Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απορυπαντικά


Recommended Posts

Καλέ τι μπρίκι, 15λίτρα βάζω σίγουρα. Πιάσε καμιά κατσαρόλα :lol: .

 

Δηλαδή φτιάχνεις μεγάλη ποσότητα? Και πού το φυλάς? Πόση ποσότητα βάζεις σε κάθε πλύση? Βάζεις και τους καρπούς μαζί στο πλυντήριο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κοριτσια, δεν μπορω να βρω πού ειδα μεσα στο site θεμα με τα παιδικα απορρυπαντικα, παντως μια και σας εχω εδω να σας ρωτησω.να χρησιμοποιησω μαλακτικο στα παιδικα ρουχα η οχι;;proderm εχω αγορασει,αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν περιεχει χημικα..εσεις τι λετε;να τα πλυνω μονο με απορρυπαντικο η να βαλω και μαλακτικο;

 

iwanna αυτό είναι:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32095&highlight=%F0%E1%E9%E4%E9%EA%E1+%E1%F0%EF%F1%F1%F5%F0%E1%ED%F4%E9%EA%E1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα.........

ενδιαφερον τα soap nuts!!!!!!!!!!!!!!!

σκεφτομαι να τα δοκιμασω.......

πειτε μου σας παρακαλω μονο, αν μπορω να πλυνω τα ρουχα για νεογεννητο με soap nuts.... εννοω να μη παρω καθολου proderm κτλ και να πλυνω με αυτο;;;;;

το εχετε δοκιμασει;;;; ειναι οκ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

bounitsa, καρποι ειναι..!τι πιο φυσικο απο αυτο!εγω τα ειχα πλυνει με αρκαδι,δεν ηξερα τοτε για τους καρπους, αλλα θα ελεγα πολυ καλυτερα με αυτους....και μην το συζητας για προδερμ κ τετοια.....;)

Link to comment
Share on other sites

bounitsa, καρποι ειναι..!τι πιο φυσικο απο αυτο!εγω τα ειχα πλυνει με αρκαδι,δεν ηξερα τοτε για τους καρπους, αλλα θα ελεγα πολυ καλυτερα με αυτους....και μην το συζητας για προδερμ κ τετοια.....;)

 

στο πρωτο παιδι δεν ειχα ιδεα τι ειναι οι καρποι...

τωρα που περιμενω το δευτερο ενημερωνομαι καλυτερα.... και για το καλο του παιδιου, για το περιβαλλον και για τη τσεπη μας....

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρησιμοποιειστε ariel καθαριζει τελεια στουσ 30με 40 βαθμους εδω και χρονια δεν το αλλαζω με τιποτα

 

Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για φυσικά οικολογικά καθαριστικά στο τόπικ αυτό! Το Ariel ούτε φυσικό είναι (αλλά χημικό καρκινογόνο) αλλά ούτε και οικολογικό :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για φυσικά οικολογικά καθαριστικά στο τόπικ αυτό! Το Ariel ούτε φυσικό είναι (αλλά χημικό καρκινογόνο) αλλά ούτε και οικολογικό :roll:

 

γενικα για ολα τα απορυπαντικα λεμε....

απλα καθε μια απο τη πειρα της λεει το καλυτερο....

κι ετσι κατεληξε το θεμα στα οικολογικα, που ειναι αποτελεσματικα, φιλικα στο περιβαλλον και οικονομικα..........

Link to comment
Share on other sites

bounitsa, καρποι ειναι..!τι πιο φυσικο απο αυτο!εγω τα ειχα πλυνει με αρκαδι,δεν ηξερα τοτε για τους καρπους, αλλα θα ελεγα πολυ καλυτερα με αυτους....και μην το συζητας για προδερμ κ τετοια.....;)

 

Κι εγώ με το Αρκάδι έπλενα πριν ανακαλύψω τα soap nuts (και ακόμη πλένω τα πιάτα μ' αυτό). Αλλά έχω σοβαρές ανησυχίες κατά πόσο είναι τόσο αγνό και οικολογικό όσο μας κάνουν να πιστεύουμε. Κατ' αρχήν το φυσικό σαπούνι ελαιόλαδου είναι ασπροκίτρινο και όχι καταπράσινο (μου είπανε ότι βάζουνε χρωστικές!). Επίσης ενημερώθηκα ότι χρησιμοποιούνε χείριστης ποιότητας ελαιόλαδα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ με το Αρκάδι έπλενα πριν ανακαλύψω τα soap nuts (και ακόμη πλένω τα πιάτα μ' αυτό). Αλλά έχω σοβαρές ανησυχίες κατά πόσο είναι τόσο αγνό και οικολογικό όσο μας κάνουν να πιστεύουμε. Κατ' αρχήν το φυσικό σαπούνι ελαιόλαδου είναι ασπροκίτρινο και όχι καταπράσινο (μου είπανε ότι βάζουνε χρωστικές!). Επίσης ενημερώθηκα ότι χρησιμοποιούνε χείριστης ποιότητας ελαιόλαδα!

