Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts

και εμένα με ενδιαφέρει αυτό το ποστ παρακαλώ. Μπορώ να έχω και εγώ στοιχεία και κυρίως το μέσο κόστος για ένα παιδι΄περίπου, 3 ετων?

 

σε ποια περιοχή μένεις, να σε βοηθήσω;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

Αγαπητή Ισμήνη,

 

σου έχω στείλει 2-3 π.μ τα έχεις λάβει ?

 

Ευχαριστώ

 

καλή μου ντέμπορα δεν έχω λάβει κανένα.

ξαναπροσπάθησε ή αλλιώς στείλε μου e-mail

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλή μου ντέμπορα δεν έχω λάβει κανένα.

ξαναπροσπάθησε ή αλλιώς στείλε μου e-mail

 

Να σε ρωτησω κατι.....

Τι ωρες ειναι τα μαθηματα εσενα....γιατι οπου ρωτησαμε ξεκινανε το αργοτερο στις 17:00

Προφανως εχω στο νου τους μονο δημοσιους υπάλληλους και ανεργους....γιατι ποιοι γονεις που δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα σχολαν 17:00 νταν ?

 

Ημαρτον....το ιδιο σκεπτικο με τους παιδικους σταθμους εχουν μου φαινετε :( :( :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σε ρωτησω κατι.....

Τι ωρες ειναι τα μαθηματα εσενα....γιατι οπου ρωτησαμε ξεκινανε το αργοτερο στις 17:00

Προφανως εχω στο νου τους μονο δημοσιους υπάλληλους και ανεργους....γιατι ποιοι γονεις που δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα σχολαν 17:00 νταν ?

 

Ημαρτον....το ιδιο σκεπτικο με τους παιδικους σταθμους εχουν μου φαινετε :( :( :(

 

τα μαθήματα τα ξεκινάω στις 4.30 και αν χρειαστεί σε ορισμενες περιπτώσεις και 4μ.μ. εχω πολλά τμήματα την ίδια μέρα και αναγκαστικά δουλεύω μέχρι τις 22.30. αν ξεκίναγα 5 ή 6 θα τελείωνα αντίστοιχα 11 ή 12

αυτή την πατέντα που εχω κάνει είανι πχ το τμήμα babies δευτέρα εχει μάθημα 4.30 και την τετάρτη 7.30 οπότε αν δεν προλαβαίνουν τη δευτέρα, έρχονται τετάρτη.

ετσι εχω βολευτεί τα τελευταία 5 χρόνια

 

 

εσένα τι ώρες σου ειπανε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 5 ΧΡ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ 4ΧΡ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΧΟΡΟ.ΓΙΝΕΤΕ,ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ?ΤΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΙΣΜΙΝΗ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 5 ΧΡ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ 4ΧΡ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΧΟΡΟ.ΓΙΝΕΤΕ,ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ?ΤΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΙΣΜΙΝΗ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΗ?

 

προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό το είδος χορού για τα παιδιά, μου φαίνεται πολύ μεγαλίστικο το ύφος και οι κινήσεις. θεωρώ ότι χάνουν την παιδικότητά τους.

σου εχω στείλει πμ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμεις παλι ψαχνουμε για τη μικρη μας, που ειναι δυο ετων τωρα, να τη στειλουμε καπου γιατι λατρευει το μπαλετο κ βαζει ενα dvd με μπαλαρινες κ τη στολη του μπαλετου της κ χορευει. ξερω βεβαια οτι ειναι μικρη ακομα για τετοια, αλλα σκεφτομουν κατι σε μουσικοκινητικη ή κατι αναλογο... ξερετε καποια καλη σχολη στη γλυφαδα/βουλα/ελληνικο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις παλι ψαχνουμε για τη μικρη μας, που ειναι δυο ετων τωρα, να τη στειλουμε καπου γιατι λατρευει το μπαλετο κ βαζει ενα dvd με μπαλαρινες κ τη στολη του μπαλετου της κ χορευει. ξερω βεβαια οτι ειναι μικρη ακομα για τετοια, αλλα σκεφτομουν κατι σε μουσικοκινητικη ή κατι αναλογο... ξερετε καποια καλη σχολη στη γλυφαδα/βουλα/ελληνικο??

