Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ SITE, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

ΠΡΩΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΓΚΥΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΘ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥΣ.

ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ, ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ 30, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΟΝΕΨΩ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ 3 ΜΗΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΧΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΙΕΣΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣ, ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΜΕ 2 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ, ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΠΟΛΥΠΟΔΑ 12mmX5mm, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΠΕΡΙ ΠΟΛΥΠΟΔΑ, ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΜΠΡΙΝΑ.

ΣΑΜΠΡΙΝΑ ΜΟΥ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ. ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΟΛΥΠΟΔΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ.

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΠΟΔΕΣ, ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ. ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΗΟΧΙ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΕΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΝΙΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΓΚΥΕΣ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΩΡΑΚΙ ΤΩΡΑ:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα

Και εγω ειχα πολυποδα και τον αφαιρεσα με επεμβασουλα Το ασχημα ηταν οτι απο τη μερα που το διεγνωσε ο γυναικολογος μου μεχρι την ημερομηνια αφαιρεσης (καθυστερησαμε να το αφαιρεσουμε περιπου 3 μηνες διοτι εκεινη την περιοδο παντρευομουν και ετρεχα )εμεινα εγκυος αλλα λογω του πολυποδα απεβαλα.Μου προκαλεσε αιμοραγιες.Οσο γρηγοροτερα το αφαιρεσεις τοσο το καλυτερο πιστευω.Ελπιζω να σε βπηθησα.

 

με συγχωρεις αν σε ενοχλω..απλα μου εδωσες κουραγιο λεγοντας πως καθυστερησες 3 μηνες!εχω ενα μωρακι 4 μηνων και τωρα ετοιμαζομαι να κανω γαμο και βαφτιση μαζι!ο γιατρος μου ειδε εναν πολυποδα στον τραχηλο και μου συνεστησε να κανω αφαιρεση με αποξεση αλλα οπως καταλαβαινεις τα εξοδα τρεχουν αλλα απο την αλλη φοβαμαι να καθυστερησω!εσυ παντως δεν αντιμετωπισες καποιο προβλημα,ετσι?απο τη στιγμη που το εμαθα το μονο που σκεφτομαι ειναι πως θελω να ζησω για να δω το παιδακι μου να μεγαλωνει!εχω φοβηθει πολυ και σκεφτομαι αρνητικα!συγγνωμη και παλι για τη ζαλαδα που ισως να προκαλεσα,αλλα ηθελα πολυ να μιλησω!ευχαριστω!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις αν σε ενοχλω..απλα μου εδωσες κουραγιο λεγοντας πως καθυστερησες 3 μηνες!εχω ενα μωρακι 4 μηνων και τωρα ετοιμαζομαι να κανω γαμο και βαφτιση μαζι!ο γιατρος μου ειδε εναν πολυποδα στον τραχηλο και μου συνεστησε να κανω αφαιρεση με αποξεση αλλα οπως καταλαβαινεις τα εξοδα τρεχουν αλλα απο την αλλη φοβαμαι να καθυστερησω!εσυ παντως δεν αντιμετωπισες καποιο προβλημα,ετσι?απο τη στιγμη που το εμαθα το μονο που σκεφτομαι ειναι πως θελω να ζησω για να δω το παιδακι μου να μεγαλωνει!εχω φοβηθει πολυ και σκεφτομαι αρνητικα!συγγνωμη και παλι για τη ζαλαδα που ισως να προκαλεσα,αλλα ηθελα πολυ να μιλησω!ευχαριστω!

 

βρε κορίτσι τι κουβέντες είναι αυτές;;; ακου να ζήσεις..και βέβαια θα ζήσεις!!!!! Ηρέμησε και ρώτα το γιατρό πόσο μπορείς να το καθυστερησεις. Εγώ τον αφαίρεσα την περασμένη εβδομαδα. Και γαι να απαντήσω σε μια φίλη που ρωτα πιο πάνω δεν φαινόταν πουθενα, τυχαια σε μια κολποσκόπηση που έγινε για ασχετο λόγο τον βρήκαμε. Ευτυχως ήταν μικρός και τον έβγαλε επιτόπου. Ξέρω οτι μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της βιοψιας πεθαίνεις 2-3 φορές..γι αυτό ίσως είναι καλύτερα να τον βγάλεις προ γάμου για να είσαι χαλαρη αυτη την όμορφη μέρα.

