Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Που: Αθήνα-προτάσεις, Θεσσαλονίκη-προτάσεις


Recommended Posts

Τι γνωρίζετε για την υστεροσαλπιγγογραφία, είναι επικίνδυνη,

κάνατε έλεγχο για κολπίτιδες, και τραχηλίτιδα, και έλεγχο για αλλεργία στο ιώδιο πριν?

Που μπορεί να την κάνει κανείς με ασφάλεια στην Αθήνα

και που στη Θεσσαλονίκη?

 

Ευχαριστώ για τη συμβολή σας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kοριτσακι εγω την εκανα στο Μητερα και εμεινα πολυ ευχαριστημενη...επικινδυνη δε θα ελεγα οτι ειναι ισα ισα που ειναι πολυ σημαντικη εξεταση,πολυ βασικο να ξερουμε αν οι σαλπιγγες μας ειναι διαβατες-ανοιχτες γιατι αλλιως συλληψη δεν γινεται...

Οσο για μετρα προφυλαξης μου δωσανε ειδικη αποστειρωμενη ρομπα και τηρηθηκαν απο οσο ειδα ολοι οι κανονες υγιεινης εκει.

Ειναι λιγο επωδυνη (αλλες κοπελες λενε οτι πονεσαν πολυ αλλες καθολου) και εγω πονεσα αλλα δεν θα ελεγα οτι δεν αντεχεται κιολας...αλλωστε ειναι κλασικοι πονοι περιοδου (λιγο πιο εντονοι ισως) χαμηλα οχι κατι αγνωστο..

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

...γιατι να ελεγχθει τυχον κολπιτιδα κ τραχηλιτιδα;;;;....

το μονο που μου επισημανε ο γιατρος μου ηταν να εχω καθαρισει εντελως απο αιμα γιατι αν παει εστω κ λιγο μεσα μπορει να προκληθει ενδομητριωση...

(Ντινακι μου....εγω πονεσαααααα!!!!!!!)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα στο λητω.

εμεινα απολυτα ικανοποιημενη απ τους γιατρους που ηταν μεσα.

μπηκα λιποθυμη απ το φοβο μου, και ο ενας μου κρατουσε το χερι την ωρα εκεινη.

αν και ανοιχτες οι σαλπιγγες πονεσα κ γω παρα πολυ αλλα ενταξει.

ομολογω οτι ηταν για δευτερολεπτα.

και μου κοστισε 120 ευρω !!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω 110 ειχα πληρωσει....κοριτσια και εγω πονεσα αρκετα πηγα και πολυ φοβισμενη και σφιγγομουν και ηταν χειροτερα αλλα οκ τι να κανουμε ολα τα αντεχουμε τελικα!!!

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις εγραψε αξονικη?

τυχερη.εγω εκανα φασαρια στο ικα γιατι πριν κανω ρωτησα αν παιρνω χρηματα πισω και μου ειπαν 60ευρω.

πηγα και γω να παρω τουλαχιστον αυτα και τελικα το ποσο που μου επεστρεψαν ηταν 11.75.

ειναι το γαμωτο γιατι να τους τα χαρισω???

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

...γιατι να ελεγχθει τυχον κολπιτιδα κ τραχηλιτιδα;;;;....

το μονο που μου επισημανε ο γιατρος μου ηταν να εχω καθαρισει εντελως απο αιμα γιατι αν παει εστω κ λιγο μεσα μπορει να προκληθει ενδομητριωση...

(Ντινακι μου....εγω πονεσαααααα!!!!!!!)

 

nikijo.. γιατί διάβασα αυτό εδώ:

Δεν πρέπει να γίνεται αν η γυναίκα έχει υπερευαισθησία στο ιώδιο (ή σε άλλες σκιαγραφικές ουσίες), αν έχει κολπίτιδα, τραχηλίτιδα, ενδομητρίτιδα και φυσικά αν έχει οξεία πυελική λοίμωξη, κύηση ή πρόσφατη επέμβαση στην μήτρα.

σ' αυτή τη διεύθυνση:

http://gynaikologos-manolis.pblogs.gr/

Link to comment
Share on other sites

...Τι να πω;;;; :)

εγω οταν εχω κολπιτιδα το καταλαβαινει ο γιατρος απο τα υγρα -εχω συνηθως κ φαγουρα-...ισως κανει οπτικα διαγνωση.....παντως απο οσα εχω διαβασει και εδω μεσα δεν ανεφερε καμια κοπελα για τετοιες εξετασεις πριν τη σαλπιγγογραφια....

...ΠΟυ εδω που τα λεμε μου φαινονται απαραιτητες ετσι οπως τα περιγραφει αυτος ο γυναικολογος....ρωτα το γιατρο σου να δουμε τι θα σου πει....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις εγραψε αξονικη?

τυχερη.εγω εκανα φασαρια στο ικα γιατι πριν κανω ρωτησα αν παιρνω χρηματα πισω και μου ειπαν 60ευρω.

πηγα και γω να παρω τουλαχιστον αυτα και τελικα το ποσο που μου επεστρεψαν ηταν 11.75.

ειναι το γαμωτο γιατι να τους τα χαρισω???

 

καλα ασε το ΙΚΑ....:mad::evil:....ημουν 8 χρονια εκει κ ξερω....:cool:....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις εγραψε αξονικη?

τυχερη.εγω εκανα φασαρια στο ικα γιατι πριν κανω ρωτησα αν παιρνω χρηματα πισω και μου ειπαν 60ευρω.

