Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελω να καταγγειλω τον παιδικό σταθμο που παει η κόρη μου


Recommended Posts

καλημέρα θα ήθελα όποια κοπέλα ξερει να μου πει πουυ μπορω να απευθυνθώ για να καταγγείλω τον παιδικο σταθμό που στελνω το παιδι μου....

κατα πολυ μεγαλο ποσοστο στην αίουσα που κοιμούνται τα παιδιά εχει ψυλλους διότι ξαφνικά τα παιδιά(η κορη μου και 2 διδυμες φιλες της) εμφάνησαν τσιμπηματα τα οποία αρχικά εγω θεώρησα τσίμπημα απο σκίπες μιας και μονο η δικιά μου παρουσίασε θεμα....χθες με πήρε και η μαμα των κοριτσιών και το ψαξαμε και μαλλον ειναι ψυλλοι ενημερωσα απο τη περασμενη παρασκευη το σχολειο και δεν έκαναν τιποτα και τωρα θελω και να τους καταγγειλω και ότι άλλο ειναι δυνατόν να το κάνω....τα έχω πάρει τόσο που θα πάθω τιποτα από τα νευρα μου......και συν οτι θα πρεπει να λειψω απο την δουλειά για να κάνω απολυμανση στο σπίτι............

όποια ξερει ας μου πει...............ευχαριστώ......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα θα ήθελα όποια κοπέλα ξερει να μου πει πουυ μπορω να απευθυνθώ για να καταγγείλω τον παιδικο σταθμό που στελνω το παιδι μου....

κατα πολυ μεγαλο ποσοστο στην αίουσα που κοιμούνται τα παιδιά εχει ψυλλους διότι ξαφνικά τα παιδιά(η κορη μου και 2 διδυμες φιλες της) εμφάνησαν τσιμπηματα τα οποία αρχικά εγω θεώρησα τσίμπημα απο σκίπες μιας και μονο η δικιά μου παρουσίασε θεμα....χθες με πήρε και η μαμα των κοριτσιών και το ψαξαμε και μαλλον ειναι ψυλλοι ενημερωσα απο τη περασμενη παρασκευη το σχολειο και δεν έκαναν τιποτα και τωρα θελω και να τους καταγγειλω και ότι άλλο ειναι δυνατόν να το κάνω....τα έχω πάρει τόσο που θα πάθω τιποτα από τα νευρα μου......και συν οτι θα πρεπει να λειψω απο την δουλειά για να κάνω απολυμανση στο σπίτι............

όποια ξερει ας μου πει...............ευχαριστώ......

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.

Ξεκινάω απο κει για να σου παραθέσω απλώς τη γνώμη μου.

Στην Πρωτοβάθμια μήπως ν'απευθυνθείς;Στο Δήμο σου στις υγειονομικές υπηρεσίες;Πάρε ένα τηλ. στο Δήμο σου αρχικά να πάρεις μια κατεύθυνση,εγω μάλλον αυτό θα έπραττα.

Τους ρώτησες;Εκεί τη διευθύντρια,κάποια δασκάλα κάποιον που έρχεσαι σε επαφή όταν αφήνεις/παίρνεις το παιδί;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.

Ξεκινάω απο κει για να σου παραθέσω απλώς τη γνώμη μου.

Στην Πρωτοβάθμια μήπως ν'απευθυνθείς;Στο Δήμο σου στις υγειονομικές υπηρεσίες;Πάρε ένα τηλ. στο Δήμο σου αρχικά να πάρεις μια κατεύθυνση,εγω μάλλον αυτό θα έπραττα.

Τους ρώτησες;Εκεί τη διευθύντρια,κάποια δασκάλα κάποιον που έρχεσαι σε επαφή όταν αφήνεις/παίρνεις το παιδί;

 

 

Η πρωτοβάθμια δεν έχει καμία απολύτως αρμοδιότητα για τους παιδικούς σταθμούς.

Αρμόδιοι είναι οι δήμοι (αν είναι δημόσιος).

Αλλιώς ο ίδιοκτήτης και οι υγιειονομικές υπηρεσίες.

