Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ-ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΗΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Εφόσον σιγά σιγά φτάνει ο καιρός που θα ξεκινήσει η άδεια μου και θα πρέπει με τη βεβαίωση του γιατρου μου να πάω σε γιατρό του ικα για να μου δώσει τη βεβαίωση ΠΗΤ για τη δουλειά μου και την άδεια, ήθελα να ρωτήσω αν μπαίνουν στη διαδικασία να ελεγξουν όντως την ηλικία κύησης πχ κάνοντας υπέρηχο στο ικα... ή όχι... απλώς κοιτάζουν τον υπέρηχο και τη βεβαίωση του γιατρου και σου δίνουν τα σχετικά χαρτιά...

γιατί θα ήθελα να το μαγειρέψω λιγάκι...καμια 15 μέρες αργότερα ώστε να κερδίσω κι άλλες μέρες μετά...

 

Λέω να πάω στο κέντρο μάνας και παιδιού στο κ. χαλάνδρι έχει πάει καμιά να μου πει ποσο σχολαστικοι μπορεί να είναι???

 

PLS HELP!

 

e.gifi.gifr.gifi.gifn.gifi.gif

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω μετα απο συνεννόηση με τον εργοδότη μου ενω ειχα ΠΗΤ 20/6/06 δούλευψα μεχρι και 9//06 (στις 14/6/06 γεννησα) με την συνφωνεια οτι θα κάθησω τον υπόλοιπο καιρό μετα. Ο γιατρος μου εφόσον ενημερωθηκε μου εδωσε την βεβαιωση ΠΗΤ για μέσα αυγούστου περιπου δεν θυμαμαι ακριβως.Πηγα στο Ικα και πηρα κανονικα τα χρηματα.Μονο την βεβαιωση του γιατρου & εργοδοτη ζητησαν.Υπερυχους & τετοια πρωτη φορα το ακούω. :? . Εδω τα γραφει αναλυτικα

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm ,

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm

Επλιζω να σε βοηθήσουν

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλά το σκέφτεσαι γιατί εγώ στο πρώτο την πάτησα, αλλά καμμιά δεκαριά μέρες τις κατάφερα στα άλλα.

 

Ο γιατρός του ΙΚΑ δίνει την βεβαίωση ΠΗΤ σύμφωνα με την ημερομηνία τελευταίας περιόδου που θα δηλώσεις εσύ. Εγώ την πρώτη φορά που είχα πάει για να μου γράψει τις εξετάσεις πήγα με έναν δικό μου υπέρηχο για να δει ότι είμαι έγκυος αλλά δήλωσα αλλη ημερομηνία περιόδου. Μην ανυσηχείς το ΙΚΑ δεν μπαίνει σε διαδικασία να σε στείλει να κάνεις υπέρηχο (άλλωστε δεν έχουν ημερομηνιες). Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

 

θέλει βεβαίωση γιατρού ΙΚΑ! αυτο ρωτάω... την ψάχνει τη δουλειά ο γιατρός του ΙΚΑ ή σου δίνει τη βαβαίωση με την ΠΗΤ που θα του πείς χωρις να την επιβεβαιώσει?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μετα απο συνεννόηση με τον εργοδότη μου ενω ειχα ΠΗΤ 20/6/06 δούλευψα μεχρι και 9//06 (στις 14/6/06 γεννησα) με την συνφωνεια οτι θα κάθησω τον υπόλοιπο καιρό μετα. Ο γιατρος μου εφόσον ενημερωθηκε μου εδωσε την βεβαιωση ΠΗΤ για μέσα αυγούστου περιπου δεν θυμαμαι ακριβως.Πηγα στο Ικα και πηρα κανονικα τα χρηματα.Μονο την βεβαιωση του γιατρου & εργοδοτη ζητησαν.Υπερυχους & τετοια πρωτη φορα το ακούω. :? . Εδω τα γραφει αναλυτικα

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm ,

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm

Επλιζω να σε βοηθήσουν

 

Συγνώμη με την βεβαίωση του δικού σου γιατρού πήγες να πληρωθείς από το ΙΚΑ? Το ΙΚΑ μετά τη γέννα για να σου δώσει το βοήθημα τοκετού ζητάει και βεβαίωση από το μαιεύτηριο και εκεί φαίνεται πότε γέννησες.

