Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΛΕΨΙΜΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ - ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Recommended Posts

Αγαπημένες μου μαμάδες και συμφουριτισες,

 

χρειάζομαι τη βοήθεια σας για ένα πολύ σημαντικό θέμα. Μόλις μίλησα με την αδερφή μου , η οποία με μεγάλη πίκρα, μου είπε ότι η ανηψιά μου (Γ΄δημοτικού) κλέβει από το σχολείο όχι μόνο πράγματα άλλων παιδιών αλλά και χρήματα από το σχολικό ταμείο. Έπεσα απο τα σύννεφα. Δεν το περίμενα. Εργαζόμενοι είναι και οι δύο , δεν έχουν πάντα τη δυνατότητα να τους αγοράζουν τον ουρανό και τα άστρα αλλά δεν τους έχει λείψει κάτι που να ωθήσει τη μικρή στο να κλέβει !!! .Μου είπε λοιπόν ότι της εξήγησαν πόσο κακό είναι αυτό που κάνει , ότι δεν θα την θέλουν οι άλλοι συμμαθητές της για παρέα, τη μάλωσαν , την έβαλαν τιμωρία αλλά τίποτα. Η δασκαλα κάλεσε την αδερφή μου και της είπε ότι έκλεψε από το σχολικό ταμείο και τώρα πάλι βρήκε 5,5 ευρώ στη τσάντα της και αφού την πίεσαν αρκετά , τους είπε ότι τα πήρε από το ταμείο της τάξης. Τι άλλο πρέπει να κάνουμε?? Δεν ξέρω , ειλικρινά. Αν έχετε αντιμετωπίσει ανάλογο θέμα και μπορείτε να βοηθήσετε, θα το εκτιμήσω ειλικρινά. Σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο σας.

 

Υ.Γ.Προς τους διαχειριστές: αν υπάρχει ανάλογο ανοιγμένο θέμα και δεν το έχω δει, ζητάω συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1891419&postcount=19

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

η μικρη της τους ειπε;για πιο λογο το κανει;

εννοειται οτι σε καμια περιπτωση δε φταιει το γεγονος αν μπορεις να παρεις στο παιδι οτι ζητησει.δεν ειναι θεμα χρηματων μονο αλλα και αποψη απο τη πλευρα των γονιων.

το παιδι με κατι αλλο ισως το εχει συνδεσι και το κανει,αλλα με τι;

Link to comment
Share on other sites

η μικρη της τους ειπε;για πιο λογο το κανει;

εννοειται οτι σε καμια περιπτωση δε φταιει το γεγονος αν μπορεις να παρεις στο παιδι οτι ζητησει.δεν ειναι θεμα χρηματων μονο αλλα και αποψη απο τη πλευρα των γονιων.

το παιδι με κατι αλλο ισως το εχει συνδεσι και το κανει,αλλα με τι;

 

ειλικρινα ψάχνουμε το γιατί. Η μικρή αρνείται να δώσει εξηγήσεις και συνήθως λέει ψέματα ότι της τα χάρισαν στο σχολείο. τι εννοείς όταν λες "άποψη γονέων" ? στην οικογένεια μας μπορεί ποτέ να μην είχαμε τα πάντα όταν μεγαλώναμε αλλά ποτέ δεν σηκώσαμε χέρι να πάρουμε απολύτως τίποτε και για αυτό έχουμε ξαφνιαστεί πολύ. Τώρα αν το έχει συνδέσει με κάτι άλλο, ελικρινά δεν μπορώ να φανταστώ με τι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ το συντονιστή περιεχομένου για την παράθεση. Αλήθεια με βοήθησε στο να οργανώσω λίγο τις σκέψεις μου γιατί μου ήρθε λίγο ξαφνικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειλικρινα ψάχνουμε το γιατί. Η μικρή αρνείται να δώσει εξηγήσεις και συνήθως λέει ψέματα ότι της τα χάρισαν στο σχολείο. τι εννοείς όταν λες "άποψη γονέων" ? στην οικογένεια μας μπορεί ποτέ να μην είχαμε τα πάντα όταν μεγαλώναμε αλλά ποτέ δεν σηκώσαμε χέρι να πάρουμε απολύτως τίποτε και για αυτό έχουμε ξαφνιαστεί πολύ. Τώρα αν το έχει συνδέσει με κάτι άλλο, ελικρινά δεν μπορώ να φανταστώ με τι ακριβώς.

 

βρε οταν λεω αποψη εννοω οτι ειτε εχεις πολλα ειτε λιγα δεν θελεις παντα να παρεχεις στα παιδια σου ολα τα παιχνιδια που βλεπουν.

