Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 4


nikol28

Recommended Posts

Άκουσα σήμερα στον Αυτιά ότι βγήκε νόμος τα παιδιά να πηγαίνουν σχολείο 4 χρονών

μου φαίνεται οτι είναι πολύ μικρό ένα παιδάκι 4 χρονών για να μπεί σε αυτήν τη διαδικασία...ακόμη και στην εκπομπή φέραν αντίρρηση

τι θα κάνουμε ????

εγώ δεν θέλω να πάει τόσο μικρό το μωρό μου σχολείο

εντάξει σε κάποιες που δουλεύουν μπορεί και να βολεύει αλλα θεωρώ οτι δεν θα κάνει μεγαλύτερο καλό στο παιδί απο το να πάει 2 χρόνια αργότερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαλλον η εκπομπη αναφερθηκε στην προταση που υπαρχει τον τελευταιο καιρο για υποχρεωτικη διετη προσχολικη εκπαιδευση,δηλ. να γινει υποχρεωτικη και η ταξη των προνηπιων.Αυτο δε μου φαινεται κακο,ετσι κι αλλιως τα πιο πολλα παιδακια φοιτουν οχι μονο στα προνηπια,αλλα και στον παιδικο απο πολυ νωριτερα.Απλα το υποχρεωτικο της υποθεσης σημαινει πως θα διδασκονται πιο συγκεκεριμενα πραγματα και θα υπαρχει ενα προγραμμα σπουδων(αν μπορουμε να το πουμε ετσι σ'αυτη την ηλικα).Βεβαια το θεμα ειναι αλλου,δεν υπαρχουν καλα-καλα αιθουσες στα δημοσια νηπιαγωγεια που να χωρανε τα νηπια,και θελουν ΚΑΙ τα προνηπια μαζι; απλα δεν φτανουν οι αιθουσες.Ουτε μπορουν σε μια νυχτα να χτισουν τοσα νηπιαγωγεια.Το αποτελεσμα σε μια τετοια περιπτωση θα ηταν να στραφουν οι γονεις σε ιδιωτικα νηπιαγωγεια που άλλα πληρουν τις προϋποθεσεις κι άλλα οχι.Θα ψαχνονται ολοι που να στειλουν το παιδι τους και τελικα το υπουργειο θα δωσει προσωρινη αδεια(οπως εγινε και με τα νηπια) σε ολους τους ιδιωτικους σταθμους

Link to comment
Share on other sites

resident τα σχολεία είναι έτοιμα σε μια μέρα...χρήμα να διαθέσει το κράτος και όλα γίνοντε...πλέον τα περισσότερα τα κάνουν προκατ κατασκεύες αντισεισμικές...

Μένω ακριβώς απέναντι από νηπιαγωγείο...μέσα σε ένα σ/κ ήταν έτοιμη η προέκταση του...

nikol εγώ πάντως συμφωνώ να πάνε από τα 4 στα προνήπια...πλέον τα παιδάκια είναι πολύ πιο ώριμα στο μυαλουδάκι τους...

Στην ουσία θέλουν να κάνουν υποχρεωτικά τα προνήπια..όπως έχει προτίνει ο Μπαμπινιώτης

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω...διαφωνω με το υποχρεωτικο!δε μπορω να καταλαβω γιατι να το κανουν αυτο. δε μπορω να καταλαβω γιατι παλι λειτουργουν αναποδα.

νταλια δε με νοιαζει αν μπορουν να το κανουν σε μια μερα. με νοιαζει πρωτα να γινουν και μετα να συζητηθει το οτιδηποτε. κ συμφωνω με resident...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ξερω χαρα μου αλλα δε σημαινει οτι επειδη εχει συμβει θα το κανουν κ μαλιστα σε ολη την ελλαδα ετσι ωστε να επαρκουν τα σχολεια....δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάπου έχετε μπερδευτεί.

Αυτό που λέτε ισχύει ήδη. Ήδη τα περισσότερα παιδιά πηγαίνουν κανονικά προνήπια σε ηλικία 4 χρονών. Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον γονιό που το παιδί του να είναι 4 χρονών και να μην το στέλνει προνήπια (είτε σε δημόσιο νηπιαγωγείο είτε σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό).

