Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγγλικα στη δευτερα η στην τριτη?


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πουν μαμάδες, καθώς τη γνώμη των φροντιστηρίων την ξέρω, είναι αγγλικά από προνήπιο!

Ποιες έχετε παιδάκια που ξεκίνησαν στη δευτέρα και πόσο δύσκολο ήταν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν έχω παιδάκι σ'αυτή την ηλικία αλλά επειδή έχω δουλεψει σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών που είχε τέτοιου είδους τμήματα, θα σου πώ οτι θεωρώ οτι είναι πεταμένα λεφτά. Καταρχήν τα παιδάκια δε μαθαίνουν κάτι, απλά είναι περισσότερο παιχνίδι παρά μάθηση. Βασικά προσπαθούν να μάθουν την αλφαβήτα όλη τη χρονιά, δε κάνουν κάτι περισσότερο!

Επίσης πιστεύω οτι τα παιδιά μπερδεύονται... Ακόμη δεν έχουν μάθει καλά καλά την ελληνική αλφαβήτα και εμείς προσπαθούμε να τους μάθουμε και την αγγλική! Θεωρώ οτι τα υπερφορτώνουμε νωρίς...

Η δικιά μου άποψη είναι να ξεκινάνε τα αγγλικά στη γ δημοτικού. Εκεί φαίνεται αν το παιδάκι έχει κλίση στις ξένες γλώσσες και αν πραγματικά του αρέσει!

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ δικό μου άτομο σε φροντιστήριο και ξέρω καλά οτι όλο αυτό με τα pre junior είναι ένα καλά στημένο κόλπο. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Την αλφα βητα και δέκα χρώματα, άντε και κανένα τραγούδι, και δεν χρεώνουν τη χρονιά κάποιοι, μόνο και μόνο για να σε πιάσουν πελάτη.

Απλά δεν ξέρω με βάση τα σχολικά μαθήματα, συγκριτικά δλδ η δευτέρα και η τρίτη ποιά τάξη είναι η κατάλληλη?

Link to comment
Share on other sites

Η γ δημοτικού είναι πιο δύσκολη τάξη απο τη β δημοτικού, λόγω του ότι έχει επιπλέον νέα μαθήματα, γι'αυτό και κάποιοι ξεκινάνε τα αγγλικά στη δ δημοτικού. Αλλά αυτό έχει να κάνει με το χαρακτήρα του παιδιού και το πόσο του αρέσει, το οποίο το βλέπεις στη πορεία.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ δ δημοτικού ξεκίνησα και κάνοντας ένα καλοκαίρι θερινά μαθήματα, έδωσα για το proficiency στη α λυκείου. Δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράματα...

Πάντως και εγώ το παιδάκι μου θα το ξεκινούσα γ δημοτικού...

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δ δημοτικού ξεκίνησα και κάνοντας ένα καλοκαίρι θερινά μαθήματα, έδωσα για το proficiency στη α λυκείου. Δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράματα...

Πάντως και εγώ το παιδάκι μου θα το ξεκινούσα γ δημοτικού...

 