Αντε η ωρα η καλή και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εγω έκανα αφαίρεση πολύποδα του ενδομητρίου(3 εκατοστα) τον Ιούλιο.Προσπαθούσα να μείνω έγγυος για παραπάνω απο 6 μήνες. Εκανα την αφαίρεση και μετά απο δυο μήνες έμεινα έγγυος. Δηλαδή τώρα είμαι έγγυος στο δεύτερο παιδάκι. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες για την επέμβαση στείλε μου προσωπικο μύνημα.Πάντως μην ανησυχείς δεν είναι κάτι σοβαρό!Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

πες μου ποναει η αφαιρεσει δεν καταλαβαινεις κατι. το κοστος ποσο ειναι

Link to comment
Share on other sites

εγκυος μπορεις να μεινεις αμεσως δεν υπαρχει προβλημα κανενα!κ φυσικα να κανεις κ μπανια!

πριν μεινεις ομως εγκυος να τον βγαλεις για να μην εχεις κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη!οπως ειπα κ πριν δεν πονα καθολου!εγω το εκανα στο μητερα κ εδωσα 700 !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω αφαιρεσα ενα πολυποδα στο κεντρο της μήτρας λαπαροσκοπικα με υστεροσκοπηση. Τρεις γιατροι διαφορετικοι μου ειπαν οτι επρεπε να αφαιρεθει. Ταυτοχρονα αφαιρεσα λαπαροσκοπικα και μια τεραστια κυστη εξω απο την αριστερη ωοθηκη. Τη μια μερα μπηκα και την αλλη βγηκα:

Κοστος στο Λητω: 1700 ευρω σε τρικλινο

Κοστος γιατρου: 1200 ευρώ Τωρα ειμαι μια χαρα. Σε πεντε μερες πηγα στη δουλεια. Πηρα αντιβιωση και φαρμακα για αναπλαση ενδομητριου.

Η μητερα μου (55) εχει εναν πολυποδα κοντα στον τραχηλο. Οι ιδιοι γιατροι της ειπαν να μην αφαιρεθει λογω θεσης και εξαιτιας της ηλικιας της που δεν δικαιολογει αναγκη τεκνοποιησης.

Αρα εξαρταται το αν πρεπει να αφαιρειται ο πολυποδας. Γι΄αυτο καλο ειναι να διασταυρωνουμε γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και΄γω μία από τα ίδια.

Είχα πολύποδα και διαφραγμα στη μήτρα έμεινα έγκυος δυο φορές γινόταν αποβολή στον δευτερο μηνα και μετά από κάποιες εξετάσεις διαπιστώθηκε και ο ΄΄πολυποδας΄ αφαιρέθηκε με λαπαροσκόπηση.Έμεινα μία μέρα στο νοσοκομείο και την άλλη έφυγα.Μετά από ένα χρόνο έμεινα έγκυος και όλα πήγαν καλά.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω είχα πολύποδα στη μήτρα και τον βγάλαμε καλού κακού. κάναμε επεμβατική υστεροσκόπηση και αληθινά δεν κατάλαβα τίποτα! διαδικασία μισής ώρας η επέμβαση και ούτε. μετά την επέμβαση ούτε παυσίπονο δεν πήρα. βγήκα αυθημερον από την κλινικη. κόστος: γιατρός 800, κλινική 450

Link to comment
Share on other sites

εγω αφαιρεσα πολυποδα υστεροσκοπικα στο Λητω πριν 7 μηνες,κοστισε ελαχιστα και σε 20 λεπτα ειχε τελειωσει,η ναρκωση ηταν πολυ ελαφρια και σε 10 λεπτα ημουν ορθια και εφυγα.χτες εκανα λαπαροσκοπιση (διαγνωστικη γιατι ουσιαστικα ειχα μονο μια κυστουλα 2 εκατοστα)πληρωσα 3700(!!!!!) στο Μητερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

μηπως γνωριζει κανεις αν πριν την επεμβατική υστεροσκοπηση για αφαιρεση ενδομητριου πολυποδα πρεπει να προηγηθει θεραπεια για τη διακοπη της περιοδου? Πηγα σε δυο γιατρους, ο ενας δεν το θεωρει απαραιτητο και ο αλλος μου ειπε οτι πρεπει να γινει για να μειωθει το παχος του ενδομητριου στο ελαχιστο δυνατο..

