Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεμα : Χιονάτη!!!


katerina1981

Recommended Posts

με το καλό η βάπτιση του παιδιού σου!!! εγώ στον μικρό μου είχα τις ίδιες μπομπονιέρες για όλους, μικρούς και μεγάλους! όπως όλοι έχουμε δει σε όλες τις βαπτίσεις οι "παιδικές" μπομπονιέρες γίνονται ανάρπαστες γιατί είναι πολύ χαριτωμένες...βάπτιση είναι γιατί δεν δίνεις σε όλους την "παιδική"?.. ακούγονται πολύ ωραία τα καθρεπτάκια με τα μηλαράκια :) άποψή μου είναι ότι ειδικά στις βαπτίσεις όσο καλόγουστη και να είναι η μπομπονιερα των "μεγάλων" στο τέλος δεν την κρατάει κανείς... όπως ακούω το θέμα σου πάντως εμένα θα μου άρεσε να έδινες σε όλους τους καλεσμένους τα καθρεπτάκια και τα μηλαράκια και στα παιδάκια να έδινες και το παραμύθι ως δωράκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

christina μου δυστυχώς δε βρήκα κάτι σε topic και όλα τα θέματα να διαβάσω όλα τα posts είναι λίγο δύσκολο γιαυτό και έκανα ανάρτηση.

 

elenip σε ευχαριστώ πολύ κι εσύ να χαίρεσαι τα δικά σου παιδάκια. Επειδή στη βάπτιση θα έχω κάπου στα 200 άτομα από τα οποία υπολογίζω 40-50 παιδάκια και το κοστος από τις μπομπονιέρες για τα παιδάκια μου βγήκε λίγο παραπάνω και επειδή ξέφυγα και με τα προσκλητήρια είπα για τους γονείς ακριβώς επειδή τα πετάνε να μην δώσω πάνω από 1,5-2 ευρώ και να κάνω κάτι μόνη μου. Εκτός αν πέσει το μάτι μου πάλι σε κάτι τόσο εντυπωσιακό σαν αυτά που έχω ήδη πάρει αλλά και πάλι μαζεύονται πολλά..

Να δώσω και το παραμύθι πάει πολύ γιατί ήδη οι παιδικές μπομπονιέρες ξεπεράσανε τα 6 ευρώ. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως έκανα για τους μεγάλους περισσότερα καθρεφτάκια και έδινα στα παιδάκια μόνο τα μήλα τα οποία είναι σαν κουκλάκια από φελτ.

 

Σχετικά με τη διακόσμηση το μόνο που έχω αποφασίσει είναι να στολίσω καραμελωμένα μήλα και έχω παραγγείλει και έναν καθρέπτη από κόντρα πλακέ που θα στολιστεί να τη βάλω το τραπέζι με τα γλυκά και το βιβλίο ευχών. Επίσης βιβλίο ευχών δεν έχω βρει κάτι που να με ξετρέλανε. Έχετε να μου προτείνετε κάτι σε χειροποίητο; δε θέλω τα τυποποιημένα που κυκλοφορούν θέλω κάτι περίεργο.

Επίσης επειδή ήδη τα μήλα και κάτι μπισκοτάκια θα είναι κόκκινα, λέω να βάλω μπλε κορδέλες γύρω από τις καρέκλες και κίτρινα ράννερσ στα τραπέζια. Δεν μπορώ να σκεφτώ όμως τίποτα άλλο πέρα από αυτά για το στολισμό..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτά εδώ σε τόπικ που μπορεί να σε βοηθήσουν

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55690&highlight=%F7%E9%EF%ED%E1%F4%E7

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=41601&highlight=%F7%E9%EF%ED%DC%F4%E7

Πάντως είναι λίγο δύσκολο το θέμα που διάλεξες.Εννοώ ότι δεν είναι συνηθισμένο κ θα πρέπει να ψάξεις αρκετά ή να φτιάξεις αρκετά μόνη σου.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλά κάνεις και είσαι ενθουσιασμένη γιατί και εμένα μου φαίνονται πολύ ωραίες. Άσε που το στεφανάκι από μόνο του είναι πολύ ωραίο και πρωτότυπο και θα το κρατήσουν. Με το καλό η βάφτιση!

