Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

είδη κρεατικών σε μωρά


sevoula

Recommended Posts

η κορούλα μου είναι σήμερα 8 μηνών. από κρεατικά της δίνω εναλλάξ δύο μέρες κοτόπουλο, δύο μοσχάρι. εγώ βαρέθηκα! η μικρή μια χαρά το τρώει!

 

τί άλλο κρέας δίνετε στα μωρά σας;και από πότε;

σκέφτομαι για γαλοπούλα, αρνάκι, θα ήθελα και κουνελάκι (αλλά που να βρώ).

άλλη πρόταση;χοιρινό; πάπια; πρόβειο;

δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα. με μια πρώτη ματιά δεν βρήκα κάτι. αν επαναλαμβάνω θέμα που υπάρχει, συντονιστές βάλτε με στη θέση μου;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χοιρινό θα δώσεις μετά τα δυο (ρωτα και τον παιδίατρό σου επ' αυτού)

Εγώ έχω δώσει στον δικό μου κατσικάκι και στρουθοκάμηλο. Γαλοπούλα επίσης.

Κουνελάκι θα έλεγα να το αποφυγεις αν δεν είναι από γνωστό, έχω ακούσει διάφορα για την ποιότητα του κρέατος και τις τροφές/φάρμακα που τους δίνουν (είναι βλεπεις ευαίσθητα τα κουνελάκια).

Για την παπια δεν ξερω, είναι όμως αρκετά λιπαρό το κρέας της.

 

Τον παιδίατρο τον ρώτησες?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χοιρινό θα δώσεις μετά τα δυο (ρωτα και τον παιδίατρό σου επ' αυτού)

Εγώ έχω δώσει στον δικό μου κατσικάκι και στρουθοκάμηλο. Γαλοπούλα επίσης.

Κουνελάκι θα έλεγα να το αποφυγεις αν δεν είναι από γνωστό, έχω ακούσει διάφορα για την ποιότητα του κρέατος και τις τροφές/φάρμακα που τους δίνουν (είναι βλεπεις ευαίσθητα τα κουνελάκια).

Για την παπια δεν ξερω, είναι όμως αρκετά λιπαρό το κρέας της.

 

Τον παιδίατρο τον ρώτησες?

ρώτησα μόνο για γαλοπούλα και μου είπε ο.κ.

για χοιρινό ξέρω μόνο ότι είναι νωρίς, κατά την παιδίατρο.

στο αρνάκι δεν ήταν ούτε αρνητική ούτε θετική.

για πάπια δεν ρώτησα.

και μόνο ο τρόπος απάντησής της, ακόμα και όταν ήταν θετικός, με τέτοια γκριμάτσα-στραβωμουτσούνισμα:confused:, είναι σαν να μην πήρα απάντηση.

μάλλον έπρεπε να επιμείνω περισσότερο.:roll:

 

για τα περισσότερα κρέατα μιλάω για σπιτικά κρέατα ή από γνωστό χασάπη που εκτρέφει δικά του ζώα.

 

στρουθοκάμηλο φυσικά δεν εκτρέφουμε Λάρισα. αλλά έχω ακούσει ότι είναι καλό κρέας! να υποθέσω έχουν τα μεγάλα μάρκετ;:?:

γιατί να πειράζει που το κρέας της πάπιας είναι λιπαρό;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις 8 μηνων ξεκινησαμε ολα τα κρεατα!ο παιδιατρος μας ειπε:να αποφευγω το μοσχαρι,ειναι το κρεας με τις περισσοτερες αντιβιωσεις λογω μεγαλης καταναλωσης οποτε το πολυ μια φορα τη βδομαδα εκτος αν ειναι απο χωριο απο καποιον που ξερω,Το χοιρινο ειναι πιο καθαρο κρεας.κοτοπουλο δινω 2 φορες το πολυ και προσπαθω να παιρνω βιολογικο ή μου στελνουν απο το χωριο.Κουνελι και λαγο(αν βρω) και γαλοπουλα δινω αφοβα!το κουνελι ακριβως επειδη ειναι πολυ ευαισθητο δεν δινουν φαρμακα!Κατσικακι και αρνακι μπορουμε απλα εχουν πολυ λιπος!(γενικα οσο μικροτερη καταναλωση δεν καιγονται να τα μεγαλωσουν οποτε δεν τα πλακωνουν σε αντιβιωσεις και ορμονες!8 μηνων του εφτιαχνα και κριθαρακι με σαλτσουλα,πατατουλες γιαχνι,κοτοπουλο με ντοματουλα στο φουρνο ή και λεμονατο,εβαζα και πιπερια για γευση,χοιρινο με σεληνο και οσπρια!Ολα βεβαια μαγειρεμενα με πολυ λιγο λαδι(2 κ.γλυκου ανα μεριδα)λιγο κρεμμυδι ,λιγο πιπερι και χωρις αλατι!στο τελος εβγαζα τις μεριδες του μωρου και προσθετα για εμας οτι αλλο ηθελα αλατι η λαδι!

