Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταβολη διατροφης


Recommended Posts

καλημερα σε ολους.θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση διαζυγιου που ο πατερας δεν βαζει την σωστη διατροφη για το παιδι που εχει ορισει το δικαστηριο? δηλαδη τους τελευταιους 2μηνες εβαλε -50ευρω γιατι αδυνατη για παραπανω, ενω στην εργασια του ακομη δεν εχει υποστει καποια μειωση. γνωριζει κανεις αν κανω μηνυση τι κυρωσεις θα εχει ο πατερας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου πω τι κατάλαβα από αυτά που μου είχε πει η δικηγόρος μου για αντίστοιχη περίπτωση.

Μπορείς να του κάνεις αγωγή για μη καταβολή διατροφής. Νομίζω πρέπει να περιμένεις άλλον έναν μήνα, δεν είμαι σίγουρη γι' αυτό.

Η μη καταβολή διατροφής πλέον είναι ποινικό αδίκημα, που σημαίνει ότι ο κύριος οφείλει να σου δώσει τα χρήματα αναδρομικά και έντοκα.

Άμα δεν πληρώσει μετά από αυτό μπορεί να γίνει προσωποκράτηση μέχρι 1 έτος.

Επίσης μπορείς να ζητήσεις να παρακρατείται το ποσό της διατροφής από τον μισθό του, ακόμα και ιδιωτικός υπάλληλος να είναι. Παλιά αυτό γινόταν μόνο στους δημοσίους υπαλλήλους.

 

Είναι πολύ σίγουρος ο κύριος ότι σωστά πράττει? Θέλει να εκτεθεί στην δουλειά του???

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.θα δω τι θα βαλει και αυτον τον μηνα και βλεπουμε...μαλλον δεν τον νοιαζει τι θα πουνε στην δουλεια του αρκει να κανει σεμενα "κακο" γιατι το παιδι εχει λιγα εξοδα και τα υπολοιπα τα "τρωω" εγω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια,χρειαζομαι τη βοηθεια και τις γνωσεις σας για μια φιλη μου.

 

Η κοπελα εχει χωρισει εδω και 5 χρονια και ο πρωην αντρας της της πληρωνει κανονικα τη διατροφη που συνεννοηθηκαν οταν βγηκε το διαζυγιο τους,συναινετικο.Αυτη ομως τωρα παντρευεται,δικαιουται τη διατροφη που της εδινε η θα μειωθει;;;Εχουν ενα παιδακι 7 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,χρειαζομαι τη βοηθεια και τις γνωσεις σας για μια φιλη μου.

 

Η κοπελα εχει χωρισει εδω και 5 χρονια και ο πρωην αντρας της της πληρωνει κανονικα τη διατροφη που συνεννοηθηκαν οταν βγηκε το διαζυγιο τους,συναινετικο.Αυτη ομως τωρα παντρευεται,δικαιουται τη διατροφη που της εδινε η θα μειωθει;;;Εχουν ενα παιδακι 7 ετων.

 

Οχι γιατι να μειωθει??δεν νομιζω την διατροφη εξαλλου την δινει για το παιδι δεν εχει σχεση αν παντρευεται η μαμα..! Μια φιλη μου παντρευτηκε προσφατα και συνεχιζει να παιρνει διατροφη για την 4 χρονη κορη της....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι γιατι να μειωθει??δεν νομιζω την διατροφη εξαλλου την δινει για το παιδι δεν εχει σχεση αν παντρευεται η μαμα..! Μια φιλη μου παντρευτηκε προσφατα και συνεχιζει να παιρνει διατροφη για την 4 χρονη κορη της....

 

Σ ευχαριστουμε για την απαντηση!!!!!Μακαρι να ισχυει γτ εχει χασει και τη δουλεια της προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

naki προφανώς ο πρώην σύζυγος της φίλης σου καταβάλει διατροφή για το παιδί. Οπότε θα συνεχίσει να την καταβαλει στην φίλη σου, όσες φορές κ αν παντρευτεί η ίδια. Ειναι ανεξάρτητη η οικογενειακή κατάσταση της πρώην του από την υποχρέωσή του να καταβάλει διατροφή για το παιδί του

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

η διατροφη δεν κοβεται για το παιδι.μονο αν εδινε στη φιλη σου επειδη δεν εργαζοταν.ειμαι παντρεμενη δευτερη φορα κ παιρνω κανονικα τη διατροφη νομιμα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση διαζυγιου που ο πατερας δεν βαζει την σωστη διατροφη για το παιδι που εχει ορισει το δικαστηριο? δηλαδη τους τελευταιους 2μηνες εβαλε -50ευρω γιατι αδυνατη για παραπανω, ενω στην εργασια του ακομη δεν εχει υποστει καποια μειωση. γνωριζει κανεις αν κανω μηνυση τι κυρωσεις θα εχει ο πατερας?

Εμενα ο πρωην μου δινει με το σταγονομετρο την διατροφη και μαλιστα πριν λιγες μερες μου ειπε πως ο δικηγορος του, του ζητησε μια βεβαιωση μου που να λεει οτι μεχρι τωρα εχει καταβαλλει ολα τα χρηματα και δεν μου χρωσταει τιποτα(μαλλον φοβαται μην τον κυνηγησω). Και κερ..τας και δαρμενος που λενε...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...