Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλισμένη ΙΚΑ μέσω συζύγου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!! Η φίλη μου είναι άνεργη μετά από απόλυση (δούλευε στο Δήμο Αθηναίων με ΤΕΒΕ και τους απολύσανε) και ο σύζηγός της έχει ΙΚΑ. Αν την ασφαλίσει έμμεσα ο σύζηγος δικαιούται να πάρει το επίδομα λοχείας κανονικά σαν να ήταν άμεσα ασφαλισμένη;; Μπορεί καμία κοπέλα να μας διαφωτίσει;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 9 months later...

επαναφερω το ερωτημα,με τα σημερινα δεδομενα (εοππυ κτλ),η εμμεσα ασφαλισμενη στο ικα,τί επιδοματα παιρνει για τοκετο,λοχεια;

και μια αλλη ερωτηση.για καποια που ειναι ασφαλισμενη στο τεβε και θελει να ασφαλιστει στο ικα του συζυγου,τί διαδικασια απαιτειται;και ποσος χρονος χρειαζεται για να ισχυσει αυτη η αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το ερωτημα,με τα σημερινα δεδομενα (εοππυ κτλ),η εμμεσα ασφαλισμενη στο ικα,τί επιδοματα παιρνει για τοκετο,λοχεια;

και μια αλλη ερωτηση.για καποια που ειναι ασφαλισμενη στο τεβε και θελει να ασφαλιστει στο ικα του συζυγου,τί διαδικασια απαιτειται;και ποσος χρονος χρειαζεται για να ισχυσει αυτη η αλλαγη;

 

 

Δικαιουσαι μονο το επιδομα τοκετου το οποιο ειναι περιπου 1000 ευρω αλλα

εαν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο η σε ιδιωτικο συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ δεν θα παρεις επιδομα τοκετου σε μετρητα αλλα θα πληρωθει το νοσοκομειο (σε δημοσιο δεν θα πληρωσεις καθολου και σε ιδιωτικο θα δωσεις λιγοτερα).Εαν δεν ειναι συμβεβλημενο θα παρεις το επιδομα απο το ΙΚΑ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα σε ολους!

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ) απο τον ΟΑΕΔ λογω ανεργιας, απο την προηγουμενη μου δουλεια και απο αυτα που μου κολλησε ο ΟΑΕΔ εχω γυρω στα 120 ενσημα.Μου ειπαν στο ΙΚΑ που πηγα και ρωτησα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος οτι δεν δικαιουμε τιποτα λογω μη συμπληρωσεις των απαραιτητων 200 ενσημων τα 2 τελευταια χρονια.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι : αν ασφαληστω σαν προστατευομενο μελος στο βιλβλιαριο του συζυγου θα δικαιουμαστε καποιο επιδομα? Και αν ναι γνωριζει καποιος τι χρειαζομαι πριν παω στο ΙΚΑ, γιατι ειμαι ηδη στον 6ο και δεν λεει να ταλαιπωρουμε αδικα.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα ,με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Πηγα στο ικα για να διακοψω την ασφαλεια απο οαεδ και να μπω στου συζυγου μου και μου ειπαν οτι δεν εχω το δικαιωμα αυτο μεχρι να λειξει απο μονη της η ασφαλεια και οτι και στις 2 εχω ακριβως τις ιδιες παροχες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ) απο τον ΟΑΕΔ λογω ανεργιας, απο την προηγουμενη μου δουλεια και απο αυτα που μου κολλησε ο ΟΑΕΔ εχω γυρω στα 120 ενσημα.Μου ειπαν στο ΙΚΑ που πηγα και ρωτησα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος οτι δεν δικαιουμε τιποτα λογω μη συμπληρωσεις των απαραιτητων 200 ενσημων τα 2 τελευταια χρονια.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι : αν ασφαληστω σαν προστατευομενο μελος στο βιλβλιαριο του συζυγου θα δικαιουμαστε καποιο επιδομα? Και αν ναι γνωριζει καποιος τι χρειαζομαι πριν παω στο ΙΚΑ, γιατι ειμαι ηδη στον 6ο και δεν λεει να ταλαιπωρουμε αδικα.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Χρειάζονται 200 ένσημα από εργασία (όχι ένσημα από ταμείο ανεργίας) εντός της διετίας και να έχουν κολληθεί 56μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Αν δεν τα έχεις, δυστυχώς δεν δικαιούσαι τα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας 56μέρες πριν και λοχείας 63 μέρες μετά).