Link to comment
Share on other sites

γιατί να πειράζει που το κρέας της πάπιας είναι λιπαρό;:confused:

 

γιατί ειναι μικρούλα ακόμα ;)

ασε την πάπια για λίγο αργότερα, εξάλλου εχεις τοσες ακόμα επιλογες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, γιατί στο εξωτερικό δίνουν τα πάντα από τον 9ο κι εδώ είμαστε ψείρες;

 

Έλα μου ντε....;)

Πάντως εφόσον από τον 1ο χρόνο και έπειτα το μωρό υποτίθεται τρώει ό,τι κι εμείς γιατί να μη φάει και χοιρινό; Δεν πρόκειται να φάει και καμιά μεγάλη ποσότητα ούτε και κάθε μέρα... για να είμαι ειλικρινής δεν της έχω δώσει ακόμα απλά επειδή δεν έτυχε, δεν το είχα σκεφτεί..θα ρωτήσω και τον παιδίατρο αλλά μάλλον θετικός θα είναι αφού μου έχει πει ότι το αυγο, το γιαούρτι και τη φρουτοκρεμα τα συνεχίζουμε κανονικά και αλλάζει μόνο το μεσημεριανό ανάλογα με το δικό μας. Κατά τη γνώμη μου θα πρεπει να είναι υγιεινά μαγειρεμένο χωρίς πολλά αλάτια, τσιγάρισμα κλπ

Αυτά όσον αφορά 12 μηνών και άνω, τώρα για 8 μηνών μαλλον έιναι νωρίς και θέλει τα ίδια και τα ίδια. Αφού τα τρώει η μικρή και δε βαριέται τι σε πειράζει;; :)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άμα ξέρεις τον χασάπη ή έχεις δικά σου κρέατα δώστα όλα εκτός από χοιρινό που δεν προσφέρει τίποτα....

να σου πώ...

αυτό σκέφτομαι κι εγώ!!!!!!

όσο νωρίτερα δοκιμάσει νέες γεύσεις, ποικιλία δεν είναι καλύτερα; έτσι διάβασα. κάνω λάθως;

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε....;)

Πάντως εφόσον από τον 1ο χρόνο και έπειτα το μωρό υποτίθεται τρώει ό,τι κι εμείς γιατί να μη φάει και χοιρινό; Δεν πρόκειται να φάει και καμιά μεγάλη ποσότητα ούτε και κάθε μέρα...

 

οι περισσότεροι παιδίατροι το χοιρινό κρεας το συστήνουν για αργότερα, γιατί είναι αλλεργιογόνο

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

μου φεραν κομμάτια από κοκκορα χοριάτικο, να του δωσω λετε????

από τα καταφαρμακωμένα κοτοπουλα λοικό θα ναι πιο υγιεινό ε???

εννοείτε να το δώσεις!

η παιδίατρός μου μου είπε όχι. εγώ της το έδωσα. μια χαρά είναι. πιθανόν να θέλει περισσότερο βράσιμο, δεν είναι στάνταρ βέβαια αυτό.

συγκρίνεται το πουλερικό της μάνας μου με αυτά του εμπορίου;:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου ελεγα να ξεκινησεις σιγα σιγα τις καινούριες τροφες. Δωσε τη γαλοπουλα, περιμενε 3-4 μερες να δεις μηπως σου παρουσιάσει τιποτα περίεργο (αν και με τη γαλοπουλα δεν αναμενεται τιποτα περίεργο, ελαφρυ κρεατακι ειναι), δωσε και 2η και 3η φορά και μετά περασε σε άλλο είδος κρεατος. Για καθε κρεας κανε το ίδιο, περιμενε λίγες μερες να δεις αν όλα πανε καλά (γενικά ισχυει αυτό, για κάθε εισαγωγή νεας τροφής).

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Μωρέ ο δικός μου είχε ευαισθησια/αλλεργία στις αρχες, και μας πήρε αρκετό χρονο να αρχίσουμε να τρωμε κανονικά. Και ξερεις τι λένε, οποιος καει με τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ζουζουνέλ μου, για μια εβδομάδα το καθένα έλεγα.π.χ. στη θέση του κοτόπουλου θα δώσω γαλοπουλάκι.

