Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπή εργασίας πριν τους 7 μηνες-τι δικαιούμαι (λογω επ απειλουμενης)???


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια. Έχω μια απορία και θα ήθελα να με βοηθήσετε. Είμαι στον 5ο μήνα και εδώ και 2 μηνες περιπου μου δίνει άδεια ο γιατρός μου ανά μήνα, πηγαίνω στο ΙΚΑ και περνάω επιτροπή. Όταν κλείσω τον 7ο μήνα θα συνεχίσω την ίδια διαδικασία ή όχι; Επειδή μετα ξεκινάει κανονική άδεια (μητρότητας). Τι θα πρέπει να κάνω ακριβώς και πότε πρέπει να ξεκινήσω να μαζεύω τα χαρτιά; Δικαιούμαι ακριβώς τα ίδια με το αν δούλευα κανονικά τους 7 μήνες και έφευγα μετά...; Πειτε μου τι πρεπει να κάνω ακριβώς κορίτισια γιατί όλα αυτά τα θέματα με τα χαρτιά με αγχώνουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια. Έχω μια απορία και θα ήθελα να με βοηθήσετε. Είμαι στον 5ο μήνα και εδώ και 2 μηνες περιπου μου δίνει άδεια ο γιατρός μου ανά μήνα, πηγαίνω στο ΙΚΑ και περνάω επιτροπή. Όταν κλείσω τον 7ο μήνα θα συνεχίσω την ίδια διαδικασία ή όχι; Επειδή μετα ξεκινάει κανονική άδεια (μητρότητας). Τι θα πρέπει να κάνω ακριβώς και πότε πρέπει να ξεκινήσω να μαζεύω τα χαρτιά; Δικαιούμαι ακριβώς τα ίδια με το αν δούλευα κανονικά τους 7 μήνες και έφευγα μετά...; Πειτε μου τι πρεπει να κάνω ακριβώς κορίτισια γιατί όλα αυτά τα θέματα με τα χαρτιά με αγχώνουν!

και εγω εκανα ακριβως το ιδιο περναγα επιτροπη μεχρι τον 7 μηνα και μετα απλως κατεθεσα τα χαρτια και πηρα εφαπαξ τους 2 μηνες πριν τη γεννα συν καποια επιδοματα και μετα που γεννησα τα υπολοιπα επιτροπη περναμε μεχρι τον 7 μετα δεν υπαρχει λογος και δικαιουσαι ακριβως τα ιδια δεν αλλαζει κατι απλα νομιζω το μονο που δεν δικαιουσαι ειναι καποια χρηματα απο τον εργοδοτη

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που αλλλάζει είναι ότι δεν θα πάρεις χρήματα από τον εργοδότη.Τώρα για το τι θα κάνεις με τα χαρτια:

1. Παίρνεις τηλ στο 184 να κλείσεις ραντεβού με το κέντρο μάνας και παιδιού για να πάρεις βεβαίωση κυοφορίας. Εκεί ο γυναικολόγος θα σου ζητήσει κάποια χαρτιά για να σου δώσει την βεβαίωση, όπως υπερήχους, οπότε καλύτερα ζήτα και το τηλ από το κέντρο μάνας και παιδιού που πρόκειται να πας για να ρωτήσεις τι χαρτιά χρειάζονται.

2.Την βεβαίωση αυτή την δίνεις στον εργοδότη και στην επιστρέφει αφού έχει μπει σφραγίδα της επιχείρησης και έχει γράψει την ημερομηνία που σταματάς λόγω άδεια μητρότητας (56 μέρες πριν την ΠΗΤ)

3. Όταν έρθει η μέρα που είναι να σταματήσεις με άδεια μητρότητας, μπορείς να πας στο ΙΚΑ έχοντας μαζί την βεβαίωση κυοφορίας, τα τελευταία 200 ένσημα, το ασφαλιστικό σου βιβλιάριο και αν ασφαλίζεις και κάποιο άλλο παιδάκι και το δικό του βιβλιάριο. Έτσι θα πάρεις το επίδομα κυοφορίας.

4. Αφού γεννήσεις, πας πάλι στο ΙΚΑ έχοντας και την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού. Έτσι παίρνεις το επίδομα λοχείας και το επίδομα τοκετού. Εαν γεννήσεις με καισαρική υπάρχει και αντίστοιχο επίδομα

5. Παίρνεις από τον ΟΑΕΔ μαι βεβαίωση που την δίνεις πάλι στον εργοδότη σου για να σημειώσει αν και πόσα λεφτά σου έχει δώσει τις 56 μέρες πριν και τις 63 μέρες μετά το τοκετό (που εσένα λογικά θα είναι μηδενικό το ποσό). Με αυτή την βεβαίωση, ένα χαρτί που θα σου δώσουν στο ΙΚΑ για τα λεφτά που πήρες ως επίδομα κυοφορίας και λοχείας, τα ένσημα του τελευταίου 14μήνου, το ασφαλιστικό σου βιβλιάριο, την ταυτότητά σου και το ΑΦΜ σου πας στον ΟΑΕΔ για να πάρεις το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας. Θα καταθέσεις τα χαρτιά και μετά από καμιά 20αριά μέρες θα πάρεις τα χρήματα

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

στελλαμ κατατοπιστικοτατη.πρεπει να το βγαλουμε φωτοτ. και να το αναρτησουμε στις δουλειες μας (και ισως και στο ικα χαχα) για να εξυπηρετουνται οι μανουλες.πραγματικα τα εγραψες πολυ σωστα και αναλυτικα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σε ολους κ να χαιρεστε τα μωρακια σας!!!

ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει σε μια απορια που εχω κ ελπιζω να ειμαι στην σωστη ενοτητα...