σε πόσα χρόνια δλδ? εγώ έκανα δυο χρονιές θερινά συνεχόμενα! α παπα! καλύτερα τρίτη αλλά για τη δευτέρα έλεγα να μάθω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τη γνώμη μου μιας και ειμαι καθηγήτρια αγγλικών , εχω διδάξει παιδάκια απο 3,5 και η ίδια εκανα αγγλικά από β' δημοτικού. Πρώτον δεν ισχύει το μπερδεύονται με τα ελληνικά. Ειναι ξεκάθαρο στο μυαλό το παιδιού οτι πρόκειται για άλλη γλωσσα και τη μαθαίνουν παράλληλα και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία. Δεύτερον δεν ισχύει το ολη τη χρονια μαθαίνουν την αλφαβήτα και τα χρώματα..τουλάχιστον εκει που δίδαξα εγώ και εκει που έμαθα ως παιδι αγγλικά. Η pre junior σαφέστατα γίνεται απο τους φροντιστηριούχους για να σε πιάσουν πελάτη αυτό όμως δε σημαινει οτι ειναι άχρηστη..αντίθετα εισάγει τα παιδια πολυ διασκεδαστικά στην ξένη γλωσσα με αποτέλεσμα την επόμενη χρονιά να ξεκινούν με αγάπη και ενθουσιασμό αισθανόμενα και οτι υπερέχουν σε άνεση στην αγγλική. Ακόμη η junior a ειναι μια τάξη απολύτως βασική για να μάθει το παιδι 5 βασικά να συν εννοείται τα οποία του δημιουργούν αυτοπεποίθηση και διάθεση να συνεχίσει αλλα και μαθαίνει κατα τη διάρκεια της χρονιάς πώς να μελετά πώς λύνονται οι ασκήσεις πως διαβάζουμε κτλ και επειδή ακριβώς τα παιδια ειναι μικρά και δεν υπαρχει αγχος υπαρχει η δυνατό τα πολλών δραστηριοτήτων που δεσμεύουν και δίνουν κίνητρα στα παιδια να ασχοληθούν, να κοινωνικοποηθουν και με άλλες ομάδες κτλ τέλος όσον αφορά το νηπιαγωγείο εκει τα μικρά βηματάκια που γίνονται πάλι βοηθούν το παιδι όχι να περάσει το lower αλλα να αισθανθεί τη γλωσσα επιλογής ως δική του, να σκέφτεται νωρίτερα και στην ξένη γλωσσα κτλ.. Αν διαβάσετε έρευνες σχετικά θα εντυπωσιαστείτε με τις δυνατότητες των παιδιών.. Αλλά να πω οτι ναι υπάρχουν παιδια που δε χρειαζεται να πιεςτούν εφόσον δε μπορουν. Ειναι όμως λίγα και πάντα υπαρχει καποιο θεμα απο πίσω..δυσλεξία, αδιάφοροι γονείς, διάσπαση προσοχής, οικογενειακά προβλήματα κτλ ελπίζω λίγο να βοήθησα

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να σας πω και εγώ την άποψη μου σαν καθηγήτρια αγγλικών με προϋπηρεσία στα αντίστοιχα τμήματα.

Η δική μου εμπειρία μου λέει ότι τα παιδιά δεν κερδίζουν τόσο σε γνώσεις όσο σε εξοικείωση με το περιβάλλον και τη γλώσσα. Γνωρίζουν καινούριους φίλους, συμπαθούν τους καθηγητές τους και την επόμενη χρονιά ειναι πιο ώριμα να ξεκινήσουν την ουσιαστική μάθηση.

Επίσης ειναι και μια ευκαιρία για σένα να τσεκάρεις το φροντιστήριο και να αποφασίσεις αν θα συνεχίσεις τη συνεργασία μαζί τους και την επόμενη χρονιά που θα τεθούν και οι βάσεις για την εκμάθηση της γλώσσας.

Τέλος θα του προσφέρεις μια ώρα δημιουργικής απασχόλησης την εβδομάδα.

Όντως οι φροντιστηριούχοι δίνουν αυτη την πρώτη χρονιά σαν δέλεαρ για να ψαρέψουν πελάτες αλλα έχει και αυτη την αξία της! Αν δεις ότι κάτι δεν σε ικανοποιεί σταματατε ή αλλαζετε φροντιστήριο, δεν θα υπογραψεις και συμβόλαιο διαρκείας!

Η junior A ειναι καλό να ξεκινά στην Τρίτη δημοτικού, εχω καταλάβει ότι τα παιδιά σε αυτη την ηλικία είτε με pre junior τάξη είτε χωρις ειναι αρκετά πιο έτοιμα αναπτυξιακά. Παρατήρησα ότι τα παιδιά που είχαν ξεκινήσει νωρίτερα και ήταν πιο μικρά απο τα υπόλοιπα, αντιμετώπιζαν δυσκολία να κατανοήσουν κάποιες πιο περίπλοκες έννοιες απο αυτα που ήταν ενα χρόνο μεγαλύτερα σχεδόν και μέχρι την Τρίτη κανονική.