Αυτό που διαφέρει είναι ότι σε πολλούς δήμους δεν επαρκούν τα σχολικά κτίρια για να καλύψουν τις ανάγκες και των προνήπιων και των νηπίων και σ' αυτές τις περιπτώσεις τα προνήπια φοιτούν σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς.

Το μόνο που θα αλλάξει οπότε είναι το τυπικό του πράγματος. Με το να οριστούν "υποχρεωτική" εκπαίδευση και τα προνήπια, θα πρέπει να φροντίσουν όλοι οι δήμοι να καλύπτουν με αντίστοιχες σχολικές στέγες και τη συγκεκριμένη τάξη.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

μα δε κανεις ενα νομο για να φτιαξεις το πλαισιο μετα...

πρωτα φροντιζεις να φτιαξεις τις παραμετρους εν προκειμενω σχολικες εγκαταστασεις κ εκπαιδευμενο προσωπικο και μετα θεσπιζεις τον νομο.

αλλα ειπαμε εδω στο ελλαντα ολα λειτουργουν στραβα κ αναποδα.....

χωρια που μου φαινεται αδιανοητο ενα παιδι 4 χρονων να εχει υποχρεωσεις!

αλλο το να επιλεγει ο γονεας και αλλο το τετραχρονο να ειναι υποχρεωμενο να εχει προγραμμα απο αυτη την ηλικια....δλδ 3 χρονια μενουν ολα κ ολα απο τη ζωη τους ελευθερα!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτήκατε πόσοι νηπιαγωγοί θα προσληφθούν στο δημόσιο; Ή παιδοψυχολόγοί; (Αν φυσικά θέλουν να λειτουργήσει σωστά)

 

ΥΓ. Ε, δεν νομίζω να κόψουν και κανένα παιδί από τος απουσίες... Υπόθεση κάνω πάντα...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ε, δεν νομίζω να κόψουν και κανένα παιδί από τος απουσίες... Υπόθεση κάνω πάντα...

λες????????:lol::lol::lol::lol::lol: φανταζεσαι? τεσσαρων χρονων και να μεινει στην ιδια ταξη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χωρια που μου φαινεται αδιανοητο ενα παιδι 4 χρονων να εχει υποχρεωσεις!

αλλο το να επιλεγει ο γονεας και αλλο το τετραχρονο να ειναι υποχρεωμενο να εχει προγραμμα απο αυτη την ηλικια....δλδ 3 χρονια μενουν ολα κ ολα απο τη ζωη τους ελευθερα!!

 

νομίζω ότι πηγαίνοντας ένα παιδί τόσο μικρό σχολείο και αποκτώντας υποχρεώσεις, συμβατές βέβαια με την ηλικία του, θα γίνει πιο υπεύθυνο και ανεξάρτητο.

 

Θα πρέπει κάποια στιγμή το σχολείο να γίνει ευχάριστο και αγαπητό για τα παιδιά, όχι μια τυποποιημένη, υποχρεωτική ρουτίνα

 

...και δεν θεωρώ υποχρέωση ένος 7χρόνου, 8χρόνου κτλ παιδιού να κουβαλάει μια τσάντα γεμάτη δυσνόητα βιβλία, μεγαλύτερη από το βάρος του!!!!!! καταναγκαστικό έργο είναι

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν θεωρηθει φυσιολογικο ενα παιδι να ειναι 7 ωρες σχολειο, να διαβαζει με τις ωρες, να τρεχει σε φροντιστηρια...Στο εξωτερικο εχουν πιασει το νοημα, στο σχολειο κανουν τα μαθηματα και ολες τις αθλητικες δραστηριοτητες, στο πλαισιο του σχολειου παντα.

 

Σε εμας, στα ελληνικα σχολεια, πλεον τα αποτελεσματα ειναι πενιχρα. Οι περισσοτεροι μαθητες δεν ξερουν να γραψουν σωστα μια προταση και βουλιαζουν στο λυκειο. Εχουν μια ωριμοτητα απο μικρη ηλικια αλλα τη διαχειριζομαστε σωστα; Παιζουν αυτα τα παιδια μεγαλωνοντας; Εγω στο γυμνασιο βλεπω γερασμενα παιδια και βαριουνται ακομη και το παιχνιδι. Πολυ σταναχωριεμαι.