πχ χτες πηγα στο τζαμπο να παρω λαμπαδες για τα βαφτηστηρια ειχα και το μικρο μου μαζι που ηθελε τα παντα ,,εε εγω του ειπα ενα θα παρεις διαλεξε.αυτο εννοω ελπιζω να μη παρεξηγηθηκα.

δηλ εγω απο το μνμ σου καταλαβα οτι η μικρη ζει σε μια φυσιλογικη οικογενεια και για αυτο που κανει μονο εκεινη θα δωσει την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

βρε οταν λεω αποψη εννοω οτι ειτε εχεις πολλα ειτε λιγα δεν θελεις παντα να παρεχεις στα παιδια σου ολα τα παιχνιδια που βλεπουν.

πχ χτες πηγα στο τζαμπο να παρω λαμπαδες για τα βαφτηστηρια ειχα και το μικρο μου μαζι που ηθελε τα παντα ,,εε εγω του ειπα ενα θα παρεις διαλεξε.αυτο εννοω ελπιζω να μη παρεξηγηθηκα.

δηλ εγω απο το μνμ σου καταλαβα οτι η μικρη ζει σε μια φυσιλογικη οικογενεια και για αυτο που κανει μονο εκεινη θα δωσει την απαντηση.

Έτσι ακριβως κάνουμε και εγώ με τα παιδιά μου και η αδερφή μου. Και όταν λέω ότι δεν τους λείπει τίποτα εννοώ ότι θα στερηθούν οι ίδιοι, για να τους πάρουν τα απαραίτητα χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα πάρουν και ότι μα ότι επιθυμήσουν. Για αυτό έχω σοκαριστεί και δε μπορώ να φανταστώ τι την ωθεί στο να κλέβει!!! Από την παράθεση που διάβασα του συντονιστή , σκέφτομαι μήπως θέλει να τραβήξει την προσοχή τους ..... δεν είναι μοναχοπαίδι, έχει ένα διδυμο αδερφό, δύο μεγαλύτερα αδελφια, νονά που την προσέχει .... κάτι φταίει αλλά τι ?

 

Τιγράκι, από την ταραχή που έχω πάρει δεν πρόλαβα ούτε να σε ευχαριστήσω. Σε ευχαριστώ ειλικρινά για την άμεση απάντηση σου. Να σαι καλά και εσύ και η οικογένεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβως κάνουμε και εγώ με τα παιδιά μου και η αδερφή μου. Και όταν λέω ότι δεν τους λείπει τίποτα εννοώ ότι θα στερηθούν οι ίδιοι, για να τους πάρουν τα απαραίτητα χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα πάρουν και ότι μα ότι επιθυμήσουν. Για αυτό έχω σοκαριστεί και δε μπορώ να φανταστώ τι την ωθεί στο να κλέβει!!! Από την παράθεση που διάβασα του συντονιστή , σκέφτομαι μήπως θέλει να τραβήξει την προσοχή τους ..... δεν είναι μοναχοπαίδι, έχει ένα διδυμο αδερφό, δύο μεγαλύτερα αδελφια, νονά που την προσέχει .... κάτι φταίει αλλά τι ?

 

το μυαλουδακι τους παιζει απιστευτα παιχνιδια δε ξερω τι να πω.

παντως και εγω διαβασα αυτο που εβαλε ο συντονιστης και ισως να θελει να τραβηξει τη προσοχη.

ασχετο αλλα μια φιλη μου που εχει διδυμα αγορι-κοροτσι τι να σου πω η μικρη της τους κανει τα απιστευτα και σε παιδοψυχολογο που ειχανε παει τους ειπε να περναει χρονο η μαμα με τη κορη μονες τους.μεχρι δυσκιλοιοτητα λογω ζηλιας ειχε αποκτησει και κανανε οτι εξεταση υπηρχε για να αποκλεισουν καθε παθολογικη αιτια.

παντως σε εσας ευχομαι να ξεπεραστει γρηγορα και μπραβο στην αδερφη σου που το συζητησε μαζι σου αλλη μπορει να το εκρυβε και να μη το παραδεχοταν.