Ελπίζω να βοήθησα !!!

Whenever you decide to come into my life, I will be gratefully expecting you!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κανουμε αγγλικα, επαφη με τη γλωσσα, απο το προνηπιο στο σχολειο που πηγαινουν. Επισης στην δευτερα δημοτικου ξεκινανε κανονικα τα μαθηματα , εχουν και εργασιες για το σπιτι.

Ετσι ξεκινησαμε ιδιαιτερα στην δευτερα δημοτικου, δυο φορες την εβδομαδα μια ωρα και πριν βγει ο χρονος ειχαμε βγαλει την πρωτη προκαταρκτικη. το διο θα κανω και με τον μικρο

Α, να πω οτι μια χρονια μετα απο τα ιδιατερα, σε ταξιδι μας στο λονδινοο μικρος ψιλοσυννενουταν για τα βασικα! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ κάπως έτσι είχα ακούσει, οτι της δευτέρας τα παιδάκια δεν είναι σε γραμματικό επίπεδο να καταλάβουν την a junior......ένα λεπτό γιατί μπερδεύτηκα.

Α junior μου λέτε για δευτέρα η pre junior?

Λάιδα, στο ιδιαίτερο ποια τάξη εννοείς?

Δλδ στη δευτέρα του χρόνου θα έχουν ασκήσεις αγγλικών σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

εγω εννοω την a junior όχι την pre. Τις pre τις εκαναν στο προνηπιο, νηπιο και πρωτη δημοτικου.

Το σχολειο είναι ιδιωτικο και ακολουθει αυτό το πρόγραμμα. Εχουν αγγλικα δυο ημερες την εβδομαδα, εχουν βιβλιο, ασκησουλες...αλφαβητο, λεξούλες, διαβασμα, ορθογραφια...κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

εγω εννοω την a junior όχι την pre. Τις pre τις εκαναν στο προνηπιο, νηπιο και πρωτη δημοτικου.

Το σχολειο είναι ιδιωτικο και ακολουθει αυτό το πρόγραμμα. Εχουν αγγλικα δυο ημερες την εβδομαδα, εχουν βιβλιο, ασκησουλες...αλφαβητο, λεξούλες, διαβασμα, ορθογραφια...κανονικα....

 

Α μάλιστα. Εμάς οτι κάνουν στο σχολείο, και κάτι ψιλά στο σπίτι χρώματα, διαλογάκια, τέτοια πράγματα. Μου είχαν συστήσει παιδαγωγοί μολύβι να μην πιάσει για αγγλικά ως τα 8 :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Εμάς οτι κάνουν στο σχολείο, και κάτι ψιλά στο σπίτι χρώματα, διαλογάκια, τέτοια πράγματα. Μου είχαν συστήσει παιδαγωγοί μολύβι να μην πιάσει για αγγλικά ως τα 8 :( :( :(

 

Πριν σχεδόν 40 χρονια η αδερφη μου ξεκινησε στην δευτερα δημοτικου και μαλιστα τοτε πηγαιναν κατευθείαν από α προκ. στην α κανονικη, δεν εκαναν β' προκ.

Εγω ξεκινησα στην τριτη δημοτικου....

Προσωπικα δεν βρισκω λογο να μην το κανει ένα παιδακι....η γραμματικη της β ταξης μια χαρα υποστηριζει και τα αγγλικα της πρωτης προκαταρκτικης. Εγω αυτό ειδα από τα παιδακια μου...

Τωρα, τι να πω...εχει να κανει προφανως και με τον χαρακτήρα του κάθε παιδιου.