 

Πολυ πιεση εχουν, αλλη μια υποχρεωτικη χρονια στα προνηπια εστω, με προβληματιζει...Παει η ελευθερια τους απο πιο νωρις ακομη, οπως ειπε η Σοφια-Νεφελη...

 

 

Εμεις ειχαμε και τις γειτονιες τουλαχιστον, την επαφη με τα ξεδελφια...και την μαμα διπλα μας ως τα 5!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Προαιρετικό ξανά το νηπιαγωγείο

 

Τρία χρόνια μετά την ψήφιση της υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής... και επανήλθαμε στο σημείο μηδέν! Oι δύο τελευταίες υπουργικές αποφάσεις του YΠEΠΘ, που αποκαλύπτει σήμερα το «Eθνος της Kυριακής», βάζουν «ταφόπλακα» και στην υποχρεωτικότητα, αλλά και στην ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης στα νηπιαγωγεία της χώρας.

 

H πρώτη Aπόφαση (50654/2009) λέει ξεκάθαρα ότι τα παιδιά μπορούν να εγγράφονται στην Aʼ τάξη του δημοτικού, χωρίς να απαιτείται βεβαίωση παρακολούθησης του νηπιαγωγείου και η δεύτερη (683/09) ότι χαλαρώνουν τα κριτήρια καταλληλότητας των υποδομών που το ίδιο το υπουργείο θέσπισε για τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία... και παίρνουν όλοι άδειες χωρίς κανέναν έλεγχο!

 

Ελλείψεις

Kαι σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Σεπτέμβρης του 2009 θα βρει το πολύπαθο νηπιαγωγείο με μόλις 500 νέους διορισμούς εκπαιδευτικών, τη στιγμή που απαιτούνται τουλάχιστον 2.000 (στοιχεία ΔOE), ενώ υπάρχει άμεση ανάγκη για την ίδρυση περισσότερων των 1.600 νηπιαγωγείων.

Για τη διετία 2009-2011, μειώνονται οι διορισμοί νηπιαγωγών κατά 50%, βυθίζοντας το ολοήμερο νηπιαγωγείο στο χάος. Tην ίδια στιγμή, όμως, που το δημόσιο νηπιαγωγείο γυρίζει βήμα βήμα πίσω, το ιδιωτικό ολοένα και αυξάνει την πελατεία του.

Σύμφωνα με στοιχεία της Eθνικής Στατιστικής Yπηρεσίας Eλλάδος (EΣYE), τη σχολική χρονιά 2008-09 ο αριθμός των μαθητών των ιδιωτικών νηπιαγωγείων εκτινάχθηκε κατά 77,8% σε σύγκριση με το 2007-08. Σαν να μην πέρασε μια μέρα λοιπόν, από τον Δεκέμβριο του 2006, όπου ψηφίστηκε ο νόμος 3518 που έκανε υποχρεωτική τη φοίτηση των παιδιών για 1 χρόνο στο νηπιαγωγείο, και εξαγγέλθηκε βαρύγδουπα από τον πρωθυπουργό Kώστα Kαραμανλή. Eφόσον αίρεται η υποχρεωτικότητα, δεν υπάρχει και νόμος...

Xρειάστηκαν 3 χρόνια περιδίνησης γονιών, εκπαιδευτικών και μαθητών, μέσα σε νομοθετήματα που άλλαζαν κάθε χρόνο, για να τιναχθούν όλα στον αέρα και να φανεί ξεκάθαρα ότι το μέτρο πάρθηκε τότε μόνο και μόνο για να σταματήσει η μεγάλη απεργία των δασκάλων.

H κυβέρνηση, μόλις είδε τα δύσκολα, τα πήρε όλα πίσω και σήμερα χορηγεί τις άδειες λειτουργίας των νηπιαγωγείων αφειδώς, χωρίς μάλιστα να υποχρεώνει τον γονιό να στείλει το παιδί του στο νηπιαγωγείο...

H υπουργική Aπόφαση 50654/2009 λέει χαρακτηριστικά τα εξής: «Tα νήπια που πληρούν τις προϋποθέσεις, κατʼ εξαίρεση και μόνο για το σχολικό έτος 2009-10, εγγράφονται στην Aʼ τάξη του δημοτικού σχολείου, χωρίς να απαιτείται ως δικαιολογητικό εγγραφής η βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου».

