Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πονοι στην κοιλια


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, ειμαι στην 21 εβδομαδα κυησης και πριν απο μια εβδομαδα ειχα πονους χαμηλα στην κοιλια, σαν σουβλιες καθε 15' για 1,5 ωρα περιπου. Μιλησα με τον γιατρο μου και χωρις να με εξετασει μου συνεστησε ξεκουραση και να πινω καθε 6 ωρες μισο χαπι yotopar. Μετα απο το χαπι δεν εχω ενοχλησεις, εκτος απο αισθημα βαρους και συχνοουρια. Η αληθεια ειναι οτι ανησυχω μην παθει τιποτα το εμβρυο. Εχει τυχει παρομοια περιπτωση σε καμια απο εσας??? Η συμβουλη σας θα ειναι πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειχα και εγω τα ιδια !!! βασικα το κυριοτερο ειναι να μην εχεις αγχος και ναμην κουραζεσε ! απο τον 6ο μηνα επαιρνα prepar ή yutopar. Τα ιδια ειναι . Το εμβρυο δεν παθαινει τιποτα , ισα ισα εχει παρατηρηθει πως γινονται πιο εξυπνα !!! Επειδη πηρα αρκετα μεγαλες δοσεις απο αυτα τα φαρμακα , ειχα την ιδια ανυσυχια με σενα . Μηπως κανουν ζημια . Δεν υπαρχει προβλημα ! Εμενα απλα μου προκαλουσαν ταχυκαρδιες . Και επρεπε να ειμαι οσο το δυνατον πιο χαλαρη οταν τα επαιρνα . Με το καλο και να χαλαρωνεις !!!

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ στην ίδια εβδομάδα ακριβώς με εσένα.Εχω και εγω που και που πονάκια στην κοιλιά και ιδιαίτερα στον αφαλό αλλα ο γιατρός μου είπε πως δεν ειναι κάτι σοβαρο , όσο για το βάρος που αισθάνεσαι και την συχνοουρία , μου έχουν γίνει εφιάλτες ιδιαίτερα αυτή την εβδομάδα..δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ.Για αυτό να μην ανησυχεις για τίποτα , ολα θα πάνε καλά.Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

μολις μπαινω στην 18η εβδ.κ επειδη τα μπουσκοπαν κ η προγεστερονη δεν επιασαν με τις συσπασεις ,αρχισα τα yutopar-μισο ανα 8ωρο-κ φυσικα ξαπλα κ ξεκουραση...μου εφεραν ταχυκαρδια αλλα μπορω να τ αντεξω...:)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

SasaP γεια σου. Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και συγκεκριμένα, όταν ήμουν 7 μηνών. Αν και, τα τσιμπιματάκια εμφανίστηκαν από τον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης, αλλά δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι. Αργότερα στον 7ο εμφανίστηκαν ξανά και μου είπε ο γιατρός μου ότι ίσως είναι κάποιες συσπάσεις της μήτρας γι' αυτό πήρα κι εγώ yutopar. Μετά όλα πήγαν καλά και εξαφανίστηκαν τα πονάκια.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια.Ειμαι νεα εδω και θελω την γνωμη σας. Ειμαι 6 εβδομαδων και εχω πονουσ χαmηλα και καφε αιμα εδω και 1 εβδομαδα η χοριακη ηταν 5700 και σε 3 μερες ανεβηκε 1000 μοναδες τωρα καθομαι στο κρεβατι και παιρνω utrogestan υπαρχει περιπτωση να αποβαλλω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Katse ksapla kopela mou kai mi sikonesai para mono gia toualeta.Epatha ki ego to idio stin ekti evdomada kai mou edose o giatros utrogestan.Emeina ksapla gia duo evdomades,meta mou arxisan oi emetoi ki etsi vgika apo to spiti prin kana duo vdomades,diladi otan imoun sti 13 evdomada!Ase ti douleia,tis douleies kai koita to moraki sou kai ola tha pane kala!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

να κανω μια ερωτηση? και εμενα ο γιατρος μου ειπε να περνω yotopar (και οντως φερνει ταχυκαρδια και σε μενα φερνει και τραμουλο) γιατι ειχα πονους στην κοιλια καμια φορα ανυποφορους και πετρωνει καμια φορα και η κοιλια μου. μολις μπηκα στην 26η εβδομαδα. εσεις που περνατε το συγκεκριμενο χαπι και τωρα εχετε ηδη γενησει σε ποια εβδομαδα γενησατε? γιατι στις οδηγειες το χαπι λεει πως ειναι για την αναστολη της εναρξης του προωρου τοκετου παρεμποδιζοντας την ενταση και την συχνοτητα των συσπασεων της μητρας επιμηκυνοντας τον χρονο κυησης. ρωταω γιατι ανησυχω αν υπαρχει τετοια περιπτωση και αν αυτο το χαπι συνεχιζει την εγκυμοσυνη κανονικα μεχρι το τελος της. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Κορίτσια..χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Πρίν από 2-3 μέρες έκανα δουλειές στο σπίτι (όχι βαριά πράγματα όμως) και μετά πόναγε η κοιλιά μου, η μέση μου, και μούδιαζαν τα πόδια μου.

