Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες αντιπηκτικές κάνατε μετά απο καισαρική?


little

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μετά από καισαρική με επισκληρίδιο που έκανα με κράτησαν στο μαιευτήριο 2 μέρες. Τις 2 αυτές μέρες μου έκαναν 2 αντιπηκτικές ενέσεις στην κοιλιά. Δεν συγκράτησα το όνομα του φφαρμάκου, αλλά από την λίστα των φαρμάκων που μου έδωσαν όταν έφυγα είδα ότι μάλλον πρέπει να είναι ένα φάρμακο που λέγεται innohep.

Τέλοσπαντων με άγχωσαν λιγάκι. Μου είπε συγγενικό μου άτομο που ήταν νοσοκόμα χρόνια στην μαιευτική ότι έπρεπε λέει να συνεχίσω την αντιπηκτική για 40 μέρες μετά την γέννα και ότι έτσι έκαναν λέει σε όλες τις κοπέλες που γέννησαν με καισαρική. Μου είπε να πάρω τον γιατρό μου να τον ρωτήσω. Το θέμα είνα ότι ντρέπομαι να κάνω κάτι τέτοιο. Τι να πω στον γιατρό μου;Είναι προσβολή. Να του πω γιατρέ μήπως έπρεπε να κάνω το τάδε; Το θεωρώ λίγο άσχημο. Απο την άλλη με αγχώσανε ότι θα πάθω εμβολή και ότι θα πεθάνω κλπ κλπ. έχω τις στεναχώριες μου έχω και αυτό....

Αυτό λοιπόν που ρωτάω είναι τι έκαναν σε εσάς οι γιατροί σας; έδωσαν σε όλες σας τόσεσ αντιπηκτικές;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντιπηκτικές ενέσεις γίνονται για όσο διάστημα βρίσκεται ο ασθενής σε κατάκλιση. Από τη στιγμή που σηκώθηκες από το κρεβάτι κ κινήσαι δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ενέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω 2-3 μερες εκανα μετα σταματησα αφου σηκωθηκα. Μαλιστα φορουσα και καλτσες ειδικες για θρομβωσεις μεχρι τον μηρο και ειχα βγαλει την μπεμπελη τελη ιουνιου που ηταν....:lol:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

για 40 ημερες μετα την γεννα κανουμε εμεις που σε όλη την εγκυμοσύνη κανουμε ενεσεις αντιπηκτικες καθημερινα για θεματα θρομβοφιλιας,εσυ αν δεν εκανες στην εγκυμοσύνη σου δεν χρειαζεται να κανεις άλλες.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγουρα δεν εκανα ενεσεις αφοτου εφυγα απο το μαιευτηριο. μεσα οταν ημουν, μαλλον κατι μου εκαναν (1 ή 2???). δεν ειχα προβλημα θρομβοφιλιας ουτε εκανα ενεσεις πριν τη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μετά από καισαρική με επισκληρίδιο που έκανα με κράτησαν στο μαιευτήριο 2 μέρες. Τις 2 αυτές μέρες μου έκαναν 2 αντιπηκτικές ενέσεις στην κοιλιά. Δεν συγκράτησα το όνομα του φφαρμάκου, αλλά από την λίστα των φαρμάκων που μου έδωσαν όταν έφυγα είδα ότι μάλλον πρέπει να είναι ένα φάρμακο που λέγεται innohep.

 

Little εγω εμεινα 4 μερες στο μαιευτήριο! Εκανα και εγω αυτες τις ενεσεις τις innohep.Οταν γυρισα σπιτι συνεχισα για αλλες 8 μερες.

Η διπλανη μου που γεννησε και αυτη με καισαρικη και επισκληριδιο εκανε μονο στο μαιευτηριο.Προφανως ειναι θεμα γιατρου σε συνδυασμο με τις εξετασεις αιματος σου.

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

για 40 ημερες μετα την γεννα κανουμε εμεις που σε όλη την εγκυμοσύνη κανουμε ενεσεις αντιπηκτικες καθημερινα για θεματα θρομβοφιλιας,εσυ αν δεν εκανες στην εγκυμοσύνη σου δεν χρειαζεται να κανεις άλλες.