 

Οι ψίλοι είναι σοβαρό πρόβλημα. Είχαμε μια φορά στο νηπιαγωγείο που ήμουν. Καλέσαμε το δήμο, έκανε απολύμανση, έκλεισε το σχολείο για 3 μέρες μέχρι να εξατμιστεί το φάρμακό και άλλη μία για να καθαριστούν τα πάντα(παρεπιμπτόντως, η καθαριότητα έγινε ΜΟΝΟ από τις νηπιαγωγούς καθώς ο δήμος δεν έστειλε άτομα και είπε "έλα μωρε, μην αφήνετε τα παιδιά να βάζουν τα πάντα στο στόμα τους" και οι γονείς δεν ήθελαν να βοηθήσουν, και τέλος η καθαρίστρια είπε ότι πληρώνεται μόνο για 2 ώρες τη μέρα και για συγκεκριμένες αίθουσες πληρωνόταν από το σχολέιο με βάση τις αίθουσες που έπρεπε να καθαρίζει και όχι ως δημόσιος υπάλληλος))...

Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησες;Εκεί τη διευθύντρια,κάποια δασκάλα κάποιον που έρχεσαι σε επαφή όταν αφήνεις/παίρνεις το παιδί;

 

Μήπως να ξεκινούσες από εκεί έτσι ώστε να φροντίσουν το θέμα ?

 

.

η καθαριότητα έγινε ΜΟΝΟ από τις νηπιαγωγούς καθώς ο δήμος δεν έστειλε άτομα και είπε "έλα μωρε, μην αφήνετε τα παιδιά να βάζουν τα πάντα στο στόμα τους" και οι γονείς δεν ήθελαν να βοηθήσουν, και τέλος η καθαρίστρια είπε ότι πληρώνεται μόνο για 2 ώρες τη μέρα και για συγκεκριμένες αίθουσες πληρωνόταν από το σχολέιο με βάση τις αίθουσες που έπρεπε να καθαρίζει και όχι ως δημόσιος υπάλληλος))...

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, δήμος, γονείς καθαρίστρια.:evil:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καθαρίστρια γιατί;;

 

Το να κάνουμε ΜΙΑ φορά κάτι παραπάνω από αυτό που πληρωνόμαστε δεν το βρίσκω τόσο τραγικό.Αν λάβεις υπόψη το γεγονός ότι μιλάμε για 5χρονα παιδάκια και είναι κάτι που δεν συμβαίνει κάθε μέρα.

Βέβαια μην το βλέπεις μεμονομένα διότι το σκεπτικό μου είναι λίγο πιο πολύπλοκο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το να κάνουμε ΜΙΑ φορά κάτι παραπάνω από αυτό που πληρωνόμαστε δεν το βρίσκω τόσο τραγικό.Αν λάβεις υπόψη το γεγονός ότι μιλάμε για 5χρονα παιδάκια και είναι κάτι που δεν συμβαίνει κάθε μέρα.

Βέβαια μην το βλέπεις μεμονομένα διότι το σκεπτικό μου είναι λίγο πιο πολύπλοκο.

Δεν διαφωνω ..αλλα οταν οι ιδιοι οι γονεις δεν ενδιαφερονται να βοηθησουν ..δεν θα περιμενω απο την καθαριστρια να παρεχει δωρεαν εργασια

Ισως να το εκανε αν εβλεπε και τη συμμετοχη των γονιων

Σορυ για το οφ τοπικ

Φενακι αν δεν υπαρχει ανταποκριση ισως πρεπει να αναφερεις το περιστατικο στο υγειονομικο τμημα της περιφερειας που ανηκετε

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω ..αλλα οταν οι ιδιοι οι γονεις δεν ενδιαφερονται να βοηθησουν ..δεν θα περιμενω απο την καθαριστρια να παρεχει δωρεαν εργασια

 

το ίδιο λέμε γι'αυτό σου είπα είναι πολύπλοκο και όχι μεμονομένο.( γιάυτό έβαλα τελευταία την καθαρίστρια );)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι όση χλωρίνη και να βάλεις δεν αποτρέπονται οι ψύλλοι.... εφόσον χρειάζεται και απολύμανση.

Οπότε όσο και να καθαρίζει η καθαρίστρια ή όσο καθαρό και να'ναι ένα σχολείο ένα αδέσποτο να μπει στην αυλή θα γίνει η ζημιά.

Οπότε η καθαρίστρια (κατά την ταπεινή μου άποψη) δεν φταίει.