ευχομαι γρηγορα να βρεθει μια λυση,καλο βραδυ να τα χαιρεστε ολα τα ζουζουνια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου πω τι γινοταν σε μας. Προκληση μεταξυ μαθητων να κλεψουν αλλους μαθητες. Ουσια ηταν η παρανομια αλλα και το να σε πιασουν να κλεβεις για να τιμωρηθεις. Το εκανα και εγω 2 φορες. Με προκαλεσαν. Σαν παιχνιδι. Και μου την εστησαν και με επιασαν. Καποτε σταματησε αυτο λοιπον. Δεν παθαμε τπτ παντως, ουτε κλεπτομανεις γιναμε ;)....εννοω ρωτησε κανενας την μικρη ΓΙΑΤΙ το κανει? Αν το κανει σαν προκληση ή σαν παιχνιδι. Πολλα απο αυτα ξεφευγουν απο τους δασκαλους. Εμας δεν ειχαν ιδεα οτι το καναμε. Αλλα παιδια μας εδιναν και ετσι μας επιαναν......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιος πάει τρίτη δημοτικού, μου λέει κατά καιρούς ότι χάνονται διάφορα από την τάξη του όπως γόμες, στυλό και άλλα μικροπραγματάκια. Επίσης, έχει τυχει να μου πει ότι το "τάδε παιδάκι" από την τάξη του κλέβει. Κοίτα πιστεύω ότι γίνονται διάφορα στο σχολεία, καμιά φορά από απροσεξία και άλλες πάλι σκόπιμα. Τώρα για την ανηψιά σου,αλήθεια πώς έχει πρόσβαση στο σχολικό ταμείο; Μου κάνει εντύπωση, δηλ. η δασκάλα το έχει μέσα στην τάξη και μπορεί ο καθένας να πάρει τα χρήματα; Το μόνο που μου έρχεται σαν πρώτη σκέψη είναι μήπως αντιμετωπίζει προβλήματα με άλλα παιδάκια στην τάξη της ή γενικότερα και με μεγαλύτερα παιδιά, αφού στο διαλειμμα όλες οι τάξεις συναντιούνται στο προαύλιο και βρίσκει ένα τρόπο να ξεσπάσει με το να κλέψει. Επίσης, σαν μαθητρια πώς είναι; Συμμετέχει μέσα στην τάξη ή όχι; Μήπως ο δίδυμος αδερφός της είναι δημοφιλής και εκείνη όχι; Καλό θα ήταν να συζητήσουν και οι γονείς της με την δασκάλα της, χωρίς να είναι μπροστά το παιδι.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τιγράκι, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Γενικά με τα δίδυμα είναι δύσκολη η κατάσταση, από οτι λέμε με την αδερφή μου. το θέμα είναι ότι η αδερφή μου είναι πωλήτρια σε κατάστημα και ο χρόνος είναι λιγοστός τις καθημερινές. Περνάνε περισσότερο χρόνο με το μπαμπά τους αλλά φροντίζει ο χρόνος μαζί τους να είναι δημιουργικός με το να ασχολείται μαζί τους και να παίζουν, να πάνε στο πάρκο τα Σάββατα, σινεμά... και όσο το σκέφτομαι τόσο μου καρφώνετε στο μυαλό ότι αντιδράει σε "κάτι " με αυτό το τρόπο.

 

ellemphriem, πιστεύω οτι δεν το κάνει για πρόκληση με τους συμμαθητές της. Οι συμμαθητές της έπιασαν την αδερφή μου και της είπαν ότι δεν θέλουν να παίζουν με τη μικρή γιατί τους παίρνει τα πράγματα. Στο διάλλειμμα προφασίζεται ότι θα πάρει κάτι από την τσάντα της και ........ ούτε να το ξαναγράψω δεν μπορώ. Αλλά επειδή δεν μου αρέσει να μην βλέπω όλες τις πιθανότητες, θα το πω στην αδερφή μου να το ψάξει και αυτό...

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ για όλες τι οπτικές , καληνύχτα σε όλες σας. Θα μιλήσω με την αδερφή μου αύριο , δυστυχως μένουμε σε διαφορετικές πόλεις και το τηλέφωνο είναι η καθημερινή μας επικοινωνία και θα σας έχω νέα αύριο

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την ανηψιά σου,αλήθεια πώς έχει πρόσβαση στο σχολικό ταμείο; Μου κάνει εντύπωση, δηλ. η δασκάλα το έχει μέσα στην τάξη και μπορεί ο καθένας να πάρει τα χρήματα; Το μόνο που μου έρχεται σαν πρώτη σκέψη είναι μήπως αντιμετωπίζει προβλήματα με άλλα παιδάκια στην τάξη της ή γενικότερα και με μεγαλύτερα παιδιά, αφού στο διαλειμμα όλες οι τάξεις συναντιούνται στο προαύλιο και βρίσκει ένα τρόπο να ξεσπάσει με το να κλέψει. Επίσης, σαν μαθητρια πώς είναι; Συμμετέχει μέσα στην τάξη ή όχι; Μήπως ο δίδυμος αδερφός της είναι δημοφιλής και εκείνη όχι; Καλό θα ήταν να συζητήσουν και οι γονείς της με την δασκάλα της, χωρίς να είναι μπροστά το παιδι.

