάμπο -για παράδειγμα- και να πάρετε ζωάκια, αλλά άμα τα παίξει 1-2 φορές δε θα του ξαναπάρεις παιχνίδια.

Πες του και ψέματα, πως εάν κλέψει ξανά η δασκάλα θα φωνάξει τον αστυνόμο να τον πάει φυλακή.....:roll:

 

Ναι ,όντως συχνά ακούει το όχι μου ,αφού όπως και να το κάνω δεν γίνεται να πάρουμε όλα όσα θέλει ,δεν του κάνει και καλό ,όπως γράφεις.

Συνέχεια ζητάει...δεν προλαβαίνει να τελειώσει με την κουβάντα για το πρώτο και ήδη έχει ξεφουρνήσει άλλη επιθυμία για κάτι άλλο...Βρε δεν τον προλαβαίνω...

Καλά ,αυτό με την αστυνομία το έκανα τη μέρα στο μαγαζί....μπαααααααα..δεν έπιασε..παραείναι <γάτος>.Δεν έχω χρόνο τώρα για να το εξηγήσω το <γάτος>.Αλλά καταλαβαίνει πότε του λέω ψέμματα και δικαιολογίες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εν τω μεταξυ, οσο το σκεφτομαι, ολο και περισσοτερα παιδακια μου ερχονται στο μυαλο....

 

Ναι ε??Εγώ έλεγα θα μας βάλει η δασκάλα στο μάτι σαν κλεφτρόνια...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,όντως συχνά ακούει το όχι μου ,αφού όπως και να το κάνω δεν γίνεται να πάρουμε όλα όσα θέλει ,δεν του κάνει και καλό ,όπως γράφεις.

Συνέχεια ζητάει...δεν προλαβαίνει να τελειώσει με την κουβάντα για το πρώτο και ήδη έχει ξεφουρνήσει άλλη επιθυμία για κάτι άλλο...Βρε δεν τον προλαβαίνω...

Καλά ,αυτό με την αστυνομία το έκανα τη μέρα στο μαγαζί....μπαααααααα..δεν έπιασε..παραείναι <γάτος>.Δεν έχω χρόνο τώρα για να το εξηγήσω το <γάτος>.Αλλά καταλαβαίνει πότε του λέω ψέμματα και δικαιολογίες..

Άμα τον έπιανες στο φιλότιμο;

Και καλά ''Τώρα ο συμμαθητής σου θα είναι στεναχωρεμένος που έκλεψες το παιχνιδάκι. Εσένα σού αρέσει να σε κλέβουν;'' ή ''Άμα τα παιδιά καταλάβουν ότι κλέβεις δε θα σε έχουν φίλο και θα είσαι μόνος σου!''

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δε νομίζω ότι οι προτάσεις που τις κάνετε να απειλήσει,φοβήσει, πει ψέματα στο παιδί πιάνουν. Μόνο αντίθετα αποτελέσμαατα θα έχει..

το λέω γιατί έχω γιο 5 ετών...

ζήτησε του να σου πει, όμορφα βέβαια για ποιο λόγο πήρε κάτι που δεν είναι δικό του...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι προσπαθει να σας τραβηξει την προσοχη για καποιο λογο!

Αλλα το βασικοτερο ειναι να το καταπολεμησεις γιατι αν του γινει βιωμα οτι τον εντυπωσιαζει ή το ζηλευει και το θελει αν ξερει οτι δεν μπορει να το αποκτησει θα το κλεβει και στην ενηλικη ζωη του!

Νομιζω πρεπει να μιλησεις με παιδοψυχολογο αν και αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν την επομενη φορα να τον μαλωσεται και να τον βαλεται να παει τα παιχνιδια πισω και μπροστα στα αλλα παιδακια να ζητησει συγνωμη και να τα επιστρεψει γαιτι αυτα τα παιχνιδια δεν ειναι δικα του αλλα ολων των παιδιων!

Ειναι κατι που επειδη θα τον φερει σε δυσκολη θεση θα του εντυπωθει στο υποσυννηδητο και δεν θα το ξανακανει!