 

Fenaki άμεση ΕΓΓΡΑΦΗ καταγγελία στο Δήμο που ανήκει ο παιδικός σταθμός.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ηρεμίστε ειναι δημόσιος σταθμός έκανα συσταση αρχικά στην διευθυντρια γιατι νομιζα πως ήταν σκνιπες τα τσιμπηματα..... αλλά δεν έκαναν τιποτα διότι χθες τσιμπησαν τις διδυμες....φιλες της κόρης μου.....μιλησα και με την παιδίατρο μας και μου ειπε πως αποκλειει το γεγονός να είναι ψύλλοι διότι κολλάει απο ζώο σε άνθρωπο και όχι απο άνθρωπο σε άνθρωπο.......το μονο που κολλάει απο άνθρωπο σε άνθρωπο είναι η ψώρα.....θα μας πει το απόγευμα δερματολόγος............εαν ειναι κάτι σοβαρό..... που θα χρειαστει αγωγή δεν ξέρω και εγω που θα φτάσω.........

στον δήμο πηρα τηλέφωνο και μου έδωσαν το τηλέφωνο ενός μα.....κα που τον ξερω ειναι ο αρμόδιος προεδρος κομματόσκυλο.......τως παιδικών σταθμών ο οποιός είναι άτεκνος......ανυπαντρος.........και ζαμαν φου για τα σχολεία...προσπαθούμε μεσω συλλόγου να τον ξεφορτωθούμε αλλά ορίστηκε απο τον δήμο και δεν γινεται.......

είχα διαβάσει εδώ μεσα παλιά πως υπάρχει μια επιτροπή που κάνει έλεγχο....

όπως και να χει το απόγευμα θα βγει το πόρισμα αν έχω και γνωμάτευση γιατρου πλεον θα μιλησω με την δικηγορο που ειναι και στον σύλλογο και θα πραξω αναλόγως

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης η διευθύντρια ειναι πιο πολυ με τον δήμο παρά με τους γονείς......μπορει να ειναι καλή σε άλλα πράγματα αλλά εδώ δεν δινει δεκάρα.....όπως και η γραμμή που έχουν οι περισσότερες δασκάλες...το θέμα της υγιεινής δεν τους απασχολεί και πολύ.....εδώ παρέλαβα το παιδι με τα παπουτσια ανάποδα τι μου λέτε τώρα.......?αυές δουλευουν μέχρι τις 2 μετα αγγαρεία κάνουν.....θα με πείτε κακιά αλλά δεν με νοιάζει καν.....πολλές φορές έδωσαν δικαίωμα και σε εμένα και σε άλλες μαμάδες να ρωτάμε η μια την άλλη τι γίνεται και ναμην έχουμε εμπιστοσύνη

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ηρεμίστε ειναι δημόσιος σταθμός έκανα συσταση αρχικά στην διευθυντρια γιατι νομιζα πως ήταν σκνιπες τα τσιμπηματα..... αλλά δεν έκαναν τιποτα διότι χθες τσιμπησαν τις διδυμες....φιλες της κόρης μου.....μιλησα και με την παιδίατρο μας και μου ειπε πως αποκλειει το γεγονός να είναι ψύλλοι διότι κολλάει απο ζώο σε άνθρωπο και όχι απο άνθρωπο σε άνθρωπο.......το μονο που κολλάει απο άνθρωπο σε άνθρωπο είναι η ψώρα.....θα μας πει το απόγευμα δερματολόγος............εαν ειναι κάτι σοβαρό..... που θα χρειαστει αγωγή δεν ξέρω και εγω που θα φτάσω.........

στον δήμο πηρα τηλέφωνο και μου έδωσαν το τηλέφωνο ενός μα.....κα που τον ξερω ειναι ο αρμόδιος προεδρος κομματόσκυλο.......τως παιδικών σταθμών ο οποιός είναι άτεκνος......ανυπαντρος.........και ζαμαν φου για τα σχολεία...προσπαθούμε μεσω συλλόγου να τον ξεφορτωθούμε αλλά ορίστηκε απο τον δήμο και δεν γινεται.......

είχα διαβάσει εδώ μεσα παλιά πως υπάρχει μια επιτροπή που κάνει έλεγχο....