 

Όμως αν έχεις θεωρημένο βιβλιάριο υγείας είτε άμεσα στο όνομά σου είτε έμμεσα, στο όνομα του συζύγου, τότε δικαιούσαι μόνο το βοήθημα τοκετού (σκάρτο 700?) που δεν το παίρνεις στα χέρια αλλά πάει απευθείας στην συμβεβλημένη κλινική... Αν γεννάς σε δημόσιο, δεν το δικαιούσαι. Αν γεννήσεις στο σπίτι σου, νομίζω στο δίνουν εσένα!

 

Καλή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Πηγα στο ικα για να διακοψω την ασφαλεια απο οαεδ και να μπω στου συζυγου μου και μου ειπαν οτι δεν εχω το δικαιωμα αυτο μεχρι να λειξει απο μονη της η ασφαλεια και οτι και στις 2 εχω ακριβως τις ιδιες παροχες.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα παω και στο ΙΚΑ να το τσεκαρω ;)

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται 200 ένσημα από εργασία (όχι ένσημα από ταμείο ανεργίας) εντός της διετίας και να έχουν κολληθεί 56μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Αν δεν τα έχεις, δυστυχώς δεν δικαιούσαι τα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας 56μέρες πριν και λοχείας 63 μέρες μετά).

 

Όμως αν έχεις θεωρημένο βιβλιάριο υγείας είτε άμεσα στο όνομά σου είτε έμμεσα, στο όνομα του συζύγου, τότε δικαιούσαι μόνο το βοήθημα τοκετού (σκάρτο 700?) που δεν το παίρνεις στα χέρια αλλά πάει απευθείας στην συμβεβλημένη κλινική... Αν γεννάς σε δημόσιο, δεν το δικαιούσαι. Αν γεννήσεις στο σπίτι σου, νομίζω στο δίνουν εσένα!

 

Καλή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά!

 

Βασικα αυτο ειναι που με ενδιαφερει περισσοτερο ... να μην πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου στην ιδιωτικη κλινικη που θα γεννησω. Δεν με ενδιαφερουν τα επιδοματα...οχι οτι δεν τα θελω απλα , ξερω οτι δεν τα δικαιουμαι!

Ευχαριστω πολυ!

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και απο εμένα .Μια ερωτηση να θεσω εχω κ εγω .

Ειμαι ανεργη απο το 2012 παρολο που εργαζομαι ανευ ενσυμων και ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη στο βιβλιαριο ΙΚΑ του αντρα μου και εγω κ η κορουλα μας .

Δικαιουμαι καποιο επιδομα τοκετου ή κατι παραπλησιο σε περιπτωση εγκυμοσυνης ?

Ο συζηγος εργαζεται με ημιαπασχοληση και εγω εχω καρτα ανεργιας .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ηθελα να ρωτησω,γεννησα με καισαρικη τομη πριν δυο μηνες σε κλινικη.ωστοσο δεν ειχα 200 ενσημα,και ειμαι ασφαλισμενη στο βιβλιαριο του συζυγου.απ οτι μου ειπαν δεν δικαιουμαι καποια χρηματα εγω. Ο συζυγος μου ομως?

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω,γεννησα με καισαρικη τομη πριν δυο μηνες σε κλινικη.ωστοσο δεν ειχα 200 ενσημα,και ειμαι ασφαλισμενη στο βιβλιαριο του συζυγου.απ οτι μου ειπαν δεν δικαιουμαι καποια χρηματα εγω. Ο συζυγος μου ομως?

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Μπου μπου* είπε:
15 ώρες πρίν, Μπου μπου* είπε:

Θα ηθελα να ρωτησω,γεννησα με καισαρικη τομη πριν δυο μηνες σε κλινικη.ωστοσο δεν ειχα 200 ενσημα,και ειμαι ασφαλισμενη στο βιβλιαριο του συζυγου.απ οτι μου ειπαν δεν δικαιουμαι καποια χρηματα εγω. Ο συζυγος μου ομως?

 

 

Απ' ότι ξέρω έχουν κοπεί αυτά εδώ κ χρόνια. Μόνο αν εσύ είχες πάνω απο 200 ένσημα θα έπαιρνες επίδομα

Link to comment
Share on other sites

Ξερω όμοια περίπτωση από γνωστη άνεργη χωρις ένσημα και σύζυγό εργαζόμενο, οντως δεν δικαιούστε κατι. Εκτός αν ο σύζυγος ειναι στο δημόσιο νομίζω δικαιούται αδεια για καποιο διάστημα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...