Οποτε διαφωνω με τη γνωμη παιδαγωγου! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ξεκινήσαμε A Junior στη δευτέρα, αλλά ζοριστήκαμε. Τους έβαζαν πολύ περισσότερα από ό,τι περίμενα και μαζί με το σχολείο, που τελειώνει στις 14:00 και άλλες 2 δραστηριότητες που δεν ήθελε το παιδί επ' ουδενί να σταματήσει, σχεδόν δεν κάναμε τίποτα άλλο παρά να διαβάζουμε στον υπόλοιπο ελεύθερο χρόνο. Έτσι, μετά τα Χριστούγεννα σταματήσαμε και τώρα το σκέφτομαι αν θα ξαναξεκινήσουμε στην τρίτη ή στην τετάρτη. Βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ψάχνω! Εμπειρίες από μαμάδες που το έκαναν! Πολύτιμη η συμβουλή σου, οπωσδήποτε θα έχουμε και άλλες δραστηριότητες, και οι αθλητικές είναι από μόνες τους 3 φορές την εβδομάδα. Και οντως, 2 σχολάμε...μην μπούμε και στα καταναγκαστικά έργα από τα 8......αυτό με τα ιδιαίτερα μου έκατσε πολύ καλά σαν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είπα να ξεκινήσουμε νωρίς, μπας και γλυτώσουμε τα θερινά, αλλά δεν τράβηξε. Το παιδί ήταν σε έναν μόνιμο εκνευρισμό, μόλις τελείωνε τα σχολικά, έπρεπε στο καπάκι να πιάσει τα αγγλικά. Ήμασταν συνέχεια στο τρέξιμο και δεν αφομοίωνε σωστά την ύλη. Παρόλο που γενικά είναι από τους καλύτερους μαθητές και δεν έχει πρόβλημα ούτε στην αποστήθιση, ούτε στη συγκέντρωση. Κάποια στιγμή έφτασε να με ρωτήσει "γιατί δεν πάμε πουθενά εκτός από τις δραστηριότητες; γιατί δεν έρχεται πια κόσμος επίσκεψη στο σπίτι μας;" κι εκεί κατάλαβα πως του κάνω κακό αντί για καλό. Λούστηκα αυτά που κορόιδευα μια ζωή. Τώρα...θερινά-θερινά, τι να γίνει. Για να πληρώνω ιδιαίτερα όλες τις τάξεις, αποκλείεται, άσε που υπάρχει και μικρότερο αδελφάκι στο σπίτι κι είναι πρακτικώς αδύνατον να γίνεται μάθημα εδώ. Κι εγώ στην πέμπτη δημοτικού είχα ξεκινήσει και πήρα 2 proficiency στην Α' Λυκείου.

 

Απλά νομίζω πως η ηλικία τους δεν ενδείκνυται για το να περνάνε τόσες ώρες διαβάζοντας ή μέσα σε μια αίθουσα διδασκαλίας. Είναι οι τελευταίες τους ανέμελες χρονιές...εγώ θέλω να τις ζήσει έτσι. Θεωρώ πως, όταν ξαναξεκινήσει, πιθανότατα θα πρέπει να κόψει το άθλημα που πηγαίνει 3 φορές την εβδομάδα.

 

Βέβαια, είναι ανάλογα και στο παιδί. Ξέρω κοριτσάκι στην ίδια ηλικία που ανταπεξέρχεται άψογα, αλλά μάλλον είναι η εξαίρεση. Από τα υπόλοιπα παιδιά στην τάξη μας, κανένα δεν έχει ξεκινήσει αγγλικά ακόμα. Μόνο ένα το προσπάθησε η μαμά του για ιδιαίτερο μαζί με τον μεγαλύτερο αδελφό της αλλά ούτε κι αυτό δούλεψε και το σταμάτησε.