ναι.συμφωνω....

εγω βεβαια εκανα για παραπανω λογω του οτι αυτες τις οδηγιες ειχα απο τους γιατρους μου

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα.

 

εγώ έκανα 5 στην κλινική και άλλες 10 στο σπίτι. Η αλήθεια πάντως είναι ότι δε θυμάμαι να μου ανέφερε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα η γυναικολόγος μου.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω προβλημα θρομβοφιλιας κι εκανα σε ολη την εγκυμοσυνη ενεσεις, μετα την καισαρικη, ενω επρεπε να κανω 40 μερες, λογω του προβληματος, εκανα περιπου 20. Δεν αντεξα αλλο, και παρ'ολα αυτα δεν επαθα τιποτε. Εσυ που δεν εχεις προβλημα θρομβοφιλιας ουτε να το σκεφτεσαι! Απολαυσε το μωρακι σου και να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε κι εγω εκανα καμια ενεση αλλα η διπλανη μου εκανε 4-5 οσο ηταν στην κλινικη εγω νομιζω οτι ειναι στον καθε γιατρο αν κανει ενεσεις η γυναικα..

 

δεν νομιζω να ειναι στο γιατρο γτ με μια γνωστη μου που εχουμ τον ιδιο γιατρο κ αυτη γεννησε περυσι δεν της εκανε τις ενεσεις ενω εγω τις εκανα.αλλα καποιο μου ειεπε οτι παιζει ρολο η ομαδα αιματος κ αν το μωρο εχει την ιδια με τη μαμα. εγω εχω ο+

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει 3 καισαρικες κ μονο στην τελευταια εκανα μετα τη γεννα 2 αντιπηκτικες ενεσεις στην κοιλια!!!μου εκαναν εκει δηλαδη!!!γιατι ειχα προβλημα στο δεξι μου ποδι,ηταν πρησμενες οι φλεβες κ ετσι εκανα τις ενεσεις για να μην παθω θρομβωση!!δεν μου ειπε κανεις για 40 μερες να γινονται!!!δεν νομιζω να ειναι ετσι!:confused:

κ αντιπηκτικες νομιζω γινονται για τυχοςν θρομβωσεις,οχισ ε καθε καισαρικη!!!δεν ξερω!!!εγω αυτα γνωριζω!αν καποια κοπελα ξερει κατι παραπανω ας μας διαφωτισει!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

χμ...

παιζει να εκανα κι εγω μια,μαλλον την ωρα του χειρουργειου ή μετα,γιατι δεν το καταλαβα και ειδα μετα οτι στο μπρατσο ήμουν τρυπημενη.το προσεξα αφου γυρισα σπιτι,και μου εμεινε η απορια.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

στις δυο πρώτες καισαρικές μου που γέννησα σε κλινική,έκανα μόνο όσο ήμουν μέσα στην κλινική αντιπηκτικές.Στην τρίτη μου γέννα,γέννησα σε νοσοκομείο δημόσιο και εκτός από αυτές που έκανα εκεί έκανα και άλλες 20 στο σπίτι!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Η ΚΑΜΠΙΑ ΘΕΩΡΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ!J.S BACH

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..και εγω στην πρωτη καισαρικη δεν εκανα καμια. Στην δευτερη εκανα η μια η δυο , δεν καλοθυμαμαι....

Αλλα εγω ημουν και χοντρη λεχωνα (:(:(:() και ο ντοκ μου ειπε πως για αυτο μου τις εκανε....

Link to comment
Share on other sites

χμ...

παιζει να εκανα κι εγω μια,μαλλον την ωρα του χειρουργειου ή μετα,γιατι δεν το καταλαβα και ειδα μετα οτι στο μπρατσο ήμουν τρυπημενη.το προσεξα αφου γυρισα σπιτι,και μου εμεινε η απορια.

 

στο μπρατσο δεν νομιζω να κανουν αντιπηκτικη.ειναι πολυ μικρη η βελονα κ τις κανουν στην κοιλια γυρω απο τον αφαλο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...