Παντως μην το αφησεις να εξελιχθει δεν το κανουν ολα τα παιδια!

Ποσα παιδακια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι προσπαθει να σας τραβηξει την προσοχη για καποιο λογο!

Αλλα το βασικοτερο ειναι να το καταπολεμησεις γιατι αν του γινει βιωμα οτι τον εντυπωσιαζει ή το ζηλευει και το θελει αν ξερει οτι δεν μπορει να το αποκτησει θα το κλεβει και στην ενηλικη ζωη του!

Νομιζω πρεπει να μιλησεις με παιδοψυχολογο αν και αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν την επομενη φορα να τον μαλωσεται και να τον βαλεται να παει τα παιχνιδια πισω και μπροστα στα αλλα παιδακια να ζητησει συγνωμη και να τα επιστρεψει γαιτι αυτα τα παιχνιδια δεν ειναι δικα του αλλα ολων των παιδιων!

Ειναι κατι που επειδη θα τον φερει σε δυσκολη θεση θα του εντυπωθει στο υποσυννηδητο και δεν θα το ξανακανει!

Παντως μην το αφησεις να εξελιχθει δεν το κανουν ολα τα παιδια!

Ποσα παιδακια εχεις?

 

Μαρία συμφωνώ ότι πιθανότατα θέλει να τραβήξει την προσοχή και χρειάζεται συμβουλή από ειδικό για το σωστό χειρισμό. Αλλά αυτό που προτείνεις να ντροπιαστεί μπροστά σε όλα τα παιδιά μου φαίνεται σκληρό για το παιδάκι. Εκτός αν ο ειδικός συμβουλεύσει οτι είναι απαραίτητο. Θα πρέπει σιγουρα να ζητήσετε συμβουλή για να μην φέρετε τα αντίθετα αποτελεσματα χωρίς να το θέλετε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φορά που το συζητούσα με φίλες μου διαπίστωσα ότι σχεδόν όλες κλέψαμε παιχνίδια, μολύβια, γόμες... τουλάχιστον μια φορά όταν ήμασταν μικρές

 

η μία σταμάτησε με τιμωρία

η άλλη από τύψεις που στεναχωριόταν η φίλη της που έχασε το παιχνίδι και μάλιστα όταν πήγε πάλι σπίτι της το έκρυψε για να το βρει

 

και η δική μου περίπτωση που είχα πάρει μία και μοναδική φορά ένα παιχνίδι από τα ξαδέρφια μου και όταν πήγαμε σπίτι το διαπίστωσαν οι γονείς μας και μας πήγαν την άλλη μέρα πάλι στα ξαδέρφια μου και με έβαλαν μπροστά σε όλους να το δώσω πίσω και να ζητήσω συγνώμη και να πω ότι έκανα λάθος και το πήρα

 

μετά από 20 χρόνια όταν το σκέφτομαι ακόμα νιώθω την ντροπή

και βέβαια δεν το έκανα ποτέ ξανά

Link to comment
Share on other sites

Μαρία συμφωνώ ότι πιθανότατα θέλει να τραβήξει την προσοχή και χρειάζεται συμβουλή από ειδικό για το σωστό χειρισμό. Αλλά αυτό που προτείνεις να ντροπιαστεί μπροστά σε όλα τα παιδιά μου φαίνεται σκληρό για το παιδάκι. Εκτός αν ο ειδικός συμβουλεύσει οτι είναι απαραίτητο. Θα πρέπει σιγουρα να ζητήσετε συμβουλή για να μην φέρετε τα αντίθετα αποτελεσματα χωρίς να το θέλετε.

 

Δεν καταλαβες θα πρεπει να ντροπιαστει γιατι το παιδι θα πρεπει να μαθει να αναγνωριζει τις ιδεχθεις πραξεις και η κλεψια ή η κλεπτομανια ανηκουν σε αυτες!

Ειναι μικρος και τωρα χτιζει χαρακτηρα θα πρεπει να ξεδυαλυνει στο μυαλο του οτι αυτο τον εφερε σε δυσκολη θεση και δεν πρεπει να το ξανακανει, αν συνεχισει μπορει να το κανει και σαν ενηλικας!

