Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιο βαθιά βάζουν το χέρι στην τσέπη οι γονείς όταν γίνονται για πρώτη φορά γονείς;


poukis

Recommended Posts

Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποιήθηκε στην Αγγλία οι γονείς ξοδεύουν 4000 αγγλικές λίρες (5000 ευρώ) τον πρώτο χρόνο της ζωής του μωρού τους ενώ συνήθως στο δεύτερο παιδί ξοδεύουν λιγότερα. Φαίνεται ότι η μαμά και ο μπαμπάς, που γίνονται για πρώτη φορά γονείς, βάζουν βαθιά το χέρι στην τσέπη για τα έξοδα του μωρού τους. Ο υπεύθυνος της εταιρείας που διεξήγαγε την έρευνα, D. Harwin, δήλωσε: «Οι νέοι γονείς ξοδεύουν αρκετά χρήματα για την φροντίδα του παιδιού τους. Οι περισσότεροι δε, αγοράζουν πιο πολλά προϊόντα από ότι χρειάζονται στην πραγματικότητα». Οι γονείς ξοδεύουν κυρίως αρκετά χρήματα για τα παιχνίδια του μωρού. Τα λιγότερα χρήματα από τον οικογενειακό προϋπολογισμό σύμφωνα με την έρευνα πηγαίνουν στις τροφές. Τα ρούχα όμως του μωρού κατέχουν την κυρίαρχη θέση στα έξοδα των νέων γονιών. 1 στους 4 γονείς διαπίστωσε ότι είχε αγοράσει τόσα πολλά ρούχα που δεν χρησιμοποίησε ποτέ. Οι γονείς όμως όταν απέκτησαν το δεύτερο παιδί τους μαθαίνοντας από τα λάθη τους μείωσαν τα έξοδά τους κατά ένα μεγάλο ποσοστό.

 

http://www.dailymail.co.uk

 

 

εάν ξοδεύουν στην Αγγλία 4.000 λιρες φανταστείτε τα έξοδα μας εδώ στο Εllada με τις τιμές που έχουμε..

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οταν περιμενα την πρωτη μου κορη ηθελα και να τα παρω ολα και τα καλυτερα και τα ακριβοτερα πολλες φορες

 

παντως και τωρα στο 3ο, μαλλον λογω διαφορας ηλικιας με τα αλλα, θελω να παρω πολλα και λεω συγκρατησου αφου το πιθανοτερο ειναι να μην τα ξαναχρησιμοποιησεις

εν τω μεταξυ εχουν βγει και τοσα ωραια και πρακτικα καινουρια πραγματα που σε δελεαζουν!!!

 

τι να κανουμε οι χαζογονεις 'την πληρωνουμε' στα παιδια μας

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό είναι, αφού στο δεύτερο τα έχεις ήδη αυτά που χρειάζεσαι....αν είναι ειδικά του ιδιου φύλου, μια χαρα!!! Στο δεύτερο αντε να πάρεις δεύτερο κρεβατάκι κι αυτο όχι στην αρχή αφού έχεις καλαθουνα και πάρκο από το πρώτο, για το μπανιο τα σύνεργα υπάρχουν, για το φαγητό επίσης (αποστειρωτής, ατμομάγειρας, μικρά μπιμπερο κλπ)....μάρσιπο, μαξιλαρι θηλασμού, θήλαστρο και λοιπές πρώτες αγορες υπάρχουν , παιχνίδια επίσης!!!!

 

Αυτονόητο μου φαίνεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...