Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΩΡΑΚΙ 9 ΜΗΝΩΝ & ΠΑΙΔΙΚΟΣ....ΤΙ ΛΕΤΕ?


Recommended Posts

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ 9 ΜΗΝΩΝ ΕΓΩ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΦΟΤΟΥ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ...ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ & Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΙΔ. ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ..ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΠΙΤΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝςΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ...ΤΙ ΛΕΤΕ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ???ΑΝΗΣΥΧΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσοχη στην επιλογη σταθμου

ψαξτο καλα

το παιδι ειναι πολυ μικρο

για μενα μονο αν δεν εχεις αλλη λυση να το στειλεις

αλλιως........εκατο φορες σπιτι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο θ αντιμετωπισω σε λιγους μηνες αναγκαστικα θα πρεπει να παει ο μπεμπης σε παιδικο γιατι δεν εχω ποιος να τον κρατησει. να σου πω την αληθεια θα προτιμουσα ατομο στο σπιτι αλλα ειναι θεμα εμποστοσυνης...κ κοστους σιγουρα οπως λες.τα θετικα ειναι πολλα,θα ενταχθουν απο μικρα στο συνολο θα μαθουν πολλα πραγματα κ θα γινουν πολυ κοινωνικα!το αρνητικο που σκεφτομαι ειναι οι ιωσεις που θα κουβαλαμε σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σου, τα δικά μου τα παιδιά τα έστειλα 3 μηνών τον έναν και 9 μηνών την άλλη.

πήγα είδα τον χώρο από κάποιον ιδ.σταθμό που μου είχε συστήσει κάποια γνωστή μου, που επίσης και αυτή είχε στείλει το παιδί της από σχεδόν 40/45 ημερών!!!!!!!!!! για γυναίκα στο σπίτι ήμουν αρνητική από την αρχή. και για το οικονομικό αλλά και γιατί πιστεύω ότι σε έναν παιδικό υπάρχουν πολλά μάτια & αυτιά ενώ στο σπίτι ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι κάνει ο άλλος. ήμουνα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. το μόνο θέμα που έχεις με τους παιδικούς είναι ότι οι πιθανές αρρώστιες... εμένα τα παιδιά μου δεν κολλάνε εύκολα. θέλει αρκετή δύναμη ψυχής για τις πρώτες μέρες του αποχωρισμού και για εσένα και για το παιδί. στην αρχή θα είναι δύσκολα, πιθανώς, αλλά μετά όλα θα πάνε μια χαρά, να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη στεναχωριέσαι telitsa μου... (Τι ωραίο nickname!!!;))

Αν κάτι δεν πηγαίνει καλά θα το καταλάβεις αμέσως!

Εύχομαι να μείνεις ευχαριστημένη κι εσύ κι η μικρή σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ! Θα γυρίσω κι εγω στη δουλειά σε 2 μήνες, το μωρό θα είναι 9 μηνών και δεν ξέρω τι να κάνω, γυναίκα στο σπιτι ή βρεφονηπιακο? καμία μανούλα θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιο σταθμό όπου έχει καλή προσωπική εμπειρία ? σε περιοχές : Χαλάνδρι, μαρούσι , αγία Παρασκευή , Χολαργό, ψυχικό ? ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα ! Θα γυρίσω κι εγω στη δουλειά σε 2 μήνες, το μωρό θα είναι 9 μηνών και δεν ξέρω τι να κάνω, γυναίκα στο σπιτι ή βρεφονηπιακο? καμία μανούλα θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιο σταθμό όπου έχει καλή προσωπική εμπειρία ? σε περιοχές : Χαλάνδρι, μαρούσι , αγία Παρασκευή , Χολαργό, ψυχικό ? ευχαριστώ !

 