Μη βαζουμε τα παιδια μας στην γυαλλα και να μαθουμε να αντιμετωπιζουμε το προβλημα και οχι να στρουθοκαμηλιζουμε!

Ειναι λαθος πραξη το να παιρνεις κατι που δεν σου ανηκει ακομα και αν εχεις την καλυτερη δικαιολογια!

Δεν συμβουλεψα να τον μαλωσουν δεν θα τον πειραξει τοσο αυτο αλλα το οτι θα ερθει σε δυσκολη θεση να τα επιστρεψει εστω και μονο στη δασκαλα του θα το θυμαται μια ζωη και δεν θα το ξανακανει!

Αν και το σωστο ειναι να το κανει μπροστα σε ολα τα παιδακια για να μαθει οτι καθε πραξη μας εχει καποιο αντικτυπο και να προσπαθει να κανει πραξεις που εχουν θετικο αντικτυπο!

Εγω αυτο θα εκανα αν εβλεπα οτι το ξαναεκανε θα απευθυνομουν σε ειδικο!

Τα παιδια δεν ξερουν το καλο και το κακο ουτε το σωστο και το λαθος!

Ειμαστε ετσι κατασκευασμενοι που πρεπει καποια πραγματα να τα παθουμε για να μαθουμε!

Αλλωστε καλυτερα να στεναχωρηθει λιγο τωρα παρα μεγαλυτερο να εχει σοβαροτερο προβλημα!

 

Εμενα το μοτο μου ειναι οτι αν αγαπας το παιδι σου δεν το καλοπιανεις!

Η κοπελα για να ζηταει βοηθεια θελει να βοηθησει το παιδι της!

Εμας ποσες φορες μας μαλωσαν οι γονεις μας για το ιδιο πραγμα?

Ποσα απο αυτα διορθωσαμε?

Τελικα εγω διορθωσα οσα θυμαμαι να με εφεραν σε δυσκολη θεση!

πχ ειχα πει ψεματα μια φορα στην μαμα μου οταν ημουν 4 χρονων κα μου ειπε οτι δεν ηταν σωστο!

Μετα οποιος φιλος ερχοταν σπιτι του το ελεγε και ημουν μπροστα μεχρι που με τσατισε το θυμαμαι ακομα και της ειπα "μανουλα σε παρακαλω μην το ξαναπεις σου ορκιζομαι δεν θα ξαναπω ψεματα συγνωμη"

Αν το πιστευετε να με γυρισεις αναποδα με οτι αντικτυπο και να εχει αυτο για μενα γιατι μερικα ψεματακια καμια φορα σε σωζουν δεν μπορω να πω ψεματα οι φιλοι μου ο αντρας μου ολοι το ξερουν!

Μολις ετοιμαζομαι να πω ψεματα θυμαμαι πως ειχα νοιωσει τοτε!

Βεβαια ειμαι γελοια γιατι δεν μπορω αν πω ουτε μικρο ψεματακια για να αποφυγω καποιον κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά που το συζητούσα με φίλες μου διαπίστωσα ότι σχεδόν όλες κλέψαμε παιχνίδια, μολύβια, γόμες... τουλάχιστον μια φορά όταν ήμασταν μικρές

 

η μία σταμάτησε με τιμωρία

η άλλη από τύψεις που στεναχωριόταν η φίλη της που έχασε το παιχνίδι και μάλιστα όταν πήγε πάλι σπίτι της το έκρυψε για να το βρει

 

και η δική μου περίπτωση που είχα πάρει μία και μοναδική φορά ένα παιχνίδι από τα ξαδέρφια μου και όταν πήγαμε σπίτι το διαπίστωσαν οι γονείς μας και μας πήγαν την άλλη μέρα πάλι στα ξαδέρφια μου και με έβαλαν μπροστά σε όλους να το δώσω πίσω και να ζητήσω συγνώμη και να πω ότι έκανα λάθος και το πήρα

 

μετά από 20 χρόνια όταν το σκέφτομαι ακόμα νιώθω την ντροπή

και βέβαια δεν το έκανα ποτέ ξανά

 

Κοιτα δεν ξερω αν το κανουν ολα τα παιδακια ειλικρινα εγω δεν εχω κλεψει κατι ποτε!

