Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ Η ΒΑΖΕΛΙΝΗ!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!!!!! Εγω χρησιμοποιουσα πριν μεινω εγκυος τα φυτικα καλλυντικα της fresh line... και τωρα αυτα βαζω, για την βαζελινη εχω ακουσει οτι κανει πολυ καλο στις ραγαδες αλλα οχι στο μωρο..... (και η βαζελινη και τα παραγωγα της....) Σκεφτομαι την bebanthol ... εχετε ακουσει κατι για αυτη την κρεμα?????

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


Η υψηλής καθαρότητας βαζελίνη χρησιμοποιείται σε πάρα πολλές αλοιφές ως φορέας της φαρμακευτικής ουσίας (για να την κρατά στο σημείο εφαρμογής και να μη φεύγει). Είναι παραγωγό του πετρελαίου αλλά μην τρομοκρατείστε στην ιδέα. Τα περισσότερα προϊόντα δεν περνούν τις εξωτερικές στοιβάδες της επιδερμίδας αλλιώς θα είχε βρεθεί ο τρόπος να δίνονται πολλά φάρμακα έτσι και φυσικά οι αντιγηραντικές κλπ κρέμες θα είχαν κάνει άνεργους τους δερματολόγους. Το βασικό πρόβλημα με τη βαζελίνη είναι οτι λερώνει και οτι, ειδικά το καλοκαίρι, δημιουργεί μονωτικό στρώμα και δε μπορεί να αποβάλλει θερμότητα η επιδερμίδα και αυτό είναι όντως επικίνδυνο. Σκεφτείτε και λίγο πονηρά: το κόστος της σε σχέση με τις "θαυματουργές" κρέμες είναι μηδαμινό· για να μην πω οτι πολλά από τα συστατικά αυτών των κρεμών μπορεί να είναι και ύποπτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι πολύ καλή δουλειά κάνει και το αμυγδαλέλαιο, καμία κοπέλα που να το έχει δοκιμάσει? Το χρησιμοποιώ για να ξεβάφομαι και κάνει θαύματα, δεν το αλλάζω. Από το φαρμακείο μου είπαν ότι ενδείκνυται και στην εγκυμοσύνη για ενυδάτωση και ραγάδες.

Επίσης διάβασα παραπάνω για το χαμομηλ'ελαιο. Είμαι και γω στην αναζήτηση, πρέπει σιγά σιγά να ξεκινήσω και γω το πασάλειμα!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι πολύ καλή δουλειά κάνει και το αμυγδαλέλαιο, καμία κοπέλα που να το έχει δοκιμάσει? Το χρησιμοποιώ για να ξεβάφομαι και κάνει θαύματα, δεν το αλλάζω. Από το φαρμακείο μου είπαν ότι ενδείκνυται και στην εγκυμοσύνη για ενυδάτωση και ραγάδες.

Επίσης διάβασα παραπάνω για το χαμομηλ'ελαιο. Είμαι και γω στην αναζήτηση, πρέπει σιγά σιγά να ξεκινήσω και γω το πασάλειμα!!

 

 

Το αμυγδαλελαιο ειναι το καλυτερο απο ολα που δοκιμασα εγω στην εγκυμοσυνη.Να βαζεις και στην κοιλια σου και δεν προκειται να κανεις ραγαδες.Εμενα η πεθερα μου ειναι αισθητικος και εκεινη μου ειχε πει να παρω.οποτε πηγε ο αντρας μου σε αποθηκη φαρμακων και μου πηρε 2λιτρα για να βγαλω την εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ποια βδομάδα μπορούμε να ξεκινήσουμε το ...πασάλειμα??

 

γυναικολογος και φαρμακοποιος μου ειχαν πει,μετα το πρωτο τριμηνο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

γυναικολογος και φαρμακοποιος μου ειχαν πει,μετα το πρωτο τριμηνο...

 

Επειδή τότε αρχίζεικαι φουσκώνει η κοιλιά. Αλλά όσο πιο νωρίς ενυδατώνεις το δέρμα, τόσο μεγαλύτερη ελαστικότητα αποκτά και μειώνονται οι πιθανότητες να εμφανίσεις ραγάδες. Και φυσικά συνεχίζουμε να βάζουμε ό,τι βάζαμε και μετά την εγκυμοσύνη, για ένα μήνα τουλάχιστον, για να βοηθήσουμε το σώμα να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τότε αρχίζεικαι φουσκώνει η κοιλιά. Αλλά όσο πιο νωρίς ενυδατώνεις το δέρμα, τόσο μεγαλύτερη ελαστικότητα αποκτά και μειώνονται οι πιθανότητες να εμφανίσεις ραγάδες. Και φυσικά συνεχίζουμε να βάζουμε ό,τι βάζαμε και μετά την εγκυμοσύνη, για ένα μήνα τουλάχιστον, για να βοηθήσουμε το σώμα να επανέλθει.

