Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποιες θα γεννησουν χωρις επισκληριδιο


popi1987

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα.. εγω ετσι λες χωρις επισκληριδιο να το ζησω ολο.. φυσικα με αγχωνει και ολο αυτο και μπορει στο τελος να μην αντεξω!! αληθεια θα ηθελα να μαθω και εγω εμπειριες απο μανουλες που το εχουν κανει ηδη

1d6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα απο την αρχη ειμαι αντιθετη να κανω επισκληριδιο οτι και ν γινει δεν θα κανω επισκληριδιο θελω να τι ζησω ολο οπως πρεπει .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

εγώ γέννησα κ τα δυο μου παιδιά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο από επιλογή. Δεν ήθελα με τίποτα να γεννήσω διαφορετικά κ' ευτυχώς όλα πήγαν κατ'ευχήν.

 

Την πρώτη φορά μη γνωρίζοντας κιόλας τί θα αντιμετώπιζα ήμουν παρα πολύ χαλαρή παρά τις 11 ώρες που μου πήρε να γεννήσω.

 

Είναι εκπληκτική εμπειρία κ το συστήνω... Με το καλό τα μωράκια σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια συγνωμη μη με αποπαρετε αλλα πλεον νομιζω οτι εχω προβλημα!:confused:

γιατι μονο εγω δε βρισκω τον φυσικο τοκετο χωρις επισκηριδιο καταπληκτικο κ υπεροχο?τι φταιει?γιατι τρεμω κ μονο οταν το σκεφτομαι?????γιατι οι προηγουμενοι τοκετοι μου δε μου φαινονται υπεροχοι ονειρεμενοι κ απολαυστικοι?!?!???μηπως επειδη ειχα οξεις τοκετους?παιζει ρολο?αν ειχα γεννες με αργο ρυθμο πχ συσπασεις καθε 20λεπτο μετα 15λεπτο 10λεπτο κλπ θα ηταν πιο χαλαρα?πειτε μου γιατι θα σκασω!η μηπως επειδη με πιασανε με τη μια ανα 1 λεπτο κ γεννησα ετσι γρηγορα κ βιαια????βλεπω ολες τις μανουλες που γεννησαν χωρις επισκληριδδιο κ λενε ποσο τελεια υπεροχα ηταν κ απολαυστικα κ εγω δεν αισθανομαι τιποτα τετοιο!νιωθω σαν χαζη:?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια συγνωμη μη με αποπαρετε αλλα πλεον νομιζω οτι εχω προβλημα!:confused:

γ!νιωθω σαν χαζη:?

Nα μην νιώθεις σαν χαζή Δήμητρα, με το καλό κ το τρίτο μέλος! Εμένα οι δυο μου τοκετοί ήταν τελειώς διαφορετικοί, ο πρωτος που διήρκησε 11 ώρες ήταν αυτό που λέμε άνετη γέννα κ πιστευω ότι επειδή με έπιασαν οι πόνοι σταδιακά στο τέλος παρά τον πόνο το σώμα ειχε συνηθίσει, ενώ στη κόρη που μου έβαλαν τεχνητούς κ γέννησα μεσα σε 3 ώρες νίωθω αν κ πόνεσα το ίδιο ότι ήταν πιο δύσκολη γέννα αφού ο οργανισμός που "μπήκε" πολύ γρήγορα στη διαδικασία τοκετού, τρόμαξα κ φοβήθηκα.

 

Παρόλα αυτά ειμαι σίγουρη πως ο λόγος που όλες οι μανούλες με ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο νιώθουμε τόσο όμορφα ειναι όχι τόσο για τους πόνους που όπως ξέρεις δεν ειναι κάτι εύκολο αλλά επειδή βίωσαμε τοσο έντονα τον ερχομό των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

η καθε γεννα ειναι διαφορετικη . απλα σκεψου το θετικα χωρις να εχεις γεννησει και χωρις ν ξερεις τι ακολουθει . εαν θελεις ν γεννησεις χωρις ψαξτω δεν ειναι κακο .

