Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων


Guest Nepheli

Recommended Posts

Οι κλινικές που προσφέρουν υπηρεσίες «φύλαξης» βλαστοκυττάρων από τον ομφάλιο λώρο του νεογέννητου παιδιού τους, για μελλοντική χρήση τους σε περίπτωση ασθένειας, είναι απάτες, σύμφωνα με τη δήλωση Αμερικανού επιστήμονα.

 

 

Κλινικές σε πολλές χώρες δίνουν τη δυνατότητα στους γονείς να αποθηκεύσουν τα βλαστοκύτταρα του ομφάλιου λώρου, με την προοπτική αυτά να χρησιμοποιηθούν για τη θεραπεία σημαντικών ασθενειών, εφόσον αυτές εκδηλωθούν στο μέλλον. Στην Ταϊλάνδη για παράδειγμα, οι γονείς πληρώνουν περίπου 3.600 δολάρια για τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων του παιδιού τους, πιστεύοντας ότι με αυτό τον τρόπο πραγματοποιούν κατά κάποιο τρόπο ένα είδος ασφάλειας ζωής για το παιδί τους.

 

Ωστόσο, ο Ίρβινγκ Βάισμαν, διευθυντής του Ινστιτούτου Βλαστοκυτταρική Βιολογίας και Αναγεννητικής Ιατρικής του πανεπιστημίου Στάνφορντ στην Καλιφόρνα, δήλωσε ότι οι καλές προθέσεις των γονέων γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης από τις τράπεζες βλαστοκυττάρων.

 

«Ο ομφάλιος λώρος περιέχει βλαστοκύτταρα σε επίπεδο που θα διατηρούσε τη αιμοποιητική ικανότητα ενός πολύ μικρού παιδιού», δήλωσε ο Βάισμαν στο πλαίσιο του ετήσιο συνεδρίου της Αμερικανική Ένωσης για την Πρόοδο των Επιστημών. «Θα μπορούσαν ακόμη να προέλθουν μεσεγχυματικά βλαστοκύτταρα, που δεν έχουν όμως τη δυνατότητα να μετατραπούν σε εξειδικευμένα εγκεφαλικά, καρδιακά ή σκελετικά κύτταρα, ανεξάρτητα από τους ισχυρισμούς κάποιων», συνέχισε.

 

Ο Βάισμαν επεσήμανε ακόμη ότι αυτοί οι «μη επιβεβαιωμένοι θεραπευτές» τείνουν να στήνουν επιχειρήσεις σε χώρες με ανεπαρκείς ιατρικούς κανονισμούς, αν και το Γαλλικό Πρακτορείο, στην έρευνα που πραγματοποίησε, εντόπισε ιστοσελίδες για τράπεζες βλαστοκυττάρων τόσο σε χώρες μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όσο και στις ΗΠΑ.

 

Στις αρχές Απριλίου, η Διεθνής Βλαστοκυτταρική Ένωση θα εκδώσει έκθεση σχετικά τις μη αποδεδειγμένες θεραπείες, όπως η αποθήκευση του πλακούντα του βρέφους για μελλοντική χρήση.

 

 

Η κατάσταση στην Ελλάδα

 

Την ώρα, όμως, που η ιατρική επιστήμη ερευνά, πειραματίζεται και πρωτο-εφαρμόζει, οι τράπεζες βλαστικών κυττάρων δραστηριοποιούνται πολλά χρόνια, πλέον, και συλλέγουν. Στις δημόσιες τράπεζες φυλάσσονται τα βλαστικά κύτταρα που δωρίζονται από τους γονείς για να χρησιμοποιηθούν από οποιονδήποτε συμβατό αποδέκτη. Με αυτόν τον τρόπο, δημιουργείται αυτό που ονομάζουν παγκόσμια δεξαμενή βλαστικών κυττάρων. Ταυτόχρονα, αναπτύσσονται και οι ιδιωτικές τράπεζες παγκοσμίως. Στην Ελλάδα, υπάρχουν περισσότερες από δέκα ιδιωτικές, σε ένα αρκετά «θολό τοπίο» και αυτές τα διατηρούν μόνο για οικογενειακή χρήση.