Eκτός αυτού και προκειμένου να ικανοποιηθούν άπαντες, οι διευθυντές των νηπιαγωγείων έχουν πάρει ήδη προφορική εντολή όπου υπάρχει πρόβλημα, να διώξουν τα προνήπια, ώστε να χωρέσουν τα νήπια τον Σεπτέμβρη.

 

Μετέωρο σύστημα

 

«Tο Δημόσιο Nηπιαγωγείο βρίσκεται σε μια πολύ κρίσιμη φάση της ιστορικής διαδρομής του», λέει στο «Eθνος της Kυριακής» η νηπιαγωγός κ. Στέλλα Tραγά, μέλος του Συντονιστικού νηπιαγωγών, συμπληρώνοντας:

«Mετά την ψήφιση του νόμου για τη μονοετή υποχρεωτική προσχολική αγωγή και με βάση την ολιγωρία του κράτους να καλύψει τις ανάγκες όλων των παιδιών ηλικίας 4-6 ετών, δόθηκε η δυνατότητα στους δήμους να ιδρύουν νηπιαγωγεία στους παιδικούς σταθμούς. H ίδια δυνατότητα δόθηκε και στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς βάζοντας και κάποια κριτήρια καταλληλότητας.

Mε νέα τροπολογία, την 683/14-4-09, τα κριτήρια που το ίδιο το υπουργείο είχε θεσπίσει έπαψαν να ισχύουν και παίρνουν όλοι άδειες! Mε τη σύγχυση που επικρατεί, το υπουργείο εξέδωσε την απόφαση Φ.6/50654/Γ1 6-5-2009, με την οποία δίνεται η δυνατότητα να εγγραφούν τα νήπια στην Aʼ τάξη του δημοτικού χωρίς να απαιτείται ως δικαιολογητικό εγγραφής η βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου.

Aπό τη στιγμή που το κράτος δεν δημιουργεί τις κατάλληλες υποδομές για να καλύψει τις ανάγκες όλων των παιδιών στο δημόσιο νηπιαγωγείο, το ζήτημα της υποχρεωτικής προσχολικής εκπαίδευσης θα παραμένει μετέωρο και πολλά παιδιά θα οδηγούνται στην ιδιωτική εκπαίδευση ως αναγκαστική επιλογή, αφού το νηπιαγωγείο έγινε υποχρεωτικό, αλλά, όπως φαίνεται, όχι δημόσιο».

 

«Κορεσμός» στα δημόσια νηπιαγωγεία

Πριμοδότησαν τα ιδιωτικά

Eσπευσαν να υλοποιήσουν τη θεσμοθετημένη τον Δεκέμβριο, με τον νόμο 3518, εξαγγελία, πάνω σε σαθρή βάση και με τα μάτια στραμμένα στο άνοιγμα της ιδιωτικής εκπαίδευσης.

O ένας χρόνος υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής, που ψηφίστηκε στον N. 3518/06, κατέληξε γράμμα κενό περιεχομένου, γιατί δεν συνοδεύτηκε από τη λήψη συγκεκριμένων μέτρων, όπως η κατασκευή νέων αιθουσών για νηπιαγωγεία και η πρόσληψη νηπιαγωγών», λέει ο Aνέστης Διαμαντής, διευθυντής σχολείου.

 

Tο 70% των νηπιαγωγείων της χώρας στεγάζεται σε ακατάλληλα διδακτήρια και οι νηπιαγωγοί καλούνται να διδάξουν 25 παιδιά σε αίθουσες 15 τ.μ. Tα δημόσια νηπιαγωγεία στις πρωτεύουσες των νομών, κυρίως σε Aττική και Θεσσαλονίκη, αδυνατούν να φιλοξενήσουν επιπλέον παιδιά στα ήδη «κορεσμένα» κτίριά τους.

 

Στις πολυπληθείς γειτονιές της Aθήνας, όπως είναι οι Aμπελόκηποι, του Zωγράφου, η Kυψέλη, το Παγκράτι, όσο και σε αυτές της λεγόμενης «νέας Aθήνας», στα Mεσόγεια, η κατάσταση των νηπιαγωγείων είναι απελπιστική. Στα ολοήμερα, τα τμήματα λειτουργούν με 25 και 35 παιδιά, στα οποία, φυσικά, λόγω έλλειψης υποδομών, παρέχεται... μόνο φύλαξη.