 

Πάντως το πιο σωστό για μένα θα ήταν να έχουν κάποια ύλη μέσα στο σχολείο. Κάνουν που κάνουν αγγλικά, ας έβγαζαν κάποια ύλη της A junior, να μη χρειάζεται να τρέχουμε έξω, ξοδεύοντας χρόνο κι ενέργεια...γιατί νομίζω πως πιο πολύ εκεί ήταν το πρόβλημα, στις εξτρά ώρες που χρειάστηκε να αφιερώσουμε πλέον των σχολικών. Αν απλά γυρνούσε από το σχολείο με μερικές ασκήσεις παραπάνω 2 φορές την εβδομάδα, δεν πιστεύω να αντιμετωπίζαμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα παιδάκια έχουν μία έμφυτη ικανότητα να μαθαίνουν και να ταξινομούν γνώσεις στον εγκέφαλό τους, η οποία όσο μεγαλώνουν χάνεται σιγά σιγά. Ένα παράδειγμα είναι τα δίγλωσσα παιδιά που μπορούν "αυτόματα" να ταξινομήσουν μία λέξη στην εκάστοτε γλώσσα. Γι' αυτό η παιδαγωγική λέει ότι τα παιδάκια είναι καλό να έρχονται σε επαφή με μία ξένη γλώσσα από μικρά. Όχι να την μαθαίνουν με οργανωμένο τρόπο αλλά απλώς να έρχονται σε επαφή πχ μέσα από τραγουδάκια με την αλφαβήτα . Αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα και στο σπίτι, και όχι σε κάποιο φροντιστήριο. Οι νέες μόδες για 4χρονα που μαθαίνουν αγγλικά είναι καθαρά και μόνο, για να βγάζουν λεφτά τα φροντιστήρια.

Τώρα, για την κατάλληλη ηλικία έναρξης μιας δεύτερης γλώσσας η παιδαγωγική δεν έχει καταλήξει, απλώς υπάρχουν γνώμες. Κατά τη γνώμη μου ο γονιός πρέπει να λάβει υπόψη τις ιδιαιτερότητες του παιδιού του. Πχ στη Β δημοτικού το παιδί έχει εμπεδώσει τις δομές τις μητρικής γλώσσας; Αν ξεκινήσει στην 'Γ, υπάρχει περίπτωση το παιδί να επιβαρυνθεί ψυχολογικά, λόγω και των αλλαγών που θα έχει στο σχολείο, αφού εισάγονται νέα μαθήματα; Αν ξεκινήσει στην 'Δ μήπως το παιδί ακούει τα άλλα παιδάκια να μιλάνε αγγλικά και αισθάνεται μειονεκτικά; Οι απαντήσεις είναι διαφορετικές σε κάθε παιδί και μόνο ο γονιός μπορεί να δώσει τη σωστή απάντηση. Αλλά όποτε και να ξεκινήσουν τα παιδάκια μας μια ξένη γλώσσα μια χαρά θα τη μάθουν αν ως γονείς κρατάμε κάποιες ισορροπίες σχετικά με τις υποχρεώσεις που πρέπει να έχει ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας και δεν τα πολυφορτώνουμε τα γλυκούλια μας:)

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Την τετάρτη την αποκλείω για μας, γιατί δε θα ήθελα με τίποτα να είναι μετά το παιδί μου στην ίδια τάξη με τα 8χρονα που οι μαμάδες τους θα τα έχουν στείλει a junior ! (δεν το κρίνω, αφού το διαπραγματεύομαι κι εγώ εξάλλου)

Η τρίτη δεν το είχα σκεφτεί οτι έχει εισαγωγή νέων μαθημάτων και θα είναι ζόρι απ αυτή την άποψη.....

Αλλά ΟΚ να πω κι εγώ, το σχολείο τους το κάναμε μέχρι τις 2......δεχτήκαμε οτι πρέπει 10 χρονών να λύνουν εξισώσεις και 8 χρονών να έχουν τελειώσει την προπαίδεια (σε εμάς ή δεν ήταν έτσι ή έπαθα altz) μήπως τα παραφορτώνουμε τελικά?

Υπάρχει καμία δασκάλα να μας πει για ποιο λόγο δεν πρέπει να γράψουν τίποτα στα αγγλικά μέχρι τη Β δημοτικού? Μήπως πάμε για καλό και κάνουμε κακό?