μέχρι να το πάρει η μάνα μου το γαλοπούλι, να το καθαρίσει, να το τεμαχίσω, να το ζυγίσω... θα πάει από εβδομάδα.

είμαι λίγο βιαστική, μάλλον. μ' αρέσει να βλέπω τη φατσούλα της ευχαριστημένη από το φαγητό, ιδίως όταν της βάζω κάτι καινούργιο. το μουτράκι της στην πρώτη κουταλιά είναι όλα τα λεφτά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η γιατρός μας ήταν κάθετη στο θέμα του κοτόπουλου και δη του στήθους μόνο.

εγώ της δίνω ψαχνό από όλο το κοτόπουλο, κόκορα.

σαμπρίνα, δεν συγκρίνεται το χωριάτικο με τα εμπορίου. βέβαια, καλό είναι να ξέρεις όχι μόνο τί τα ταϊζουν, αλλά και τί συνθήκες καθαριότητας επικρατούν στο συγκεκριμένο κοτέτσι. η μαμά μου το έχει τζιτζί το κοτέτσι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το στηθος κοτοπουλο....

αφου οτι ενεση κανουν στα πουλερικα , εκει τη χτυπανε:mad:

τεσπα...

εγω του εδινα πιο πολυ μοσχαρι απο οτι κοτοπουλο κ περνωντας ο καιρος εβαλα αλλα κρεατικα.

τωρα τρωει κ κουνελι αλλα στο φουρνο με θυμαρι κ φετα!

μετα του προσθετω βραστα λαχανικα κ φυσικα τραχανα:cool:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

α!

να πω κ κατι για το χοιρινο?

τα γουρουνακια λοιπον, ειναι πολυ πολυ εξυπνα ζωα.

και οπως ολα τα ζωα ετσι κ αυτα θελουν να ζουν ελευθερα κ να τρεχουν.

επειδη ομως μελημα των εκτροφεων ειναι η παχυνση, τα περιοριζουν ωστε να μην κινουνται....

του γουρουνακια ομως, επειδη αυτο το αντιλαμβανονται ,σε μεγαλυτεο βαθμο απο τα μοσχαρια,πεφτουν σε καταθλιψη με αποτελεσμα να μην τρωνε...

και τοτε?

τοτε τους δινουν αντικαταθλιπτικα-ηρεμιστικα κ ετσι τα γουρουνακια τρωνε υπνωτισμενα ολη μερα....

φοβερο?:(

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα γουρουνάκια έχω ακούσει στην τηλεόραση ότι είναι από τα πιο έξυπνα ζώα.

μου πεσαν τα σάλια με συνταγή κουνελάκι με φέτα και θυμάρι. πότε θα μου κάνεις το τραπέζι;φανταστική μου εφίτσα;ε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να ακολουθείτε τις οδηγίες των παιδιάτρων σας και αν έχετε κάποια απορία ή αντίρρηση να το συζητάτε μαζί τους. Δεν δίνουμε ό,τι να'ναι στα μωρά γιατί παίζει το θέμα των αλλεργιών και επίσης το πεπτικό τους σύστημα δεν έιναι έτοιμο ακόμα. Για παράδειγμα θυμάστε το μωράκι που του έδωσαν να φάει μέλι και το έτρεχαν μετά? Δεν το λέω αυτό για να σας φοβήσω, αλλά καλό είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών. Χοιρινό ΟΧΙ από τόσο νωρίς...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

η κορούλα μου είναι σήμερα 8 μηνών. από κρεατικά της δίνω εναλλάξ δύο μέρες κοτόπουλο, δύο μοσχάρι. εγώ βαρέθηκα! η μικρή μια χαρά το τρώει!

 

τί άλλο κρέας δίνετε στα μωρά σας;και από πότε;

σκέφτομαι για γαλοπούλα, αρνάκι, θα ήθελα και κουνελάκι (αλλά που να βρώ).

άλλη πρόταση;χοιρινό; πάπια; πρόβειο;

 

στην αρχη δινεις κοτόπουλο. μετά μοσχάρι και μετά το χρόνο... ότι θες.

τα μωρα δε βαριούνται γιατι είναι καινούριες γεύσεις. ειδικα με τα λαχανικά...

θα σας βαλει, λογικά, ψάρι σε λίγο καιρό. οπότε, να μια παραλλαγή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...