 

Η ανάγκη ελέγχου της ποιότητας επεξεργασίας των δειγμάτων οδήγησε στην δημιουργία διεθνών κανόνων και οργανισμών πιστοποίησης της σωστής λειτουργίας των τραπεζών αυτών. Η Μεγάλη Βρετανία είναι από τους πρωτοπόρους στον τομέα του νομοθετικού πλαισίου και πιστοποίησης λειτουργίας. Ακολούθησαν και άλλες ευρωπαϊκές χώρες, όπως η Γερμανία και η Ισπανία ενώ η Ευρωπαϊκή Ένωση νομοθέτησε το πλαίσιο, σύμφωνα με το οποίο πρέπει να γίνεται η φύλαξη και κρυο-συντήρηση βλαστοκυττάρων. Στη χώρα μας δεν υπάρχει ακόμη νομικό πλαίσιο, ούτε έχει γίνει η εναρμόνιση με αυτό της ΕΕ. Την ώρα, όμως, που αναζητείται το καθεστώς λειτουργίας, οι επίδοξοι γονείς έρχονται σε επαφή με το ζήτημα και ανταποκρίνονται θετικά ή αρνητικά.

 

O κ. Ανδρέας Μπαζαίος, γυναικολόγος, μιλώντας για τη στάση των νέων ζευγαριών απέναντι στο ζήτημα, αναφέρει: «Σε γενικές γραμμές είναι πολύ θετική. Θα έλεγα ότι τουλάχιστον το 80% των ζευγαριών που με επισκέπτονται είναι θετικά προς αυτήν την προοπτική»

 

 

http://www.yourbaby.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=167&Itemid=13

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ παντως στο τελευταιο παιδακι -γιατι στα προηγουμενα ουτε καν γνωριζα τι ειναι τα βλαστοκυτταρα- αποφασισα και έδωσα στη δημοσια τραπεζα της ακαδημιας.Ετσι ουτε χρεωθηκαμε κατι και έχω και την ηθικη ικανοποιηση οτι ίσως έτσι να βοηθηθει ένα παιδακι που το έχει αναγκη.Απο την αλλη βεβαια καμια φορα που ακουω δυστυχώς διαφορα δυσαρεστα για παιδακια , λεω μηπως έπρεπε τελικα να έιχα δώσει σε ιδιωτικη τραπεζα αν ποτε χρειαστει -μακρια απο όλους μας...γιατι στη δημοσια δεν φυλαγονται τα βλαστοκυτταρα για το παιδι και την οικογενεια του-στην ουσια τα δωριζεις .ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ Ή ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΜΑΛΑΚΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο οτι είναι σε θεση να πραγματοποιησουν αυτο θα το δειξει η χρηση που θα γινει στο μελλον..ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όμως, σε κανέναν δεν συμφέρει να λέει ότι η πραγματικότητα είναι άλλη: ότι τα βλαστοκύτταρα κάνουν το μεγαλύτερο καλό στο μωρό που γεννιέται και ότι τα χρειάζεται για να αναπτύξει το ανοσοποιητικό του.

 

Δεν θα έπρεπε να κόβεται ο ομφάλιος λώρος ενόσω ακόμα πάλλεται, ενόσω ακόμα το μωρό θρέφεται από αυτόν.

 

Ψάξτε το... μην πιστεύετε ότι σας λένε. Τα πάντα έχουν δυο όψεις. Ελεύθεροι είμαστε όταν γνωρίζουμε, όχι όταν ακούμε μαθητικά τους "ειδικούς" και αυτούς που έχουν συμφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Για να πώ την αλήθεια και εγώ κορίτσια δεν πολυέχω εμπιστοσύνη σε αυτές στις τράπεζες φύλαξης για αυτό και δεν έδωσα όταν γέννησα. Που να ξέρουμε τι γίνεται; φυλάσσονται όντως; και αν ναι κάτω από ποιές συνθήκες φυλάσσονται τα βλαστοκύτταρα;δεν ξέρω είμαι λίγο δύσπιστη...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όμως, σε κανέναν δεν συμφέρει να λέει ότι η πραγματικότητα είναι άλλη: ότι τα βλαστοκύτταρα κάνουν το μεγαλύτερο καλό στο μωρό που γεννιέται και ότι τα χρειάζεται για να αναπτύξει το ανοσοποιητικό του.