Αλλα η δικη σου εμπειρια δειχνει οτι ηταν το σωστο αυτο που εκαναν οι γονεις σου γιατι για τις φιλες σου δεν ξερεις αλλα εσυ ξερεις σιγουρα για τον εαυτο σου οτι δεν το ξαναεκανες!

Αυτη η διαδικασια σοφρωνει το παιδι του διδασκει οτι ειναι κατι που δεν πρεπει για κανενα λογο να επαναλλαβει!

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα παιδιά κλέβουν ...

 

Είναι φορές που στην "καριέρα" του ως γονιός έρχεται κανείς αντιμέτωπος με μια πικρή αλήθεια που τον κάνει να ρωτήσει το παιδί του "πού το βρήκες αυτό;".

Το φαινόμενο των παιδιών και των εφήβων που "παίρνουν" από φιλικά ή συγγενικά σπίτια πράγματα που δεν τους ανήκουν, χωρίς σκοπό να τα επιστρέψουν, ή ακόμα και από μαγαζιά χωρίς να πληρώσουν, είναι αρκετά συχνό.

Και βέβαια, είναι επίσης αρκετά ανησυχητικό. Οι γονείς ανησυχούν για τους λόγους που έκαναν το παιδί να κλέψει και αναρωτιούνται αν το παιδί τους έχει κακοποιά στοιχεία στην προσωπικότητά του. Το πρόβλημα αυτό έχει διαφορετικές διαστάσεις ανάλογα με την ηλικία του παιδιού.

 

Προσχολική ηλικία

Για τα πολύ μικρά παιδιά είναι μέσα στα πλαίσια του κανονικού ν' απλώσουν το χεράκι τους και να πάρουν κάτι που τους αρέσει, αλλά δεν τους ανήκει. Μέχρι τεσσάρων-πέντε ετών το παιδί δεν έχει ξεκαθαρίσει την έννοια του κλεψίματος, όταν παίρνει κάτι που ανήκει σε άλλο άτομο.

Ψυχολογικά, λειτουργεί ακόμα κάτω από την εγωκεντρική σκοπιά της ανάπτυξης και αντιλαμβάνεται τον κόσμο αποκλειστικά μέσα από τον εαυτό του και τις ανάγκες του και όχι βάσει των αναγκών των άλλων.

Τα πολύ μικρά παιδιά επίσης δεν καταλαβαίνουν ότι τα πράγματα κοστίζουν χρήματα και ότι δεν είναι σωστό να πάρουμε κάτι χωρίς να το πληρώσουμε.

 

Σχολική ηλικία

Τα παιδιά δημοτικού σχολείου γνωρίζουν το σωστό και το λάθος και έχουν μάθει ότι δεν είναι σωστό να παίρνουμε πράγματα από τα καταστήματα χωρίς να τα πληρώνουμε ή να παίρνουμε πράγματα που ανήκουν σε άλλους. Γνωρίζουν ότι υπάρχουν συνέπειες αυτής της πράξης μέσα στην οικογένεια, αλλά συνήθως δεν ξέρουν για τις ευρύτερες συνέπειες.

Παρόλα αυτά, ο λόγος που μπορεί να καταφύγουν σε τέτοια συμπεριφορά είναι ότι δεν έχουν αναπτύξει τους μηχανισμούς του αυτοελέγχου που είναι απαραίτητοι για να μην περάσουν από την επιθυμία απόκτησης ενός πράγματος στην απόκτησή του με λανθασμένο τρόπο.

 

Εφηβεία

Στην εφηβική ηλικία, τα παιδιά μπορεί να αρχίσουν να κλέβουν για διαφορετικούς λόγους. Η ίδια η πράξη μπορεί να λειτουργεί ως διεγερτικό και να τους ανεβάζει την αδρεναλίνη, κάνοντάς τους να νιώθουν έντονα συναισθήματα, που προέρχονται από τον αρχικό κίνδυνο και την ανακούφιση του ότι δεν πιάστηκαν.