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα και τις δυο φορες χωρις επισκληριδιο, οχι για να απολαυσω κατι, απλα γιατι ειμαι κατα της επισκληριδιου. Μαλιστα γεννησα με προκληση που υποτιθεται ειναι χειροτεροι οι πονοι (υποτιθεται λεω γιατι δεν ξερω πως ειναι οι πονοι ανευ προκλησης)

 

Το χα παρει αποφαση απο την αρχη, εκανα αναπνοες, μου κανε μασαζ η μητερα μου στα ποδια και η μαια με μπουνιες με πιεζε στη μεση σε καθε πονο..........απιστευτη ηταν η αισθηση οταν πια εβγαινε το μωρο, το αισθανθηκα πολυ εντονα, δεν ξερω πως ειναι οταν εχεις αναισθησια.....αυτο πραγματικα το απολαυσα!

 

Παντως δεν μετανοιωνω που γεννησα ετσι, για μενα και στις δυο γεννες το χειροτερο μου δεν ηταν οι πονοι της γεννας οσο το τι τραβηξα στα ραμματα μετα, κι απο οτι μου λενε δε σε καλυπτει η αναισθησια ουτως αλλως εκει......

 

Ολα μια ιδεα ειναι, αν αποφασισετε οτι δεν θα κανετε επισκληριδιο προγραμματιζετε τον εγκεφαλο σας να αποδεχθει τους πονους και να τους αντιμετωπισει με αλλα μεσα.....καντε αναπνοες, καντε γιογκα, ενημερωθειτε για φυσικους τροπους αντιμετωπισης, βγαλτε απο το μυαλο την επισκληριδιο και ολα θα πανε καλα....

 

Αν σκεφτεστε την επισκληριδιο, τοτε δεν θα αντεξετε και θα την ζητησετε στην πρωτη ευκαιρια...εχετε υποψη τα κατα της.....μπορει να σας καθυστερησει μαλιστα τον τοκετο για αρκετο χρονικο διαστημα.......ετσι την πατησε μια γνωστη μου και γεννησε 6 ωρες αργοτερα (απο οτι θα γεννουσε) ενω εγω γεννησα μεσα σε 2 ωρες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα αυτο δεν σημαινει εσυ θα υποφερεις......υπαρχουν κοπελες που δεν υπεφεραν καθολου. Να σκεφτεσαι θετικα......

 

Εχε κι ενα καλο αντισηπτικο για μετα......γιατι τα ραμματα να γινουν ειναι το πρωτο βημα......μετα μπορει να σε πονανε πολυ. Εγω υπεφερα πολυ και μετα....μια φιλη εβαλε βαλσαμελαιο και την βοηθησε παρα πολυ!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα χεις διπλα σου μαια η καποιο δικο σου......αυτη τη φορα η μαια (του νοσοκομειου οχι δικη μου με πληρωμη) σε καθε πονο γυριζα στο πλαι και εκανε μπουνια το χερι και με την πλευρα που ειναι τα δαχτυλα με πιεζε δυνατα στη μεση.........ομολογω οτι βοηθουαε πολυ. Υπαρχουν διαφορα κολπα να ανακουφιζεσαι......ψαξε το.....δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο τοπικ με συμβουλες......καλο θα ηταν να φτιαχτει ενα.

 

Και να κανεις μαθηματα ανωδυνου σε ενα καλο νοσοκομειο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

η καθε γεννα ειναι διαφορετικη . απλα σκεψου το θετικα χωρις να εχεις γεννησει και χωρις ν ξερεις τι ακολουθει . εαν θελεις ν γεννησεις χωρις ψαξτω δεν ειναι κακο .