 

Δεν θα έπρεπε να κόβεται ο ομφάλιος λώρος ενόσω ακόμα πάλλεται, ενόσω ακόμα το μωρό θρέφεται από αυτόν.

 

Ψάξτε το... μην πιστεύετε ότι σας λένε. Τα πάντα έχουν δυο όψεις. Ελεύθεροι είμαστε όταν γνωρίζουμε, όχι όταν ακούμε μαθητικά τους "ειδικούς" και αυτούς που έχουν συμφέροντα.

:?::?::?: τι εννοεις? ειχα την εντυπωση οτι ο λωρος κοβοταν χρονια τωρα,απο τοτε που υπαρχει ο ανθρωπος ως τις μερες μας με τον ιδιο τροπο και στον ιδιο χρονο(μολις γεννηθει το παιδι). Δηλαδη οσες δεν φυλαξατε βλαστοκυτταρα αφησαν το παιδι στο λωρο περισσοτερο?:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι στο κλαμπ αυτων που αρνηθηκαν να κρατησουνε βλαστοκυτταρα.

και αυτο που με εκανε να οριστικοποιησω την αποφαση μου ηταν το τηλεφωνημα της ξαδερφης μου που μου ειπε πως απο την "τραπεζα " που εκανε τη φυλαξη του δικου της παιδιου, πως της δινουνε 200 ευρω δωροεπιταγη για οποιο φιλο η γνωστο της επιθυμει να κανει φυλαξη βλαστοκυτταρων:shock:.

ουτε η tupperware δεν τα κανει αυτα:rolleyes:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

ουτε η tupperware δεν τα κανει αυτα:rolleyes:
:lol::lol::lol::lol:

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Και εγώ δε κράτησα ομφαλοκύταρα για όλους τους παραπάνω λόγους, αλλά και για τον οικονομικό. Αλλά να πω την αλήθεια, μετάνιωσα λίγο που δε το έψαξα για την δωρεά...

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις καναμε φυλαξη στην ακαδημια . Βασικα το αιμα , αυτο που πηρε η γιατρος απο το χερι μου ηταν για δωρεα . Τον ομφαλιο λωρο τον πληρωσαμε . Δεν ξερω , ουτε σιγουρη ειμαι . Αχρειαστο να ειναι , αλλα ποτε δεν ξερεις . Και επειδη αυτη η ακαδημια , ηταν και η μοναδικη που ειναι παγκοσμια , συνεργαζετε με τις αλλες τραπεζες σε ολο τον κοσμο , ηταν και η πιο φθηνη, ειπαμε να τα δωσουμε τα λεφτα. τωρα , αν πηγαν χαμενα , τι να πω . σεμιναριο μας εκαναν , θεωρησαμε καλο να κανουμε φυλαξη . που στην ακαδημια αυτη δεν ειναι φυλαξη ακριβως , απλα εαν χτυπα ξυλο συμβει κατι , θα ψαξουν δοτη απο ολες τις τραπεζες . οπως και το δικο μας μπορει να δοθει σε οποιον το χρειαστε με δικια μας εγκριση.

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

:?::?::?: τι εννοεις? ειχα την εντυπωση οτι ο λωρος κοβοταν χρονια τωρα,απο τοτε που υπαρχει ο ανθρωπος ως τις μερες μας με τον ιδιο τροπο και στον ιδιο χρονο(μολις γεννηθει το παιδι). Δηλαδη οσες δεν φυλαξατε βλαστοκυτταρα αφησαν το παιδι στο λωρο περισσοτερο?:shock:

 

Όχι, γιατί στα μαιευτήρια, με τον "κλασσικό" τρόπο γέννησης των παιδιών, κόβεται αμέσως (λες και είναι κατόρθωμα) και δεν επιτρέπεται ούτε στο παιδί, ούτε στη μάνα να ζήσει τη θεία αυτή στιγμή σωστά.

