Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 1,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΑΝ 50 ΕΝΣΗΜΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ (ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ). ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΠΙΤΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΣΤΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ, ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


γεια σας μανουλες.θα ηθελα αν γνωριζει καμια να μου πει... μολις εκανα τα χαρτια μου για το εξαμηνο μητροτητας εχω γεννησει διδυμα και καπου ακουσα οτι δικαιουμαι να κατσω περισσοτερο απο 6 μηνες λογω διδυμων ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι ξέρω και σε περίπτωση διδύμων ισχύει μόνο το 6μηνο. Δεν ξέρω αν το άλλαξαν τώρα τελευταία αλλά μέχρι πριν από ένα χ΄ρονο ίσχυε το ίδιο είτε με δίδυμα είτε με ένα. Ρώτα στον ΟΑΕΔ για σιγουριά. Σε περίπτωση που δεν έχεις συμπληρωμένα τα 200 ένσημα μπορείς να πάρεις το 6μηνο αλλά δεν σου δίνουν τα επιδόματα. Απλά χρειάζεται να σου το εγκρίνουν από την εργασία σου και έπειτα από τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Απ ότι ξέρω και σε περίπτωση διδύμων ισχύει μόνο το 6μηνο. Δεν ξέρω αν το άλλαξαν τώρα τελευταία αλλά μέχρι πριν από ένα χ΄ρονο ίσχυε το ίδιο είτε με δίδυμα είτε με ένα. Ρώτα στον ΟΑΕΔ για σιγουριά. Σε περίπτωση που δεν έχεις συμπληρωμένα τα 200 ένσημα μπορείς να πάρεις το 6μηνο αλλά δεν σου δίνουν τα επιδόματα. Απλά χρειάζεται να σου το εγκρίνουν από την εργασία σου και έπειτα από τον ΟΑΕΔ.

 

 

Για το 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν αρκει να εχεις ενεργο σχεση εργασιας,πρεπει να εχεις και 200 ενσημα.Με λιγα λογια εαν δεν δικαιουσαι τα επιδοματα δεν δικαουσαι και το 6μηνο.

 

 

 

Την ειδική αυτή άδεια δικαιούνται οι μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση.

Η ασφαλισμένη πρέπει να βρίσκεται σε ενεργό εργασιακή σχέση εξηρτημένης εργασίας κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας και να έχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...