Ένας άλλος λόγος που οι έφηβοι μπορεί να αρχίσουν να κλέβουν έχει να κάνει με την ομάδα των συνομηλίκων και τις πιέσεις που ο έφηβος δέχεται από αυτή. Προκειμένου ο έφηβος να γίνει αποδεκτός και να κερδίσει το σεβασμό των άλλων μελών -"προτύπων" της ομάδας, αρχίζει να κλέβει για να δείξει ότι μπορεί κι αυτός να το κάνει, ότι είναι αρκετά ικανός για να γίνει αποδεκτός από την ομάδα αυτή.

Άλλες φορές πάλι, ο έφηβος επιδίδεται στην κλεψιά για να "αποδείξει" στον εαυτό του και τους άλλους ότι είναι έξυπνος, μάγκας, και ότι μπορεί να τα καταφέρει.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι καθώς ο έφηβος αρχίζει να παίρνει τον έλεγχο της ζωής του στα χέρια του, αποκτά μια αίσθηση παντοδυναμίας και έχει την επιθυμία να κατακτήσει τον κόσμο γύρω του, επαναστατώντας: ο τρόπος που διαλέγει να το κάνει αυτό μπορεί να είναι κλέβοντας.

 

Οι βαθύτεροι ψυχολογικοί λόγοι που οδηγούν στο κλέψιμο.

Υπάρχουν όμως και βαθύτεροι, πιο σύνθετοι ψυχολογικοί λόγοι που μπορεί να ωθήσουν ένα παιδί στο κλέψιμο. Το παιδί που είναι θυμωμένο, με τον εαυτό του, τους γονείς του, τον κόσμο γύρω του, συχνά καταφεύγει στο κλέψιμο για να "τιμωρήσει" τους άλλους, αυτούς με τους οποίους είναι θυμωμένο και όχι γιατί πραγματικά επιθυμεί το αντικείμενο που κλέβει. Έτσι, η κλοπή γίνεται μέσο εκδίκησης και έκφρασης του θυμού του παιδιού.

Όταν η οικογένεια βιώνει προβλήματα και οι γονείς είναι στα πρόθυρα του διαζυγίου, το παιδί νιώθει ανίσχυρο και θέλει να αντιδράσει, προκειμένου να "σώσει" την οικογένειά του. Σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να εμφανίσει ένα πρόβλημα συμπεριφοράς, όπως για παράδειγμα το να αρχίσει να κλέβει, ώστε να τραβήξει την προσοχή των γονιών του επάνω του και να τους κάνει να "ξεχάσουν" ή να πάψουν ν' ασχολούνται τόσο με το δικό τους πρόβλημα.

Σε άλλες περιπτώσεις ένα παιδί μπορεί να αισθάνεται παραμελημένο και ότι δεν του δίνουν αρκετή προσοχή οι γονείς και οι γύρω του. Έτσι, καταφεύγει στην κλοπή (ή σε κάποια άλλη αρνητική συμπεριφορά) προκειμένου να το προσέξουν και να ασχοληθούν μαζί του.

Άλλοτε πάλι ένα παιδί μπορεί να καταφύγει στην κλοπή προκειμένου να κερδίσει ένα ελκυστικό αντικείμενο το οποίο θα χρησιμοποιήσει με τη σειρά του για να εντυπωσιάσει άλλα παιδιά, νομίζοντας ότι έτσι θα κάνει παρέες και θα κερδίσει φίλους.

 

Η Αμερικανική Ψυχιατρική Ακαδημία συμβουλεύει τους γονείς:

- Να μην προσπαθήσουν να καλύψουν το γεγονός του κλεψίματος.

- Να εξηγήσουν στο παιδί ότι το να κλέψει κάτι δεν είναι σωστό.

- Να βοηθήσουν το παιδί να επιστρέψει ή να πληρώσει το κλεμμένο αντικείμενο.

- Να σιγουρευτούν ότι το παιδί δεν επωφελείται της κλεψιάς με κανέναν τρόπο.

