Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τσιμπηματα προσ το τελος της εγκυμοσυνης


ALEXANTRA

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα ειμαι 38 εβδομαδων και 5 ημερων..!!ειναι το πρωτο μου μωρακι και δεν ξερω πολλα πραγματα απο συσπασεις και πονακια πριν τον τοκετο..!!!

εδω και λιγεσ μερες ποναω κατω χαμηλα και καποιες στιγμες νιωθω σαν να με τσιμπαει καποιος με "καρφιτσα" στην ουρηθρα περιπου...ειναι συσπασεις ?? τι γινετε ξερει καποια να μου πει??

μιλησα σημερα με τη μαια και μου ειπε ολα φυσιολογικα αλλα θελω να ακουσω και αν συμβαινει και σε σας!!!περιμενω την αποψη σας με αγωνια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αγαπητη φιλη,

τα τσιμπηματα που αισθανεσαι είναι το κεφαλακι του εμβρυου που ακουμπα τον τραχηλο. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να νιωθεις "βελονακια", ομως βοηθαει στο να μαλακωσει ο τραχηλος και να αρχισει ισως να κανει διαστολη.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη,

τα τσιμπηματα που αισθανεσαι είναι το κεφαλακι του εμβρυου που ακουμπα τον τραχηλο. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να νιωθεις "βελονακια", ομως βοηθαει στο να μαλακωσει ο τραχηλος και να αρχισει ισως να κανει διαστολη.

αυτο ακριβως ειναι..το μωρο που κατεβαινει σιγα σιγα προς τα κατω..εγω τα ειχα γυρω στις 7 εβδομαδες πριν την γεννα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

οι συσπασεις σου δινουν την αισθηση οτι σκληραινει η κοιλια σου, ή οτι το μωρο τεντωνεται και τσιτωνει το δερμα, ή οτι σε σφιγγει σαν ταναλια σε συγκεκριμενα σημεια. Οι προπαρασκευαστικες δεν πονανε, οι κανονικες ομως ειναι σαν πονος περιοδου (πιο εντονος) και ερχονται σε τακτα χρονικα διαστηματα. Τα παραπανω τα αναφερω τοσο με την επαγγελματικη μου ιδιοτητα (ειμαι μαια), όσο και με το υψιστο προνομιο να ειμαι μαμα 2 παιδιων και τωρα περιμενω το 3ο.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

wow!τελεια η περιγραφη σου κ ευχαριστω για την απαντηση!!τα τσιμπηματα θα σταματησουν ή θα συνοδευσουν τον τοκετο?στην περιπτωση μου (38 +6 πρωτο μωρακι) τα τσιμπηματα είναι πολυ πιο επωδυνα απο οτι οι συσπασεις.η ανασα μου κοβεται!

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατερινα μου αφου εισαι σχεδον 39 εβδομαδων εισαι πολυ κοντα στον τοκετο!

Ο γιατρος σου τι λεει για τα τσιμπηματα?

Παντως εγω ειμαι μακρια απο αυτο αλλα η κολλητη μου που γεννησε τελος Ιουλιου ειχε μονο τσιμπηματα,ηταν το πρωτο της και περιεγραφε αυτο ακριβως οτι νοιωθει κατι σαν βελονιες χαμηλα κοντα στην ουρηθρα ηταν αυτο ξεκινησε πριν μπει στην 39η εβδ και τελικα γεννησε μετα αο 4μερες 39 εβδ και 4 ημερων!

Βεβαια γεννησε καταλαθος οπως λεει γιατι πηγε να την δει ο γιατρος της και της λεει εχεις συσπασεις δεν πονας και εκεινη δεν πονουσε ε μας πηρε τηλ οτι γενναει και μετα απο 1,5 ωρα ειχε γεννησει αυτο που μου ειπε ειναι οτι καποια στιγμη σταματησε να νοιωθει τσιμπηματα και μετα την ρωτησαν αν θελει επισκληριδιο ειπε ναι και γενικα μου ειπε οτι δεν καταλαβε πονουε μονο κατι σαν τεντωμα ενοισε οταν βγηκε το μωρο και την ωρα που την εραβαν οτι την ενοχλουσε!

Οποτε δεν το λες στο γιατρο σου να δεις τι θα σου πει εισια και πρωτοτοκη!

Link to comment
Share on other sites

Τα τσιμπηματα κατα τη διαρκεια του τοκετου δεν υπαρχουν. Αυτο που νιωθεις ειναι μονο εντονες συσπασεις, ή πονο στη μεση. Αν ζητησεις να γεννησεις σε ημικαθιστη θεση τα συμπτωματα αυτα ειναι μεν πιο εντονα, αλλα η διαδικασια πιο συντομη. Καλο θα ειναι πριν πας στο μαιευτηριο να τα συζητησεις ολα αυτα με το γιατρο σου, καθως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και απολυτα μοναδικη. Υπαρχουν περιπτωσεις οπου τα πρωτοτοκα παιδια γεννιουνται γρηγορα και χωρις μεγαλες δυσκολιες, ομως υπαρχουν και περιπτωσεις οπου ο τοκετος ειναι αρκετα χρονοβορος. Το γεγονος οτι εισαι 39 εβδομαδα δεν λεει πολλα πραγματα, γιατι θα πρεπει να εξεταστει ο βαθμος γηρανσης του πλακουντα (grade 3), η τυχον διαστολη του τραχηλου και αλλες παραμετροι που τις ξερει ο γιατρος σου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένιωθα απίστευτες "βελονιές" ανά διαστήματα από τον 7ο και μετά. Τόσο που γονάτιζα. Οπότε σε καταλαβαίνω... Τελικά γέννησα 9μ και 4 ημ.

Είναι αυτό που σου είπαν και οι κοπέλες. Ότι αρχίζει το μωράκι να παίρνει θέση και πιέζει τον τράχηλο. Εγώ γενικότερα ταλαιπωρήθηκα και από πρόωρες συσπάσεις και νοσηλεύτηκα, αλλά μόνο οι βελονιές δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητα σύντομος τοκετός. Αλλά επειδή το κάθε σώμα αντιδρά διαφορετικά, καλό είναι να συμβουλευτείς το γιατρό σου.

Πάντως όπως και να έχει αφού είσαι προς το τέλος... μην φοβάσαι τίποτα! Όποτε και να θελήσει να έρθει το μωράκι σου "με το καλό να έρθει να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου" !!!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να σας ευχαριστησω πολυ για τις απαντησεις σας.

Όπως το τοπεθετησε το θεμα η Αλεξανδρα,ετσι κ εγω,απειρη,στο πρωτο μου μωρακι κ στις τελευταιες μου εβδομαδες,μπερδεψα τα τσιμπηματα με συσπασεις κ αυτο γιατι τα πρωτα μου προκαλουν απιστευτο πονο!!!!

 

Οι συσπασεις απ την αλλη μερια,ειναι πολυ πιο υποφερτοι πονοι.

Στη μαια που με παρακολουθει,μιλησα για συσπασεις κ οχι για τσιμπηματα,με αποτελεσμα να δωσει εμφαση εκει κ στα σημαδια τοκετου!

Χαιρομαι πολυ παντως που το τοπιο ξεκαθαρισε!!!:P

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...