 

αγαπητη νεφελη καλημέρα

τα παιδιά αυτής της ηλικίας κάνουν μουσικοκιινητική ειτε σε σχολές μπαλέτου είτε σε ωδεία και προετοιμασία για μπαλέτο σε σχολή μπαλέτου.

 

Στη βούλα ξέρω μια παρα πολύ καλή σχολή (Βασ. Παύλου 102-104 της Νινέττας Τρυφωνοπούλου, 210-899.01.01). Δεν ξέρω όμως αν δέχεται τόσο μικρά παιδιά.

 

Υπάρχει και η σχολή της Κάτιας Κυριακού, επί της Λ. Βουλιαγμένης 2, 210-8959260 (δεν ξέρω αν δέχεται τόσο μικρα παιδιά).

 

θα σου προτεινα το ωδείο του Νάκα http://www.nakas.gr/

Γλυφάδα

Διεύθυνση : Σ.Λαζαρίδη 1 & Ν.Ζέρβα

Τηλέφωνο : 210 8980650

 

στη σχολή μου τα δέχομαι τοσο μικρά γιατί εχω μια δασκάλα που διδάσκει σε παιδικούς σταθμούς και σε σχολές μπαλέτου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια

εχω και εγω καποιες αποριες και αν θελετε μου λετε την γνωμη σας και ειδικα η Ισμηνη.

 

Η κορη μου τωρα 5 χρονων απο περισυ την εχω γραψει σε σχολη χορου για μπαλετο μαλλον καλυτερα θα ελεγα μουσικοκινητικη αγωγη πιο σωστα αν και κανουν κανονικα μαθημα μπαλετου.

 

Θα ηθελα να ρωτησω τα παιδακια πως χωριζονται σε τμηματα

αναλογα με την ηλικια τους? ανολαγα με το αν εχουν ξανακανει ή ο χι μπαλετο?

 

και ποσα παιδακια κανονικα πρεπει να εχει σε ενα τμημα?

 

Μου δημιουργηθηκαν φετος αυτες οι αποριες γιατι ειδα οτι η κορη μου αν και περισυ εκανε μπαλετο στην ιδια σχολη την εχουν βαλει στο τμημα με παιδακια που κανουν πρωτη φορα. Και δευτερον εχει ηλικιες ανακαταμενες δηλαδη απο 3 χρονων μεχρι 5,5 και 6.

ΝΑ σημειωσω οτι ειναι ιδιωτικη σχολη (οχι του δημου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια

εχω και εγω καποιες αποριες και αν θελετε μου λετε την γνωμη σας και ειδικα η Ισμηνη.

 

Η κορη μου τωρα 5 χρονων απο περισυ την εχω γραψει σε σχολη χορου για μπαλετο μαλλον καλυτερα θα ελεγα μουσικοκινητικη αγωγη πιο σωστα αν και κανουν κανονικα μαθημα μπαλετου.

 

Θα ηθελα να ρωτησω τα παιδακια πως χωριζονται σε τμηματα

αναλογα με την ηλικια τους? ανολαγα με το αν εχουν ξανακανει ή ο χι μπαλετο?

 

και ποσα παιδακια κανονικα πρεπει να εχει σε ενα τμημα?

 

Μου δημιουργηθηκαν φετος αυτες οι αποριες γιατι ειδα οτι η κορη μου αν και περισυ εκανε μπαλετο στην ιδια σχολη την εχουν βαλει στο τμημα με παιδακια που κανουν πρωτη φορα. Και δευτερον εχει ηλικιες ανακαταμενες δηλαδη απο 3 χρονων μεχρι 5,5 και 6.