 

οχι μου ειχαν πει,οτι οπως και να το κανουμε,τα συστατικα των οποιων κρεμων περνανε και στο εμβρυο και καλο ειναι να τα αποφυγουμε το πρωτο τριμηνο...απο την αλλη, οι ραγαδες αν ειναι να γινουν,θα γινουν οτι και να βαλουμε...ειναι θεμα σωματος και οχι θεμα ποσων και τι ποιοτητας προιοντων θα χρησιμοποιησουμε...αλλα σιγουρα μια ενυδατωση δεν βλαπτει,κανει την κοιλιτσα μας ομορφουλα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκλεισα τον τριτο μηνα κ η γιατρος μου ειχε πει μετα τον τριτο θα χρειστω κρεμες.

κ οντως μολις τωρα αρχισα να ανοιγω κ να μεγαλωνει η κοιλια μου!!

ειμαι στο ψαξιμο κ εγω να ξεκινησω απο τωρα κρεμουλες!!

αν κ εγω πιστευω πως το αν θα κανεις ραγαδες κ ποσες ειναι κ θεμα ελαστικοτητας σωματος αλλα αν μπορουμε να βοηθησουμε γιατι να μην το κανουμε?!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βαζω τη βαζελινη της vital touch της Natalia απο το 1ο μηνα, ειναι εντελως φυτικη, αλλα μυριζει λίγο εντονα και μου τη δινει (γενικως σε αυτη την εγκυμοσυνη μου τη δινουν οι μυρωδιες)...παντως ειμαι ευχαριστημενη. Οταν τελειωσει θα παρω τη prevenstria η τη simulcium.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου μου ειχε πει κι εμενα το ιδιο, το πρωτο τριμηνο να βαζω ΜΟΝΟ βαζελινη ή baby oil

επειδη τη βαζελινη δεν την εμπιστευομαι λογω των συστατικων της(κι ας λενε οτι θελουν)

εβαζα μονο baby oil

αλλα οχι καθε μερα γιατι με τετοια ζεστη ενιωθα σαν κοτοποθλο ετοιμο για το φουρνο!

ουτε στη θαλασσα δεν εβαζα ποτε λαδι, δεν την μπορω αυτη τη λαδιλα πανω μου, μονο κρεμες δεχομαι

ουφ τελειωσ το πρωτο τριμηνο και ξεκινησα να βαζω αυτη που πηρα απο το mothercare οταν πρωτοπηρα τοτε που εμαθα οτι ειμαι εγκυος

μολις τελειωσει θα παρω μαλλον της FRZYDERM που μου συνεστησε ο γιατρος μου

εχω ραγαδες απο την εφηβεια που ανοιξα αποτομα στις γαμπες στα μπουτια στον κωλο στο στηθος

τωρα προσεχω την κοιλια μου και το στηθος μου, τις αλλες τις εχω πλεον αποδεχτει ελπιζω να μην κανω περισσοτερες!

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου, που είναι πολύ ψείρας, μου είπε να βάζω βαζελίνη και ότι εξαρτάται από το δέρμα σε μεγάλο βαθμό για το αν θα κάνω ραγάδες. Οπότε βάζω αυτήν, αλλά και μια άλλη για εγκυμοσύνη που είχα πάρει από εξωτερικό με βούτυρο κακάο. Γενικά έχω καλό δέρμα.

 

Τώρα που μπήκα στο 2ο τρίμηνο θα πάρω την Synchroelast. Μου την είχε συστήσει άλλος γιατρός πριν πολλά χρόνια για βελτίωση της ελαστικότητας του δέρματος. Είναι φανταστική και είχε επιπλέον βελτιώσει την όψη κυτταρίτιδας σημαντικά. Αν δεν κάνω λάθος κάνει γύρω στα 24 ευρώ τα 200 ml - ακριβή αλλά ξέρω ότι κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια το ξέρω οτι ο γιατρός της κάθε μιάς συνιστά μία καλή κρέμα αλλά ο γιατρός της αδερφής μου της είπε ότι μπορεί να χρησιμοποιεί απλά αμυγδαλέλαιο αφού είναι η βάση σε όλες της κρέμες για τις ραγάδες.

Εγώ είμαι στην 21η εβδομάδα και ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει γιατί ούτως ή άλλος είχα ραγάδες και μεγάλο περιθώριο στην κοιλίτσα καθώς παλαιότερα έχασα κιλάκια απότομα.Τώρα θα ξεκινήσω το αμυγδαλελαιο που το μικρό κάνει πιο αισθητή την παρουσία του με όγκο.Και είναι και πάμφθηνο.

Ρωτήστε τον γιατρό σας και δέιτε τί θα σας πει.

Φιλάκια.

Είμαστε στην 21η εβδομάδα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το ξέρω οτι ο γιατρός της κάθε μιάς συνιστά μία καλή κρέμα αλλά ο γιατρός της αδερφής μου της είπε ότι μπορεί να χρησιμοποιεί απλά αμυγδαλέλαιο αφού είναι η βάση σε όλες της κρέμες για τις ραγάδες.