 

Αλλά αν μείνει το μωρό ενωμένο για όσο χρόνο συνεχίσει να πάλλεται ο ομφάλιος λώρος, στην αγκαλιά της μαμάς του, τότε παίρνει το ίδιο όλα όσα δικαιούται και πρέπει να έχει από τη σύνδεση αυτή.

 

Όχι μόνο η θεωρία, αλλά και η εμπειρία μου αποδεικνύουν ότι αυτή είναι η αλήθεια. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να βολεύουν τους γιατρούς, τα προγράμματα των φοβισμένων γονιών και το κέδρος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί στα μαιευτήρια, με τον "κλασσικό" τρόπο γέννησης των παιδιών, κόβεται αμέσως (λες και είναι κατόρθωμα) και δεν επιτρέπεται ούτε στο παιδί, ούτε στη μάνα να ζήσει τη θεία αυτή στιγμή σωστά.

 

Αλλά αν μείνει το μωρό ενωμένο για όσο χρόνο συνεχίσει να πάλλεται ο ομφάλιος λώρος, στην αγκαλιά της μαμάς του, τότε παίρνει το ίδιο όλα όσα δικαιούται και πρέπει να έχει από τη σύνδεση αυτή.

 

Όχι μόνο η θεωρία, αλλά και η εμπειρία μου αποδεικνύουν ότι αυτή είναι η αλήθεια. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να βολεύουν τους γιατρούς, τα προγράμματα των φοβισμένων γονιών και το κέδρος.

 

δεν καταλαβα τι λες , συγνωμη . Δηλαδη , μολις βγει το μωρο , με τον ομφαλιο , να το επαιρνα αγκαλια ? απλα δεν εχω καταλαβει τι θελεις να πεις . δηλαδη , εσυ με την εμπειρια που λες , τι ενοιωσεις ? δεν σε ειρωνευομαι , απλα εχω περιεργεια

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ 5Ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΛΙΓΑΚΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ... ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΟΡΟΣ ΝΕΟΤΗΤΑΣ. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΥΣΟΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΛΙΦΤΙΝΓΚ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ??? ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑΞΟΥΝ.... ΚΟΙΝΩΣ ΤΣΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΧΡΥΣΑΦΙ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ... ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΙ?????

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι λες , συγνωμη . Δηλαδη , μολις βγει το μωρο , με τον ομφαλιο , να το επαιρνα αγκαλια ? απλα δεν εχω καταλαβει τι θελεις να πεις . δηλαδη , εσυ με την εμπειρια που λες , τι ενοιωσεις ? δεν σε ειρωνευομαι , απλα εχω περιεργεια

 

Δεν ειναι θεμα εμπειριας κι αγκαλιας για τη μαμα, οσο το οτι ειναι πολυ καλο για το μωρο........ο ομφαλιος μωρος οσο παλλεται ειναι ζωντανος και μεταφερει πολυτιμα στοιχεια στο μωρο (και τα βλαστοκυτταρα που λεμε) και θεωρειται πολυ σημαντικο να μη κοβεται αμεσως.............σε αυτη τη γεννα θα το συζητησω με τη γιατρο μου μηπως το εφαρμοσουμε......

 

Η αγκαλια που λεει εχει να κανει με το γεγονος οτι αφου εχεις αγκαλια το μωρο για λιγη ωρα, δεν θα του κοψουν αμεσα τον ομφαλιο λωρο.......αν στο παρουν αμεσως (να το πλυνουν κλπ) εννοειται οτι θα τον κοψουν (αλλιως πως θα παρουν το μωρο?)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τα χω διαβασει φυσικα.......δεν θα μπορουσα να κανω τετοιες υποθεσεις....δεν ειναι θεμα κοινης λογικης...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εμεις καναμε φυλαξη στην ακαδημια . Βασικα το αιμα , αυτο που πηρε η γιατρος απο το χερι μου ηταν για δωρεα . Τον ομφαλιο λωρο τον πληρωσαμε . Δεν ξερω , ουτε σιγουρη ειμαι . Αχρειαστο να ειναι , αλλα ποτε δεν ξερεις . Και επειδη αυτη η ακαδημια , ηταν και η μοναδικη που ειναι παγκοσμια , συνεργαζετε με τις αλλες τραπεζες σε ολο τον κοσμο , ηταν και η πιο φθηνη, ειπαμε να τα δωσουμε τα λεφτα. τωρα , αν πηγαν χαμενα , τι να πω . σεμιναριο μας εκαναν , θεωρησαμε καλο να κανουμε φυλαξη . που στην ακαδημια αυτη δεν ειναι φυλαξη ακριβως , απλα εαν χτυπα ξυλο συμβει κατι , θα ψαξουν δοτη απο ολες τις τραπεζες . οπως και το δικο μας μπορει να δοθει σε οποιον το χρειαστε με δικια μας εγκριση.

