Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυλλοι SOS


jo89

Recommended Posts

Κοριτσια εχω σκασει δεν ξερω τι να κανω...Εδω και καμμια εβδομαδα και εμενα και τον αντρα μου μας εχουν τσιμπησει μαλλον ψυλλοι:shock::shock:!!

Στην αρχη ηταν σαν κουνουπια και ελεγα κουνουπι ειναι μετα ομως παρατηρησα πως δεν ειναι σαν το τσιμπημα κουνουπιου ειναι λιγο δοαφορετικο οσοι τ ειδαν ειπαν ειναι ψυλλος...:shock::shock:!!!

Δεν εχουμε ζωα στο σπιτι....αλλα ο αντρας μου ειναι κτηνοτροφος και ολη μερα ειναι μεσα στα προβατα τα γουρουνια γατες κτλ....πιθανον αυτος να το εφερε στο σπιτι!!!

Ο αντρας μου εχει καμμια 5-6 σαν τσιμπηματα εγω τουλαχιστον 20:shock::shock:!!Δεν ξερω τι να κανω σκουπισα τα παντα εκανα καλο καθαρισμα το σπιτι τιναξαμε-σκουπισαμε στρωματα χαλια κτλ αλλα εγω παλι βγαζω οποτε συμπεραινω πως δεν εχει φυγει....ο ψυλλος...(η οτι αλλο μπορει να ειναι)!!

Ειμαι και εγκυος και φοβαμαι.....

Τι να κανω πως θα φυγει αυτο το πραγμα οτι ειναι απο τ σπιτι μου????

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στο στρατο ραντιζανε με πετρελαιο.....

μηπως μπορειτε να μεταφερετε το στρωμα σε καθαριστηριο να σας το περασουν με το υγρο που κανουν στεγνο καθαρισμα????

φανταζομαι ειναι καινουργιο στρωμα.....

Link to comment
Share on other sites

στο στρατο ραντιζανε με πετρελαιο.....

μηπως μπορειτε να μεταφερετε το στρωμα σε καθαριστηριο να σας το περασουν με το υγρο που κανουν στεγνο καθαρισμα????

φανταζομαι ειναι καινουργιο στρωμα.....

 

Ναι αυτο γινεται θα μπορουσαμε να το κανουμε.....

Η πλακα ειναι πως μαλλον ειναι παντου στο σπιτι η αδερφη μου προχθες κοιμηθηκε στον καναπε και την τσιμπησε και αυτη...

Τα μαξιλαρια μου τ καναπε δεν βγαινουν για να τα στειλω και αυτα.....

Απο οτι καταλαβα γυρναει σε ολο τ σπιτι....:oops::oops:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Κάτι μου θύμησες ...περισυ στην εγκυμοσύνη μου έπαθα το ίδιο.λοιπόν για να απαλλαγειτε πρέπει ν απευθυνθεις σε ειδικό συνεργείο απεντομωσης ,κ εσείς κ όσοι μπήκαν στο σπίτι σας γιατί το πιο πιθανονειναι να έχουν μεταφέρει στα σπίτια τους τους ψυλλους.εμείς κάναμε τη διαδικασια 2 φορές για να εξαφανιστούν τελείως μεχριμκ τα αυγά που γεννανε με ταχύτατους ρυθμούς...μην το καθυστερειτε γιατί αυξάνονται κ πληθαίνουν.αλλα να σαι ψύχραιμη είσαι κ έγκυος θα εξαφανιστούν !!!όσον αφορά τα οποία γιατροσοφια κ τα σπρέι που κυκλοφορούν πολυ απλά δεν κάνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα για να σε καθησυχάσω αλλά μόλις είδα ότι ο άντρας σου είναι κτηνοτρόφος φοβάμαι ότι έχεις πιο μεγάλο πρόβλημα από ένα ψύλλο. Την πρώτη ή δεύτερη φορά και εγώ είχα τρομοκρατηθεί αλλά μετά κατάλαβα ότι ένας ψύλλος δεν είναι πρόβλημα. Σε τσιμπάει και μετά εξαφανίζεται σε κανά δυο μέρες. Για να έχεις τόσο έντονο πρόβλημα και μάλιστα 20 τσιμπήματα, είναι παραπάνω από ένας και φοβάμαι ότι για να συνεχίζεται το πρόβλημα πέραν των 1-2 ημερών ο άντρας σου πιθανόν τους φέρνει στο σπίτι από ζώα. Οπότε το καθάρισμα πάει άδικα γιατί έρχονται συνέχεια καινούριοι. Επομένως πρώτα πρέπει να ελέγξει τα ζώα του ή να δει μήπως τους κολλάει από κάπου αλλού. Εμάς μας τους έφερναν τα μικρά από το σχολείο :rolleyes: Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό και πρέπει να σταματήσουν να μπαίνουν στο σπίτι γιατί μπορεί να κάνουν και φωλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πλύνει ρούχο σκούρο στους 40C, το άπλωσα έξω, στέγνωσε και με το που πήγα να το μαζέψω και να το γυρίσω ανάποδα, πετάχτηκε ο ψύλλος στο χέρι μου. Δεν ψοφάν σε χαμηλές θερμοκρασίες, μόνο πάνω από 60C.