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κοριτσια καλησπερα!!!!! Εγω ειχα ανοιξει το τοπικ , κ να ενημερωσω οτι τελικα δεν καταφερα να το υλοποιησω! Εβγαιναν ολα πολυ ακριβα ... να αγορασω χιονατη , νανους κλπ. κ τελικα εκανα καραμελοβαφτιση! Μια φιλη μου παντως ειχε παει σε βαφτιση χιονατη κ ειχε ξετρελαθει! Η κοπελα ειχε βαλει στα τραπεζια καλαθια με κοκκινο καρο μαντηλι μεσα κ μηλα. Κ για στολισμο χωρου ειχε τη χιονατη τεραστια σε φουσκωτο μπαλονι! Η ιδεα του στολισμου στο τραπεζι ειναι τελεια κ πολυ οικονομικη! Μακαρι να το ειχα σκεφτει κ να το χα κανει τελικα! Αλλα οντως η ιδεα της χιονατης θελει φτιαξιμο απο μας γιατι δεν υπαρχουν πραγματα ετοιμα βαπτισης!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε βάπτιση χιονάτη και ήταν όλα τέλεια!! Αν και στην αρχή το φοβήθηκα σαν θέμα αλλά πήγαν όλα καλά.

Τελικά τα προσκλητήρια μου τα έφτιαξε η Γεωργία από το handmadebygeo.blogspot.com και γίνανε τέλεια!

Και την ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.. Και ευχαριστώ και την κοπέλα που μου τη σύστησε!

Η κοπέλα μου είχε πει 3 εβδομάδες πριν τη βάπτιση οτι δεν μπορεί να μου κάνει τα προσκλητήρια γιατί ήθελε χρόνο μιας και όλα ήταν χειροποίητα, αλλά μιας και προσπάθησα να κάνω μήλα μόνη μου και μόνο που ξοδεύτηκα γιατί τα υλικά τα πήρα αλλά το αποτέλεσμα ήταν χάλια.. και απογοητεύτηκα και την παρακάλεσα μιας και με είχε αναλάβει για τα υπόλοιπα που ήθελα και μου τα είχε έτοιμα μέσα σε 3 μέρες..

Επίσης μας είχε φτιάξει καθρεπτάκια και μήλα πάνω σε στικάκια για τα τραπέζια και επειδή τα μπισκότα που έβρισκα με ζαχαρόπαστα ήταν κι αυτά ακριβά, μου είχε φτιάξει μηλαράκια από χαρτόνι κολλημένα σε κοντά ξυλάκια και φτιάξαμε μόνοι μας με τη μαμά μου κεκάκια με κρέμα κόκκινη από πάνω και μέσα στην κρέμα στερεώσαμε τα μηλαράκια και μας βγήκε πολύ πολύ οικονομικό γύρω στο 1,30 το είχαμε υπολογίσει το ένα και πολύ πρωτότυπο :) Επίσης είχαμε καθρεπτάκια και μήλα σουπλά για τα τραπέζια των παιδιών από αυτοκόλλητο χαρτί απο αυτό που καθαρίζεται από πάνω το γυαλιστερό δεν ξέρω πως λέγεται και τα παιδάκια τα πήρανε και τα κολλήσανε στο δωμάτιό τους και μπομπονιέρες πάλι καθρεπτάκια και τη χιονάτη σε μεγάλο στικ για κάθε τραπέζι. Όποιος έχει χρόνο μπορεί να φτιάξει και μόνος του πολλά πράγματα αλλά εγώ με τη μικρή δεν... Επίσης για τα κοριτσάκια είχα παραγγείλει στεκάκια κόκκινα για τα μαλλιά με φιογκάκι και για τα αγοράκια κουμπαράδες - μήλα. Και επειδή είχαμε κι εμείς μήλα σε καλάθια , και στην αρχή είπαμε για ψεύτικα,να ξέρετε τα αληθινά είναι πολύ πιο όμορφα και για να γυαλίζουν χωρίς να χαλάσουν τα περνάτε με ένα πανάκι με ξύδι και λάδι (πως κάνουν τα αυγά το πάσχα!!) Δυστυχώς δεν ξέρω γιατί στο blog της δεν φαίνονται οι φωτογραφίες. Επίσης συμβουλή μην παίξετε με μπλε προτιμήστε κόκκινο και κίτρινο και ελάχιστο γαλάζιο γιατί βγαίνει πολύ κιτς.. Α και το καλύτερο που είχαμε , ένα μίνι πηγάδι που το πήραμε με 50% έκπτωση από ένα κατάστημα με είδη διακόσμησης κήπου και ένα καροτσάκι/τελάρο με ροδάκια τα οποία στήσαμε στην εκκλησία για τα κεράσματα και τις μπομπονιέρες και τώρα στολίζουν τον κήπο μας :) Γενικά όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις να ψάχνεις τόσο πιο οικονομικά και όμορφα πράγματα θα βρεις. Εγώ που τα άφησα τελευταία στιγμή πλήρωσα κάτι τις παραπάνω, καλά να ναι η μπουμπου αλλά σε τέτοιες εποχές..Μην κολλάτε σε διάφορες ιδέες γιατί τις περισσότερες φορές δεν είναι υλοποιήσιμες δυστυχώς. Τώρα σκέφτομαι ήδη για τη δεύτερη που μόλις την περασμένη εβδομάδα έμαθα οτι είναι κοριτσάκι χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