Link to comment
Share on other sites

mariapag2 αυτό που θέτεις για την εντατικοποίηση του σχολείου είναι μεγάλο θέμα και δεν έχεις πάθει κανένα αλτσχάιμερ:D .Για να καταλάβεις εμείς στην Α δημοτικού προς το τέλος της χρονιάς μαθαίναμε ίσως την πιο δύσκολη λέξη όλης της ύλης, τη "θάλασσα". Τώρα η λέξη έχει αντικατασταθεί με τη λέξη "θαλασσόλυκος":shock:. Νομίζω οτι αυτό τα λέει όλα. Η κατεύθυνση του υπουργείου είναι βασικές γνώσεις που το παιδί της έπαιρνε στο δημοτικό να κατέβουν στην προσχολική αγωγή. Πράγμα απαράδεκτο, κατά τη γνώμη μου, γιατί το νήπιο είναι ανώριμο ηλικιακά να αναλάβει τέτοιες υποχρεώσεις.

Για το άλλο θέμα, εγώ εκπαιδευτικός είμαι αλλά δεν το έχω διαβάσει σε κανένα σύγγραμμα αυτό που γράφεις για τα 8 χρόνια. Μάλλον οι φίλοι σου ήταν λίγο υπερβολικοί θέλοντας να πουν ότι είναι καλύτερο το παιδί να έχει κατακτήσει τη μητρική γλώσσα. Αυτό είναι το κριτήριο: Αν θεωρείς οτι το παιδί μπορεί να γράφει και να διαβάζει ικανοποιητικά τη σχολική ύλη, τότε μπορείς να τον ξεκινήσεις τη δεύτερη γλώσσα. Αν δεις βέβαια οτι το παιδί αντιδρά καλό είναι να περιμένεις λίγο.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Το σχολειο είναι ιδιωτικο και ακολουθει αυτό το πρόγραμμα. Εχουν αγγλικα δυο ημερες την εβδομαδα, εχουν βιβλιο, ασκησουλες...αλφαβητο, λεξούλες, διαβασμα, ορθογραφια...κανονικα....

 

Και γιατί χρειάζεται και ιδιαίτερα το παιδί; Δε δίνουν την απαραίτητη έμφαση και προσοχή στο σχολείο;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

mariapag2 αυτό που θέτεις για την εντατικοποίηση του σχολείου είναι μεγάλο θέμα και δεν έχεις πάθει κανένα αλτσχάιμερ:D .Για να καταλάβεις εμείς στην Α δημοτικού προς το τέλος της χρονιάς μαθαίναμε ίσως την πιο δύσκολη λέξη όλης της ύλης, τη "θάλασσα". Τώρα η λέξη έχει αντικατασταθεί με τη λέξη "θαλασσόλυκος":shock:. Νομίζω οτι αυτό τα λέει όλα. Η κατεύθυνση του υπουργείου είναι βασικές γνώσεις που το παιδί της έπαιρνε στο δημοτικό να κατέβουν στην προσχολική αγωγή. Πράγμα απαράδεκτο, κατά τη γνώμη μου, γιατί το νήπιο είναι ανώριμο ηλικιακά να αναλάβει τέτοιες υποχρεώσεις.

Για το άλλο θέμα, εγώ εκπαιδευτικός είμαι αλλά δεν το έχω διαβάσει σε κανένα σύγγραμμα αυτό που γράφεις για τα 8 χρόνια. Μάλλον οι φίλοι σου ήταν λίγο υπερβολικοί θέλοντας να πουν ότι είναι καλύτερο το παιδί να έχει κατακτήσει τη μητρική γλώσσα. Αυτό είναι το κριτήριο: Αν θεωρείς οτι το παιδί μπορεί να γράφει και να διαβάζει ικανοποιητικά τη σχολική ύλη, τότε μπορείς να τον ξεκινήσεις τη δεύτερη γλώσσα. Αν δεις βέβαια οτι το παιδί αντιδρά καλό είναι να περιμένεις λίγο.