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις αν πριν την επεμβατική υστεροσκοπηση για αφαιρεση ενδομητριου πολυποδα πρεπει να προηγηθει θεραπεια για τη διακοπη της περιοδου? Πηγα σε δυο γιατρους, ο ενας δεν το θεωρει απαραιτητο και ο αλλος μου ειπε οτι πρεπει να γινει για να μειωθει το παχος του ενδομητριου στο ελαχιστο δυνατο..
Eγω εκανα υστεροσκοπηση πριν 6 χρονια και αφαιρεσα ενδομητριο πολυποδα αλλα δεν εκανα θεραπεια για διακοπη περιοδου,μολις τελειωσα περιπου την 9η-10η μερα κυκλου την εκανα,πρωτη φορα το ακουω αυτο

ΜΑΡΚΕΛΛΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, καλησπέρα. Οχι δεν θέλω να σας απογοητεύσω. Απλά ήμουν και εγώ μιά απο έσας με ένα ινομύωμα στο ενδομήτριο , περίπου όσο μια φακή. Χειρουργήθηκα υστεροσκοπικά σε πολύ γνωστό ενδοσκόπο. Απο τότε άρχισε ο γολγοθάς!!Ξέρετε, είτε πολύποδας, είτε ινομύωμα ,είτε και απλή αποξεση ( έκτρωση κοινώς) η μήτρα τραυματίζεται. Εγώ, δυστυχώς, ανήκω στην κατηγορία των γυναικών με ευαίσθητη μήτρα που δεν έπρεπε να χειρουργηθώ,διότι η μήτρα μου έβγαλε συμφύσεις πολλές και σοβαρές. Μου είχαν πει ότι έπρεπε να το αφαιρέσω, πριν μείνω έγκυος, διότι αν έμενα , θα το έχανα 80 τοις εκατό. Να , όμως , που τώρα τρέχω και δεν φτάνω!!! Ακολούθησαν 3 χειρουργεία λύσης των συμφύσεων και φυσικά΄ήμουν απο τις τυχερές διότι οι συμφύσεις δεν ξαναβγήκαν. Αγαπούν ιδιαίτερα τα μέρη που φυτρώνουν και έτσι οι γιατροί δεν σου εγγυώνται τίποτα. Θα δουμε, λεει , αν θέλει ο Θεός!!!!Βέβαια, σημειωτέον ότι εγώ έβγαλα πολλές συμφύσεις , οχι μιά και δύο .Τώρα πλέον η μήτρα μου είναι "κατσιασμένη" απο τις πολλές επεμβάσεις και η πρόγνωση για παιδί φτωχή σε τέτοιες περιπτώσεις. Με πίστη στο Θεό και Δύναμη ελπίζω να κρατήσω στην αγκαλιά μου ένα παιδί.

Γιαυτο , πριν προβείτε σε οποιαδήποτε επέμβαση στο ενδομήτριο σταθμίστε καλά τα ωφέλη και τις παρενέργειες. Συζητήστε με έμπειρο γιατρό και πάρτε και δεύτερη και τ΄ριτη γνώμη , αν χρειαστεί. "Εκατό ξυλιές σε ξένο κώλο δεν είναι τίποτα" έλεγε η γιαγιά μου. Ετσι και οι γιατροί τα βλέπουν όλα ρουτίνα. "Μια επεμβασούλα είναι μωρε". Ολοι έτσι λένε και αν είσαι τυχερή εντάξει, αν όχι, τρέχεις και δεν φτάνεις!!!!