kajoe2, θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Μπορείς να μου επιβεβαιώσεις ότι η ακαδημία αθηνών είναι αυτή στο http://hcbb.bioacademy.gr;

Σκοπεύω να πάω για ενημέρωση αλλά θα ήθελα πρώτα να έχω μια ιδέα από μια μητέρα που το έχει κάνει. Γράφεις ότι πληρώσατε τον ομφάλιο λώρο, θυμάσαι πόσο; Και γιατί αυτό δεν είναι δωρεάν; Προορίζεται για οικογενειακή χρήση; Το παιδί που γίνεται δότης, έχει δικαίωμα αν συμβεί κάτι κακό, στην τράπεζα αυτή; και όλη η οικογένειά του; Σου ζητάνε την έγκριση αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν; Αν το χρησιμοποιήσουν μια φορά, τελειώνει ή φτάνει για να χρησιμοποιηθεί πολλές φορές; Στο μαιευτήριο, τι σε χρέωσαν για τη συλλογή; Σε ευχαριστώ πολύ.

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εννοει την Δημοσια Τραπεζα, πριν 3 χρονια θυμαμαι οτι πληρωνες 20 ευρω.....

 

Και οχι δεν προοριζεται για το παιδι και την οικογενεια του.......επισης δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι το υλικο τελικα θα ειναι καταλληλο και θα χρησιμοποιιηθει (θυμαμαι ελεγαν πως ενα 40% ειναι ακαταλληλο), επισης απο οσο γνωριζω δεν χρησιμοποιειται πολλες φορες, αντιθετως μπορει να μην ειναι αρκετο καν για ενα ασθενη......

 

Αυτα απο πληροφοριες που εχω διαβασει....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι πολλες απο αυτες τις τραπεζες ειναι μουφα. Το ξερω εκ των εσω επειδη ο φιλος της κολλητης μου (πρωιν βασικα) που δουλευε στην εταιρεια ιατρικων μηχανηματων και αντιδραστηριων που δουλευα (δεν αναφερω ονομα) ανοιξε και καλα τραπεζα κρατησης βλαστοκυτταρων franchize απο Σαλονικα. Οκ? Οκ....το θεμα ειναι οτι το παληκαρι πρωτον ΔΕΝ εχει σπουδασει τιποτα, ειναι πωλητης και ηταν και στην εταιρεια που δουλευαμε μαζι.....διπλωμα δεν εχει παρει και κοροιδευει τον κοσμακι οτι εχει και δεν εχει καμια εμπειρια σχετικα με βλαστοκυτταρα. Ενα βιβλιαρακι διαβασε και δεχτηκε η Σαλονικα-εταιρεια να του δωσει το franchize .... ουσιαστικα ΤΙΠΟΤΑ επιστημονικο οπως καταλαβαινετε. Και ειχε πλησιασει και μενα για να μου ζητησει βλαστοκυτταρα. Καποια ειναι εγκυρα αλλα πια? Δεν ξερω. Και οντως εχω διαβασει και εγω οτι ειναι ΠΟΛΥ περιορισμενη η χρηση των βλαστοκυτταρων και δυσκολη η φυλαξη τους. Οτι δηλαδη μετα καιρο βγαινουν αχρηστα. Τι να σας πω. Απο αυτα που διαβασα και ακουσα δεν κρατησαμε......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν το κείμενο που παρέθεσες είναι από μετάφραση πάντως κατά την μετάφραση έχουν γίνει λάθος οι όροι. Τα λεγόμενα βλαστοκύταρρα που φυλάσσονται στις ιδιωτικές τράπεζες ή που δωρίζονται στην Δημόσια λαμβάνονται από τον πλακούντα και είναι αιμοποιητικά εαν θυμάστε όσες δώσατε πήραν με σύριγγα αίμα και γέμισαν ένα ασκό. Αυτά λέγεται σύμφωνα με επιστημονες ότι περιέχουν έναν συγκεκριμένο αριθμό κυτάρρων που δεν φτάνει για να καλύψει έναν ενήλικα και επίσης χρησιμοποιούνται αποδοτικά μόνο για αλογενή μεταμόσχευση. Υποστηίζεται δε από σοβαρούς επιστήμοες ότι είναι καλύτερο να δωρίζονται στις δημόσιες τράπεζες ώστε να δημιουργηθεί μια δεξαμενή που να καλύπτει όλον τον πληθυμό. Στην Ελλάδα πχ εαν θυμάμαι καλά εαν δωριστούν 5000 θα μπορέσουν να καλύψουν όλες τις ανάγκες της χώρας μας για παιδάκια ή μεγάλους που πάσχουν από ασθένεις του αίματος και χρειάζονται μεταμόσχευση.