μα κ τις 2 γεννες χωρις επισκληριδιο τις εκανα .εκτος κ αν εννοεις κατι αλλο κ καταλαβα λαθος:P

 

οσο το τι τραβηξα στα ραμματα μετα, κι απο οτι μου λενε δε σε καλυπτει η αναισθησια ουτως αλλως εκει......

 

 

 

Αν σκεφτεστε την επισκληριδιο, τοτε δεν θα αντεξετε και θα την ζητησετε στην πρωτη ευκαιρια...εχετε υποψη τα κατα της.....μπορει να σας καθυστερησει μαλιστα τον τοκετο για αρκετο χρονικο διαστημα.......ετσι την πατησε μια γνωστη μου και γεννησε 6 ωρες αργοτερα (απο οτι θα γεννουσε) ενω εγω γεννησα μεσα σε 2 ωρες.

καλα στην πρωτη γεννα ειχα ασχημη εμπειρια απο ραμματα.15 μερες εκανα να περπατησω ισια.αφου κ τα τσισα σε ημιορθια σταση τα εκανα.το πως θηλαζα το μωρο μονο εγω το ξερω.στο μισο μπουτι καθομουν.

οσο για την επισκηριδιο...εγω τη ζητησα κ τις 2 φορες αλλα δε μου την εκαναν γιατι τα μωρα ηταν ετοιμα να βγουν

βερα αυτο που φοβαμαι ειναι τα ραμματα και οχι οτι θα γεννησω φυσιολογικα.

στο γιο μου ειχα 1 ραμμα μονο κ μετα τη γεννα δε περπατουσα...πετουσα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

γέννησα μεσα σε 3 ώρες νίωθω αν κ πόνεσα το ίδιο ότι ήταν πιο δύσκολη γέννα αφού ο οργανισμός που "μπήκε" πολύ γρήγορα στη διαδικασία τοκετού, τρόμαξα κ φοβήθηκα.

 

 

κ σε μενα αυτο ειναι τοτε.επειδη δεν ειχε χρονο το σωμα να συνηθισει τους πονους μαλλον.η πρωτη γεννα κρατησε 2 ωρες κ ηδευτερη ενα τεταρτο.απο κει φαντασου οτι ανοιξα πολυ αποτομα κ γιαυτο πονεσα απιστευτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ σε μενα αυτο ειναι τοτε.επειδη δεν ειχε χρονο το σωμα να συνηθισει τους πονους μαλλον.η πρωτη γεννα κρατησε 2 ωρες κ ηδευτερη ενα τεταρτο.απο κει φαντασου οτι ανοιξα πολυ αποτομα κ γιαυτο πονεσα απιστευτα!

Είσαι δυνατή κορίτσι!!!!! Μην το βάζεις κάτω!! Οντως τα ράμματα ήταν χειρότερα από τη γέννα!!!!! Το ένιωσα κι εγώ

 

Vera πρωτη φορά ακουσα για τις μπουνίτσες στη μέση, πολύ ανακουφιστικό μου ακόυστηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Nai μου το πε η μαια (νεα κοπελα, ειδικευομενη) και οντως η πιεση που ασκουσε στη μεση ανακουφιζε απο τον πονο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο...Ελπίζω να τα καταφέρω!!!Αυτό που φοβάμαι πολύ είναι να μου κάνουν καισαρική!!!Δεν θέλω,δεν θέλω!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

κ εγω γεννησα πριν 10 μηνες χωρις επισκληριδιο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ολα. Το ενιωσα με ολο το σωμα μου το πως ξεγλυστρησε το μωρακι κ ξεφουσκωσε η κοιλια μου μοναδικη εμπιρια κ χωρις επιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ειλικρινά που βλέπω κι άλλες κοπέλες που δεν ήθελαν επισκληρίδιο αφού η πρώτη αντίδραση όταν τους λέω πως γέννησα έτσι από επιλογή κ τις δυο φορές ειναι: "Μα ήσουν τρελή;;;"

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησε το μεγάλο μου χωρίς επισκληρίδιο κια η αλήθεια είναι ότι πόνεσα αρκετά στο στάδιο της εξώθησης. Δεν είχε και καλή θέση το μωρό, αλλά γέννησα σε 2μιση ώρες.