Χτες πόναγε πάλι η κοιλιά μου και τα ίδια με την μέση και τα πόδια. Πήρα την μαία του γιατρού μου, και μου είπε ότι δεν πρέπει να κουράζομαι και να πάρω trofocart 1πρωι - 1 μεσημερι - 1 βραδυ.

Έχει τύχει σε καμιά σας? Τι είναι αυτά τα χάπια? Κάνουν για το μπεμπε?

Φοβάμαι, επειδή σε 2,5 μέρες έχω αμνιο και πρέπει να προσέχω πολύ για να μην κουραζομαι. Τι να κάνω? Έχει συμβεί σε καμιά σας?

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλίκη και γω το παθαίνω καθε φορα που κουραζομαι ασχετα αν σηκωσω κατι η οχι, οσο για τα trofocart τα περνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης γιατι ειχα πονους στην κοιλια και σουβλιες απο κατω. Ειναι μαγνησιο και βοηθουν στις συσπασεις και στον πλακουντα μου πε ο γιατρος δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι πολλες γνωστες μου που ρωτησα τα περνανε κι αυτες, εγω επερνα 2 πρωι 2 βραδυ και μετα την αμνιο περνω και το μεσημερι. Προσπαθησε να μην κανεις δουλειες αυτες τις μερες και μετα την αμνιο καθολου για 3 μερες εγω ειμουν ξαπλα μονο τουαλετα πηγαινα. Ευχομαι να πανε ολα καλα και καλα αποτελεσματα.:)

Link to comment
Share on other sites

τα τροφοκαρντ ειναι μαγνησιο εγω τα παιρνω μετα την 19 εβδ γιατι μουδιαζαν τα ποδια μου και παθαινα κραμπες δεν βλαπτουν το μωρο μην ανησυχεις . Τωρα μπηκαμε στην τελικη ευθεια και μετραμε αντιστροφα δεν πρεπει να κανουμε δουλειες ακομα και οι ελαφριες δουλειες μας κανουνε να κουραζομαστε γιατι μετα πονανε τα παντα ( τα λεω για να τα ακουω..)

Link to comment
Share on other sites

Αλίκη και γω το παθαίνω καθε φορα που κουραζομαι ασχετα αν σηκωσω κατι η οχι, οσο για τα trofocart τα περνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης γιατι ειχα πονους στην κοιλια και σουβλιες απο κατω. Ειναι μαγνησιο και βοηθουν στις συσπασεις και στον πλακουντα μου πε ο γιατρος δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι πολλες γνωστες μου που ρωτησα τα περνανε κι αυτες, εγω επερνα 2 πρωι 2 βραδυ και μετα την αμνιο περνω και το μεσημερι. Προσπαθησε να μην κανεις δουλειες αυτες τις μερες και μετα την αμνιο καθολου για 3 μερες εγω ειμουν ξαπλα μονο τουαλετα πηγαινα. Ευχομαι να πανε ολα καλα και καλα αποτελεσματα.:)

 

σε ευχαριστω ιωαννα μου. να εισαι καλα.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα τροφοκαρντ ειναι μαγνησιο εγω τα παιρνω μετα την 19 εβδ γιατι μουδιαζαν τα ποδια μου και παθαινα κραμπες δεν βλαπτουν το μωρο μην ανησυχεις . Τωρα μπηκαμε στην τελικη ευθεια και μετραμε αντιστροφα δεν πρεπει να κανουμε δουλειες ακομα και οι ελαφριες δουλειες μας κανουνε να κουραζομαστε γιατι μετα πονανε τα παντα ( τα λεω για να τα ακουω..)

 

 

οτι ποναν τα παντα το εχω καταλαβει για καλα!!! αντε με το καλο το μπεμπε σου. με υγεια.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εγώ αφου ξεκινησα τα trofocart οι πονοι ελλατώθηκαν.

Μόνο 2-3 φορές νιώθω κάτι τσιμπήματα από κάτω...:roll::roll:

Αυτά τα τσιμπήματα εσείς τα έχετε???

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι στο 7 μήνα και πίνω μαγνήσιο από την αρχή της κύησης, κάνει καλό και σε μένα και στα εμβρυα. ..όσο για το βάρος και τους πόνους στην κοιλιά τα έχω εδώ και μήνες και δεν περνάνε με τίποτα, μόνο με ξάπλα και όχι στην αλλάγη πλευρών. Πήγα και στο μαιευτήριο και μου είπαν ότι αφού δεν είναι συσπάσεις...όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...