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

kalipsera!molis prin ligo gurisa k egw apo to gunaikologo kai exw polupoda 1ek ton exw 3 mines k pira kai ena xapi alla tipota..twra mou eipe na to psaksoume..den ton eida na anisixei idiaitera tou exw polu empistosini alla eimai mikri kai thelw na kanw paidia kai twra fovame mipws den mporw meta apo ola auta..bebaia eniwsa uperoxa diavazontas ta mnm sas k oti den einai tipota..uparxei periptwsi na min einai polupodas k na einai kati allo??ton exw sth mitra..euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αφου εχεις εμπιστοσυνη στον γυναικολογο σου, μη φοβασαι! Η δικη μου ιστορια εχει ως εξης: Γεννησα με καισαρικη στην επαρχεια και εκανα ολες τις εξετασεις προγεννητικου ελεγχου (που δεν ξερω αν εχει σημασια για αυτα που θα σου πω παρακατω, απλα το αναφερω), αλλα επειδη αντιληφθηκα την εγκυμοσυνη οταν πια ειχα μπει στον 3ο μηνα, ολοι οι υπερηχοι που εκανα γινοντουσαν πανω απο την κοιλια (θελω να πω οχι ενδοκολπικα). Μετα τη γεννα, μετακομισαμε Αθηνα και γυρω στους 4 μηνες μετα αποφασισα να παω να με δει καποιος γιατρος για να δω που βρισκομαι μετα τη γεννα. Επειδη τα οικονομικα μας ομως ειναι σε αισχρη κατασταση, πηγα με την ασφαλεια μου σε δημοσιο νοσοκομειο και με εξετασε εκει ο εφημερευων ιατρος (τον οποιο δεν γνωριζα, τον εβλεπα 1η φορα στη ζωη μου). Περα του οτι με πονεσε παααααρα πολυ (μου πηρε καλλιεργεια για τεστ παπ και μου εκανε εναν ενδοκολπικο υπερηχο), μου ειπε πως εχω εναν πολυποδα στον τραχηλο και πως πρεπει ε-πει-γο-ντως να κανω αποξεση. Κατευθειαν πηρε την πλακα που ειχε συλλεξει το δειγμα για το τεστ και την πεταξε στον καδο σκουπιδιων και μου ειπε πως αφου θα κανω την αποξεση, θα σταλει ο πολυποδας για βιοψια και δεν χρειαζεται να πληρωνω αλλα λεφτα για τεστ παπ. Εφυγα απο εκει κακην κακως, φοβουμενη πως εχω κατι πολυ σοβαρο. Τηλεφωνησα σε καποιες γνωστες που εχω εδω και μου συστησανε 3 γιατρους. Τους επισκεφτηκα λοιπον και τους 3 (και να φανταστεις πως πηγα απο την αρχη σε δημοσιο νοσοκομειο για να γλιτωσω λεφτα, αλλα απο την τρομαρα μου εδωσα τα τριπλασια απο οσα θα εδινα αν πηγαινα μια φορα σε καποιον ιδιωτη..) και οι 3 μου ειπαν πως αυτο που ονομαζε ο αλλος γιατρος πολυποδα ηταν τελικα μια υπερπλασια του κυλινδρικου επιθηλιου του τραχηλου που το παθαινουν αρκετες γυναικες μετα τη γεννα, λογω καποιων ορμονων. Εκανα 3 τεστ παπ (σε καθε γιατρο ξεχωριστα, με διαφορα 2 εβδομαδων μεταξυ τους. Βλεπεις ειχα και το φοβο μηπως απο το πολυ "ξυσε-ξυσε" τον τραχηλο, το παπ δειξει αναληθη αποτελεσματα και επισης ειχα και το αγχος μην αδιαθετησω, αλλα ευτυχως η αστατη περιοδος μου για μια φορα με εβγαλε ασπροπρωσοπη!) και μαλιστα ο τελευταιος γιατρος απο αυτους τους 3 που πηγα μου εκανε και κολποσκοπηση. Και οι 3 γιατροι λοιπον συμφωνουσαν στη διαγνωση για υπερπλασια και τα αποτελεσματα και των 3 παπ ηταν "αρνητικα για κακοηθεια, εικονα ελαφριας τραχηλιτιδος".