maripose οντως πρεπει η βαφτιση σου να ηταν τελεια! ειναι ωραιο θεμα για καποιον που κατεβαζει ιδεες!!!!!! με το καλο κ στο 2ο κοριτσακι σου!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλημέρα, διαβάζω εδώ και καιρό το forum και τις πολύτιμες συμβουλές σας αλλα είναι πρώτη φορά που σας γράφω.

Μετά τα χριστούγεννα βαπτίζω την κόρη μου και έχω επιλέξει ως θέμα μου τη Χιονάτη μιας και δεν ήθελα κάτι πολύ πολύ χριστουγεννιάτικο.

Έχω ήδη βρει προσκλητήρια και δώρα για τα παιδάκια και έχω κάποιες ιδέες για τη διακόσμηση αλλά θα ήθελα τα φώτα σας για μπομπονιέρες μεγάλων.. Ότι και να βλέπω δε μου ταιριάζει με το θέμα μου. Οι παιδικές μπομπονιέρες θα είναι καθρεπτάκια ξύλινα και μήλα από τσόχα. Έχει κάνει κάποιος ανάλογη βάπτιση; Έχετε δει πουθενά; Σας ευχαριστώ.

 

 

Που τα βρήκες τα ξύλινα καθρεφτάκια;

Link to comment
Share on other sites

Που τα βρήκες τα ξύλινα καθρεφτάκια;

 

Για δες και εδώ για ξύλινα καθρεφτάκια για βάφτιση έχει κάποιες επιλογές

 

https://www.google.gr/search?q=baftish+xionath&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=jE1aU9jzDIWl0QWG94DICw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=599#q=%CE%B2%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7+%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B1+%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1&spell=1&tbm=isch

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πιο ωραία που έχω δει είναι αυτά

 

http://2.bp.blogspot.com/-MYcFCz1G7L0/Ub4-2CHuXkI/AAAAAAAAIqk/1jdThHw9lZ0/s1600/paidiki+mpomponiera+xionati.jpg

 

αλλά η κοπέλα γράφει ότι δεν δίνει μόνο ένα πράγμα αλλά όλο το πακέτο και έχει έχει κλείσει μέχρι και το Σεπτέμβριο...Κλάψ...

Link to comment
Share on other sites

Όλα που βλέπω είναι κανονικά καθρεφτάκια ενώ αυτό δεν ήταν ακριβώς αληθινό...

 

Μετά μου αρέσει αυτό σαν άλλη εκδοχή...

 

http://www.an-agapas.gr/vaptisi/mpomponieres-vaptisis/diakosmitika-paidika/mpomponiera-vaptisis-roloi-hionati

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου άρεσαν και οι παρακάτω ιδέες:

http://www.pinterest.com/pin/36099234483775042/

καλαθάκι πικ νικ μινιατούρα και μέσα διάφορα που σχετίζονται με χιονάτη

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=300131813476332&set=a.100706546752194.1171.100004385461219&type=3&theater

ένα κουτάκι σαν αυτό αλλά πάνω να έχει κάτι με τη χιονάτη

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα αλλά άντε να το βρεις.....