Εγώ είμαι στην 21η εβδομάδα και ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει γιατί ούτως ή άλλος είχα ραγάδες και μεγάλο περιθώριο στην κοιλίτσα καθώς παλαιότερα έχασα κιλάκια απότομα.Τώρα θα ξεκινήσω το αμυγδαλελαιο που το μικρό κάνει πιο αισθητή την παρουσία του με όγκο.Και είναι και πάμφθηνο.

Ρωτήστε τον γιατρό σας και δέιτε τί θα σας πει.

Φιλάκια.

 

ειναι το καλυτερο το αμυγδαλελαιο!σας το λεω απο προσωπικη εμπειρια και οπως λες ειναι πολυ φθηνο.Εαν θελετε να πατε σε μια αποθηκη φαρμακων να αγορασετε γυρω στα 3 ευρο τα 2 λιτρα και δεν θα κανει ραγαδες καμια σας.Καλο ειναι να το βαζετε απο νωρις πριν πεταχτει η κοιλιτσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί είχα μια διαφωνία σε ένα φαρμακείο. Κάποια στιγμή πήγα και ρώτησα για μια κρέμα που αναφέρθηκε κι εδώ και δεν την είχαν. Οι κοπέλες εκεί επέμεναν οτι η βαζελίνη είναι επικίνδυνη σε σχέση με τις ειδικές κρέμες γιατί είναι προϊόν πετρελαίου. Σήμερα πήγα και ξαναζήτησα την κρέμα στο ίδιο φαρμακείο για να της ρίξω μια ματιά. Με πολύ γρήγορη ματιά στα συστατικά διαπίστωσα οτι έχει μέσα τουλάχιστον δύο ειδών parabens (και δε διάβασα και όλα τα συστατικά, σταμάτησα εκεί) και μου σηκώθηκε η τρίχα. Όταν είπα στο φαρμακοποιό που ήταν εκεί οτι κακώς την προηγούμενη φορά οι βοηθοί εκεί επέμειναν οτι η βαζελίνη (υψηλής καθαρότητας όπως του επεσήμανα) δεν είναι πολύ πιο αθώα από αυτές τις κρέμες μου είπε οτι κάνω λάθος! Εχε χάρη που βιαζόμουν και περίμενε και κόσμος αλλιώς θα τον έβαζα να το ψάξει εκείνη τη στιγμή! Τα πάντα στο βωμό του χρήματος! Η υποψία για τη βαζελίνη είναι μόνο στη μη υψηλής καθαρότητας που ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει ίχνη προσμίξεων. Για τα parabens βουίζει ο τόπος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει καθόλου,αλλά όταν διάβασα εδώ για τις κρέμες και για την βαζελίνη ρώτησα τη γιατρό και τη φαρμακοποιό μου για αυτά και μου είπαν και οι δύο πως αυτό για τη βαζελίνη δεν ισχύει.Δεν είναι επικίνδυνη αλλά αν δεν ήθελα να βάζω την κανονική να βάζω από την παιδική.Αυτή την βάζουνε και στα μωράκια οπότε είναι σίγουρα ακίνδυνη.Πήρα και κρεμούλα και βαζελίνη παιδική,αλλά πιο πολύ με βόλεψε η κρέμα.:)

Link to comment
Share on other sites

εμενα η γυναικολογος μου στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειπε οχι βαζελινη...πηρα αμυγδαλελαιο και το εβαζα απο τον πεμπτο και μετα...δεν εβγαλα ουτε μια μικρη ραγαδουλα...

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει καθόλου,αλλά όταν διάβασα εδώ για τις κρέμες και για την βαζελίνη ρώτησα τη γιατρό και τη φαρμακοποιό μου για αυτά και μου είπαν και οι δύο πως αυτό για τη βαζελίνη δεν ισχύει.Δεν είναι επικίνδυνη αλλά αν δεν ήθελα να βάζω την κανονική να βάζω από την παιδική.Αυτή την βάζουνε και στα μωράκια οπότε είναι σίγουρα ακίνδυνη.Πήρα και κρεμούλα και βαζελίνη παιδική,αλλά πιο πολύ με βόλεψε η κρέμα.:)

 

 

Χιλιες φορες αμυγδαλελαιο

 

 

Dr. Mercola advises not using petroleum jelly or petrolatum on your body or on your child's body because it may contain impurities since it is derived from petroleum. The risk is that you will absorb toxic substances through your skin. He also notes that the use of Vaseline (petroleum jelly) on premature babies increases the risks that the child will develop a yeast infection.

 

 

What Another Doctor Thinks

 

 

  • Another medical practitioner, Dr. Mehmet Oz, notes that petroleum jelly is a byproduct of oil jelly. When you put it on your lips you eat some of it which he likens to drinking gasoline. He estimates that the average lip-gloss wearing woman uses and thus consumes about 7 pounds of petroleum jelly in 10 years. He advises steering clear of any products that contain mineral oil or petroleum jelly because there may be a cancer link.
     
     

 

 

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...