Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυτικές λοσιόν κρέμες λάδια για νεογνά/μωρά (πχ weleda)


Recommended Posts

Γεια σε ολους.Εχω μια απορια σχετικα με την κρεμα σωματος της weleda,γνωριζει καποιος εαν μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε και για το προσωπο του νεογεννητου βρεφους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 407
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν γράφει ? Εγω έχω το αφρολουτρο και μια κρεμα σωματος που γραφουν απο το κεφαλι ως τα ποδια :)

 

Μηπως ειναι στα Γερμανικά ? Κοιτα αν γραφει " Kopf bis Fuί " .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι απο Γερμανια και αυτο που λες δεν το γραφει.Το προιον ειναι το weleda ''Cremebad''.Ειναι καλυτερα να αποφυγω να βαλω στο προσωπο?

Ευχαριστω :oops:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αφρολουτρο !!! Δεν ειναι κρεμα !! Δοκιμασε το να δεις :D

Ελπιζω να σε προλαβα και να μην εβαλες στο μωρακι σου ...αν εβαλες ..ξεπλυνε το !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ενα εχω να πω,αυτα τα προιοντα τα weleda ειναι ΤΕΛΕΙΑ!!!

Εχω σωθει,ουτε εναν ερεθισμο δεν εχουμε ουτε ειχαμε ποτε οσο τα χρησιμοποιουμε.

Βεβαια εδω στην Ελλαδα βαρανε κατακεφαλα στις τιμες...

Μου τα φερε η αδερφη μου το Πασχα απο Γερμανια που ηταν ταξιδι και ηταν μιση τιμη απο δω.Ασε που εδω στην βεροια τωρα δεν βρηκα.

Τωρα ψαχνω καποιον να μου τα στειλει απο πανω ή να βρω καποιο γερμανικο σαιτ να παραγγειλω μια κουτα με τιμες γερμανιας!!:lol::lol:

 

Να ρωτησω ομως...γιατι να βαλεις στο προσωπακι του μωρου κρεμα;Χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω ομως...γιατι να βαλεις στο προσωπακι του μωρου κρεμα;Χρειαζεται;

 

Ναι κι εγώ ήθελα να το ρωτήσω αυτό.

 

Εμάς μας τελείωσε η κρέμα για την πάνα και μεχρι να πάμε να πάρουμε άλλη της έβαζα για 2 μέρες Pennaten.Ε ερεθίστηκε ο πωπός της!Κοκκίνησε.Από σήμερα που ξαναβάζουμε Weleda ηρέμησε.

 

Frene εμείς την κρέμα την αγοράζουμε 9,65 Ευρώ.Αν βρεις άλλη λύση να τα παραγγείλουμε πες μου!

 

Λαμπρινή δεν στέλνεις εσύ καμιά κούτα? :D

Εσείς πόσο αγοράζετε την κρέμα και τη lotion-σαμπουάν?

Κι άραγε πόσο να κόστιζαν τα μεταφορικά...??Λέω εγώ τώρα.. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

gerakina η αδερφη μου απο γερμανια τα ειχε παρει πολυ πιο φτηνα,δεν θυμαμαι ποσο ακριβως.

Κατι μου πε ενας θειος μου,που εμενε χρονια γερμανια,οτι μπορουμε να τα παραγγειλουμε μεσω ενος γερμανικου σαιτ και μαλιστα αν η παραγγελια ειναι πανω απο καποιο ποσο,δεν σου χρεωνουν μεταφορικα!

Μολις βρω το σαιτ θα στο πω!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

anthula ευχαριστουμε για τα σαιτ.

Στο

http://www.healthypeach.com/productlist/subcatprod/38/3/Children%27s-Products

δεν εχει τα προιοντα weleda που θελω.

Το αλλο τα εχει αλλά μηπως βρηκε καμια σας ποσο κοστιζουν τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Frene εμείς την κρέμα την αγοράζουμε 9,65 Ευρώ.Αν βρεις άλλη λύση να τα παραγγείλουμε πες μου!

 

Λαμπρινή δεν στέλνεις εσύ καμιά κούτα? :D

Εσείς πόσο αγοράζετε την κρέμα και τη lotion-σαμπουάν?