Καλημέρα,

Εγώ πέρυσι τέτοιο καιρό έστειλα την μικρούλα μου (9μηνών τότε) μαζί με την μεγάλη (2,5 χρονών τότε) στον παιδικό σταθμό Μαγικό Αυλό στο Χαλάνδρι. Δεν θα σου πω για την μεγάλη γιατί ακόμα είσαι μακριά. Θα σου πω όμως τα θετικά και τα αρνητικά για την μικρή. Οι δασκάλες που είναι εκεί είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ, όσες φορές αρρώστησε το παιδί μου το πρόσεχαν σαν τα μάτια τους και όχι μόνο τότε. Όσες φορές πήγα, πριν αρχίσει να περπατάει σπάνια το είδα ακουμπισμένο στο κρεβάτι, ή θα το είχαν αγκαλιά ή κάτω για να συμμετέχει ή σε καρεκλάκι. Πολύ γρήγορα το βοήθησαν να περπατήσει, το έμαθαν να τρώει τα πάντα, να κοιμάται στο κρεβάτι του χωρίς γκρίνια και γενικότερα να κοινωνικοποιηθεί. Σήμερα που κοντεύει τα 2 εξακολουθεί να έχει τις ίδιες δασκάλες και έχει γίνει ένα μικρό παιδί θαύμα όπως το αποκαλούν οι ίδιες. Από 18 μηνών μετράει, σχεδόν μιλάει και η συμπεριφορά του είναι πολύ θετική παρά την ηλικία του, δηλαδή ότι της λέω (π.χ. έλα να ντυθείς, να φώς, να κοιμηθείς) το κάνει χωρίς γκρίνιες και κυνηγητά όπως η μεγάλη μου που μεγάλωσε μέχρι τα 2.5 με την γιαγιά και τον παππού. Στα 2,5 τους κόβουν πάνα και πιπίλα (της μεγάλης μου δεν της πείρε πάνω από μια εβδομάδα). Ένα άλλο θετικό του σταθμού είναι ότι κλείνει στις 7, εγώ π.χ. που τελειώνω 5.30 από την δουλειά δεν έχω το άγχος του πότε θα προλάβω.

Επίσης κατά την άποψη μου το περιβάλλον είναι ασφαλέστερο από ότι να το έχεις στο σπίτι μόνο του με γυναίκα που μπορεί να του κάνει ή να μην του κάνει τα χίλια δυο χωρίς να πάρεις χαμπάρι. Σκέψου, αν εσένα σε ρωτούσαν θέλεις να είσαι όλη μέρα σπίτι σου παρέα με μια κοπέλα- ή μεγαλύτερης ηλικίας γυναίκα και να παίζεις, να βλέπεις tv, να πηγαίνεις βόλτες μαζί της ή θέλεις να είσαι σε έναν χώρο γεμάτο παιχνίδια μαζί με άλλα παιδάκια και να παίζεις, να τρως και να κοιμάσαι μαζί τους, τι θα απαντούσες???

Εγώ το μόνο αρνητικό που διαπίστωσα όλον αυτό τον καιρό είναι ότι είναι πολλά τα παιδιά και το λέω αυτό όχι γιατί δεν είναι αρκετές οι δασκάλες αλλά είναι αρκετές οι ιώσεις. Εμείς από το μόνο που υποφέραμε συνέχεια πέρσι ήταν αυτό, αλλά νομίζω ότι αυτό το αντιμετωπίζεις σε όλους τους σταθμούς. Τέλος, μέχρι τον Νοέμβριο θα έχουν προσθέσει άλλες 3 τάξεις στο κτίριο (που χτίζονται τώρα) για να είναι ποιο χαλαρά τα πράγματα στο σχολείο.

Πάντως να ξέρεις ότι όπου και να το αφήσεις, λόγω της ηλικίας του, το μυαλό σου, η καρδιά σου και δυστυχώς οι τύψεις σου θα είναι πάντα μαζί του. Να ξέρεις ότι δεν είσαι η μόνη και καλά κουράγια……….:-)

Link to comment
Share on other sites

Kasta33 σε ευχαριστω πολυ για το αναλυτικό πόστ! Πολυ ενδιαφέρουσες και ενθαρυντικες οι πληροφορίες που μου δινεις. Θα μπορούσες να μου πεις , πόσα παιδάκια είναι ανα π αιδαγωγο? και πόσο κοστίζει ? βέβαια εσύ μ τα 2 παιδια εκει θα έχεις και κάποια έκπτωση στο σύνολο, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επικοινώνησα μαζί τους (με το μαγικό αυλό) και μου είπαν ότι δέχονται απο 12 μηνών και πάνω ...περιμένω και 1-2 άλλους να μου απαντήσουν. Καμία άλλη μανούλα που να μπορεί να συστήσει βρεφονηπιακο σε Χαλάνδρι - Βριλήσσια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γνώμη μου πάντως είναι αν έχετε κάποιον άνθρωπο να παρατείνετε το χρόνο μέχρι το παιδάκι να ίνει 1,5- 2 χρονών. σας το λέω αυτό σαν νηπιαγωγός πουβλέπω τι γίνεται στα ιδιωτικά σχολεία. Βέβαια αν δεν υπάρχει άλλη λύση μπορώ επίσης να σας καταλάβω...Δυστυχώς δεν ξέρω για βρεφονηπιακούς σε αυτές τις περοχές μιας και εγώ δούλευα στου Ζηρίδη, που δεν κρατάνε τόσο μικρές ηλικίες έτσι και αλλιως αλλά είνια και πανάκριβο... edit admin αυτοδιαφήμιση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...