Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφάλεια δημοσίου (ΟΠΑΔ) και επίδομα μητρότητας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ασφαλισμένη στον ΟΠΑΔ, γέννησα τον Απρίλιο του 2010 και προσκόμισα τα δικαιολογητικά άμεσα. Δεν έχω κανένα νέο για το επίδομα τοκετού που δικαιούμαι. Γνωρίζει κάποια κοπέλα τι γίνεται με αυτό το επίδομα από δική της εμπειρία;

 

Κι εγω περιμενω γεννησα το Σεπτεβριο κ μας ειπαν οτι θα τα παρουμε γυρω στην ανοιξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sandy8 ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εδώ ειναι για το ίδιο θέμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=75757. Ελπίζω να τα πάρουμε σύντομα. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι φαίνεται φέτος τα αργούνε πολύ...κι εγω Σεπτέμβρη (Οκτώβρη κατέθεσα τα χαρτιά) γέννησα και ακόμα δεν τα έχω πάρει...ξέρω απο φίλες που γέννησαν παλιότερα πως σε 2-2,5 μήνες απο την κατάθεση των δικαιολογητικών έπαιρναν το επίδομα

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

amande πράγματι στο πρώτο μου μωρό τα είχα πάρει μέσα σε ένα τρίμηνο. Η κουμπάρα μου που γέννησε το Δεκέμβρη του 09 τα πήρε μετά απο 8 μήνες. Εγώ έκλεισα τώρα 9 μήνες και ακόμα τίποτε. Μιλάω βέβαια για Θεσσαλονίκη. Ίσως σε άλλες πόλεις να γίνεται πιο σύντομα η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Και εγώ είμαι ασφαλισμένη σαν έμμεση ασφαλισμένη στο ταμείο του άντρα μου (ΤΥΔΚΥ) που νομίζω ότι όλα ανήκουν τώρα στον ΟΠΑΔ. Είμαι 7 μηνών έγκυος. Από ότι κατάλαβα δικαιούμαι ένα επίδομα από το ταμείο του άντρα μου. Αν ναι, ποιό είναι και πόσο είναι. Πρέπει να κάνω κάτι πριν την γέννα ή μετά. Θα ρωτήσω βέβαια στο ταμείο αλλά ενημερωτικά όποια ξέρει ας μου πεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Μήπως υπάρχει καμιά μανούλα του δημοσίου που να γέννησε πρόσφατα;; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη σχετικά με το τι γίνεται πλέον με τον ΕΟΠΥΥ, αν υφίσταται ακόμα επίδομα, πόσο είναι αυτό, αν αφαιρείται αυτόματα από το μαιευτήριο ή αν πρέπει να καταθέσω δικαιολογητικά, και τι δικαιολογητικά είναι αυτά και πότε πρέπει;;;;; Προσπαθώ μέρες τώρα να πιάσω γραμμή στον ΕΟΠΥΥ, αλλά τζίφος.. Φοβερή οργάνωση και ενημέρωση πάντως, όπως πάντα άλλωστε..

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...