Κι άραγε πόσο να κόστιζαν τα μεταφορικά...??Λέω εγώ τώρα.. :lol::lol:

 

Κοριτσια μου στη διαθεση σας αλλα δεν νομιζω να συμφέρει ! Με τα μεταφορικα θα ερχεται το ιδιο !

 

Γερακινάκι τα ποσα ml αγοραζετε 9,65? Γιατι εδώ τα 200 κανουν 8,95 ! Αν ειναι τα 200 τοτε θα στελνεις εσυ στη frene :lol::lol:

 

Εγω μονο την κρεμα σωματος έχω και το αφρολουτρο . Στο ποπουδάκι βάζουμε (σπάνια) Bubchen που έχουμε απο το μαευτηριο δωρο ακομα.

Παντως και τα Bubchen ειναι καλά -και πολυ οικονομικά - η κρεμα για τον πωπο έχει πάρει οικολογική έγκριση . Τα αλλα δυστυχώς (αφρολουτρο -κρεμουλα ) οχι ακομα :(

Εγω να σας πω μου αρεσουν τα weleda αλλα βαρεθηκα την μυρωδιά τους :?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.biologisch24.com/index.php/cat/c850_Baby.html

 

Απ΄ότι είδα σε αυτό το σάιτ από 0-20 κιλά τα μεταφορικά είναι 10?

 

http://www.biodizionario.it/

Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει αλλά αυτό είναι ένα σάιτ όπου βάζεις το όνομα του συστατικού που αναφέρεται στα καλλυντικά που χρησιμοποιούμε και μας βγάζει αν είναι απαγορευμένο ή αλλεργιογόνο. Μπορείτε να βάλετε συστατικά από ότι έχετε στο σπίτι και όχι μόνο από παιδικά καλλυντικά.Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν, όποια ξέρει Ιταλικά θα μπορούσε να μας ενημερώσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις weleda χρησιμοποιουμε το αφρολουτρο-σαμπουαν και κανει 14,50 ευρω.

το καλο ειναι οτι βαζεις λιγο και σου κραταει πολυ καιρο.

ειμαι υπερ ευχαριστημενη.

μακαρι κι εγω να το εβρισκα φτηνοτερα... :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας τελείωσε η κρέμα για την πάνα και μεχρι να πάμε να πάρουμε άλλη της έβαζα για 2 μέρες Pennaten.Ε ερεθίστηκε ο πωπός της!Κοκκίνησε.Από σήμερα που ξαναβάζουμε Weleda ηρέμησε.

 

Για πιο λογο βαζεις στε τοσο μικρο μωρουλινι κρεμα στον πωπουδακο της??

Ρωταω γιατι ο μικρος μου(δυο μηνων την Τεταρτη θα ειναι) με συχνες αλλαγες πανας δεν εχει ακομα χρειαστει να του βαλω

 

Και κατι ακομα

Τα Weleda τα αγοραζετε απο φαρμακειο??

χω διαβασει εδω μεσα για το αρωμα τους και θα ηθελα να τα δοκιμασω τωρα που τελειωνει το αφρολουτρο μας(Eubos)

4

Link to comment
Share on other sites

Τα Weleda τα αγοραζετε απο φαρμακειο??

χω διαβασει εδω μεσα για το αρωμα τους και θα ηθελα να τα δοκιμασω τωρα που τελειωνει το αφρολουτρο μας(Eubos)

 

σε καταστημα με βιολογικα ειδη!!! :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια υπολόγισα πόσο θα μου κοστίσει αν παραγγείλω τις παρακάτω κρέμες από το http://www.healthypeach.com/productlist/subcatprod/38/3/Children%27s-Products

 

Αφρόλουτρο - σαμπουάν 200ml :arrow: 8,3 ευρώ

 

Κρέμα αλλάγματος 75ml :arrow: 7,1 ευρώ

 

Λαδάκι για μασάζ 200ml :arrow: 9,8 ευρώ

 

Τα μεταφορικά για Ελλάδα στοιχίζουν 5 ευρώ (αν κάνετε παραγγελίες άνω των 75 ευρώ είναι δωρεάν

 

Σύνολο 30 ευρώ περίπου

 

Τι λέτε? Συμφέρει????

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια με μπερδεψατε...