Ο ομφάλιος λώρος είναι διαφορετική ιστορία. Ο μαιευτήρας κόβει ένα κομμάτι που τοποθετεί σε ένα μπουκαλάκι και μπορεί να φυλαχτεί για ιδία χ΄ρηση στις ιδιωτικές ή στην Δημόσια τράπεζα. Ο λώρος περιέχει κύτταρα μη αιμοποιητικά και μπορούν από αυτά να καλλιεργήσουν και να δημιουργήσουν 1000 ώστε να χρησιμοποιηθούν στην ανάπλαση ιστών (έχει γίνει σε παγκοσμίου φήμης αθλητή στην Αμερική) στην σκληρυνση κατα πλάκας και στον κινητικό νευρώνα, στις δυο τελευταίες περιπτώσεις βρίσκεται σε πρόγραμμα σε μελέτη που πραγματοποιείται στο Γενικό ΚρατικόΑθηνών με πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι δε καλύτερο να είναι αρχέγονα γιατί όταν προχωρήσουν οι συγκεκριμένες ασθένειες δεν μπορούν να πάρουν πια από εσένα τον ίδιο και εαν υπάρχει δότης από την οικογένεια μπορεί να μην μπορεί για διάφορους λόγους όταν χρειαστε΄να δώσει και σε ξένο να μην θέλει καθώς ε΄ναι ένα χειρουργείο και για τον δότη και μάλιστα πε΄ρίπλοκο.

Για το θέμα αυτό πάντως έχουν γίνει πολλές συζητήσεις με πολύ ενδιαφέρουσα συμπεράσματα στο forum.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι λες , συγνωμη . Δηλαδη , μολις βγει το μωρο , με τον ομφαλιο , να το επαιρνα αγκαλια ? απλα δεν εχω καταλαβει τι θελεις να πεις . δηλαδη , εσυ με την εμπειρια που λες , τι ενοιωσεις ? δεν σε ειρωνευομαι , απλα εχω περιεργεια

 

Εγώ γέννησα σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο και το μωρό μου το πήρα αμέσως στην αγκαλιά μου με τον ομφάλιο λώρο, αυτή είναι η τακτική της γυναικολόγου μου. Ήταν πολύ τρυφερό που το αγκάλιασα και το ένιωσα έτσι όπως ακριβώς βγήκε από μέσα μου, χωρίς να το αγγίξουν, να το πλύνουν κτλ.

 

Ο ομφάλιος λώρος κόπηκε άρκετα αργότερα (από τον άντρα μου!), μου φαίνεται μετά που "γέννησα" και τον πλακούντα (αυτή τη φορά θα τα προσέξω όλα αυτά με μεγάλη λεπτομέρεια και θα σας πω).