 

χμ, κ εγω αυτο φανταζομουν , μιας κ οι ελιες 'ποτιζονται' απειρα φυτοφαρμακα!οποτε; που ειναι το φυσικο τελικα;:confused:εγω πια το χρησιμοποιω για το πατωμα.τελοσπαντων, απο τα υπολοιπα καθαριστικα, χιλιες φορες αυτο!

δοκιμασα σημερα να βρασω τους καρπους στο μπρικι, μια χαρουλα ολα :)

 

βρε max κ γιατι να μην ειναι τα καλυτερα τα οικολογικα, εαν :1.ωφελουν εσενα κ την τσεπη σου και 2.το περιβαλλον;;;)

Link to comment
Share on other sites

οκ σε μενα δεν μου καθαριζουν δεν ειμαι ευχαριστημενη ισχυει αθτο που λεω και σε αλλα ατομα δεν ειμαι η μονη πιστευω ,το ξερω καλο ειναι να κανουμε οικονομια στη τσεπη μας αν ομως ριχνουμε ριχνουμε απορρυπαντικο και δεν καθαριζει τοτε δεν κανουμε οικονομια απλα με το αριελ λιγο ριχνω και γινονται πεντακαθαρα για αυτο δεν το αλλαζω εξαλου περναω και 3 μηνες με το αριελ και βαζω πλυντηρια 3 με 4 φορες την εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το Αρκάδι έπλενα πριν ανακαλύψω τα soap nuts (και ακόμη πλένω τα πιάτα μ' αυτό). Αλλά έχω σοβαρές ανησυχίες κατά πόσο είναι τόσο αγνό και οικολογικό όσο μας κάνουν να πιστεύουμε. Κατ' αρχήν το φυσικό σαπούνι ελαιόλαδου είναι ασπροκίτρινο και όχι καταπράσινο (μου είπανε ότι βάζουνε χρωστικές!). Επίσης ενημερώθηκα ότι χρησιμοποιούνε χείριστης ποιότητας ελαιόλαδα!

 

Kαι εγώ που ήμουν φανατική του "Αρκαδιού"

ρώτησα τις προάλλες τον παιδίατρό μας

και μου είπε ακριβώς αυτό που λες Rosie....:(

 

χμ, κ εγω αυτο φανταζομουν , μιας κ οι ελιες 'ποτιζονται' απειρα φυτοφαρμακα!οποτε; που ειναι το φυσικο τελικα;:confused:

 

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό!!!....:twisted::evil:°&%#$"!#%&=?*#*!

 

Επιτέλους!!!....

τι έχει απομείνει πια ΑΓΝΟ σε αυτό το περιβάλλον;;;

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιειστε ariel καθαριζει τελεια στουσ 30με 40 βαθμους εδω και χρονια δεν το αλλαζω με τιποτα

 

Πως το αντέχετε αυτό το ARIEL?? :confused:

Έχει τόσο έντονο άρωμα που εμένα προσωπικά με πιάνει το κεφάλι μου και ο λαιμός μου!

 

Στους άλλους ωραία μυρίζει (που τους μυρίζεις για λίγο όμως)

αλλά να το φοράω εγώ όλη την ημέρα

δεν θα μπορούσα να το ανεχθώ με τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!....

τι έχει απομείνει πια ΑΓΝΟ σε αυτό το περιβάλλον;;;

 

αχ...ελαχιστα πραγματα.....οταν σκεφτομαστε το κερδος....οταν σκεφτομαστε το πιο 'γρηγορο, ευκολο, φτηνο'...ή οταν...δεν σκεφτομαστε καθολου:? ('ελα μωρε λιγη χλωρινιτσα, εμεις τι παθαμε;", "ελα μωρε, ποιος ανακυκλωνει τωρα", "το κρατος φταιει" κ αλλα τετοια ομορφα κ καθημερινα....) το 'αγνο' εχει παει περιπατο για...τσιγαρα και εχουμε χασει τα ιχνη του!