Λαμπρινη εσυ λες την κρεμα σωματος 200ml και εγω και η γερακινα λεμε την κρεμα για τον πωπο!!Η οποια ειναι 80γρ νομιζω,μια μικρη ασπρη!

Εγω παντως αν βρω σαιτ με δωρεαν μεταφορικα θα παραγγειλω μεγαλη ποσοτητα αλλά smaroula αυτο το σαιτι δεν εχει την κρεμα για αλλαγη πανας,την ασπρη,αυτη εδω δηλαδη:

http://shop.weleda.com/item_detail.aspx?ItemCode=8813

Που την βρηκες εσυ και κανει και 7,1;;;

Εγω αυτην θελω και αυτο το σαμπουαν-αφρολουτρο:

http://shop.weleda.com/item_detail.aspx?ItemCode=8832

Αλλα σε αυτο το σαιτ που σας παραπεμπω δεν μπορω να βρω ποσο στοιχιζουν τα μεταφορικα...

 

Λαμπρινη αυτην την κρεμα που βαζεις,Bubchen, δυστυχως την πηρα και εγω στην αρχη και την εβαζα αλλά μετα προσεξα οτι εχει parabens....και την πεταξα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ δεν είναι η κρέμα αλλάγματος??

http://www.healthypeach.com/ProductDetails.php/5099///Calendula-Baby-Nappy-Change

 

Όσο για το αφρόλουτρο σαμπουάν έχεις δίκιο. Είναι αυτό εδώ http://www.healthypeach.com/ProductDetails.php/5103///Calendula-Baby-Shampoo-and-Wash

Απλά μπερδεύτηκα γιατί δεν έχει εικόνα... Και είναι και πιο οικονομικό από αυτό που είχα βάλει.. 8,3 ευρώ

Νομίζω ότι συμφέρει να ψωνίσει κανείς από εκεί. Αν πάρεις από 3 προιόντα και πάνω (για συγκεκριμένο είδος) σου κάνουν έκπτωση 20%...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα weleda είναι καταπληκτικά. Απο νεογέννητο της βάζω μεχρι σήμερα(3)

και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Και οδοντόκρεμα,αντιηλιακή...

Σκέψου ότι με αυτά μεγάλωσε και ο άντρας μου :lol: που η πεθερά μου ειναι Γερμανίδα. Τόσα χρόνια και η ποιότητα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Γερακινάκι τα ποσα ml αγοραζετε 9,65? Γιατι εδώ τα 200 κανουν 8,95 ! Αν ειναι τα 200 τοτε θα στελνεις εσυ στη frene :lol::lol:

 

Αγοράζουμε την κρέμα για την πάνα,όχι σώματος,με 9.65 ευρώ τα 75μλ.

 

 

κι εμεις weleda χρησιμοποιουμε το αφρολουτρο-σαμπουαν και κανει 14,50 ευρω.

το καλο ειναι οτι βαζεις λιγο και σου κραταει πολυ καιρο.

 

ναι κι εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση!

Και μυρίζει υπέροχα!Σαν..μέλι!

 

Για πιο λογο βαζεις στε τοσο μικρο μωρουλινι κρεμα στον πωπουδακο της??

Και κατι ακομα

Τα Weleda τα αγοραζετε απο φαρμακειο??

χω διαβασει εδω μεσα για το αρωμα τους και θα ηθελα να τα δοκιμασω τωρα που τελειωνει το αφρολουτρο μας(Eubos)

 

Βάζω από την πρώτη μέρα σχεδόν σε κάθε αλλαγή πάνας,έτσι προληπτικά.

 

Σε 4 φαρμακεία δεν τα βρήκαμε,δεν τα ήξεραν καν κ τελικά τα πήραμε από μαγαζί με φυτικά καλλυντικά.Ούτε εκεί είχε,αλλά μας τα παρήγγειλε.Μας έδωσε κ κατάλογο με όλα τα προϊόντα να παραγγέλνουμε να μας φέρνει οτι θέλουμε κι ένα δειγματάκι κρέμας δώρο.