πηγα και γω να παρω τουλαχιστον αυτα και τελικα το ποσο που μου επεστρεψαν ηταν 11.75.

ειναι το γαμωτο γιατι να τους τα χαρισω???

Το ικα σε καποιες εξετασεις που κοτιζουν δεν δινει τιποτα.Εχει να αλλαξει σε πολλες εξετασεις τις τιμες απο το 1992.Εσεις αυτο που πρεπει να κανετε ειναι την ωρα που σας δινει ο υπαλληλος την αποφαση,γιατι και αυτος υπαλληλος ειναι δεν ειναι δικο του το μαγαζι,να πειτε οτο θελετε να κανετε ενσταση,και στην ενσταση θα γραψετε οτι ζητατε ολο το ποσο πισω γιατι οι εξετασεις αυτες δε γινονται στο ικα,θα αργησετε να το παρετε αλλα θα το παρετε.Εμενα ετσι εγινε 2 φορες.Με εξετασεις 100 ευρω μου διναν 20,δεν πηρα τα 20 εκανα ενσταση και πηρα ολο το ποσο,μου τηλεφωνησαν μετα απο 2 μηνες και.Δεν με πειραξε που αργησαν,παντως τα πηρα ολα πισω.

lmhJp2.png

 

 

PM1Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη εξέταση την έκανα στο Ελενας στην Αθήνα και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Πολύ καλός ο καθηγητής που ανέλαβε να την κάνει και ο μαθητευόμενος που βοηθούσε. Δηλαδή τώρα που το θυμάμαι ήταν πολύ καλυτεροι από αντίστοιχους στον ιδιωτικό τομέα. Εξετάσεις για διάφορά δεν έκανα πριν κάνω την σαπλιγγογραφεία αλλά ήξερα ότι δεν είχα κάτι, πάντως έχω διαβάσει στα φόρουμ ότι σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί κάτι να μεταδωδεί.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια,

αρχίζω να με βλέπω κι εμένα σ' αυτές τις διαδικασίες...

Φοβάμαι μην πονάει, μην κολλήσω τίποτα με τη γρίπη που θερίζει κτλ κτλ...

Ούτε γιατρό δεν ξέρω αν έχω καλό!

Να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο; Να πάω σε ιδιωτικά;

Να βάλω τα κλάματα; Ο ΟΠΑΔ θα μου τα εγκρίνει;

Μήπως σπάσουν τα νεύρα μου και πλημμυρίσω άγχος και τελικά κάνω κακό;

Μα γιατί να είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα για μας....;

Σας φιλώ...

Κάντυ

g5986754jvjinyn4.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ την έκανα στο γένεσις στην θεσσαλονίκη κόστισε 140 ευρώ πόνεσα αρκετά γιατί ταυτόχρονα μου ξεβούλωσε την μια σάλπιγγα που ήταν κλειστή.πάντως με βοήθησαν πολύ ο γιατρός και η νοσοκόμα ήταν πολύ φιλικοί.δεν έχει επικινδυνότητα σαν εξέταση και τυχόν μολύνσεις προλαμβάνονται με τα χάπια που σου δίνουν μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας!ειχα πριν ενα χρονο παλινδρομη κυηση και εκτοτε δεν ερχαιτε εγκυμοσυνη.θα κανω σαλπιγγογραφια σε λιγες μερες.πειτε μου ποναει?εχει παει καμια στο ιπποκρατιο στα γιαννενα/ξερετε αν η αποξεση αφηνει κουσουρια?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σαλπιγγογραφία έκανα στο Αλεξάνδρα στην Αθήνα (πριν 4 χρόνια). Έκλεισα σχετικά εύκολα ραντεβού.

Πόνεσε πολύ από ότι θυμάμαι, κόστισε λίγο.

Στην αρχή είχα κλείσει ραντεβού στη βιοιατρική, αλλά δεν με αναλάβανε λόγω αλλεργιών. Στο Αλεξάνδρα, απλά μου είπανε να πάρω συγκεκριμένη αντιβίωση πριν.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη εξέταση την έκανα στο Ελενας στην Αθήνα και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Πολύ καλός ο καθηγητής που ανέλαβε να την κάνει και ο μαθητευόμενος που βοηθούσε. Δηλαδή τώρα που το θυμάμαι ήταν πολύ καλυτεροι από αντίστοιχους στον ιδιωτικό τομέα. Εξετάσεις για διάφορά δεν έκανα πριν κάνω την σαπλιγγογραφεία αλλά ήξερα ότι δεν είχα κάτι, πάντως έχω διαβάσει στα φόρουμ ότι σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί κάτι να μεταδωδεί.

 

Κι εγω το ιδιο , ο ακτινολόγος μαλιστα μου τα εξηγησε τοσο αναλυτικα , μου εδωσε και πολύ κουραγιο , η βοηθος του ητανε καταπληκτικη.Μαλιστα την καναμε και Σαββατο στο Ελενα μιας και λογω δουλειας δε μπορω καθημερινες.Δε ξερω για τραχηλητιδες που πονανε- εγω εχω μια ελαφρια τραχηλιτιδα και αποφραγμενες ητανε οι σαλπιγγες αλλα δε πονεσα - πιο πολύ απο τη τρομαρα μου ειχα αγχωθει.Παντως να πατε με καμια φιλη μαζι να σας ηρεμει μεχρι να σας βαλει τα εργαλεια . Κοστος ?150,00_

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...