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος σου θα πρέπει να αλλάζει ρούχα πριν μπει στο σπίτι σας κ να προσέχει πααααρα πολυ,αυτα κρύβονται στα ρούχα κ μετα μπαίνουν κάτω απο μαξιλάρια ,χάλια κ όπου αλλου κ σε ανυποψιαστες στιγμές τσιμπανε γιατί τρέφονται με αίμα.κ επίσης πολλαπλασιάζονται ταχύτατα ,αφήνουν τα αυγά τους κ ανάλογα την θερμοκρασία εκκολαπτονται.για να έχεις τόσα τσιμπήματα έχουν ήδη εγκατασταθεί στο σπιτι σας.κ πιθανόν κ στης αδερφουλας σου.εμάς μας τα είχε φέρει ξαδερφος που έχει ζώα προβατακια κατσικακια κλπ.κ γεμίσαμε κ εμείς κ αυτοί στο σπίτι τους αλλα ευτυχώς κινηθήκαμε γρήγορα κ απαλλαχτηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Kανονικά θα πρέπει να τα βγάζει όλα γιατί κρύβονται και σε κάλτσες και εσώρουχα. Και θα πρέπει να είναι και γρήγορος γιατί οι ψύλλοι κινούνται ταχύτατα. Δηλ. μόλις βγάλεις ένα ρούχο με ψύλλο πηδάνε πάλι πάνω σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω βρε κοριτσια για τις συμβουλες....

Ο αντρας μου αλλαζει ρουχα πριν μπει στο σταβλο φοραει αλλα και μετα παλι τα κανονικα του και οταν ερχεται σπιτι...παλι ενω υποτιθεται ειναι καθαρα ξεντυνεται εξω....γιατι οσο να ναι με ζωα συναναστρεφεται...:rolleyes::rolleyes:

 

Τον ψυλλο πιθανον τον εφερε απο τα αχυρα.....ετσι μ ειπε εχουν τα αχυρα γιατι εχει πετυχει κ αλλες φορες και την μερα που κουβαλουσε τα αχυρα εμφανισε πρωτη φορα και αυτος....:rolleyes::rolleyes: Η απο καμμια γατα που κυκλοφορουν εκει στον σταβλο απο τα προβατα αποκλειεται γιατι οι ψυλλοι δεν πανε στα προβατα μονο στα κατσικια....τεσπα απο οπου και αν ηρθε ειναι ανεπιθυμητος.....Του αρεσε τ σπιτι μας??:D γιατι δεν φευγει??

 

Και οντως αυτο το σκεφτηκα και εγω πως για να εχω τοσα τσιμπηματα πιθανον να μην ειναι μονο ενας.....

 

Ρε κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο παιζει να μην ειναι ψυλλος??Οσοι τα ειδαν μ ειπαν μαλλον ψυλλος ειναι....και εγω στο ιντερνετ π εψαξα για εικονες τα τσιμπηματα ψυλλων ειναι ιδια με αυτα π εχω αλλα λεω μηπως ειναι τιποτα αλλο...αλλα και παλι τι???

 

Θα σκασω μιλαμε πριν....ενιωθα πως κατι με περπατουσε......εκανα μπανιο εβγαλα τα ρουχα μου τα εβαλα κατευθειαν στο πληντυριο ξαναεβγαλα σεντονια και τ επλυνα κατευθειαν στους 60..!!

 

Τι να πω μαλλον θα πρεπει να ερθει καποιος ειδικος....αλλιως δουλεια δεν βλεπω να γινεται.....