όπως και να χει το απόγευμα θα βγει το πόρισμα αν έχω και γνωμάτευση γιατρου πλεον θα μιλησω με την δικηγορο που ειναι και στον σύλλογο και θα πραξω αναλόγως

 

 

Οι ψίλοι δεν θα κολλήσουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Οι ψίλοι θα περάσουν από κάποιο ζώο από την αυλή πάνω σε κάποιο παπούτσι ή με άλμα (πηδάνε απίστευτα ψηλά και μακριά!!!) μέσα στο κτίριο, όπου και θα μείνουν. Από εκεί κάποιοι θα περάσουν σε ανθρώπους για να φάνε (τρέφονται με αίμα).

Επίσης, μία μόνο απολύμανση (με αεροζόλ πάντα) δεν αρκεί. Οι ψίλοι γεννάνε και τα αυγά εκκολάπτονται κάθε 7 μέρες. Κάνουν 10 μέρες μέχρι να φτάσουν σε ηλικία αναπαραγωγής. Οπότε αν γίνει σήμερα απολύμανση, σε μία εβδομάδα πρέπει να ξαναγίνει για να "πιαστούν" τα μωρά και όσοι γλιτώσουν από την πρώτη.

 

(πολλές φορές δεν προλάβαμε και γέμισαν τα σκυλιά μας, και από αυτά το σπίτι των γονιών μου.....οπότε ξέρω καλά πώς αντιμετωπίζονται. Πλέον έχουμε μάθει και βάζουμε φάρμακο στα ζώα και ψεκάζουμε το χώρο τους πριν πιάσουν οι ζέστες που ευνοούν)

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι όση χλωρίνη και να βάλεις δεν αποτρέπονται οι ψύλλοι.... εφόσον χρειάζεται και απολύμανση.

Οπότε όσο και να καθαρίζει η καθαρίστρια ή όσο καθαρό και να'ναι ένα σχολείο ένα αδέσποτο να μπει στην αυλή θα γίνει η ζημιά.

Οπότε η καθαρίστρια (κατά την ταπεινή μου άποψη) δεν φταίει.

 

Fenaki άμεση ΕΓΓΡΑΦΗ καταγγελία στο Δήμο που ανήκει ο παιδικός σταθμός.

 

 

Η απολύμανση είναι με αεροζόλ. Αυτό πηγαίνει παντού, οπότε μετά τα πάντα χρειάζονται πλύσιμο....ειδικά σε χώρο που έχεις πιτσιρίκια, δεν μπορείς να ρισκάρεις.

Εκεί κολλάει η καθαρίστρια και η βοήθεια από τους γονείς ή από το δήμο....

 

(Και βέβαια, φταίγαμε και εμείς οι νηπιαγωγοί, όπως μας είπαν γονείς, που δεν λειτουργούσαμε το σχολείο στην αυλή(!!!) και δεν δεχόμασταν παιδιά για 4 μέρες....Αλήθεια, πού θα άφηνα εγώ 25 παιδιά όταν θα έπλενα παιχνίδια ή πατώματα, γιτί πλύθηκαν τα ΠΑΝΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εδώ για την νομοθεσία των παιδικών

http://www.greekschools.net/nomothesia/nomothesia-gia-thn-idrysh-kai-leitoyrgia-paidikwn-kai-brefonhpiakwn-stathmwn/kanonismos-idryshs-kai-leitoyrgias-brefonhpiakwn-stathmwn-oloklhrwmenhs-frontidas

 

Ισως να μπορείς να απευθυνθείς και στο υπουργείο Υγείας, ή τις περιφερειακες Δ/νσεις Υγείας (πρώην νομαρχιακές)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φενακι μιλησα με τη μαμα μου που ειναι ο τομεας της

Ακου ποια ειιναι η διαδικασια

Βλεπει το παιδι σου αν θες και της φιλης σου παιδιατρος

Κανει γνωματευση εγγραφη τι εχει το παιδι

και εχοντας τη γνωματευση αυτη παιρνεις τηλεφωνο την περιφερεια που ανηκει το νηπιαγωγειο

Ισως χρειαστει να στειλεις τις γνωματευσεις με φαξ..θα σου πουνε αυτοι

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Φενακι μιλησα με τη μαμα μου που ειναι ο τομεας της

Ακου ποια ειιναι η διαδικασια

Βλεπει το παιδι σου αν θες και της φιλης σου παιδιατρος

Κανει γνωματευση εγγραφη τι εχει το παιδι

και εχοντας τη γνωματευση αυτη παιρνεις τηλεφωνο την περιφερεια που ανηκει το νηπιαγωγειο

Ισως χρειαστει να στειλεις τις γνωματευσεις με φαξ..θα σου πουνε αυτοι

 

Μα δεν πρόκειται για νηπιαγωγείο. Τουλάχιστον κατάλαβα ότι μιλάει για παιδικό σταθμό.