 

Αφρόλουτρο - σαμπουάν 200ml :arrow: 8,3 ευρώ

Κρέμα αλλάγματος 75ml :arrow: 7,1 ευρώ 9,65

Λαδάκι για μασάζ 200ml :arrow: 9,8 ευρώ 22,65

Τα μεταφορικά για Ελλάδα στοιχίζουν 5 ευρώ (αν κάνετε παραγγελίες άνω των 75 ευρώ είναι δωρεάν

Σύνολο 30 ευρώ περίπου

Τι λέτε? Συμφέρει????

 

Εδώ ισχύουν οι τιμές που έβαλα με τα έντονα,οπότε μάλλον σε συμφέρει!

Κι αν πάρεις ποσότητα ή πάρετε 2-3 φίλες μαζί γλιτώνεις κ τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψατε τελείως :lol::lol: Εχω και την μικρή που παιζει (επιτελους) στο παρκο με το γυμναστηριο της chicco και μου χει παρει το μυαλο :lol::lol:

 

Frene ειμαι απολυτη , γιατι το εχω μπροστα μου , δεν έχει parabens και έχει πιστοποιηση απο τον ιδιο φορέα που έχουν και τα weleda . :D

 

Εγω νομιζα λετε για κρεμα σωματος ...και αληθεια κρεμα σωματος δεν βάζετε?

Δεν θυμαμαι τιμες για ολα αλλα οι μικρες συσκευασιες εχουν γυρω στα 5 ευρω και οι μεγαλες (200 ml) γυρω στα 9 που σας ειπα . Κοντεψα να λιποθυμήσω με το 22,65 που ειδα ! Αν βρω κανα σαιτ που να στέλνει Ελλάδα θα σας το γράψω :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως η κρεμα για τα συγκαματα κανει πανω απο 20 ευρω.

εγω δεν χρησιμοποιω πλεον κρεμα.

μ'ενδιαφερει κι εμενα ν'αγορασω το αφρολουτρο μονο οποτε αν ειναι κανουμε ομαδικη παραγγελια :lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα λετε για κρεμα σωματος ...και αληθεια κρεμα σωματος δεν βάζετε?

 

Εγώ λέω να προτιμήσω το λαδάκι αντί για κρέμα για να του κάνω και μασαζάκι. Πιστεύω ότι μαλακώνει και ενυδατώνει περισσότερο το δερματάκι και καταπολεμά και τυχόν ξηροδερμία ή νινίδα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα λετε για κρεμα σωματος ...και αληθεια κρεμα σωματος δεν βάζετε?

 

Εγώ λέω να προτιμήσω το λαδάκι αντί για κρέμα για να του κάνω και μασαζάκι. Πιστεύω ότι μαλακώνει και ενυδατώνει περισσότερο το δερματάκι και καταπολεμά και τυχόν ξηροδερμία ή νινίδα.

εγω κρεμα σωματος δεν εβαλα ποτε!!Δεν βλεπω το δερμα της να το χρειαζεται,οποτε για ποιο λογο να βαζω;

 

Λαμπρινη αυτη η bubchen που εχω εγω λεει ξεκαθαρα για parabens...

Δεν μπορω να καταλαβω,τις σαβουρες μου φαινεται στελνουν εδω... :?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ δεν είναι η κρέμα αλλάγματος??

http://www.healthypeach.com/ProductDetails.php/5099///Calendula-Baby-Nappy-Change

Αυτη ειναι!Πως την βρηκες;Σε αυτο το σαιτ εγω γιατι δεν την βρισκω;ειμαι ξανθια μαλλον;Ξερεις την ισοτιμια της λιρας;Και αυτες οι τιμες πουλεει πιο κατω τι ειναι ξερεις?Εκει που λεει 4,8 και μετα 3,6 αν αγορασεις 3?Σε εχω πρηξει αλλα δεν βγαζω ακρη..Τα μεταφορικα ομως απο αυτο το σαιτ ποσο κοστιζουν;

 

Όσο για το αφρόλουτρο σαμπουάν έχεις δίκιο. Είναι αυτό εδώ http://www.healthypeach.com/ProductDetails.php/5103///Calendula-Baby-Shampoo-and-Wash

Αυτο που λες δενξερω αν ειναι το ιδιο με αυτο που λεω εγω:

http://shop.weleda.com/item_detail.aspx?ItemCode=8832

γιατι εχουν λιγο διαφορετικο ονομα και δεν εχει και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...