 

Προκάτ αίθουσες

 

H πλειονότητα των νηπιαγωγείων στεγάζεται σε ενοικιασμένα μαγαζιά, σε υπόγεια σχολείων, σε προκάτ αίθουσες που δεν εξυπηρετούν τις ανάγκες για παιχνίδι, σίτιση, μόρφωση.

H καθιέρωση της υποχρεωτικής φοίτησης στο νηπιαγωγείο το 2008-09 αύξησε σημαντικά τον αριθμό των μαθητών των ιδιωτικών νηπιαγωγείων (τα 4.800 νήπια που φοίτησαν σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια το σχολικό έτος 2006-07 έγιναν 35.000 το 2007-08), γεγονός που έβγαλε στην επιφάνεια την ανεπαρκέστατη προετοιμασία του υπουργείου, προκειμένου η δημόσια εκπαίδευση να απορροφήσει τους μαθητές.

Oι περισσότεροι γονείς αναγκάστηκαν να στραφούν στο ιδιωτικό σχολείο, πληρώνοντας δίδακτρα που ξεκινούν από 4.500 ευρώ και φτάνουν μέχρι και τα 9.000 ευρώ!

 

H «METAPPYΘMIΣH»

 

H πορεία προς το... μηδέν

 

Oκτώβριος 2006: Η κυβέρνηση ανακοινώνει τη θεσμοθέτηση ενός έτους υποχρεωτικής προσχολικής εκπαίδευσης, κάτω από την πίεση της απεργίας των δασκάλων.

 

Δεκέμβριος 2006: Ψηφίζεται ο νόμος για υποχρεωτικότητα ενός έτους στο νηπιαγωγείο (N.3518, άρθρο 73, ΦEK 272 τ. Aʼ, 21.12.2006)

 

Mάιος 2007: Kατάθεση νέου νόμου όπου «το σχολικό έτος 2007-08 μπορούν να λειτουργήσουν τμήματα νηπιαγωγείων εντός των παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών του N. 2345/95 (ΦEK 213 Aʼ). Δηλαδή, έδωσε τη δυνατότητα στους δήμους να ιδρύσουν τμήματα νηπιαγωγείων. Aξιοσημείωτο είναι ότι προέβλεψε την κάλυψη των κτιριακών υποδομών με την κατασκευή ελαφρών αιθουσών (προκάτ!), δημιουργώντας έτσι τις πλέον ακατάλληλες υποδομές (θέρμανσης, προαυλισμού κ.λπ.).

 

Σεπτέμβριος 2008: Aίτηση για να εξασφαλίσουν άδεια λειτουργίας και ως νηπιαγωγεία έχουν υποβάλει μόνο 250 ιδιωτικοί σταθμοί, από τους οποίους έλαβαν την άδεια περίπου οι 150, καθώς ο νόμος για την υποχρεωτική προσχολική αγωγή προέβλεπε αυστηρές κτιριακές προϋποθέσεις. Xιλιάδες γονείς που είχαν αναγκαστεί να καταφύγουν στα ιδιωτικά ιδρύματα, αφού από τα δημόσια είχαν κυριολεκτικά εκδιωχθεί, ειδοποιήθηκαν να μην πάνε τα παιδιά τους στα νηπιαγωγεία, καθώς δεν διαθέτουν την απαιτούμενη άδεια. Tην ίδια περίοδο οι διευθυντές των νηπιαγωγείων είχαν την ενημέρωση από το YΠEΠΘ, ότι εάν κάποιο νήπιο φοιτήσει σε σχολείο που δεν έχει λάβει τελικά άδεια νηπιαγωγείου, δεν θα μπορεί να εγγραφεί την επόμενη χρονιά στο δημοτικό σχολείο.

 

Aπρίλιος 2009: Mε νέα τροπολογία, την 683/14-4-09, που προήλθε από την πίεση των ιδιοκτητών των παιδικών σταθμών, τα κριτήρια που το ίδιο το υπουργείο είχε θεσπίσει έπαψαν να ισχύουν και οι παιδικοί σταθμοί που είχαν άδεια από το υπ. Yγείας μπορούν να μετατραπούν αυτόματα σε νηπιαγωγεία, χωρίς άδεια από το υπ. Παιδείας και χωρίς καν αλλαγή χρήσης. Aίρονται όλες οι προδιαγραφές για τη λειτουργία νηπιαγωγείων σε παιδικούς σταθμούς δημόσιους και ιδιωτικούς, και καλούνται να πάρουν όλοι αφειδώς άδειες.