 

Τρεμω στην ιδεα πως θα μου τα ξαναφερει σπιτι και θα χω και τ μωρο μετα οχι τιποτα αλλο....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηρα και τον γιατρο μου και τ ειπα πως με τσιμπησαν μαλλον ψυλλοι και αν μπορω να βαλω κατι και μ ειπε μονο λιγο φενιστιλ για την φαγουρα αλλα λιγο αυτο κ τιποτα αλλο....ρωτησα και για το μωρο αν επηρεαζεται κτλ και μ ειπε οχι.....

Διαβασα στο ιντερνετ ομως πως μεταφερουν πιθανον αρρωστιες απο γατες κτλ οι ψυλλοι.....και αν σε τσιμπησουν μπορει να κολλησεις.....:shock::shock::shock:ουφφφφφφφφ!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Είναι πολύ ενοχλητικός και σαν ιδέα. Τα τσιμπήματα συνήθως είναι στη μέση και είναι 3-4 στη σειρά http://www.atomexterminators.com/fleas2.html , όχι σαν τσιμπήματα κουνουπιών. Βέβαια τσιμπάνε και στα πόδια. Όπου είναι καλυμμένα με ρούχα.

 

Όταν μπαίνει σπίτι ο άντρας σου να πηγαίνει στο μπάνιο κατευθείαν και να βγάζει όλα τα ρούχα, και να τα τινάζει ένα ένα στη μπανιέρα, και από την ανάποδη γιατί εκεί κρύβονται οι ψύλλοι. Αν πέσει ψύλλος στη μπανιέρα να ρίχνει νερό να φεύγει στην αποχέτευση. Δεν πιάνεται για σκότωμα, πάλι πάνω του θα πηδήξει. Έχω δει να πηδάει και από το σιφώνι της μπανιέρας γιαυτό θέλει πολύ νερό να φύγει. Αυτό να το κάνει μερικές μέρες για να διαπιστώσετε ότι δεν φέρνει άλλους. Αυτό είναι πιο σημαντικό από το καθάρισμα. Και εσείς αν θες να διαπιστώσεις αν έχεις στα ρούχα σου να τα τινάξεις πρώτα στη μπανιέρα. Δεν αρκεί να τα πλύνεις γιατί όπως τα βγάζεις πηδάει κάπου αλλού και κρύβεται και μόλις ντυθείς με καθαρά πηδάει πάλι πάνω σου. Τουλάχιστον στη μπανιέρα περιορίζεται και δεν μπορεί να πάει πουθενά.

 

Μην αγχώνεσαι αν είναι μόνο 1-2 ψύλλοι. Θα εξαφανιστούν. Αν είναι πολλοί είναι θέμα ιδίως με παιδιά γιατί ξύνονται και μολύνουν τα τσιμπήματα και μετά χρειάζεται αντιβίωση. Δυστυχώς το έχω δει με παιδάκια εδώ, ιδίως στο κολυμβητήριο ότι ήταν κατατσιμπημένα.

 

Αν είναι και το πρώτο κρούσμα με άντρα κτηνοτρόφο είσαι τυχερή που δεν είναι κάτι μόνιμο. Κολλάν όντως και από γάτες, σκυλιά. Μήπως ο σύζυγος συναστρέφεται με κτηνοτρόφους που έχουν κατσίκες; Κομμένες οι κακές παρέες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααααααα;);)

Χαχαχχαχααχ θα τ κοψω τις παρεες με κατσικοβοσκους χαχα:lol::lol:!!

Θα το κανω αυτο με την μπανιερα.....θα τιναζουμε εκει τα ρουχα να δουμε....Καπως ετσι ειναι και τα δικα μου σαν την φωτο που μου εβαλες....μονο που μερικα απο αυτα εχουν πανω και μια μικρη σαν μυτουλα ξερη...:rolleyes::rolleyes:Δεν ξερω πως να το εξηγησω καλυτερα....

Τωρα τον περιμεω να ερθει καραουλι θα φυλαω στην πορτα:lol::lol:

Γδυσου θα του πω...(ελπιζω να καταλαβει για τον σωστο λογο:lol::lol:)

Θα καθαρισουμε παλι καλα το σπιτι σεντονια σκεπασματα θα ξανασκουπισω καναπεδες στρωματα κτλ...και ελπιζω κατι να γινει.....