 

Το καλαθάκι & ο καθρέφτης ενω είναι τέλειες ιδέες...θα τις προτιμούσα για παιδ.πάρτυ, όχι για βάφτιση...άσε που είναι καθαρά κοριτσίστικα... ;) ;):cool:

Link to comment
Share on other sites

Όλα που βλέπω είναι κανονικά καθρεφτάκια ενώ αυτό δεν ήταν ακριβώς αληθινό...

 

Μετά μου αρέσει αυτό σαν άλλη εκδοχή...

 

http://www.an-agapas.gr/vaptisi/mpomponieres-vaptisis/diakosmitika-paidika/mpomponiera-vaptisis-roloi-hionati

 

Πολυ ωραιο θεμα βαφτισης!!

Προσωπικα αυτο εδω μου αρεσε πιο πολυ απο το καθρεφτακι και το καλαθακι! Αλλα ειναι κοριτσιστικο οποτε πρεπει να βρεις κατι αλλο για τα αγορια. Μην κολλας σε καθρεφτακια και μηλα μονο, μπορεις να το διευρινεις λιγο και με ζωακια πχ πουλακια, λαγουδακια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και νάνους για τα αγοράκια. Πάντως το θέμα είτε πρόκειται για βάφτιση ή για πάρτυ είναι όντως υπέροχο και ζηλεύω πολύ που δεν έχω μία κόρη να το κάνω κι εγώ..:rolleyes:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλά πες τη διακόσμηση θα την βρούμε αλλά η λαμπάδα και το κουτί πως θα είναι; Πρέπει κάτι να ταιριάζει....!

 

κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει όλα σε μια βάφτιση να "φωνάζουν το θέμα, γιατί οι ισορροπίες από το καλόγουστο στην υπερβολή είναι πολύ λεπτές. Εγώ θα χρησιμοποιούσα υφάσματα και κορδέλες στα χρώματα που θα έχει γενικά η βάπτιση και θα έβαζα ένα μήλο ή ένα καθρεφτάκι ξύλινο, κάτι διακριτικό δηλαδή που θα είναι όμως και χαρακτηριστικό της χιονάτης.

Σαν αυτή τη λαμπάδα ας πούμε:

lampada+kouti+xionati2.jpg

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει όλα σε μια βάφτιση να "φωνάζουν το θέμα, γιατί οι ισορροπίες από το καλόγουστο στην υπερβολή είναι πολύ λεπτές. Εγώ θα χρησιμοποιούσα υφάσματα και κορδέλες στα χρώματα που θα έχει γενικά η βάπτιση και θα έβαζα ένα μήλο ή ένα καθρεφτάκι ξύλινο, κάτι διακριτικό δηλαδή που θα είναι όμως και χαρακτηριστικό της χιονάτης.

Σαν αυτή τη λαμπάδα ας πούμε:

lampada+kouti+xionati2.jpg

 

 

Βαλτή είσαι; Αυτή είναι η βάπτιση των ονείρων μου και η λαμπάδα είναι τέλεια!!!! Αλλά η κοπέλα έχει κλείσει ημερομηνία και δεν γίνει μεμονωμένα πράγματα. Και που να την βρεις αλλού αυτή την τέλεια;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!! ναι το ξέρω οτι η κοπέλα δε δέχεται άλλες παραγγελίες αλλά η λαμπάδα ως κατασκευή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο. Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον άλλο επαγγελματία να του δείξεις φώτο και να την προσαρμόσει στα δικά σου γούστα. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες κατασκευές

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!! ναι το ξέρω οτι η κοπέλα δε δέχεται άλλες παραγγελίες αλλά η λαμπάδα ως κατασκευή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο. Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον άλλο επαγγελματία να του δείξεις φώτο και να την προσαρμόσει στα δικά σου γούστα. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες κατασκευές

 

 

Αυτό θα προσπαθήσω και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...