Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΑΕΕ-ΙΚΑ επιδόματα εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Η συζυγός μου ειναι έγκυος στον 2 μήνα.

Είναι ελεύθερη επαγγελματίας και ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ.

Πέρσι δούλεψε για 1 χρόνο και ως μισθωτός και έχει 210 ενσημα ΙΚΑ.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

 

- Δικαούται ως ασφαλισμένη του ΤΕΒΕ επίδομα εγκυμοσύνης? Αν ναι πότε πριν ή μετα την εγκυμοσύνη.

-Εφόσον έχει συμπληρώσει τα 200 ένσημα τα τελευταια 2 χρόνια που απαιτει το ΙΚΑ για τα επιδοματα τοκετου-λοχείας κ.α. μπορει να τα πάρει και απο το ΙΚΑ?

Επίσης..έχουμε μετακομίσει σε άλλη πόλη όμως δεν έχουμε μεταφέρει την έδρα μας. Μπορούμε να επισκεφτόμαστε γιατρούς του ΤΕΒΕ εκτός της περιοχής μας?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


Ελπίζω να είμαι στο πιο σχετικό τόπικ και να πάρω κάποια απάντηση γιατί έχω μπερδευτεί και δε βρίσκω κάτι σχετικό... Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ ΟΑΕΕ έχω κάνει πρόσφατα διαγραφή λόγω διακοπής σύμβασης αλλά καλύπτομαι κανονικά από θέμα γιατρού, εξετάσεων και φαρμάκων. Ο σύζυγος είναι στο ΙΚΑ με αρκετά χρόνια ενσήμων. Επειδή απ'ό,τι κατάλαβα το ΙΚΑ είναι πιο "γενναιόδωρο" στα επιδόματα σε σχέση με το ΤΕΒΕ, θα μπορούσα ως προστευόμενο μέλος να κάνω χρήση του ΙΚΑ; Θα με συνέφερε περισσότερο ή θα πάρω πάλι λιγοτερα ως προστατευόμενο μέλος;Γνωρίζει κάποιος να μου πει πώς να υπολογίσω τα επιδόματα στη μια και στην άλλη περίπτωση; Επίσης λόγω διακοπής σύμβασης έργου υπάρχει περίπτωση να πάρω και επίδομα ΟΑΕΔ; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 7 months later...

κοριτσια καλημερα.. ειμαι στον εβδομο μηνα εγκυμοσυνησ δουλευω σαν υπαλληλος σε μια εταιρια εδω και 6 χρονια και θα ηθελα να μου πειτε τι ακριβως δικαιουμαι...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα.. ειμαι στον εβδομο μηνα εγκυμοσυνησ δουλευω σαν υπαλληλος σε μια εταιρια εδω και 6 χρονια και θα ηθελα να μου πειτε τι ακριβως δικαιουμαι...

Αν είσαι στο ΤΕΒΕ δικαιούσαι μετά την γέννα 800 ευρώ ως επίδομα λοχείας & για 12μήνες μειωμένη εισφορά κατά 50% στον κλάδο της σύνταξης δλδ περίπου 30% της ολικής εισφοράς του διμήνου.

για το ΙΚΑ δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα σας!ηθελα να ρωτησω αν καποια ασφαλισμενη στον οαεε εχει γεννησει πρόσφατα.πηγα πριν δυο μερες στον οαεε να ρωτησω τι δικαιουμαι και η απαντηση ηταν οτι δεν εχουν καμια ενημερωσηι και να να απευθυνθω στον εοπυυ.ο εοπυυ φυσικα μου ειπε οτι δεν δικαιουμαι επιδομα τοκετου (γνωστο αυτο) και ουτε καποιο επιδομα λοχειας (κατι λεγανε για 14 εβδομαδες βοηθημα πριν δυο μηνες).κοινως δεν παιρνω ευρω.εχει γεννησει καμια προσφατα να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...