 

Αν πρόκειται για νηπιαγωγείο, υπεύθυνος είναι πάλι ο δήμος, καθώς η συντήρηση των σχολείων είναι δική του ευθύνη. Η πρωτοβάθμια δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται για νηπιαγωγείο. Τουλάχιστον κατάλαβα ότι μιλάει για παιδικό σταθμό.

 

Αν πρόκειται για νηπιαγωγείο, υπεύθυνος είναι πάλι ο δήμος, καθώς η συντήρηση των σχολείων είναι δική του ευθύνη. Η πρωτοβάθμια δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Εμμακι η αληθεια ειναι οτι ρωτησα για δημοτικο νηπιαγωγειο και μου ειπε τα παραπανω

 

Οταν επιστρεψει απο τη δουλεια της θα την ρωτησω για. παιδικο σταθο

Στη θεση σου παντως θα εκανα ενα τηλεφωνο στην περιφερεια εχοντας τη γνωματευση του παιδιου μου

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμμακι η αληθεια ειναι οτι ρωτησα για δημοτικο νηπιαγωγειο και μου ειπε τα παραπανω

 

Οταν επιστρεψει απο τη δουλεια της θα την ρωτησω για. παιδικο σταθο

Στη θεση σου παντως θα εκανα ενα τηλεφωνο στην περιφερεια εχοντας τη γνωματευση του παιδιου μου

 

Ούτε και η περιφέρεια έχει καμία σχέση. (Η περιφερειακή δειύθυνση εκπαίδευσης εννοώ)

Οι παιδικοί σταθμοί δεν ανήκουν στο υπουργείο παιδείας. Ανήκουν στο Υγείας και την ευθύνη τους την έχουν οι δήμοι.

 

Ξεκάθαρα, για μένα, υπεύθυνος είναι ο δήμος (όπως σε έναν ιδιωτικό σταθμό θα ήταν ο ιδιοκτήτης).

 

 

Επίσης, δημοτικό νηπιαγωγείο δεν υπάρχει. Υπάρχει δημοτικός παιδικός σταθμός (ο δημόσιος όπως τον λέμε αλλιώς), δημόσιο νηπιαγωγείο και δημοτικό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και η περιφέρεια έχει καμία σχέση. (Η περιφερειακή δειύθυνση εκπαίδευσης εννοώ)

Οι παιδικοί σταθμοί δεν ανήκουν στο υπουργείο παιδείας. Ανήκουν στο Υγείας και την ευθύνη τους την έχουν οι δήμοι.

 

Ξεκάθαρα, για μένα, υπεύθυνος είναι ο δήμος (όπως σε έναν ιδιωτικό σταθμό θα ήταν ο ιδιοκτήτης).

 

 

Επίσης, δημοτικό νηπιαγωγείο δεν υπάρχει. Υπάρχει δημοτικός παιδικός σταθμός (ο δημόσιος όπως τον λέμε αλλιώς), δημόσιο νηπιαγωγείο και δημοτικό σχολείο.

Δεν μιλαω για την περιφ. διευθυνση εκαιδευσης

Μιλαω για το τμημα της δημοσιας υγειας

Αν υπαρξει πχ κρουσμα μηνιγγιτιδας ή οτιδηποτε αλλο αναλαμβανουν αυτοι αφου ενημερωθουν

Η ενημερωση αν δεν γινει απο το σχολειο την κανουν οι ιδιοι οι γονεις

Μετα ο γιατρος δημ υγειας της περιφερτειας ξεκινα τις διαδικασιες

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για την περιφ. διευθυνση εκαιδευσης

Μιλαω για το τμημα της δημοσιας υγειας

Αν υπαρξει πχ κρουσμα μηνιγγιτιδας ή οτιδηποτε αλλο αναλαμβανουν αυτοι αφου ενημερωθουν

Η ενημερωση αν δεν γινει απο το σχολειο την κανουν οι ιδιοι οι γονεις

Μετα ο γιατρος δημ υγειας της περιφερτειας ξεκινα τις διαδικασιες

 

Ναι έτσι ΟΚ...