ΝΑ σημειωσω οτι ειναι ιδιωτικη σχολη (οχι του δημου).

 

 

εγώ παράδειγμα, εχω 2 τμήματα με παιδιά νηπιαγωγείο (γεννημένα δηλαδή μέσα στο 2004). Το ένα τμήμα εχει παιδιά που ξεκίνησαν από πέρυσι- πρόπερσυ στη σχολή μου και το άλλο τμήμα εχει παιδιά που γράφτηκαν πρώτη φορά σε μένα φέτος (ανεξάρτητα αν εχουν έρθει από άλλη σχολή).

κάθε τμημα στη σχολή μου είανι χωρισμένο, οπως στα σχολεία, ανάλογα με το έτος γέννησης. Δηλαδή...

babies ετος γεννησης όλο το 2006, 2007 (μολις κλείσουν τα 2,5)

pre school ετος γεννησης 2005 (προνήπιο)

level 1/ pre primary ετος γεννησης 2004 (νηπιαγωγείο)

level 2/ primary ετος γεννησης 2003 (α' δημοτικού)

κλπ

 

να επιμείνεις να μπει με παιδιά που είναι γεννημένα την ίδια χρονιά! στο κατω κατω, ετσι πάνε και σχολειο!

 

σε αυτή την ηλικία ο καταλληλος αριθμός των παιδιών μέσα στην τάξη είναι 12-15.

 

τι απέγιναν τα παιδιά που έκανε πέρυσι μαζί μάθημα;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Iσμηνη ευχαριστω για την απαντηση

 

Βασικα απο τα παιδακια που εκανε μαζι μαθημα περυσι ηρθαν μονο τρια φετος επομενως ηταν λιγα για νεο τμημα και ετσι στην αρχη ελεγε στα καινουργια παιδακια να ερχονται στο τμημα την μικρης μου. Και μετα θα τα χωριζε καποια στιγμη

Οταν ηρθε η ωρα να τα χωρισει, στις μαμαδες δεν πολυ αρεσαν οι αλλες ωρες που δημιουργησε τμηματα και ετσι τα χωρισε αναλογα με των γονιων τα προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Iσμηνη ευχαριστω για την απαντηση

 

Βασικα απο τα παιδακια που εκανε μαζι μαθημα περυσι ηρθαν μονο τρια φετος επομενως ηταν λιγα για νεο τμημα και ετσι στην αρχη ελεγε στα καινουργια παιδακια να ερχονται στο τμημα την μικρης μου. Και μετα θα τα χωριζε καποια στιγμη

Οταν ηρθε η ωρα να τα χωρισει, στις μαμαδες δεν πολυ αρεσαν οι αλλες ωρες που δημιουργησε τμηματα και ετσι τα χωρισε αναλογα με των γονιων τα προγραμματα.

 

 

εχει δικιο κι αυτή... αλλά κι εσύ ως μαμά το ίδιο.

το καλύτερο που εχει να κάνει είναι να χωρίσει τα παιδιά με την ηλίκία τους, ανεξαρτητα με το πλήθος των παιδιών σε καθε τμήμα. πόσα υπολογίζεις... να ειναι στην ηλικία της κόρης σου;

 

φετος αντιμετοπίζω το εξής...τα τμήματα των νηπίων περιέργως είναι μονο 10 παιδιά στο σύνολό τους. 5 έρχονται στο ενα τμήμα και 5 στο άλλο. δεν τα σύμπηξα, παρόλο που υπάρχει οικονομικό κόστος.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ισμηνη τα περισσοτερα τωρα ειναι στην ηλικια της κορης μου λιγα ειναι τα μικρα αλλα στην αρχη με ρωταει η δασκαλα την δευτερα 5-6 μπορειτε ? λεω εγω χωρις να το σκεφτω ναι μπορω, παμε και βλεπουμε παιδακια 3 χρονα. Εμεινα εγω. Της λεω μας βαζεις σε τμημα με 3 χρονα και ας εχουμε ξανακανει μπαλετο? Επειδη μου λεει σας βολευε η ωρα. Και της λεω τωρα δεν μας βολευει και πηγαμε στο τμημα που ειμασταν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου και απο εμενα ismeni θελω να σε ρωτήσω κάτι και για την φδικη μου κορούλα θα γίνει 29 μηνών 14 Δεκεμβρίου μήπως θα μπορουσα να την ξεκινήσω τωρα μπαλλέτο μένω Χαλάνδρι εχεις κατι να μου προτεινεισ?