΄

Η galat άλλο ρώτησε θέλει να εργαστεί όσο το περισσότερο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της για να κάτσει μετά με το μωρό. Η συνεννόηση με τον εργοδότη νομίμως δεν ισχύει, χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχουν εργοδότες που μας κάνουν αυτή την διευκόλυνση. Αυτό όμως απαγορεύεται απο το ΙΚΑ και σε τυχόν έλεγχο του ΙΚΑ προς την εταιρεία ο εργοδότης έχει συνέπειες. Επίσης ο νόμος μπορεί να προστατεύει την γυναίκα για ένα χρόνο μετά τη γέννα (να μη μπορεί να την απολυσει ο εργοδότης) αλλά καλό είναι σε τέτοιου είδους συμφωνίες να προσέχετε γιατί μπορεί ο εργοδότης να επικαλεστεί το γεγονός ότι λείπεις αδικαιολόγητα από την εργασία σου (το ΙΚΑ δεν δέχεται το γεγονός ότι μπορεί να σε πληρώνει 56 μέρες πριν το τοκετό και συ να εργάζεσαι...).

Link to comment
Share on other sites

thanks pam... οπότε του λέω και μια fake ημερομηνία τελευταίας περιόδου και ο θεός βοηθός!!!!

 

??? ε??? :)

 

Σωστά αν είχες περίοδο ας πούμε 10/05/2007 πες εσύ 28/05/07 δεν θα καταλάβει τίποτα....... οπότε κερδίζεις από κει 18 μερούλες και αν δεν πάρεις και όλες τις μέρες και γεννήσεις 2-3 μέρες πριν γίνονται 20.

 

Άντε κοπέλα μου καλή επιτυχία με το ΙΚΑ και με το καλό η Ειρηνούλα σου!

Link to comment
Share on other sites

Στο K. Xαλάνδρι πήγαινα κι εγώ. Tότε ήταν γυναικολόγος κος Kουράκος ο οποίος ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Δε ζήτησε ποτέ να δει υπέρηχο ή εξετάσεις για να μου γράψει κάτι επιπλέον άδειες που είχα πάρει στις αρχές, αρκεί να του πήγαινα χαρτί απ'το γιατρό μου.

Στο τέλος που πήγα για την άδεια γέννας, μου ζήτησε την B-Eπιπέδου αλλά δεν την είχα πάρει μαζί μου (εσκεμμένα). Eυτυχώς δεν έκανε τον πολύ δύσκολο και αφού του "κλάφτηκα" λιγάκι, μου υπέγραψε την άδεια με βάσει την ημερομηνία του γιατρού μου (7 μέρες επιπλέον).

Θέλει λίγη προσοχή εδώ, γιατί υπάρχει θέμα με τις ημερομηνίες. Aν δώσεις 15 μέρες επιπλέον απ'την πιθανή ημερομηνία, αλλά τελικά γεννήσεις 15 νωρίτερα απ'την πραγματική ημερομηνία (καθόλου απίθανο) τότε το IKA θεωρεί ότι γέννησες 30 μέρες νωρίτερα, δηλαδή πρόωρα και μπορεί να έχεις πρόβλημα μετά. Θα σου ζητήσει χαρτί απ'το νοσοκομείο και άντε βρες άκρη....

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ , πολύ χρήσιμη αυτή η πληροφορία δεν το ήξερα... περιμένω πρώτα να δω πότε να γεννήσω στην πραγματικότητα και μετά θα το μαγειρέψω καταλλήλως... η Β επιπέδου μου εντελώσ τυχαία λεει πάντως ότι είναι μια εβδομάδα μικρότερο το εμβρυο, (ενώ τώρα οι μετρησεις είναι just) οπότε με βολεύει!!!

 

thanks xazomama μου!

e.gifi.gifr.gifi.gifn.gifi.gif

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανέρχομαι (μου αρέσουν πολύ τα εργατικά θέματα και τα συναφή ), δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΙΚΑ, τα μαιευτήρια και φυσικά και τα δημόσια νοσοκομεία δίνουν βεβαίωση τοκετού (και αν δεν σας δώσουν την ζητάτε και είναι υποχρεωμένοι να την δώσουν υπογεγραμμένη μάλιστα και από τον γιατρό σας) ......