- Να μην αρχίσουν να λένε στο παιδί τους ότι αφού έκλεψε μία φορά θα ξανακλέψει και να μην θεωρούν τη μία αυτή φορά προάγγελο μελλοντικής κακής συμπεριφοράς και να μην πουν στο παιδί τους ότι το θεωρούν κλέφτη ή κακό άνθρωπο.

- Να πουν ξεκάθαρα στο παιδί τους ότι τέτοια συμπεριφορά δεν είναι ανεκτή ούτε στην οικογένεια ούτε στην κοινωνία που ζουν.

- Όταν το παιδί πληρώσει ή επιστρέψει το κλεμμένο αγαθό, το ζήτημα θα πρέπει να ξεχαστεί και οι γονείς δεν θα πρέπει να το ξανα - αναφέρουν, ώστε το παιδί να κάνει ένα νέο ξεκίνημα.

 

Πότε το κλέψιμο αποτελεί σημάδι μεγαλύτερων προβλημάτων;

Αν το παιδί εξακολουθεί να κλέβει, ή αυτή η συμπεριφορά του συνοδεύεται και από άλλες αρνητικές συμπεριφορές, τότε το ότι κλέβει μπορεί να είναι ένα από τα συμπτώματα κάποιων σοβαρότερων προβλημάτων στη συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού ή στην οικογένειά του.

Τα παιδιά που κλέβουν επανειλημμένα μπορεί να έχουν δυσκολίες στο να εμπιστευτούν άλλα άτομα και να συνάψουν στενές συναισθηματικές σχέσεις.

Αντί λοιπόν να αισθάνονται ενοχές για τη συμπεριφορά τους, μπορεί να κατηγορούν τους άλλους, με το σκεπτικό ότι "αφού αρνούνται να μου δώσουν αυτό που θέλω, θα το πάρω έτσι κι αλλιώς και θα τους δείξω εγώ". Σε τέτοιες περιπτώσεις η συμβολή των ειδικών είναι απαραίτητη ώστε να εκτιμηθεί το βάθος του προβλήματος και να δοθούν οι σωστές κατευθύνσεις για την επίλυσή του.

 

πηγή - hamolilaki.blogspot.com

 

 

Βασιλική μου, βρήκα το παραπάνω που μου φαίνεται απλό - ενδιαφέρον - ρεαλιστικό και προσεγγίζει το θέμα από πολλές απόψεις.

 

Τα περισσότερα παιδάκια αυτής της ηλικίας κλέβουν πραγματάκια... Αυτό δεν τα κάνει εν δυνάμει μελλοντικούς εγκληματίες... Αν είναι δυνατόν..

 

Μην ανησυχείς... Θέλει φυσικά άμεσα λύση αλλά όχι ιερά εξέταση... Θυμήσου κι εσύ γιατί τόκανες (τον λόγο, πως ένοιωθες, πως λύθηκε) και θα βρεις την άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Maria110610, θα πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά το ποστ της zopiron, που εξηγεί τί ακριβώς σημαίνει "κλέψιμο" στην ηλικία που μας απασχολεί εδώ.

Τα παιδια δεν ξερουν το καλο και το κακο ουτε το σωστο και το λαθος!
Αυτό που λες είναι πολύ σωστό και ακριβώς γι αυτό δεν επιτρέπεται να τιμωρήσεις ούτε δημόσια ούτε κατ' ιδίαν ένα παιδί για κάτι που δεν ξέρει ότι είναι κακό! Ο γονιός οφείλει να εξηγήσει γιατί είναι κακό να κλέβεις, να δώσει παραδείγματα, να εξηγήσει στο παιδί ποιές είναι οι συνέπειες της κλοπής όχι μόνο για αυτόν που κλέβει, αλλά και για αυτόν που τον κλέβουν και τέλος να βάλει το παιδί στη διαδικασία να σκεφτεί αν προτιμά να είναι καλό ή κακό, πίστεψέ με, κανένα παιδί δεν θα διάλεγε το πρώτο.