 

αυτό ακριβώς της είπα και εγώ, να το συζητήσει με τη δασκάλα και να ζητήσει τη βοήθεια της αλλά σε καθημερινή βάση έτσι ώστε να βρούμε την πηγή του προβλήματος. Όσο αφορά τον αδερφό της, δεν είναι στην ίδια τάξη αν και δίδυμα γιατί ο μικρός είχε πρόβλημα δυσλεξίας και πήγε στα νήπια 2 φορές και έτσι τώρα αυτός πάει στη δευτέρα και εκείνη στη τρίτη. Για το σχολικό ταμείο δεν ξέρω να σου πω , θα μάθω. Στο σχολείο πάντως των παιδιών μου, το ταμείο το έχει παιδάκι που έχουν ψηφίσει οι άλλοι μαθητές , όπως και τον πρόεδρο , τον γραμματέα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να αρχίσει να ψάχνει τα πάντα μέχρι να βρούμε την λύση και δυστυχώς είμαι πολύ μακριά για να είμαι κοντά τους και να σου απαντήσω σε απλές ερωτήσεις που μου κάνεις. Εχω μάθει όμως να ψάχνω και να βρίσκω λύσεις , για αυτό δεν θα το αφήσω έτσι. θα επανέλθω ξανά

Link to comment
Share on other sites

Οι συμμαθητές της έπιασαν την αδερφή μου και της είπαν ότι δεν θέλουν να παίζουν με τη μικρή γιατί τους παίρνει τα πράγματα. Στο διάλλειμμα προφασίζεται ότι θα πάρει κάτι από την τσάντα της και ........ ούτε να το ξαναγράψω δεν μπορώ. Αλλά επειδή δεν μου αρέσει να μην βλέπω όλες τις πιθανότητες, θα το πω στην αδερφή μου να το ψάξει και αυτό...

 

 

Θα σταθώ σε αυτα τα λόγια. Πιστεύω ότι το παιδί έχει απομονωθεί από τους συμμαθητές της, έχει σταμπαριστεί, δεν έχει φίλους και συνεχίζει να πηγαίνει σε αυτό το εχθρικό περιβάλλον. Σκέφτομαι στα διαλείμματα τι να κάνει μόνη της, μέσα στην τάξη, το πιθανότερο είναι να μην περνάει η ώρα για το παιδάκι. Και ίσως για αυτό συνεχίζει το κλέψιμο, μήπως ζητάει με αυτόν τον τρόπο να της αλλάξουν σχολείο. Εικασίες κάνω, δεν ξέρω αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το παραδεχτεί, ακόμα και αν είναι έτσι. Μια φορά ο γιος μου που είχε μαλώσει με το κοριτσάκι που κάνουν παρέα, είναι από τα προ-προνήπια μαζί, ήταν τόσο δυστυχισμένος που δεν ηθελε να πάει σχολείο. Του έλεγα "θα βρεις άλλους φίλους, να παίξεις" και μου απαντούσε ότι δεν ήθελε κανένα άλλο παιδάκι για να παίξει. Μου έλεγε συνέχεια" μαμά κάθομαι μόνος μου στα διαλείμματα και νοιώθω χάλια, δε μιλάω με κανέναν " Κόντευε να αρρωστήσει. Ευτυχώς μετά από κάποιες μέρες τα ξαναβρήκαν και ήταν πάλι καλά. Σίγουρα χρειάζεται βοήθεια να το ξεπεράσει και δεν εννοώ το κλέψιμο, αλλά αυτά που ίσως αισθάνεται.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mama maria καταρχήν μπράβο σου που ενδιαφέρεσαι για την ανηψιά σου. Επειδή έχω περάσει κάτι αντίστοιχο με την δική μου ανηψιά θα σου δώσω μια ακόμη προέκταση (όχι ότι ισχύει αυτό αλλά ίσως η μαμά της πρέπει να το εξετάσει). Μήπως το παιδί ζητάει την προσοχή των γονιών του; και πιστεύει ότι κάνοντας κάτι που σαφώς γνωρίζει ότι δεν έιναι αποδεκτό θα τους ταρακουνήσει; Στην δική μας περίπτωση ίσχυε κάτι τέτοιο όπου το παιδί με αυτόν τον τρόπο κατά βάθος ζητούσε βοήθεια. Δεν θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες αλλά το σκεπτικό μου πιστεύω ότι το κατάλαβες. Επίσης υπάρχει η γραμμή 115 25 ''Μαζί για το παιδί'' που μπορεί να απευθυνθεί η αδερφή σου και να πάρει ίσως κάποιες συμβουλές για το πως να χειριστεί το θέμα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημέρα , πολύ δύσκολη εβδομάδα αλλά ευτυχώς καταφέραμε να βρούμε τη λύση. Βασικά η αδερφούλα μου τη βρήκε. Αφού συζήτησε και έμαθε από τη μικρή γιατί το κάνει πήγε σε παιδοψυχολόγο. Λοιπόν, το κάνει για να τη ζηλεύουν οι άλλοι. Όχι γιατί ζηλεύει τα άλλα παιδάκια αλλλά γιατί όταν έχει περισσότερα αγαθά (καραμέλες, σοκολάτες, φαγητά, κλπ.) νιώθει ότι οι άλλοι θα την θέλουν πιο πολύ. Θέλει να είναι το επίκεντρο της προσοχής και όλοι να ασχολούνται μαζί της. Το έχει ανάγκη αυτό, τροφοδοτεί τον εγωισμό της. Η παιδοψυχολόγος της είπε ότι με αυτό το τρόπο ζητάει και από τους γονείς της το ίδιο πράγμα και θα πρέπει να της αφιερώνουν πολύ περισσότερο χρόνο και σιγά σιγά να μάθει ότι τα υλικά αγαθά δεν είναι αυτά που μας προσφέρουν τα ψυχικά αγαθά. Καταλαβαίνετε όμως σε μια οικογένεια με δίδυμα που προσφέρεις τα ίδια ακριβώς και στα δύο, πόση κατανόηση και δύναμη ψυχής χρειάζεται για να καταφέρεις να λειτουργούν όλα αρμονικά. Από τη μεριά μου της είπα να σκεφτεί να την γράψει σε ένα άθλημα για να εξωτερικεύει τα συναισθήματα της και να μπορεί μέσα από τον αθλητισμό να νιώσει ότι είναι σε μια ομάδα που προσφέρει και της προσφέρουν.