 

Ούτε κι εγώ θα φύλαγα ή θα δώριζα ποτέ βλαστοκύτταρα γιατί αυτό θα σήμαινε ότι θα στερήσω πολύτιμο αίμα από το δικό μου το παιδί τη στιγμή που το χρειάζεται πιο πολύ από ποτέ, στη γέννησή του.

 

Αν κάποια ενδιαφέρεται περισσότερο για το θέμα αυτό στην ιστοσελίδα του Mothering μπορεί να βρει πολύ καλές και τεκμηριωμένες πληροφορίες σχετικά με την κοπή του ομφάλιου λώρου και τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι Rosie ποση ωρα τον κρατησες? Τον θηλασες κιολας? Θα το συζητησω με τη γιατρο μου την αλλη βδομαδα και την βλεπω να φρικαρει...χαχαχα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι Rosie ποση ωρα τον κρατησες? Τον θηλασες κιολας? Θα το συζητησω με τη γιατρο μου την αλλη βδομαδα και την βλεπω να φρικαρει...χαχαχα.....

 

Εγώ δεν θυμάμαι αλλά ρώτησα τον άντρα μου και μου είπε ότι πρέπει να πέρασε κανένα πεντάλεπτο. Μετά μου τον ξαναέδωσαν αμέσως και τον είχα στην αγκαλιά μου κατά τη διάρκεια των ραφών (σκίστηκα άσχημα γιατί βγήκε με τον αγκώνα τεντωμένο :(). Όταν μ' έραψε πήγαμε αμέσως

σε ήσυχο δωμάτιο χωρίς φωτισμό και εκεί τον θήλασα.

 

Αλλά αυτή τη φορά λέω να κάνω το breast crawl :-D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο και το μωρό μου το πήρα αμέσως στην αγκαλιά μου με τον ομφάλιο λώρο, αυτή είναι η τακτική της γυναικολόγου μου. Ήταν πολύ τρυφερό που το αγκάλιασα και το ένιωσα έτσι όπως ακριβώς βγήκε από μέσα μου, χωρίς να το αγγίξουν, να το πλύνουν κτλ.

 

Ο ομφάλιος λώρος κόπηκε άρκετα αργότερα (από τον άντρα μου!), μου φαίνεται μετά που "γέννησα" και τον πλακούντα (αυτή τη φορά θα τα προσέξω όλα αυτά με μεγάλη λεπτομέρεια και θα σας πω).

 

 

 

 

 

Ούτε κι εγώ θα φύλαγα ή θα δώριζα ποτέ βλαστοκύτταρα γιατί αυτό θα σήμαινε ότι θα στερήσω πολύτιμο αίμα από το δικό μου το παιδί τη στιγμή που το χρειάζεται πιο πολύ από ποτέ, στη γέννησή του.

 

Αν κάποια ενδιαφέρεται περισσότερο για το θέμα αυτό στην ιστοσελίδα του Mothering μπορεί να βρει πολύ καλές και τεκμηριωμένες πληροφορίες σχετικά με την κοπή του ομφάλιου λώρου και τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων.

 

 

να στερήσεις τί το αίμα από τον πλακούντα που ούτως η άλλως πετιέται? Η διαδικασία αυτή γίνεται αφού έχουν πάρει το παιδί και το πλένουν και έχει βγεί και ο πλακούντας δεν παίρνουν κάτι από το παιδί, τι να τον κάνει τον πλακούντα και τον ομφάλιο λώρο αφού γεννηθεί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις με επιστημονικά δεδομένα ότι εαν τα δώσεις στερείς όπως λές κάτι πολύτιμο από το παιδί σου την στιγμή που το χρειάζεσαι εκτός αν εσύ θεωρείς ότι είναι πολύτιμο.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/frontida/toketos/ta-stadia-fysiologikoy-toketoy?page=2

όπως μποεί κανείς να διαβάσει στο παραπάνω άρθρο 10 με 15 λεπτά μετά την γέννηση του παιδιού βγαίνει ο πλακούντας και εκεί γίνεται η διαδικασία λήψης του ομφαλοπλακουντιακού αίματος που είναι και ο σωστός όρος.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι Μελινα, δεν θεωρει ΑΥΤΗ οτι ειναι κατι πολυτιμο.........υπαρχουν πολλες μελετες πανω στο θεμα αυτο.......στο φορουμ του mothering οπως ειπε η Rosie εχει πολυ υλικο.......κι εγω θελω να το ψαξω καλα το θεμα για να το εφαρμοσω αυτη τη φορα....