Ο σκοπός είναι να μην θέλει το παιδί να κλέψει, όχι να μην το κάνει μόνο και μόνο γιατί φοβάται. Τί είδους ηθική είναι αυτή που διδάσκεις στο παιδί με αυτό τον τρόπο;;; Το πιθανότερο είναι να τον ωθήσει και σε άλλα παραπτώματα, ψέματα κλπ για να αποφεύγει μελλοντικές τιμωρίες...

vasiliki40, όντως πρέπει να το αντιμετωπίσεις, αλλά χωρίς πανικό, κορίτσι μου. Βιβλία που βοήθησαν πολύ σε ανάλογη φάση του γιου μου ήταν "Το ξένο πράγμα πίσω να το δώσεις, γιατί θα το μετανιώσεις" εκδόσεις ΑΓΚΥΡΑ(για το παιδί)

http://www.greekbooks.gr/books/pedika/pedika/to-xeno-pragma-piso-na-to-dosis-giati-tha-to-metaniosis.product

και "Το καλό παιδί" της Μπρέντα Χόουντον, εκδόσεις ΑΓΚΥΡΑ κι αυτό (για τους γονείς)

http://www.promith.gr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=203&products_id=1434&osCsid=2670c6d4b2ff3f50d2508b3cec54a8da

Link to comment
Share on other sites

Ki εγώ το είχα κάνει αυτό στο νηπιαγωγείο και είχα και την αίσθηση ότι δεν είναι σωστό, παρόλα αυτά το έκανα. Δεν θυμάμαι πώς το αντιμετώπισαν, νομίζω ότι και μόνο που ξεμπροστιάστηκα όταν η μάνα μου επέστρεψε το παιχνίδι ντράπηκα πολύ, οπότε και δεν το ξαναέκανα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

Το περιστατικό έγινε εχθές και αφού τον μάλωσε ο μπαμπάς του και είπανε ότι την Δευτέρα θα τα επιστρέψουνε ,σκέφτηκα να μην ξαναανοίξω και εγώ θέμα.Εσείς τι λέτε?Θα ήτανε σωστό σήμερα που έχουμε αρκετό χρόνο στη διάθεσή μας ,να κάνουμε μαζί μία συζήτηση ,ξανά?Θα ήτανε δηλαδή σωστό να συζητήσουμε κάτι που έγινε χτες ?Μπορεί και να μην το θυμάται καν.

Πάντως το ότι έκρυβε από τον μπαμπά του αυτά που είχε πάρει και δεν ήθελε με τίποτα να ανοίξει την τσάντα του ,εμένα μου δείχνει ότι ξέρει ότι αυτό που έκανε δεν ήτανε σωστό..

mariazil ,το βιβλίο από εκδόσεις Αγκυρα φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ,΄θα το παραγγείλω ,του αρέσει πολυ να του διαβάζω ιστορίες και έχω καταλάβει ότι συγκρατεί πολλά πράγματα από ότι έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα.

Πήγα τζάμπο εχθές και αγόρασα ότι υπάρχει σε πλαστικό ζωάκι ,δεινόσυρους και θαλάσσια ζώα που τον αντυπωσιάζουν πολύ.Προς το παρόν του έδωσα τους δεινόσυρους χοροπηδούσε από τη χαρά του και μου έλεγε συνέχεια ευχαριστώ ,ευχαριστώ ,να σε φιλήσω..

Τώρα θέλει να πάρουμε πάρκο να τα βάλουμε μέσα και χορτάρι.........:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι προσπαθει να σας τραβηξει την προσοχη για καποιο λογο!

Αλλα το βασικοτερο ειναι να το καταπολεμησεις γιατι αν του γινει βιωμα οτι τον εντυπωσιαζει ή το ζηλευει και το θελει αν ξερει οτι δεν μπορει να το αποκτησει θα το κλεβει και στην ενηλικη ζωη του!

Νομιζω πρεπει να μιλησεις με παιδοψυχολογο αν και αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν την επομενη φορα να τον μαλωσεται και να τον βαλεται να παει τα παιχνιδια πισω και μπροστα στα αλλα παιδακια να ζητησει συγνωμη και να τα επιστρεψει γαιτι αυτα τα παιχνιδια δεν ειναι δικα του αλλα ολων των παιδιων!