ειμαι σε επαπειλουμενη αδεια απο 12/5/11 εχω ΠΗΤ 30/12/11 ολο αυτο το διαστημα πληρωνομαι απο το ικα, το μονο που εχω παρει απο τον εργοδοτη ειναι εναν μισθο τον ιουνιο(για ττον μαιο)τωρα εχω αδεια κανονικη που ξεκινησε απο 5/11 (οι 56μερες δηλαδη)εχω παρει κ το επιδομα, οι αποριες μου τωρα ειναι οι εξης: δικαιουμαι δωρο?ολοκληρο?μισο?τιποτα? κ ποιος πρεπει να μου το πληρωσει κ ποτε?εγω πρεπει να κανω κατι?

ευχαριστω εκ των προτερων:)

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους κ να χαιρεστε τα μωρακια σας!!!

ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει σε μια απορια που εχω κ ελπιζω να ειμαι στην σωστη ενοτητα...

ειμαι σε επαπειλουμενη αδεια απο 12/5/11 εχω ΠΗΤ 30/12/11 ολο αυτο το διαστημα πληρωνομαι απο το ικα, το μονο που εχω παρει απο τον εργοδοτη ειναι εναν μισθο τον ιουνιο(για ττον μαιο)τωρα εχω αδεια κανονικη που ξεκινησε απο 5/11 (οι 56μερες δηλαδη)εχω παρει κ το επιδομα, οι αποριες μου τωρα ειναι οι εξης: δικαιουμαι δωρο?ολοκληρο?μισο?τιποτα? κ ποιος πρεπει να μου το πληρωσει κ ποτε?εγω πρεπει να κανω κατι?

ευχαριστω εκ των προτερων:)

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΔΩΡΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ..ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΡΙΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ Κ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ.ΜΩΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙΣ 62 ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ..ΜΕΤΑ ΠΟ ΑΥΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΟΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ 700 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ.. ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΑΛΛΩΣΤΕ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΑΑΑ Κ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΒΓΗΚΕΣ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΘΩΣ Κ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΝΟ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ..ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΛΑΕΙ..ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΚΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ..ΣΚΕΨΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ 3 ΜΗΝΩΝ..ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο;η γυναικα μου ειναι 2 μηνων σε διδυμη κυηση και θα σταματησει μεθαυριο την εργασια της....η ερωτηση μου αφορα το 25ημερο αναρρωτικης...δικαιουται 25 τον δεκεμβριο και αλλες 25 τον ιανουαριο επειδει αλλαζει η χρονια η οχι;γιατι εαν τα δικαιουται τοτε ειμαστε τυχεροι γιατι θα κερδισει ουσιαστικα ενα μηνα παραπανω ενσημα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο;η γυναικα μου ειναι 2 μηνων σε διδυμη κυηση και θα σταματησει μεθαυριο την εργασια της....η ερωτηση μου αφορα το 25ημερο αναρρωτικης...δικαιουται 25 τον δεκεμβριο και αλλες 25 τον ιανουαριο επειδει αλλαζει η χρονια η οχι;γιατι εαν τα δικαιουται τοτε ειμαστε τυχεροι γιατι θα κερδισει ουσιαστικα ενα μηνα παραπανω ενσημα

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ..ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ Κ ΕΝΣΗΜΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ..ΕΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ Κ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ..ΜΗΝ ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ Ο ΟΡΟΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΕΧΕΙ..ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ..ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Η ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπερα κοριτσια.ειμαι στην 30 εβδομαδα.επειδη η δουλεια που κανω ειναι καπως δυσκολη σερβιτορα,ο εργοδοτης μου, μου ειπε να σταματησω και να κατσω σπιτι γιατι πραγματικα δεν πηγαινε αλλο χωρις απδοχες βεβαια .δεν φαινεται ομως πουθενα οτι εχω σταματησει δηλ δεν εχω παρει καμια αδεια μεχρι τωρα φαινεται οτι δουλευω κανονικα.μπορω να παρω μια αδεια αναρρωτικης η επαπειλουμενης προκειμενου να εχω αποδοχες και εγω??συγνωμη αν σας κουρασα..ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα.να ρωτησω κατι.αν δεν παρω εγω το 6 μηνο μετα την αδεια λοχειας και παρω κατευθειαν το μειωμενο ωραριο δικαιουτε ο συζηγος μου που ειναι στο δημοσιο αυτος την αδεια;;;πολυ μπερδεμενα ειναι ολα..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.να ρωτησω κατι.αν δεν παρω εγω το 6 μηνο μετα την αδεια λοχειας και παρω κατευθειαν το μειωμενο ωραριο δικαιουτε ο συζηγος μου που ειναι στο δημοσιο αυτος την αδεια;;;πολυ μπερδεμενα ειναι ολα..ευχαριστω[/QUOT

 

 

αν ο άντρας σου είναι μόνιμος στο δημόσιο δικαιούται 9μηνη άδεια πατρότητας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.να ρωτησω κατι.αν δεν παρω εγω το 6 μηνο μετα την αδεια λοχειας και παρω κατευθειαν το μειωμενο ωραριο δικαιουτε ο συζηγος μου που ειναι στο δημοσιο αυτος την αδεια;;;πολυ μπερδεμενα ειναι ολα..ευχαριστω

 

Αν πάρεις το μειωμένο ωράριο δεν μπορέι να πάρει ο άντρας σου το 9μηνο. Μπορέι να το πάρει αν επιστρέψεις στην εργασία σου και εκείνος κανει χρήση όλων των δικαιωμάτων μητρότητας που έχεις. Όντως είναι μπερδεμένα, εμας έτσι μας τα είπαν πάντως και από την εργασία μου και από του άντρα μου. (στρατός ξηράς)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...