Αλλά ίσως καλύτερα είναι πρώτα να ενημερωθεί ο άμεσα υπεύθυνος, ο δήμος, και μετά, αν δεν αναλάβει κάποια δράση, τότε να ενημερωθούν οι άλλες αρχές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω σκύλο και δουλεύω και σε παιδικό σταθμό θα σου πω τα εξης:

 

Πρωτον ο παιδιατρος θα καταλαβει αμεσως αν ειναι ψυλλος, τα τσιμπήματα του είναι κοκκινα και στη σειρά.

Δευτερον μια φορα που το σκυλι μου κολλησε ψυλλο (μπορει απο χορτα στο παρκο, απο το χωμα που κρυβονται κλπ) μου ειπε ο κτηνιατρος να καθαρισω με ηλεκτρικη στο φουλ της ΟΛΟ το σπιτι ΠΟΛΥ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ κυριως σε χαλια, καναπεδες, γωνιες και οπουδηποτε μπορει να κρυφτει ακομα και σε στρωμα και ρουχα και μετα να πεταξω αμεσως τη σακουλα της σκουπας και τα σκουπιδια να φυγουν αμεσως απο το σπιτι. (επειδη η σκουπα μου ειναι με καδο επλυνα ολα της τα εξαρτηματα)

Μπορει να τσιμπησε τη μικρη σου ο ψυλλος στον κηπο του σχολειου

Αν θες να κανεις καταγγελια μπορεις να πας στη διευθυνση υγειας και προνοιας της περιοχής σου (υγειονομικη υπηρεσια).

Νομιζω πρεπει να ενημερωθουν ολοι οι γονεις και να κανεις σχολαστικη καθαριοτητα στο σπιτι σου γιατι μπορει πολυ ευκολα να μεταφερθει οπουδηποτε.

 

Οταν ημουν φοιτητρια μετεφερα στο σπιτι μου ψυλλο απο ενα τζιν παντελονι που ειχα αφησει σε μια μοδιστρα για κοντεμα. Εννοειται δεν ξαναπηγα στο συγκεκριμενο ραφειο.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να βάζει κανείς ηλεκτρική σκούπα τακτικά για να ρουφάει τους ψύλλους και τα αυγά τους, καθώς και σφουγγάρισμα με νερό και διάλυμα κάποιας σκόνης που πουλάνε στα γεωργικά φάρμακα, δεν ξέρω όμως αν κάνει για χώρο που συγκεντρώνονται παιδιά και αν θέλει πολύ καιρό να αεριστεί. Εγώ χρησιμοποίησα αυτή τη μέθοδο παλιά για τη γάτα μου που είχε κολλήσει ψύλλους και δεν έφευγαν ούτε με σπρέυ ούτε με λουράκι. Όταν χρησιμοποίησα τον συνδιασμό καθημερινά ηλεκτρική και σφουγγάρισμα με διαλυμένο φάρμακο στο νερό και ταυτόχρονο ψεκασμό και λουράκι στη γάτα έφυγαν σε 1-2 εβδομάδες και ησύχασα για πάντα. Τότε δεν είχα παιδιά για να φοβάμαι για τα φάρμακα, απλά αέριζα. Επίσης και ο ατμοκαθαριστής κάνει δουλειά. Βέβαια στο σχολείο χρειάζεται απολύμανση κανονική γιατί είναι μεγάλο.

 

Πάντως για ψύλλους που πάνε σε ανθρώπους αν δεν βρούνε ζώα ξέρω ότι μεταφέρονται πολύ εύκολα στο σπίτι από τα ξύλα για το τζάκι κι έχω δει να τσιμπάνε παιδάκια. Τσίμπησαν κι εμένα και το γιο μου όταν είχα πάει στο εξοχικό των πεθερικών μου. Μια στοίβα ξύλα δίπλα στο τζάκι κοντά σε ένα χαλάκι έκανε όλη τη ζημιά. Τελικά δεν ξέρεις από που θα σου έρθει, από την γάτα δεν με τσίμπησαν, από τα ξύλα όμως ναι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...