 

Να μη ξεχάσω αν galat ο άντρας σου δεν έχει κανένα δημόσιο ταμείο που είναι καλό, θα πας με το καλό αφού γεννήσεις στο ΙΚΑ και πριν πληρωθείς τις 63 μέρες θα γράψεις το παιδί στο δικό σου βιβλιάριο (έχει μικρή προσαύξη στις απολαβές). Τώρα αυτές τις ημέρες που θα κερδίσεις σε άδεια τις κερδίζεις έτσι και σε χρήμα (βέβαι μη φανταστείες ότι θα πνιγείς και στο χρήμα) γιατί το ΙΚΑ υπολογίζει ότι τελικά αφού γέννησες όχι 56 μέρες πριν αλλά 36 σου πληρώνει τις 20 μέρες με την προσαύξηση του παιδιού

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

56 χ 22,00 = 1.400,00

 

63 χ 24,00 = 1.512,00

20 χ 2,00 = 40,00

 

Όλες εμείς οι μισθωτές να προσέχουμε και να απαιτούμε να δηλώνονται στο ΙΚΑ οι σωστές αποδοχές μας γιατί κατά την διάρκεια της κύησης και της λοχείας οι αποδοχές που θα πάρουμε από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ είναι σύμφωνα με αυτά που δηλώνουμε....

Link to comment
Share on other sites

κι αυτό πολύ πολύ χρήσιμο!!! Δεν ξέρω σε ποιο ταμείο να το γράψω... ο Αντρας μου τα έχει όλα...εχει ΤΣΜΕΔΕ Ως ΗΛΕΚΤΡΟΛΌΓΟς ΜΗΧΑΝΙΚΌς, ΑΛΛΆ ΚΑΙ ικα ως ιδ υπάλληλος... επισης και οι δύο έχουμε ομαδικές ιδιώτικές ασφαλίσεις απότην δουλειά, που εντάξει δεν αποτελεί κάτι μονιμο...

 

Θα κοιτάξω τι συμφέρει ΤΣΜΕΔΕ η ΙΚΑ... νομίζω ότι το τσμέδε είανι καλύτερο ως ταμείο...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη με την βεβαίωση του δικού σου γιατρού πήγες να πληρωθείς από το ΙΚΑ? Το ΙΚΑ μετά τη γέννα για να σου δώσει το βοήθημα τοκετού ζητάει και βεβαίωση από το μαιεύτηριο και εκεί φαίνεται πότε γέννησες.

Να σημειωσω πως ο γιατρός μου τυχαια εκεινη την περιοδο ηταν και στο ΙΚΑ.Οσο για τον εργοδοτη εχω ακουσει πολλες που κατοπιν συμφωνιας εχου δουλεψει μ'αυτον τον τροπο! Εξάλλου η παρανομια ειναι παρανομια :? τι 18 ημερες τι 56; :)

 

Μ.Φ.Χ

Afroditi D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω τι συμφέρει ΤΣΜΕΔΕ η ΙΚΑ... νομίζω ότι το τσμέδε είανι καλύτερο ως ταμείο...

Ανάλογη περίπτωση με τη δική μου. Ο άντρας μου είναι στο ΤΣΜΕΔΕ και εγώ στο ΙΚΑ. Αλλά το μωρό θα το γράψω στο ΤΣΜΕΔΕ γιατί είναι πολύ πιο καλό. Το πρώτο και σημαντικότερο είναι ότι μπορείς να πας σε δικό σου γιατρό και μάλιστα αν ο/η γιατρός γνωρίζει ή αν του πεις εσύ πώς να γράψει τη γνωμάτευση/απόδειξη/παραπεμπτικό μπορείς να έχεις καλή επιστροφή χρημάτων. Στον άντρα μου επέστρεψαν 30 ευρώ για πάτους παπουτσιών! Για το ΙΚΑ δεν ξέρω πολλά αλλά μου αρκεί που πρέπει να πάω σε δικό τους γιατρό και σε δικό τους κέντρο για οποιαδήποτε εξέταση.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Εκτός από τα επιδόματα τοκετού και λοχείας που βασικά είναι η μισθοδοσία σου και μάλιστα κάτι λιγότερο παίρνεις τίποτε άλλα λεφτά από το ΙΚΑ?

Αν πχ πας τα χαρτιά του μαιευτηρίου δεν σου επιστρέφει κάποιο ποσό? Και ας είσαι σε ιδιωτικό δεν σου επιστρέφει τα χρήματα που θα έδινε αν ήσουν σε δημόσιο? Ξέρετε κάτι σχετικό?

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Aπο το ΙΚΑ παιρνεις

1) επιδομα μητρότητας (κυοφορίας+λοχείας) -για να το υπολογισεις διαιρεις το ημερομισθιο δια 2 και το πολλαπλασιαζεις με το 119-αυτα το χρηματα ειναι αντι της μισθοδοσίας

2)βοήθημα τοκετου -ειναι ενα φιξ ποσό ανεξαρτητο από το υψος του μισθού που αλλαζει κάθε χρονο και φετος ηταν 880 ευρώ. Αυτο το ποσό είναι για τα εξοδα τοκετου, οποτε αν πας σε δημόσιο μαιευτηριο σου μενουν καποια χρηματα,ενω αν πας σε ιδιωτικό πληρωνεις επιπλεον καποιο ποσο απο την τσεπη σου.