 

εγω εχω αλλη μια απορια που ξεχασα να τη γραψω χτες: καθαριστικο για τουαλετα, τι εχετε; που να απολυμαινει και να καθαριζει καλα κ φυσικα να μην μολυνει ..;κανω μαθηματα στο σπιτι κ ειναι λιγο κεντρο διερχομενων:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω αλλη μια απορια που ξεχασα να τη γραψω χτες: καθαριστικο για τουαλετα, τι εχετε; που να απολυμαινει και να καθαριζει καλα κ φυσικα να μην μολυνει ..;κανω μαθηματα στο σπιτι κ ειναι λιγο κεντρο διερχομενων:roll:

 

Τα καθαριστικά που χρησιμοποιώ στο σπίτι είναι τα εξής:

 

1. Υγρό σαπούνι multi-purpose της Sonett.

2. Λευκό ξύδι.

3. Σόδα.

4. Tea-tree oil για το σφουγγάρισμα.

 

Προσωπικά σπάνια καθαρίζω :oops:, αλλά η καθαρίστρια μου κάνει τα μπάνια και την τουαλέτα να λάμπουν με το σαπούνι τη σόδα και το ξύδι.

 

Τώρα αν χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό μια και χρησιμοποιούνε πολλοί την τουαλέτα σου προτείνω το απολυμαντικό υγρό της Sonett (μυρίζει τέλεια!): Surface Disinfectant

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει φυσικα σαπουνακια απο ελαιολαδο και ειναι πραγματι ασπροκιτρινα και οχι πρασινα...!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

αχ...ελαχιστα πραγματα.....οταν σκεφτομαστε το κερδος....οταν σκεφτομαστε το πιο 'γρηγορο, ευκολο, φτηνο'...ή οταν...δεν σκεφτομαστε καθολου:? ('ελα μωρε λιγη χλωρινιτσα, εμεις τι παθαμε;", "ελα μωρε, ποιος ανακυκλωνει τωρα", "το κρατος φταιει" κ αλλα τετοια ομορφα κ καθημερινα....) το 'αγνο' εχει παει περιπατο για...τσιγαρα και εχουμε χασει τα ιχνη του!

 

εγω εχω αλλη μια απορια που ξεχασα να τη γραψω χτες: καθαριστικο για τουαλετα, τι εχετε; που να απολυμαινει και να καθαριζει καλα κ φυσικα να μην μολυνει ..;κανω μαθηματα στο σπιτι κ ειναι λιγο κεντρο διερχομενων:roll:

εγώ χρησιμοποιω ένα μίγμα από λευκό ξύδι,σοδα και βόρακα(θα το βρεις χυμα στα φαρμακεια και είναι super απολυμαντικό!

κάτι που ανακάλυψα τελευταία και παρέχει εκτοσ των άλλων και την απόλυτη απολυμαντική δράση,ειναι το εκχύλισμα των σπόρων γκρειπ-φρουτ!!!έχει πάρα πολλές χρήσεις ,είναι πιο αποτελεσματικο από τη χλωρινη και είναι απόλυτα φυσικό:Pτο χρησιμοποιώ στο πλυντηριο,στο καπάκι του ξεβγάλματος ,όταν πλένω σε χαμηλες θερμοκρασίες για να απολυμαίνονται τα ρούχα και να μην έχουν ανάγκη σιδερώματος:-)σίγουρα μπορείσ να το χρησιμοποιήσεις για να απολυμάνεις και αλλες επιφανειες.κοίτα κι εδώhttp://www.iama.gr/ethno/nayplio/barouta.htm

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιω ένα μίγμα από λευκό ξύδι,σοδα και βόρακα(θα το βρεις χυμα στα φαρμακεια και είναι super απολυμαντικό!

κάτι που ανακάλυψα τελευταία και παρέχει εκτοσ των άλλων και την απόλυτη απολυμαντική δράση,ειναι το εκχύλισμα των σπόρων γκρειπ-φρουτ!!!έχει πάρα πολλές χρήσεις ,είναι πιο αποτελεσματικο από τη χλωρινη και είναι απόλυτα φυσικό:Pτο χρησιμοποιώ στο πλυντηριο,στο καπάκι του ξεβγάλματος ,όταν πλένω σε χαμηλες θερμοκρασίες για να απολυμαίνονται τα ρούχα και να μην έχουν ανάγκη σιδερώματος:-)σίγουρα μπορείσ να το χρησιμοποιήσεις για να απολυμάνεις και αλλες επιφανειες.κοίτα κι εδώhttp://www.iama.gr/ethno/nayplio/barouta.htm

 

Πολύ ενδιαφέρον!!