 

Mάιος 2009: Aποστέλλεται εγκύκλιος σε όλα τα νηπιαγωγεία που λέει ξεκάθαρα ότι τα νήπια μπορούν να εγγραφούν στο δημοτικό τον Σεπτέμβρη του 2009, χωρίς να απαιτείται βεβαίωση παρακολούθησης του ενός έτους υποχρεωτικού νηπιαγωγείου!

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=5032834

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ημουν αντιθετη και με την υποχρεωτικη φοιτηση στο νηπιαγωγιο οποτε εννοειτε οτι ειναι και για το προνηπιο..

Πρωτον τα νηπιαγωγεια δεν καλυπταν τις αναγκες του παιδιου της εργαζομενης μητερας.. φανταστειτε ενα παιδακι 5 χρονων στο ολοημερο απο τις 7 μεχρι τις 4.. χωρις σωστη διατροφη , χωρις χωρο για ξεκουραση, χωρις καταλληλες υποδομες ουτε για τα τσισα του.

Το εκπαιδευτικο προγραμμα που και καλα γινεται με αφηνει αδιαφορη.. Το ιδιο καλα μπορει να γινει και στον παιδικο σταθμο ή στο σπιτι.. Εξαρταται καθαρα απο τον ανθρωπο που θα ασχοληθει με το παιδι.

Συμφωνω με το να πηγαινουν τα παιδια, αλλα οχι σε τοσο ασφυκτικη βαση. Απλα για να μπουν λιγο στη διαδικασια του σχολειου. (μιλαω γι αυτα που δεν εχουν παει και ποτε στον παιδικο).

Γενικα ομως ειμαι αντιθετη σε ολο αυτον τον πυρετο της προωρης μαθησης.. Σιγουρα τα παιδι αμας γεννιουνται πιο εξυπνα απ΄οτι εμεις αλλα δεν παυουν να ειναι παιδια.. και τα παιδια θελουν να παιξουν.

Μακαρι τα πραγματα να ηταν οπως οταν ημουν εγω μικρη.. τοτε που ειχαμε πολυ χρονο για παιχνιδι και για βολτες και που μονο οι αδυναμοι μαθητες χρειαζονταν τα φροντηστηρια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ταλειως αντιθετη με την υποχρεωτικη φοιτηση στο νηπιαγωγιο.Αλλα οχι μονο απο αυτο.Νομιζω οτι ωρες ωρες εχουμε τρελλες απαιτησεις απο τα παιδια μας .Θελουμε απο νωρις να μιλανε 2 η και 3 αν γινεται ξενες γλωσσες,να κανουνε ωδεια,φροντιστηρια και ενα καρο αλλα πραγματα,παντα με το σκεπτικο οτι θα ειναι εφοδια για το μελλον τους αλλα βασισμενο στις δικες μας φιλοδοξιες.Νομιζω οτι απο πολυ νωρις φορτωνουμε τα παιδια μας.Σαφεστατα θα ερθουνε και χρονια που θα εχουνε υποχρεωσεις και βαρη και ευθυνες αυτο ομως πρεπει να γινει απο τα 4 τους?Εγω θυμαμαι τα δικα μου παιδικα χρονια που δεν υπηρχαν ολα αυτα σε τετοιο βαθμο,εγινε κατι?Ουτε αμορφωτη εμεινα και τις ξενες γλωσσες μου εμαθα(οταν επρεπε)αλλα πανω απ'ολα θυμαμαι παιχνιδι..Πολυ παιχνιδι.Συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω κι εγώ κάποιες σκέψεις πάνω σε αυτό αλλά σε αντίθετη κατεύθυνση.

 

πλέον τα παιδιά μας με την αναγκαστική εργασία της μητέρας πηγαίνουν σε σταθμούς και κάτω του ενός έτους με τα συν και τα πλην.

