Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ


Recommended Posts

Καλημέρα ,

Πέρασα ένα δραματικό Σαβ/κο με έντονους πόνους στο νεφρό μου.

Εχω ξεκινήσει την εγκυμοσύνη μου με πέτρες και στα δυο νεφρά (έχω κανει ήδη 5 λιθοτριψίες χωρις αποτελεσμα) και δυστυχώς όσο μεγαλώνει η κοιλιά μου πονάω πολύ.

Οι πέτρες δεν πέσαν αλλά ο πόνος πόνος.

Φοβαμαι μήπως παέι έτσι ολη η υπόλοιπη εγκυμοσύνη και με έχει πιάσει πανικός.

Είμαι στην 24η εβδομάδα οπότε έχω πολυυυυυ μπροστά μου.

Δεν ξέρω πως θα αντέξω .

Πόση υπομονή να κάνω???????

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν υπάρχει κάποια λύση γιαυτό; Το συζήτησες με τον γυναικολόγο σου; Καλά θα ήταν να το κάνεις και να προσπαθήσει κι αυτός να βρεί κάποιον τρόπο για να ανακουφιστείς!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και σου εύχομαι ολόψυχα περαστικούλια :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Πέρασα ένα δραματικό Σαβ/κο με έντονους πόνους στο νεφρό μου.

Εχω ξεκινήσει την εγκυμοσύνη μου με πέτρες και στα δυο νεφρά (έχω κανει ήδη 5 λιθοτριψίες χωρις αποτελεσμα) και δυστυχώς όσο μεγαλώνει η κοιλιά μου πονάω πολύ.

Οι πέτρες δεν πέσαν αλλά ο πόνος πόνος.

Φοβαμαι μήπως παέι έτσι ολη η υπόλοιπη εγκυμοσύνη και με έχει πιάσει πανικός.

Είμαι στην 24η εβδομάδα οπότε έχω πολυυυυυ μπροστά μου.

Δεν ξέρω πως θα αντέξω .

Πόση υπομονή να κάνω???????

Κάνε υπομονή και θα νιώσεις δικαιωμένη όταν κρατήσεις το μπουμπουκάκι σου. Με το καλό.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας...Είμαι νέα στην παρέα αν και 5 μηνών...Αντιμετωπίζει ή αντιμετώπισε καμια σας πόνουσ στα νεφρά!Σήμερα είχα ενα πολύ έντονο πόνο ο οποίος χειροτέρευσε όταν βράχηκαν τα πόδια μου από τη βροχή!Μετά από ξεκούραση και ζέστη συνήλθα...

Φιλάκια... :lol:

.png

 

ttbd8fd.aspx

Link to comment
Share on other sites

Paco καλημέρα και καλωςήρθες στην όμορφη παρέα μας. Δυστυχώς αυτό που ένιωσες εχθές είναι της εγκυμοσύνης και συγκεκριμένα μάλλον είναι συσπάσεις της μήτρας. Ο πόνος που νιώθεις στα νεφρά σου είναι κατά πάσα πιθανότητα ανακλαστικός. Το έπαθα και εγώ εχθές το βράδυ....ξαπλωμένη είμουν...παρέλειψα όμως να πάρω το μαγνήσιο. Ρώτα τον γιατρό σου πιθανόν να σου αυξήσει το μαγνήσιο ή να στο ξεκινήσει αν δεν το έχεις πάρει μέχρι τώρα.

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To ειχα παθει και εγω στην τριτη μου εγκυμοσυνη. Μαλιστα ειχα δει και αιματακι και τρομαξα αρκετα. Επειδη την προηγουμενη μερα ειχα κανει υπερηχο και ειχαμε δει οτι το μωρο και ολα ηταν καλα, ο γιατρος μου δεν ανησυχησε. Μου ειχε πει να κανω εναν υπερηχο νεφρων. Οντως το νεφρο ηταν λιγο διογκωμενο λογω του μπεμπη μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εχθες το βραδυ ξυπνησα με εντονο πονο πισω στην μεση και στο πλαι (οχι στη σπονδυλικη μου στηλη), πιστευω οτι ειναι τα νεφρα εκει....ειναι συσπασεις???? Ξερει καμμια? Η' πρεπει να κανω γενικη ουρων? Δεν εχω ομως κανενα αλλο συμπτωμα για ουρολοιμωξεις και τετοια (τσουξιμο κλπ)....

Link to comment
Share on other sites

Εχθες το βραδυ ξυπνησα με εντονο πονο πισω στην μεση και στο πλαι (οχι στη σπονδυλικη μου στηλη), πιστευω οτι ειναι τα νεφρα εκει....ειναι συσπασεις???? Ξερει καμμια? Η' πρεπει να κανω γενικη ουρων? Δεν εχω ομως κανενα αλλο συμπτωμα για ουρολοιμωξεις και τετοια (τσουξιμο κλπ)....

Κοριτσάκι ομοιοπαθούσα...Τελικά ήταν ουρολοίμωξη χωρίς άλλα συμπτώματα εκτός από τον έντονο πόνο..Πήρα αντιβίωση και όλα οκ..

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση σου....λεω να παω αυριο για καμμια γενικη ουρων....

 

ομως ειχα ξαναπονεσει και προχθες το βραδυ και μετα οταν ξυπνησα ειχε φυγει ο πονος. Μετα απο 24 ωρες με ξαναπιασε, παλι στον υπνο μου. Δεν θα ηταν συνεχομενος αν ηταν ουρολοιμωξη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ ευχαριστω για την απαντηση σου....λεω να παω αυριο για καμμια γενικη ουρων....

 

ομως ειχα ξαναπονεσει και προχθες το βραδυ και μετα οταν ξυπνησα ειχε φυγει ο πονος. Μετα απο 24 ωρες με ξαναπιασε, παλι στον υπνο μου. Δεν θα ηταν συνεχομενος αν ηταν ουρολοιμωξη?

Αυτό πάλι δεν ξέρω τι μπορεί να είναι...Διακεκομένος πόνος? Πάντως στην δική μου περίπτωση ο πόνος άλλαζε και θέση, κι αν ήμουν μισοκαθισμένη δεν πονούσα...Κάνε μια γενική ούρων...και βλέπεις..

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

λίζα, πιθανόν να είναι κάποιος κωλικός νεφρού. εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και ένα μήνα, τώρα είμαι στον έβδομο. νοσηλεύτηκα και 3 ημέρες και φάνηκε ότι έχω μια διάταση του νεφρού μάλλον από την πίεση του μπέμπη. από τότε κάθε μέρα έχω ενόχληση και παίρνω ντεπόν και μπουσκοπάν και πολλά νερά. ενημέρωσε τον γιατρό σου να σου πει τι θα κάνεις εγώ έκοψα ασβέστιο και μαγνήσιο. Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ουρολοιμωξη ειναι!και εγω το επαθα στον πεμπτο!δεν πονουσα συνεχεια συνηθως το βραδυ! επισης πιο πριν δεν ειχα κανενα συμπτωμα γι'αυτο και εφτασε στα νεφρα!!!!κανε μια γενικη μηπως και την προλαβεις πριν σου προκαλεσει συσπασεις.

Link to comment
Share on other sites

μηπως παιρνεις χαπια ασβεστιου? αυτα καμια φορα επιδεινωνουν την κατασταση, αν ηδη υπαρχει το προβλημα - αν διαβασεις τις οδηγιες το γραφει μεσα - εγω τα πηρα στην αρχη της πρωτης εγκυμοσυνης αλλα τα σταματησα και με την δευτερη δεν πηρα καθολου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...