Οποτε ουτε αποξεση χρειαστηκε να κανω, ουτε τιποτα. Εσυ λοιπον που εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου, δεν εχεις να φοβηθεις κατι! Απλα εγω ηρθα απο το πουθενα και παραλιγο να την πατησω!

Ευχομαι ολα να πανε καλα!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε έμένα διαγνώστηκε πολύποδας στη μήτρα πριν 2 χρόνια. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε φοβίζει. Εγώ έκανα μια επέμβαση της μισης ώρας, αφαιρέθηκε και αυτό ήταν όλο.... Σήμερα έχω ένα μπομπιρούλη 10 μηνών, δεν πρόκειται δηλαδή να έχεις προβλήμα στο να κάνεις παιδακι, αντιθέτως, απ' ό,τι μου είπε ο γιατρός αν έμενα έγκυος πρίν την αφ'ιρεση τπυ πολύποδα υπήρχε και μία πιθανότητα για αποβολη... Μη σε ανησυχει τίποτα, όλα καλά θα πάνε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια, καλησπέρα. Οχι δεν θέλω να σας απογοητεύσω. Απλά ήμουν και εγώ μιά απο έσας με ένα ινομύωμα στο ενδομήτριο , περίπου όσο μια φακή. Χειρουργήθηκα υστεροσκοπικά σε πολύ γνωστό ενδοσκόπο. Απο τότε άρχισε ο γολγοθάς!!Ξέρετε, είτε πολύποδας, είτε ινομύωμα ,είτε και απλή αποξεση ( έκτρωση κοινώς) η μήτρα τραυματίζεται. Εγώ, δυστυχώς, ανήκω στην κατηγορία των γυναικών με ευαίσθητη μήτρα που δεν έπρεπε να χειρουργηθώ,διότι η μήτρα μου έβγαλε συμφύσεις πολλές και σοβαρές. Μου είχαν πει ότι έπρεπε να το αφαιρέσω, πριν μείνω έγκυος, διότι αν έμενα , θα το έχανα 80 τοις εκατό. Να , όμως , που τώρα τρέχω και δεν φτάνω!!! Ακολούθησαν 3 χειρουργεία λύσης των συμφύσεων και φυσικά΄ήμουν απο τις τυχερές διότι οι συμφύσεις δεν ξαναβγήκαν. Αγαπούν ιδιαίτερα τα μέρη που φυτρώνουν και έτσι οι γιατροί δεν σου εγγυώνται τίποτα. Θα δουμε, λεει , αν θέλει ο Θεός!!!!Βέβαια, σημειωτέον ότι εγώ έβγαλα πολλές συμφύσεις , οχι μιά και δύο .Τώρα πλέον η μήτρα μου είναι "κατσιασμένη" απο τις πολλές επεμβάσεις και η πρόγνωση για παιδί φτωχή σε τέτοιες περιπτώσεις. Με πίστη στο Θεό και Δύναμη ελπίζω να κρατήσω στην αγκαλιά μου ένα παιδί.

Γιαυτο , πριν προβείτε σε οποιαδήποτε επέμβαση στο ενδομήτριο σταθμίστε καλά τα ωφέλη και τις παρενέργειες. Συζητήστε με έμπειρο γιατρό και πάρτε και δεύτερη και τ΄ριτη γνώμη , αν χρειαστεί. "Εκατό ξυλιές σε ξένο κώλο δεν είναι τίποτα" έλεγε η γιαγιά μου. Ετσι και οι γιατροί τα βλέπουν όλα ρουτίνα. "Μια επεμβασούλα είναι μωρε". Ολοι έτσι λένε και αν είσαι τυχερή εντάξει, αν όχι, τρέχεις και δεν φτάνεις!!!!