Αυτό το εκχύλισμα των σπόρων γκρειπ-φρουτ

απο που μπορεις να το βρείς?

Link to comment
Share on other sites

Στα βιολογικάδικα. Το βρίσκω όμως λίγο ακριβό για καθάρισμα, προτιμώ το tea tree oil που είναι πάρα πολύ ισχυρό απολυμαντικό και αντι-μυκητιακό, μόνο που έχει κάπως έντονη μυρωδιά...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Στα βιολογικάδικα. Το βρίσκω όμως λίγο ακριβό για καθάρισμα, προτιμώ το tea tree oil που είναι πάρα πολύ ισχυρό απολυμαντικό και αντι-μυκητιακό, μόνο που έχει κάπως έντονη μυρωδιά...

 

Και αυτό σε βιολογικάδικο το βρίσκεις?

Γενικώς θα ήθελα να αντικαταστήσω την χλωρίνη με κάτι βιολογικό!...:?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό σε βιολογικάδικο το βρίσκεις?

Γενικώς θα ήθελα να αντικαταστήσω την χλωρίνη με κάτι βιολογικό!...:?

 

To Tea Tree Oil είναι το αιθέριο έλαιο που προκύπτει από το αυστραλέζικο τεϊόδεντρο. Υπάρχει σ' όλα τα μαγαζιά που πουλάνε αιθέρια έλαια (πχ της Apivita). Προσωπικά αγοράζω καλής ποιότητας βιολογικό για να το χρησιμοποιώ στο δέρμα μου, και παίρνω ένα φθηνότερο για το καθάρισμα και την μπουγάδα (πχ χρησιμοποιείται στο πλύσιμο των υφασμάτινων πανών για απολύμανση και εξολόθρευση τυχών μύκητων που προκαλούνε ερεθισμούς και συγκάματα στα μωράκια - yeast rash).

 

Το φθηνό το παίρνω απ' εδώ (τα 100 ml): http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil.

 

Πριν περίπου τρια χρόνια είχα πάρει ένα μπουκαλάκι με Tea Tree Oil και ένα με Λεβάντα (εξίσου ισχυρό απολυμαντικό) και ακόμη δεν τελείωσαν παρόλο που τα χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση και τα δύο!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Στα βιολογικάδικα. Το βρίσκω όμως λίγο ακριβό για καθάρισμα, προτιμώ το tea tree oil που είναι πάρα πολύ ισχυρό απολυμαντικό και αντι-μυκητιακό, μόνο που έχει κάπως έντονη μυρωδιά...

από τη στιγμη που βάζεις σταγόνες,κραταει πολύ.αυτή τη στιγμή εχω τη μικρή συσκευασια citricidal και μου έχει κρατήσει πολύ καιρό,το χρησιμοποιω ομως στις δύσκολες περιπτώσεις,γιατί αποδεδειγμένα είναι πολυ αποτελεσματικό.στο καθαρισμα,στην απολυμανση καδων...χρησιμοποιω κι εγω λεβαντα και tea tree oil.το άλλο είναι και πιο ασφαλες για να καθαρίζω τα πραγματα με τα οποια ερχεται σε επαφη το μωρο!γενικα είμαι ευχαριστημένη.

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

Eχει χρησιμοποιήσει καμιά κοπέλα τις λευκαντικές μπάλες απο καουτσούκ?

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29782

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για τα soap-nuts(τα παρήγγειλα)

Λεει στις οδηγιες οτι μπορουμε να τα λιωσουμε στο μιξερ.

Το έχει δοκιμάσει καμία σας?

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμη που βάζεις σταγόνες,κραταει πολύ.αυτή τη στιγμή εχω τη μικρή συσκευασια citricidal και μου έχει κρατήσει πολύ καιρό,το χρησιμοποιω ομως στις δύσκολες περιπτώσεις,γιατί αποδεδειγμένα είναι πολυ αποτελεσματικό.στο καθαρισμα,στην απολυμανση καδων...χρησιμοποιω κι εγω λεβαντα και tea tree oil.το άλλο είναι και πιο ασφαλες για να καθαρίζω τα πραγματα με τα οποια ερχεται σε επαφη το μωρο!γενικα είμαι ευχαριστημένη.

 

υπαρχει καποιο ελληνικο σαιτ που να μπορω να τα παραγγειλω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...