 

Σημασία έχει ότι μάθαμε το γιατί και τώρα ξέρουμε πως να το αντιμετωπίσουμε. Σας ευχαριστώ όλες για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση σας. Τελικά για άλλη μια φορά διαπιστώνω ότι το ΜΑΖΙ - ΕΜΕΙΣ είναι το κλειδί της ευτυχίας και της αρμονικής ζωής και ειδικά από όλες σας αγαπημένες μου μαμάδες, που μου δώσατε τις συμβουλές σας. Να είστε όλες καλά και ευτυχισμένες ΜΑΖΙ με τις οικογένειες σας !!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς έχουμε το πρόβλημα αυτό στην τάξη μας από πέρυσι. Βέβαια πέρυσι δεν ήταν τόσο έντονο και δεν το είχαμε καταλάβει. Αλλά φέτος μέσα σε ένα μήνα που έχει αρχίσει το σχολείο το κακό έχει παραγίνει. Ο γιος μου είναι στην Β' Δημοτικού. Έχουν λοιπόν έναν συμμαθητή που τους έχει ρημάξει στο κλέψιμο. Μολύβια, γόμες, μπογιές, μαρκαδόρους κ.τ.λ. Το θέμα είναι ότι τα παίρνει και δεν τα εμφανίζει μετά στο σχολείο. Τόσο πονηρός είναι!!!! Τώρα το κακό παραέγινε γιατί άρχισε να κλέβει χρήματα από τις τσάντες των παιδιών με αποτέλεσμα αυτά να μένουν νηστικά. Και το ακόμα χειρότερο τους κλέβει το φαγητό από την τσάντα ή ακόμα και από τα χέρια!!! Παραπονεθήκαμε στη δασκάλα και μας είπε ότι και από αυτήν έχουν κλέψει πράγματα και το παρακολουθεί το θέμα. Θέλει να έχει αποδείξεις πριν κάνει κάτι.

Εντωμεταξύ εμείς έχουμε ξεπαραδιαστεί στο να αντικαθιστούμε τα κλεμμένα και έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε το μεσημέρι τα παιδιά μας νηστικά να κλαίνε που χάσαν τα λεφτά ή το φαγητό τους. Το κακό είναι ότι μάθαμε ότι ο πατέρας του παιδιού κάνει το ίδιο πράγμα στο χώρο εργασίας του!!! Οπότε σε ποιον γονιό να απευθυνθείς??? Σε αυτόν που δίνει το πρότυπο???

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?? Πώς το αντιμετωπίσατε???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...