 

Μα γι αυτό ακριβώς το ψάχνω από τώρα......το παιδί γράφει και διαβάζει από τα νήπια. Φίλοι δάσκαλοι όμως, μου λένε οτι αν δεν πάει τρίτη δε θα καταλαβαίνει τη γραμματική των αγγλικών. Εγώ ξέρω τέλεια αγγλικά, αλλά τη συσχέτιση με τα ελληνικά δε μπορώ να την αξιολογήσω και η αλήθεια με τρόμαξαν. Αλλά και να πάω να πληρώνω χρονιές για pre junior και να πηγαινοέρχομαι για να μάθει χρώματα και λαλαλα, όχι δε θα το κάνω. ΔΛΔ ή πάμε δευτέρα τάξη Α junior (γίνεται?) η περιμένουμε την τρίτη τάξη . Αλήθεια, πως παει αυτή η εμποροπανήγυρη, είναι υποχρεωτικό ότι αν πάει β δημοτικού πρέπει να πάει pre junior????

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πιο σωστό για μένα θα ήταν να έχουν κάποια ύλη μέσα στο σχολείο. Κάνουν που κάνουν αγγλικά, ας έβγαζαν κάποια ύλη της A junior, να μη χρειάζεται να τρέχουμε έξω, ξοδεύοντας χρόνο κι ενέργεια...γιατί νομίζω πως πιο πολύ εκεί ήταν το πρόβλημα, στις εξτρά ώρες που χρειάστηκε να αφιερώσουμε πλέον των σχολικών. Αν απλά γυρνούσε από το σχολείο με μερικές ασκήσεις παραπάνω 2 φορές την εβδομάδα, δεν πιστεύω να αντιμετωπίζαμε πρόβλημα.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω απολύτως. Κατά τη γνώμη μου, οι δάσκαλοι των αγγλικών στα δημόσια σχολεία επαναπαύονται στο ότι οι γονείς σίγουρα κάποια στιγμή θα προστρέξουν σε εξωτερικά μαθήματα και έτσι δεν έχουν κανένα απολύτως κίνητρο για τη βελτίωση του μαθήματός τους. Σκέφτομαι, από τον εαυτό μου, σε όλες τις συναντήσεις με τους δασκάλους δεν έχω πάει ούτε μία φορά να δω την κυρία που διδάσκει αγγλικά. Μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου. Αν δε δείξουμε ότι ενδιαφερόμαστε οι γονείς, είναι εύκολο να παρασυρθεί και ο δάσκαλος και να αδιαφορήσει.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό θα συμφωνήσω απολύτως. Κατά τη γνώμη μου, οι δάσκαλοι των αγγλικών στα δημόσια σχολεία επαναπαύονται στο ότι οι γονείς σίγουρα κάποια στιγμή θα προστρέξουν σε εξωτερικά μαθήματα και έτσι δεν έχουν κανένα απολύτως κίνητρο για τη βελτίωση του μαθήματός τους. Σκέφτομαι, από τον εαυτό μου, σε όλες τις συναντήσεις με τους δασκάλους δεν έχω πάει ούτε μία φορά να δω την κυρία που διδάσκει αγγλικά. Μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου. Αν δε δείξουμε ότι ενδιαφερόμαστε οι γονείς, είναι εύκολο να παρασυρθεί και ο δάσκαλος και να αδιαφορήσει.

 

 

Οι ξένες γλώσσες, η μουσική και τα τεχνικά είναι η ώρα του παιδιού και το ξέρουν και τα παιδιά και οι δάσκαλοι. Πάντα έτσι ήταν. Δεν περιμένω τίποτα από το σχολείο. Στο γυμνάσιο και λύκειο εμείς κάναμε γαλλικά. Μια μαθήτρια τα λάτρευε, κυριολεκτικά. Προσπαθούσε, διάβαζε, ήταν η σημαιοφόρος μας. Στα 6 χρόνια λοιπόν γαλλικών στο δημόσιο σχολείο, έδωσε και πήρε το certificat. Μιλάμε ένα άτομο μέσα στα 500......Εμείς που πηγαίναμε γαλλικά το είχαμε ήδη πάρει πριν χρόνια. Η αντιμετώπιση στα σχολεία δε θα αλλάξει ποτέ. Μετά λύπης μου το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...