 

Επειδη το επίδομα μητρότητας ειναι χαμηλότερο απο τους μισθους που θα έπαιρνες στο ιδιο χρονικό διαστημα αν εργαζοσουν μετα τον τοκετό ο ΟΑΕΔ σου επιστρεφει τη διαφορα αρκει τη στιγμή που αρχισε η αδεια μητροτητας να ειχες ενεργο σχέση εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 800 ΕΥΡΩ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΣΑ 330 ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΗΣΑ ΔΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ. Είναι σαφώς καλύτερη από το ΙΚΑ!!!! Μόνο και μόνο που πάς στο γιατρό που εσύ θές αρκεί......

Στην περίπτωσή μου ο γυναικολόγος του ΙΚΑ ζήτησε να δει και υπέρηχο εκτός από την ΠΗΤ. Έτσι το μόνο που κατάφερα με το γιατρό μου είναι να καλύψουμε 7 ημέρες και 3 μέρες που γέννησα νωρίτερα σύνολο 10.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη με την βεβαίωση του δικού σου γιατρού πήγες να πληρωθείς από το ΙΚΑ? Το ΙΚΑ μετά τη γέννα για να σου δώσει το βοήθημα τοκετού ζητάει και βεβαίωση από το μαιεύτηριο και εκεί φαίνεται πότε γέννησες.

Να σημειωσω πως ο γιατρός μου τυχαια εκεινη την περιοδο ηταν και στο ΙΚΑ.Οσο για τον εργοδοτη εχω ακουσει πολλες που κατοπιν συμφωνιας εχου δουλεψει μ'αυτον τον τροπο! Εξάλλου η παρανομια ειναι παρανομια :? τι 18 ημερες τι 56; :)

 

Μ.Φ.Χ

Afroditi D

 

A εντάξει βρε Αφροδίτη αν ο γιατρός σου είναι στο ΙΚA....λέω και γω... :lol:

 

Όσο για το παράνομο δεν το είπα κακοπροαίρετα γιατί και γω έτσι έκανα στις εγκυμοσύνες μου να βγάλω καμμιά μέρα παραπάνω. Δούλευα μέχρι τέλος εκτός από την τίρίτη που ήμουν πάρα πολύ κουρασμένη και βγήκα σε άδεια νωρίτερα. Απλά τονίζω επειδή υπάρχουν πολλλές εγκυμονούσες ότι το να δουλέψεις την άδεια σου δυστηχώς εξαρτάται από τον εργοδότη.

 

Κέλλυ δυστηχώς αν υπάρξει καταγγελία το ΙΚΑ ελέγχει. Έχει τύχει όμως να καλέσει και τηλεφωνικώς να δει αν εργάζεται συγκεκριμένη μισθωτή που έχει εισπράξει το επίδομα των 56 ημερών.

 

JDP πρόσεξε αυτά που σου είπε η Ιlonka, επίδομα από το ΙΚΑ, επίδομα ασθενείας από τον εργοδότη και η διαφορά που βγαίνει πάντα σε μικτά την δίνει ο ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και όλα οκ!!!!

 

Όχι υπέρηχο δεν ζήτησε...κατευθείαν έγραψε την άδεια από τη βεβαίωση του γιατρού μου... χώρις να μιλήσει...χωρίς να ρωτήσει το παραμικρό...

 

Ημουνα τυχερή κι έτσι "εκλεψα" 17 ολόκληρες μερούλες και θα φυγω απο τη δουλειά μου κανονικά, χωρίς να χρειαζστεί να παζαρέψω με τον εργοδότη να καθήσω παραπάνω μέρες γιανα τις πάρω μετά...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

Να κάνω μια ερώτηση. Ποιος γιατρός ικα χρειάζεται να υπογράψει την άδεια για τις 56 ημέρες πριν από τον τοκετό?

 

Εχω ένα καλό γυναικολόγο στο ικα της περιοχής μου, ο οποίος μέχρι στιγμής μου έχει φερθεί άψογα. Θα πρέπει να πάω αλλού?

 

Δεν έχουμε κέντρο μάνας - παιδιού στην περιοχή μου.

 

Σας παρακαλώ διαφωτίστε με

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...