 

Σηκωθηκα παλι με τρελη φαγουρα και 1 καινουργιο...γκρρρρρρρρρρ:mad::mad:!!

Και η πλακα ειναι πως ο αντρας μου δεν βγαζει αλλο......καθολου μονο εγω....Τι στο καλο μονο σ μενα ερχεται??

Η πεθερα μου μ λεει μηπως εφυγε αυτο απο τ σπιτι η τσιμπησε μονο τον Γ. και μετα ειναι σαν κολλητικο και βγαζω και εγω και τελικα δεν ειναι ο ψυλλος στο σπιτι??Παιζει αυτη η περιπτωση ξερεις??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλά η πεθερά σου σαν μάνα κτηνοτρόφου δεν ξέρει ότι είναι ψύλλος; Η ξερή μυτούλα σχηματίζεται στα πιο παλιά τσιμπήματα. Και είπα να σου γράψω μην πάτε μαζί στο μπάνιο γιατί όποιος δεν ξεντυθεί θα πηδήξει πάνω του ο ψύλλος και αν ξεντυθείτε και οι δύο πάει ο ψύλλος θα τον ξεχάσετε.

 

Ο δικός μου επέμενε ότι δεν το τσιμπάνε αλλά απλώς δεν το καταλάβαινε :rolleyes: και ούτε ξυνόταν αλλά είχε ίδια τσιμπήματα. Πόσο τυχεροί είναι οι άντρες σε αυτόν τον κόσμο. Όταν σηκώνεσαι το πρωί να κοιτάς προσεκτικά τα σκεπάσματα μήπως τον βρεις ή κάτω από το μαξιλάρι. Γιατί το πρωί εκεί στο κρεβάτι είναι. Βάλε άσπρα σεντόνια να ξεχωρίζει. Μετά μόλις σηκωθείς πηδάει πάνω σου. Τι να κάνει μόνος του στο κρεβάτι :lol::lol:

 

Άσε αυτές οι εμπειρίες έχουν αφήσει ανεξίτηλα σημάδια. Ευτυχώς από τότε που πήγε ο μικρός μου δημοτικό και δεν έχουν μοκέτες στην τάξη όπως τα νήπια ησυχάσαμε. Αλλά έρχεται άνοιξη οπότε είναι πάλι ψυλλοσεζόν. Για να δούμε και φέτος.

 

Α, να δεις αν μπαίνει στο σπίτι σας και άλλος που έχει επαφή με ζώα ή μέσω συζύγου, γονιών, κλπ, ιδίως με κατσίκες.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δεν μπαινει κανεις αλλος στο σπιτι....:rolleyes::rolleyes:!!!

Οποτε ξεκιναω καλο καθαρισμα παλι τιναγμα τα ρουχα του μονος του στο μπανιο.....ρουχα κατευθειαν στο πληντυριο....και βλεπουμε

ουφφφ ο θεος βοηθος οσο σκεφτομαι πως τωρα που ηρθε η ψυλλοσεζον θα μ φερνει συνεχεια τρελενομαι....αντε να δουμε....

Ευχαριστω βρε Morchelina για τις πληροφοριες.....

Η μανα του μ ειπε πως και ο πεθερος εχει τυχει να φερει αλλα επλυνε τα παντα και εξαφανιστηκε.....Εμενα παραμενει....:mad:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι μόνο θέμα καθαριότητας. Εγώ αν δω ότι μας τσιμπάει μόνο 1-2 μέρες δεν κάνω σχεδόν τίποτα. Τινάζω μόνο τα ρούχα και τα σεντόνια μήπως και τον ξεφορτωθούμε. Αν δω ότι συνεχίζεται τότε ψυλλιάζομαι :lol: ότι μιλάμε για κατά συρροήν αδίκημα, ότι κάποιος τους φέρνει συνέχεια. Πρώτα σταματάμε την εισαγωγή και μετά καθαρίζουμε. Αλλιώς δώρον άδωρο.

 

Η γενική καθαριότητα είναι απαραίτητη όταν είναι πολλοί ή έχουν εγκατασταθεί στο σπίτι και έχουν κάνει φωλιά. Αν είναι περιστασιακό φαινόμενο και είναι 1-2 ψύλλοι μόνο εσύ θα καθαρίζεις και αυτός θα είναι πάνω σου. Αν έχεις το φαινόμενο αρκετές μέρες και όποιος μπαίνει σπίτι σου τον τσιμπάνε τότε έχεις πολλούς, άρα κάποιος φέρνει πολλούς. Τότε σταματάς την εισαγωγή ψύλλων και κάνεις γενική.