στο μικρούλι μου ζήτησα επισκληρίδιο για να το απολάυσω, αλλά τελικά έκανα βλακεία γιατί μετά από ένα τέταρτο γέννησα. Είχα παέι με πρόκληση τοκετού (λόγω διαβήτη κύησης) και γέννησα σε 3 ώρες

Link to comment
Share on other sites

ασ ερθει εκεινη η ευλογημενη ωρα και βλεπουμε τι θα κανουμε μετα ραμματα :)

 

Κι εγω, 2 τοκετοι με τεχνητους (αγριο πραγμα....) χωρις επισκληριδιο.

 

κι εγω τα ραμματα θυμαμαι παντως. Μια συμβουλη γι αυτα..μετα απο καθε φορα που θα πηγαινετε τουαλετα μετα τη γεννα αντι για σκουπισμα, ντους με δροσερο νερο. Μπορει και 10 φορες την ημερα, οσες φορες πατε. Εμενα στη μπεμπα αυτο με εσωσε, στον αλέξανδρο 10 μερες μετα τη γεννα ακομα ημουν σπιτι και κυριολεκτικα εκλαιγα απο τους πονους των ραμματων!

 

πιο πολυ θυμαμαι αυτα και τον πονο απο πληγωμενες θηλες παρα τους πονους της γεννας τελικα!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ χωρίς επισκληρίδιο, καθώς την φοβάμαι αφάνταστα!!!!!!!

ναι στα ράμματα πόνεσα κι εγώ!!!!!!!!!!!

 

Ο πρώτος τοκετός ήταν πιο εύκολος από τον δεύτερο, ο μικρός δεν είχε σωστή θέση, ήμουν κουρασμένη, μου είχαν βάλει και δυο ωκυτοκίνες :evil: :evil: γιατί το πρωί είχαν τις προγραμματισμένες καισαρικές λόγω της ημερομηνίας (τρομάρα τους), και τέλος υπήρχε πρόβλημα στον κλιματισμό και είχαμε ψοφήσει στη ζέστη!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω γεννησα χωρις επισκληριδιο. Ευτυχως γεννησα μεσα σε τρεις ωρες απο τη στιγμη που με πιασανε οι πονοι. Πονεσα πολυ δε λεω, αλλα αυτυχως για λιγο. Οταν ξεκινας να σπρωχνεις περνανε ολα. Οταν βγηκε το μωρο μου, ενιωσα λες και με πρεζοσανε, περασε ο πονος και ολα!!!

Αν κανω δευτερο παιδακι, που θελω πολυ, και αυτο χωρις επισκληριδιο θα το γεννησω, παρολο τον πονο, αξιζει η εμπειρια, να βιωσεις εναν τοκετο, ανεκτιμητο

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελες!Κι εγω χωρις επισκληριδιο γεννησα,απο καθαρη επιλογη (μου προτειναν),γιατι 1ον πιστευω οτι αξιζει να πονεσω για ενα τοσο μεγαλο δωρο που θα παρω , 2ον εχω ακουσει διαφορα για την επισκληριδιο και φοβαμαι και 3ον πως η μαμα μου και οι γυναικες παλια γεννουσαν και το αντεχαν,εγω γιατι δε μπορω?

Στο μαιευτηριο τους εκανε και εντυπωση ,λογω της ηλικιας μου,

(24 ειμαι) που δεν ηθελα...:o Ειναι αληθεια τελικα οτι με τον ορο ποναει περισσοτερο?Με την αλλη θα ηθελα να μην μου βαλουν,να ερθει απο μονο του.Ξερει καμια σιγουρα αν ισχυει?:-)

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...