 

έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες! είχα κι εγώ πολύποδα αλλά πολύ μικρό 5-6mm ο οποίος δεν μεγάλωνε, ο πρώτος γιατρός που το διέγνωσε έλεγε οτι πρέπει να το βγάλουμε άμεσα, ο δεύτερος (πολύ πιο έμπειρος) αρνήθηκε να το βγάλει γιατί δεν θεωρούσε την απόξεση κάτι ασήμαντο! με συμβούλεψε να μην κάνω τίποτα εφόσον δεν αλλάζει μέγεθος και απλά να το παρακολουθούμε τακτικά, όταν βεβαιωθήκαμε οτι όντως δεν έχει καμιά αλλαγή με παρότρινε να κάνω κάτι μόνο στην περίπτωση που θέλω να μείνω έγκυος γιατί όπως υποστήριξε οι πολύποδες εμφανίζονται πάλι οπότε αν χρειαζόταν δεύτερη απόξεση πριν από εγκυμοσύνη φοβόταν μην "τραυματίσουμε" την περιοχή. Τελικά το έκανα ένα χρόνο και 4 μήνες μετά την πρώτη διάγνωση και μετά από 4 μήνες έμεινα και έγκυος οπότε το timing ήταν πολύ καλό.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα! Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες!

Πήγα και εγώ εχθές συγκεκριμένα σε γιατρό (οι μέρες της περιόδου απο 7 που ήταν έγιναν τους τελευταίους μήνες 9) και μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για πολύποδα στην μήτρα η οποία αντί για 8-10 έχει μέγεθος 16 και φαίνεται μια σκιά μέσα, η οποία είναι μάλλον πολύποδας ή αν όχι ίσως είναι υπόλειμα απο την τελευταία γέννα (έχω ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ 3 παιδάκια και για να είμαι ειλικρινής έλεγα ότι θέλω να κάνω μέχρι 4). Μου είπε ότι αυτό μπορούμε να το δούμε μόνο με υστεροσκόπιση και ότι θα μου κοστίσει 500ευρώ εάν μόνο δούμε τι είναι και 1000ευρώ εάν κάνουμε και καθαρισμό ταυτόχρονα με λέιζερ! Μου φάνηκαν πολλά αλλά απο τις τιμές που βλέπω τελικά μάλλον δεν είναι! Για να είμαι ειλικρινής έχω κλίσει ραντεβού και την άλλη Παρασκευή σε άλλον γιατρό για να πάρω και μια δεύτερη γνώμη! Και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες γιατί δεν ξέρετε πόσο χάλια αισθανόμουν μέχρι που άνοιξα αυτήν την ιστοσελίδα και είδα ότι αναφέρατε ότι δεν είναι και τίποτα σοβαρό!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Έκανα κι εγώ αφαιρεση πολύποδα πριν λίγους μήνες.Πήγα μια μέρα για τεστ Παπ στο γιατρό μου και το είδε στον υπέρηχο.Μου είπε οτι έφοσον υπάρχει πολύποδας είναι δύσκολο να μείνω έγκυος.Αλλά από τη στιγμή που θα αφαιρεθεί μετα κανένα προβλημα.Επίσης οτι υπάρχουν δύο έιδών πολύποδες.Αυτοί οι οποίοι χρειάζονται αφαίρεση και κάποιοι οι οποίοι φεύγουν μόνοι τους με την περίοδο.Περιμέναμε να αδιαθετήσω,ξανακάναμε υπερηχο ειδαμε οτι δεν είχε φύγει και προχωρησαμε σε αφαίρεση(υστεροσκόπηση) με τη μια.Εγώ δεν εχω κάνει παιδακι ακόμα οπότε δεν υπήρχε περίπτωσει να ειναι υπολείματα.Η αφαιρεση πολυ απλή,Την εκανα στην κλινικη του γιατρού μου.Με ολικη νάρκωση(αν και στην αρχη ειχαμε πει για μεθη).Γύρω στα εικοσι λεπτά υπόθεση.Μετά από κανα δυωράκι που ξυπνησα γύρισα σπιτι μου.Είχα λίγα πονάκια ,σαν να ειχα περίοδο.Depon για μια δυο μέρες και ολα καλα.Το σύνολο 1000€.Μην το σκέφτεσαι καθόλου.δεν είναι τίποτα,μια μικρη ταλαιπωρία μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! είμαι νεα στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας! Από τον Αύγουστο που μας πέρασε προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι και κάθε μήνα απογοητευόμαστε.. Το κορυφαίο σημείο της ιστορίας είναι ότι οι γυναικολογικές μου εξετάσεις έδειιεξαν ότι στη μήτρα μου συνυπάρχουν ένα πολυποδάκι και ένα ινομύωμα!! έλεος!! την Άρτα και τα Γιάννενα έχει μέσα της!!