επίσης πλέον τα παιδάκια που πάνε σε ιδιωτικά σχολεία σε ηλικία 3,4,5 ετών αποτελούν τη πλειοψηφία είτε κατ επιλογήν είτε κατ ανάγκη.

 

το υποχρεωτικό νηπιαγωγείο σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχουν και οι απαραίτητες υποδομές από το κράτος, τους δήμους κτλ και όλα τα παιδάκια να γίνονται δεκτά στα δημοσια νηπιαγωγεία και πιθανόν προνήπια. υπάρχουν αυτές οι υποδομές σε όλη την Ελλάδα; πόσες από μας κάναμε αιτήσεις σε δημόσιους παιδικούς σταθμούς και απορριφθήκαμε, οπότε απευθυνθήκαμε αναγκαστικά στα ιδιωτικά με πολύ υψηλό κόστος;

σε προνήπια και νηπιαγωγεία θα είχαμε εξ αρχής εξασφαλισμένη θέση;

 

απ την άλλη πιο το κόστος των ιδιωτικών κέντρων προσχολικής εκπαίδευσης εαν συνέχιζε η υποχρεωτική φοίτηση των παιδιών μας;

 

αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η απόσυρση του νόμου αυτού δεν είναι και τόσο προς όφελός μας τη στιγμή που μπορεί να γίνεται λόγω έλλειψης υποδομής του ελληνικού δημοσίου ή δυσαρέσκιας των ιδιωτικών.

 

επίσης ίσως το νηπιαγωγείο διευκολύνει τα παιδιά μας και κάνει τη μετάβαση στο δημοτικό πιο ομαλή τη στιγμή που οι σχολικές απαιτήσεις ήδη απ το δημοτικό είναι μεγάλες. προγραφή, προανάγνωση και αγγλικά σε μορφή παιχνιδιού, πολλές φορές και υπολογιστές είναι αδιανόητο να μη γίνονται στα ιδιωτικά, άρα στη α δημοτικού κάποια παιδάκια καλώς ή κακώς προηγούνται των άλλων με αποτέλεσμα να χουν προβλήματα τα ίδια, οι οικογένειες, οι παιδαγωγοί...έχω κουμπάρα και νύφη καθηγήτριες αγγλικών που κάνουν μάθημα σε παιδάκια 5 χρονών σε φροντιστήρια!!!! αφού οι γονείς βλέπουν ότι αλλιώς το θέμα εκπαίδευση δε προχωράει γιατί να μη τους παρέχεται αυτή δωρεάν;;;

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με dora και Ρούλα26 για τη μη υποχρεωτική φοίτηση σε τόσο μικρές ηλικίες.

Συμφωνώ και με την ANNA27 στό ότι είναι αναγκαίο να υπάρξουν υποδομές οι οποίες θα διασφαλίζουν στις εργαζόμενες μητέρες/γονείς θέσεις σε δημόσιους παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία.

Όμως, όσο δεν ήταν υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο παρ,όλο που το πρόβλημα υπήρχε (δε μπορούσανε να αποροφήσουν όλα τα παιδιά στα υπάρχοντα σχολεία) δεν είδα/άκουσα να χτίζεται κανένα καινουριο σχολείο.

Όταν έγινε υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο και το πρόβλημα ακόμη πιό έντονο,πάλι το ίδιο.ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ.Η λύση βέβαια απλή,δεν παίρνουνε προνήπια !!!

 

Δεν ξέρω τι ποσοστό αιτήσεων γίνεται δεκτό απο δημοτικούς -δημόσιους παιδικούς σταθμούς αλλά κάτι μου λέει ότι θα έιναι πολύ μικρό.Σε προνήπια μηδενικό...

Για φέτος διορίζονται μόνο 500 νηπιαγωγοί.

Είναι λίγο ειρωνικό να συζητάνε για νόμους υποχρεωτικής φοίτησης όταν δεν έχουμε κτίρια να στεγάσουμε τα σχολεία.Όταν δεν εξασφαλίζουνε στους γονείς τις ελάχιστες προϋποθέσεις για να μπορούν να δουλέψουν.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτομαι κι εγώ και προφανώς γι αυτό αποσύρουνε το νόμο, μάλλον δε λειτούργησε τη χρονιά που πέρασε και η πρωτοβάθμια πίεζε και δυσανασχετούσε.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...