 

Εγω βρηκα λιγα πραγματα ως τωρα και οι αναφορες που περιειχαν μιλανε για ασθενειες που προκαλουνται στο παιδι ακριβως επειδη κοβεται ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ο ομφαλιος λωρος (οπως η αναιμια)......εκει εγκειται το προβλημα......οτι ο ομφαλιος λωρος κοβεται ενω ακομα παλλεται και μεταφερει σπουδαιο υλικο στο παιδι, πρεπει να κοβεται ΑΦΟΥ ολοκληρωσει το ρολο του ......παλιοτερα δεν συνεβαινε αυτο, αφηναν τις γυναικες να ολοκληρωσουν τον τοκετο χωρις βιασυνη και η γυναικα γεννουσε τον πλακουντα, δεν τον τραβουσαν βιαια.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα αρθρο που εχω βρει απο παραθεση της Rosie αλλου.....

 

The optimal time to clamp the umbilical cord

Delayed cord clamping

Are doctors causing infant brain damage by clamping the umbilical cord prematurely?

 

Before birth, the babyʼs lungs are filled with fluid and very little blood flows through them; the child receives oxygen from its mother through the placenta and cord. This placental oxygen supply continues after the child is born until the lungs are working and supplying oxygen -- that is, when they are filled with air and all the blood from the right side of the heart is flowing through them.

 

After birth, when the child is crying and pink, the cord vessels clamp themselves. During this interval between birth and natural clamping, blood is transfused from the placenta to establish blood flow through the babyʼs lungs. The natural process protects the babyʼs brain by providing a continuous oxygen supply from two sources until the second source is functioning well.

 

However, according to George M. Morley, M.B., Ch. B., FACOG of Cordclamping.com, immediate cord clamping at birth instantly cuts off the placental oxygen supply and the baby remains asphyxiated until the lungs function. Blood, which normally would have been transfused to establish the child's lung circulation, remains clamped in the placenta, and the child diverts blood from all other organs to fill the lung blood vessels.

 

Keeping valuable oxygen and blood from an infant by clamping the umbilical cord prematurely increases the babyʼs risk of brain hemorrhage and breathing problems. It has also been implicated as a contributing factor to:

 

• Autism

• Cerebral Palsy

• Anemia

• Learning disorders and mental deficiency

• Behavioral disorders

• Respiratory distress

 

Immediate cord clamping has even been identified as causing brain injuries that lead to death, according to Morley.

 

 

Και η γνώμη του Michel Odent πάνω στο θέμα αυτό:

 

I am researching early vs. late umbilical cord clamping. What is your opinion on the issue? Any suggestions on more resources?

 

Clamping the cord before the delivery of the placenta is to interfere with the physiological processes.

 

Having been in charge of more than 10,000 'non-managed third stages' of labour in the French state hospital of Pithiviers. I cannot see any reason to interfere with the exchanges of blood between the newborn baby and the placenta. We must keep in mind that it is between the birth of the baby and the delivery of the placenta that a woman has the capacity to release the highest possible peak of the hormone oxytocin. The release of oxytocin is always highly dependent on environmental factors. The main condition, in the particular case of the third stage of labour, is that the mother has nothing else to do than to look at the baby's eyes and to feel the contact with the baby's skin...in complete privacy, without any distraction. Clamping the cord or trying to detect the time when the cord stops pulsating are powerful distractions that 'brings back to our planet' a woman who had 'forgotten the rest of the world'.

 

Needless to recall that this peak of oxytocin is necessary for a safe delivery of the placenta and that this hormone has well-documented behavioural effects (it is the main 'hormone of love').

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...