 

Don't panic. Γιατί και εγώ στην αρχή είχα πάθει αλλά μετά είδα ότι αν είναι ένας και να μην τον βρω εξαφανίζεται μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε προβλημα με ψυλλους αφου ζω στην επαρχια και φαντασου οτι δεν εχουμε ζωα αλλα ουτε και ερχομαστε σε επαφη με ζωα απλα διαπιστωσαμε οτι διαφορες γατες αδεσποτες ερχοντουσαν στο μπαλκονι μας και φυσικα τους μετεφεραν και αυτους.Αυτο που εκανα ειναι να βαζω crilen στα παιδια και σε εμενα (εντομοαπωθητικο σωματος) και σφουγγαριζεις το σπιτι με χλωρινη απλη οχι την gel παραλληλα υπαρχει φαρμακο το παιρνεις απ γεωπονο το οποιο μπανει σε ψεκαστηρα και ραντιζεις γυρω απο το σπιτι (μπαλκονια-εξωπορτες) μαζεψε τα χαλια και τυλιξε τα σε ναυλον σακουλες αφου εχεις ριξει βορακα ή χοντρο αλατι (παθαινουν αφυδατωση τα αυγα) και τελος ειχα κανει και κατι πιο πρωτοποριακο ειχα παραγγειλει απο το Internet παγιδα ψυλλλων ειναι κατι φαντασουν σαν πιατο που μπαινει ενα χαρτινο δισκακι απο πανω με ισχυρη κολλα και απο πανω του εχει μια λαμπα , αυτο που κανει ειναι οτι και καλα το φως προσελκυει τους ψυλλους και πανε προς τα εκει πηδωντας πεφτουν στο πιατακι και κολλανει στη κολλα

 

Αν σκεφτω κατι αλλο θα σου πω

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς επειδή κατα καιρούς μαζεύουμε αδεσποτάκια στο σπίτι (έχουμε και δικό μας σκύλο μέσα στο σπίτι) και τα πάμε στον κτηνίατρο για τα βασικά όταν τον είχα ρωτήσει πώς να προστατευτούμε και εμείς και ο Φιντέλ μου είχε πει οτι βοηθάει πολύ ο ατμοκαθαριστής (έπιπλα, καναπέδες) και χλωρίνη στο πάτωμα όχι παχύρευστη (το έγραψε και μια κοπέλα παραπάνω) και όλα αυτά που μπαίνουν στο πλυντήριο τα βάζεις σε υψηλές θερμοκρασίες αν δεν έχεις αποτέλεσμα με αυτά τότε συνεργείο αποτεντόμωσης χωρίς αναβολή. Εύχομαι να τελειώσεις γρήγορα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πέρα από το συνεργείο θα σου πω κάτι που είχα δει στις κυρίες από τη Βρετανία που καθαρίζουν τα σπίτια. Άμα έχεις ψύλλους όσο και να σκουπίσεις κάνουν αυγά μέσα στη σακούλα της σκούπας οπότε δώρον άδωρον. Η λύση είναι να πάρεις ένα ειδικό εντομοαπωθητικό κολάρο σκύλου για τους ψύλλους (κάνει γύρω στα 7 ευρώ ένα φθηνό στο φαρμακείο), το βάζεις μέσα στη σακούλα της ηλεκτρικής, οπότε σκοτώνονται επιτόπου εκεί μέσα!Καλή αποψύλλωση!

 

Α...και μην αγχώνεσαι για ψύλλου πήδημα!:wink:

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι οι ψίλοι γεννάνε αυγά, τα οποία εκκολάπτονται κάθε 7 μέρες, και τα έντομα έχουν ένα μικρό κύκλο ζωής...Άρα αν κάνεις απολύμανση, πρέπει να ξανακάνεις σε 7 μέρες για να "πιάσεις" τα ψιλομωρά....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξανακαθαρισα τα παντα...παλι!!:rolleyes::rolleyes:

Ξαπλωσα το μεσημερι κοιμηθηκα και στο σαλονι και στην κρεβατοκαμαρα(πολυ υπνος λεμε:rolleyes::rolleyes:)και δεν εβγαλα κανενα καινουργιο πεταξα και την σακουλα απο την σκουπα....θα δω και σημερα το βραδυ....θα περιμενω λιγες μερες αν δεν δω διαφορα παλι και ξαναβγαζω θα δω μετα μαλλον θα φερω καποιον για απολυμανση...σε κανα μηνα γενναω δεν γινεται να εχω και αυτα στο κεφαλι μου!!!