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα ismeni θελω να σε ρωτήσω κάτι και για την φδικη μου κορούλα θα γίνει 29 μηνών 14 Δεκεμβρίου μήπως θα μπορουσα να την ξεκινήσω τωρα μπαλλέτο μένω Χαλάνδρι εχεις κατι να μου προτεινεισ?

 

στο χαλάνδρι ξέρω διάφορες σχολές που όμως δεν ξερω αν δέχονατι τοσο μικρά παιδιά. εγώ στον βύρωνα τα παίρνω από 2,5 χρονών.

μπορείς να ρωτήσεις, να μάθεις

 

marylin kanonis αμυκλών 28 και κεφαλληνίας 210-6719188 (αυστηρή, αλλά σωστή)

ελένη κλεόπα υδρας 10 2106815153, 210-6848282

φωτεινή παλυλοπούλου κιθαιρωνος 19β 210-6842611 !!!ψηφίζω!!!

χρήστου ειρήνη υψηλάντου 11 210-6828244

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω που ειμαι λιγο ασχετη?

Τι διαφορα εχουν τα συστηματα που λετε.....συστημα orf και συστημα RAD?

Επισης ξερετε καμια καλη σχολη στις περιοχες Ραφηνα, Λουτσα, Πικερμι, Παλληνη?

Εχω ενα κοριτσακι 3.5 χρονω και θα με ενδιεφερε να την παω καπου για χορο.

Επισης τι ειναι καλυτερο, ρυθμικη γυμναστικη ή μπαλετο?

Δεν ξερω πολυ καλα ποιες ειναι οι διαφορες....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω που ειμαι λιγο ασχετη?

Τι διαφορα εχουν τα συστηματα που λετε.....συστημα orf και συστημα RAD?

Επισης ξερετε καμια καλη σχολη στις περιοχες Ραφηνα, Λουτσα, Πικερμι, Παλληνη?

Εχω ενα κοριτσακι 3.5 χρονω και θα με ενδιεφερε να την παω καπου για χορο.

Επισης τι ειναι καλυτερο, ρυθμικη γυμναστικη ή μπαλετο?

Δεν ξερω πολυ καλα ποιες ειναι οι διαφορες....

 

το εκπαιδευτικό σύστημα Carl Orff είανι μουσικοκινητική αγωγή. Το εκπαιδευτικό σύστημα RAD είναι μπαλέτο. Υπάρχει συγκεκριμένη "ύλη" για καθε ηλικία (οπως στα σχολεία), όπως και συγκεκριμένη μουσική, κατάλληλα επιλεγμένη για την εκάστοτε άσκηση.

η ρυθμική γυμναστική είανι με μπάλες, κορδέλς, σχοινάκι κλπ που διδάσκεται στους ομίλους και στα γυμναστήρια.

το μπαλέτο διδάσκεται σε σχολές μπαλέτου, αναγνωρισμένες από το κράτος (εκάστοτε Νομαρχία). Όχι σε γυμναστήρις ή σχολές latin.

στη Λούτσα υπάρχει η Σχολή της κυρίας Ρενέ Ρενεση και του Γιάννη Ντοντσάκη (θα μάθω διευθύνσεις και θα σου πω)

εχεις δει κάτι εσυ σε αυτές τις περιοχές που αναφέρεις;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...