 

Συγνώμη αλλά μέσα στην ταραχή μου το δημσίευσα δυο φορές! Ολόκληρος ο προβληματισμός μου είναι παρακάτω :

Επεξεργάστηκαν by Χάιντι
διαγραφη
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! είμαι νεα στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας! Από τον Αύγουστο που μας πέρασε προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι και κάθε μήνα απογοητευόμαστε.. Το κορυφαίο σημείο της ιστορίας είναι ότι οι γυναικολογικές μου εξετάσεις έδειξαν ότι στη μήτρα μου συνυπάρχουν ένα πολυποδάκι και ένα ινομύωμα!! έλεος!! την Άρτα και τα Γιάννενα έχει μέσα της!! Ο γιατρός μου μου είπε να προσπαθησω λίγο ακόμη και εάν δεν μείνω έγκυος να βγάλω τον πολύποδα. Το ινομύωμα καλύτερο θα ήταν να παραμένει ώστε να αποφύγω την αντίστοιχη επέμβαση. Γενικώς, ήδη από τότε που έμαθα για τη μήτρα μου έχω στενοχωρηθεί. Βάλτε και το γεγονός ότι μετά από τρείς μήνες δεν είχα αποτέλεσμα..σκέφτομαι τζάμπα κόπος.. άλλες φορές πάλι λέω "δεν έγινε και τίποτα! ίδομεν.." Αυτό το μήνα, που και πάλι προσπαθήσαμε, περιμένω περίοδο στις 24.. μακάρι να μην έρθει...

πείτε μια κουβέντα βρε κορίτσια, κοντεύω να σκάσω... κι αυτή η αναμονή δεν παλεύεται με τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

όταν ο γυναικολόγος μου σε έναν απλό υπέρηχο είδε τον πολύποδα, μου πρότεινε να κάνω σαλπιγγογραφια για να έχουμε καλύτερη εικόνα.όντως την έκανα και αυτό που έπερεπε να γίνει ήταν αφαίρεση γιατι ήταν αρκετά μεγάλο.έκανα λαμπαροσκόπηση αφαιρέσανε τον πολύποδα και ένα μικρό ινωμύωμα που δεν φαινότανε γιατι ήταν ακόμα πολύ μικρό και όλα καλά.ούτε άγχος για αποβολή ούτε πρόβλημα στη σύλληψη.ξέχασα να σας πώ οτι ήδη προσπαθούσαμε 2 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα.το μόνο που με είχε δυκολέψει θυμάμαι, ήταν κάτι χαπάκια που πήρα για να μου σταματήσει η περίοδος για 6 μήνες και τα είχα δεί όλα.αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία πάρτε και 2η και 3η γνώμη.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Χάιντι όταν ο γιατρός μου εκανε τον υπέρυχο μου λέει "Ελπιζω να μη προσπαθεις να μεινεις έγκυος γιατι έχεις ένα πολυποδακι στη μητρα σου το οποιο επηρεαζει τη γονιμοτητα οπότε ειναι δυσκολο ετσι να μεινεις εγκυος.Θα πρεπει να το αφαιρεσουμε πρωτα ωστε να επανελθει η γονιμοτητα σου στα κανονικα και μετα δεν θα εχεις κανενα προβλημα".Επισης απόσο εψαξα και διαβασα και μονη μου ακομα και να μεινεις εγκυος ενω εχεις πολυποδα δεν ειναι και πολυ καλο λογω αυξημενων πιθανοτητων αποβολης.Μου κανει εντυπωση που ο γιατρος σου δεν το αφαιρει και σε αφηνει να συνεχιζεις τις προσπαθειες,εφοσον η αφαιρεση ειναι πολυ απλη διαδικασια.Ινομυωμα δεν ειχα αλλα και παλι νομιζω οτι σε περιπτωσεις που θελεις να μεινεις εγκυος και αυτα αφαιρουνται απο τους γιατρους.Εχει η μαμα μου,δεν τα εχει αφαιρεσει αλλα οι γιατροι της ειπαν οτι αν ηταν νεοτερη και ειχε σκοπο να μεινει εγκυος θα της τα αφαιρουσαν.Τωρα δεν υπαρχει λογος αφαιρεσης και απλα τα παρακολουθουν.Θα σου προτινα να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο γιατι δεν αξιζει να ταλαιπωρεισαι αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Χάιντι όταν ο γιατρός μου εκανε τον υπέρυχο μου λέει "Ελπιζω να μη προσπαθεις να μεινεις έγκυος γιατι έχεις ένα πολυποδακι στη μητρα σου το οποιο επηρεαζει τη γονιμοτητα οπότε ειναι δυσκολο ετσι να μεινεις εγκυος.Θα πρεπει να το αφαιρεσουμε πρωτα ωστε να επανελθει η γονιμοτητα σου στα κανονικα και μετα δεν θα εχεις κανενα προβλημα".Επισης απόσο εψαξα και διαβασα και μονη μου ακομα και να μεινεις εγκυος ενω εχεις πολυποδα δεν ειναι και πολυ καλο λογω αυξημενων πιθανοτητων αποβολης.Μου κανει εντυπωση που ο γιατρος σου δεν το αφαιρει και σε αφηνει να συνεχιζεις τις προσπαθειες,εφοσον η αφαιρεση ειναι πολυ απλη διαδικασια.Ινομυωμα δεν ειχα αλλα και παλι νομιζω οτι σε περιπτωσεις που θελεις να μεινεις εγκυος και αυτα αφαιρουνται απο τους γιατρους.Εχει η μαμα μου,δεν τα εχει αφαιρεσει αλλα οι γιατροι της ειπαν οτι αν ηταν νεοτερη και ειχε σκοπο να μεινει εγκυος θα της τα αφαιρουσαν.Τωρα δεν υπαρχει λογος αφαιρεσης και απλα τα παρακολουθουν.Θα σου προτινα να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο γιατι δεν αξιζει να ταλαιπωρεισαι αδικα.