Ελπιζω να ξεκουμπηστηκε ο ενας η αν ηταν περισσοτεροι....

Θα δουμε....ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας....

Να ρωτησω ρε κοριτσια πανε και στα μαλλια???ωρες ωρες νομιζω πως κατι με περπαταει στα μαλλια......τωρα η ιδεα μου ειναι η οντως κατι με περπαταει..!!:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξανακαθαρισα τα παντα...παλι!!:rolleyes::rolleyes:

Ξαπλωσα το μεσημερι κοιμηθηκα και στο σαλονι και στην κρεβατοκαμαρα(πολυ υπνος λεμε:rolleyes::rolleyes:)και δεν εβγαλα κανενα καινουργιο πεταξα και την σακουλα απο την σκουπα....θα δω και σημερα το βραδυ....θα περιμενω λιγες μερες αν δεν δω διαφορα παλι και ξαναβγαζω θα δω μετα μαλλον θα φερω καποιον για απολυμανση...σε κανα μηνα γενναω δεν γινεται να εχω και αυτα στο κεφαλι μου!!!

Ελπιζω να ξεκουμπηστηκε ο ενας η αν ηταν περισσοτεροι....

Θα δουμε....ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας....

Να ρωτησω ρε κοριτσια πανε και στα μαλλια???ωρες ωρες νομιζω πως κατι με περπαταει στα μαλλια......τωρα η ιδεα μου ειναι η οντως κατι με περπαταει..!!:rolleyes::rolleyes:

 

Παντού πάνε!

Στα ζώα πώς είναι πάνω στο τρίχωμα τους;

 

Στη θέση σου θα έβαζα κάποιο φυτικό για ψήρες-ψίλους

Link to comment
Share on other sites

Παντού πάνε!

Στα ζώα πώς είναι πάνω στο τρίχωμα τους;

 

Στη θέση σου θα έβαζα κάποιο φυτικό για ψήρες-ψίλους

 

λες???θα παω μια βολτα αυριο τ πρωι απο τ φαρμακειο.....αυτο μ ελειπε να περπαταει κανενας και στα μαλλια μου...καλα λες θα ψεκαστω να ειμαι σιγουρη....μην προσπαθω να τον διωξω απο τ σπιτι και τον εχω πανω μου:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

λες???θα παω μια βολτα αυριο τ πρωι απο τ φαρμακειο.....αυτο μ ελειπε να περπαταει κανενας και στα μαλλια μου...καλα λες θα ψεκαστω να ειμαι σιγουρη....μην προσπαθω να τον διωξω απο τ σπιτι και τον εχω πανω μου:rolleyes::rolleyes:

 

 

Δεν λέω ότι είναι πάνω σου, αλλά οι παλιοί (και πολλοί σύγχρονοι) λέγανε φύλαγε τα ρούχα σου.....

 

Σίγουρα υπάρχουν φυτικά σκευάσματα...αλλιώς μια καλή μέθοδος που πιάνει και με ψείρες (όντως το έχω δοκιμάσει!!!!) είναι να βάλεις πάρα πολύ ζελέ στα μαλλιά σου, να τα τυλίξεις με μια σακούλα ώστε να μην μπαίνει αέρας (ή με μεμβράνη φαγητού), να κοιμηθείς το ράδυ και το πρωί να λουστείς. Επειδή δεν παίρνουν αέρα σκάνε κυριολεκτικά!

Link to comment
Share on other sites

Στα μαλλιά δεν έχω εντοπίσει ποτέ. Προτιμάνε μάλλον πιο εύκολα προσβάσιμο δέρμα. Για το αν σε περπατάει κάτι εδώ μόνο που το συζητάμε μου μπήκε και μένα η ιδέα οπότε μην δίνεις σημασία μέχρι να δεις τσιμπήματα.

Πάντως σκευάσματα δεν χρησιμοποίησα ποτέ και φυσικά και δεν έκανα ποτέ απεντόμωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...