Ειναι κατι που επειδη θα τον φερει σε δυσκολη θεση θα του εντυπωθει στο υποσυννηδητο και δεν θα το ξανακανει!

Παντως μην το αφησεις να εξελιχθει δεν το κανουν ολα τα παιδια!

Ποσα παιδακια εχεις?

 

 

 

Καλημέρα ,έχω δύο παιδάκια ,ο μεγάλος είναι 12 ,αλλά ποτέ δεν έκανε κάτι τέτοιο.Ο μικρός μας βγήκε αρκετά ζωηρούλης και παραμυθάς..

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσαν πολύ αυτά που παρέθεσαν η zopiron και η mariazil.

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να οδηγήσεις το συλλογισμό του παιδιού στο ότι δεν του ταιριάζει μια τέτοια συμπεριφορά.

 

Σε μια τάξη είχα ένα αγοράκι που άνοιγε τις τσάντες των συμμαθητών του (νήπιο). Κάποια στιγμή λοιπόν τον έπιασα στα πράσα και κάναμε την εξής συζήτηση (κατ' ιδίαν):

-Αυτό είναι δικό σου;

-Όχι της Ιωάννας.

-Της το ζήτησες;

-όχι

-Το πήρες όμως ε;

-...

-Πώς λέγεται αυτός που παίρνει ξένα πράγματα χωρίς να τα ζητήσει;

-Κλέφτης.

-Είναι καλό ή κακό αυτό;

-Κακό και τον πάνε φυλακή.

-Εσύ όμως είσαι ένα πολύ καλό παιδί που απλά έκανε λάθος. Οπότε τι θα κάνουμε τώρα.

-Θα ζητήσω συγγνώμη. Συγγνώμη.

-Ευχαριστώ. Πρέπει όμως να ζητήσεις συγγνώμη από την Ιωάννα, γιατί ήταν δική της η τσάντα.

-Μα η Ιωάννα δεν το ξέρει.

-Θα της το πεις εσύ ότι έκανες λάθος, το λάθος υπάρχει κι ας μην το ξέρει η Ιωάννα.

 

Ε, λοιπόν της είπε τα πάντα (την φωνάξαμε έξω απο την τάξη μόνο εκείνη το έμαθε κανένας άλλος) της ζήτησε συγγνώμη και το καλύτερο ήταν ότι η Ιωάννα του είπε "Εντάξει δεν πειράζει τώρα, αλλά να μην το ξανακάνεις" (ζντουπ). Το παιδί ήρθε αντιμέτωπο με τη συμπεριφορά του, ανέλαβε τις ευθύνες του αλλά δεν πήρε ταμπέλα- ρετσινιά. ;)

 

Κι όπως έλεγε τα παλιά τα χρόνια η τελάς μάθετε να ζητάτε ;)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου εχει τυχει αυτο..παιδακι να κλεβει παιχνιδακια,εκανα οτι δεν ειδα...το συζητησα με τη μαμα η οποια το συζητησε με το παιδι αλλα μετα απο λιγες μερες παλι τα ιδια...Τελικα το συζητησαμε ολοι μαζι και του ειπα οτι οτι θελει,θε το παιρνει μαζι του το μεσημερι και θα το ξαναφερνει πισω το πρωι αλλα οσο ειναι εδω το παιχνιδι θα αφηνει να το παιζουν αλλα παιδακια και αν το παιζει καποιος τη στιγμη που ειναι να φυγει θα πρεπει να περιμενει μεχρι να τελειωσει κ μετα θα το παιρνει σπιτι.Αποτελεσμα...μετα απο λιγο καιρο σταματησε να ζηταει παιχνιδακια γιατι ενα-δυο μεσημερια περιμενε να τελειωσει το παιδακι που επαιζε με το παιχνιδι που ηθελε κ βαρεθηκε...λεει"παμε γιαγια αυτο το παιδακι δε τελειωνει ποτε...Βαριεμαι παμε σπιτι" κ απο τοτε δε ξαναπηρε τιποτα...ουτε το ξανασυζητησαμε καν...Θα το ξεπερασει μην ανχωνεσε!Μπορει να θελει να τραβηξει κ τη προσοχη σας...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...