 

Niki καλημέρα και σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου! Σύμφωνα με το γιατρό μου, εάν κατορθώσω να μείνω έγκυος, ο πολύποδας θα διαλυθεί εξαιτίας της αναπτύξεως του σάκου, οπότε προκειμένου να μπώ σε διασδικασία επεμβάσεως όσο απλή και να είναι ίσως θΑ ήταν καλύτερο να προσπαθήσω λίγο ακόμη. Για το ινομύωμα μου ανέφερε πως είναι σε θέση που δεν ενοχλεί και πως επειδή και πάλι δεν είναι υπέρ των επεμβάσεων, καθώς χαλάει η φυσιολογία της μήτρας, δεν είναι απαραίτητο προς το παρόν να τον βγάλουμε. Τί να πώ... Πάντως και αυτό το μήνα κάναμε ότι μπορούσαμε :oops: και περιμένουμε... Η τελευταία περίοδός μου ήταν στις 28 Οκτώβρη και την επόμενη την περιμένω στις 24 Νοέμβρη. Έχω κάτι αναγουλίτσες οι οποίες όμως ίσως να οφείλονται και στο στομάχι μου που το έχει φάει το άγχος, ενώ έχω και τσιμπηματάκια και πόνο κάτω δεξιά μαζί με αρκετό φούσκωμα γενικότερο αλλά και στο στήθος μου..λέτε?? μακάρι.. αλλιώς θα απογοητευτώ πάλι πολύ..:-( και μέτά μάλλον θα πάω να αφαιρέσω τα πάντα :?! φιλάκια πολλά :-)! σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν το ήξερα οτι σε περιπτωση εγκυμοσύνης ο πολύποδας διαλύεται από μόνος του.Εννοείται οτι ο γιατρος σου ξέρει καλύτερα και εφόσον σε διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κοιτα να ξεαγχωθείς,να απολαμβάνεις τις στιγμές με τον αντρούλη σου και ειμαι σιγουρη όλα θα πάνε τέλεια.Φιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...