Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαφές στον 9ο...ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ?


nancou

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Το σπέρμα περιέχει προγλασταδίνες που προκαλούν συσπάσεις και οι οποίες περιέχονται και στα φάρμακα που χορηγούνται για πρόκληση τοκετού. Η γιατρός μου μού επέτρεψε το σεξ από την 38η εβδομάδα, για να επισπεύσουμε τον τοκετό αλλά τελικά η μικρή μου γεννήθηκε με πρόκληση στις 40 +1.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Kι εμένα η γιατρός μου επέτρεψε το σεξ από την 37η εβδομάδα, με το ίδιο σκεπτικό ότι δηλαδή επισπεύδει τον τοκετό. Σε εμάς έπιασε: μετά την πρώτη φορά είχα συσπάσεις και μετά τη δεύτερη, είδα αίμα το πρωί και το απόγευμα γέννησα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και το σπέρμα έχει προσταγλαδίνες και όταν η γυναίκα έχει οργασμό παράγεται η ωκυτοκίνη και τα 2 τα χορηγούν για πρόκληση τοκετού.Για αυτό άμα φοβάστε για πρόωρο τοκετό καλύτερα να αποφύγετέ τις επαφές!!Αν πάλι θέλεται να γεννήσετε πιο γρήγορα...ίσως βοηθήσει.......αλλά οι ποσότητες δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να βασιστείς εκεί!!Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα γίνει πιο γρήγορα ο τοκετός!!!Απλά θα ξεκινήσει ίσως πιο γρήγορα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπερα ...εγω εχτες πηγα στο γιατρο μου και τον ρωτησα αμα βοηθάει η ερωτικη επαφη στον 9ο μηνα και μου ειπε οτι δεν εχει σημασία..βέβαια δεν μου το απαγόρευσε ...απλα δεν το πιστεύει....αλλα απο ολους ακουω οτι βοηθαει γιατι μαλακώνει τον τραχηλο και μια μαια μου το ειπε..

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2018 at 11:15 ΠΜ, Τάνια βαρ. είπε:

Καλησπερα ...εγω εχτες πηγα στο γιατρο μου και τον ρωτησα αμα βοηθάει η ερωτικη επαφη στον 9ο μηνα και μου ειπε οτι δεν εχει σημασία..βέβαια δεν μου το απαγόρευσε ...απλα δεν το πιστεύει....αλλα απο ολους ακουω οτι βοηθαει γιατι μαλακώνει τον τραχηλο και μια μαια μου το ειπε..

Ο δικος μου δεν μου το απαγόρευσε καθόλου στην εγκυμοσύνη. Την τελευταία βδομαδα μου συνεστησε πιο τακτικές επαφές και περπάτημα. Στην δίκη μου περίπτωση δούλεψαν αφού την επόμενη μέρα μου σπασαν τα νερά! 

  Με το καλό να δεχθείς το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα μου ειπε η γιατρος μου οτι βοηθαει παρα πολυ, λογω των προσταγλανδινων που περιεχει του σπερμα (το ιδιο συστατικο που υπαρχει στο υποθετο που χρησιμοποιουν για προκληση τοκετου) που μαλακωνει τον τραχηλο. Ειχαμε επαφες καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα μου ειχε συστησει μολις μπω στον μηνα μου να κανω οσο πιο συχνα μπορω (και θελω :wink: ) αλλα δεν γινεται κατι με μια φορα, οι συχνες επαφες ειναι που αυξανουν τις πιθανοτητες.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ την Πέμπτη 19/4 πήγα στο γιατρο μ και μ ειπε οτι το σαββατο 21/4 μπαίνω στο μηνα μ 36 εβδομάδες με βάση τον υπέρηχο και εχτες πηγα στο νοσοκομειο για καρδιοτοκογραφο και βάση της τελευταίας περιόδου που είναι 21/8 μου είπαν ότι είμαι 35 εβδομαδων ...παρόλα αυτά εχτες ειχα ερωτική επαφή μετα απο καιρο και λεω να συνεχισω...εσεις τι λέτε καλα κανω ή ειναι ακομα νωρίς και εχω μπερδευτεί και με τις ημερομηνίες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ καλά κάνεις, εφ' όσων είσαι στο μήνα σου.

βοηθούν στην έναρξη του τοκετού οι ελεύθερες επαφές. 

 

εμένα ο τράχηλος ήταν πανέτοιμος, όταν έσπασαν τα νερά, λόγω των συχνών επαφών.

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Από την μια φοβαμαι για τις βδομαδες αλλα μου ειχε πει οτι με τα κιλά που εχει τωρα το μωρο μπορει να βγει ειναι γυρω στα 2700-2900 Αλλά και πάλι οι βδομαδες με μπερδεύουν....Εσυ απο ποτε ειχες επαφές?

Τι εννοεις ηταν έτοιμος ο τραχηλος σου ? Πηγες με διαστολή?ααα επισης δεν είχα κάποιο σύμπτωμα συσπάσης

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα στην 38. 

 

Μπορείς όμως και νωρίτερα, σύμφωνα με τους γιατρούς, δηλαδή μόλις μπεις στο μήνα σου.

Εξ' άλλου το πιθανότερο είναι, εφ' όσων είναι και το πρώτο σου παιδί, να μη συμβεί κάτι άμεσα.

 

 

Τα νερά μου έσπασαν στις 40+4

 

όχι διαστολή δεν είχα, αλλά ΄ταν εξαλειμμένος... 

 

έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, αν και γιατρός δεν είμαι, είναι ότι μηδενίζεται η απόσταση μεταξύ του κόλπου και της μήτρας, που πριν ανάμεσά τους υπήρχε ο τράχηλος. Δηλαδή αυτό που μένει είναι να κάνεις διαστολή, ώστε να βγει μετά το παιδί. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε απαγορεύσει επαφές ελεύθερες το πρώτο τρίμηνο ,μόνο με χρήση προφυλακτικού. Στον 9ο ελεύθερες γιατί επισπεύδει τον τοκετό. Το απέφυγα αλλά δεν έπαιξαν και μεγάλο ρόλο μιας και γέννησα στις 39 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα μπα, δεν βοήθησε. Ο μπέμπης ήρθε 41+1, όσο και να τον πιέσαμε! Και η εμπειρία ήταν σαν οδηγίες για παρκάρισμα (πιο δω, λίγο πιο αριστερά κ.λπ.). Γελάσαμε όμως :)

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Τάνια βαρ. είπε:

Εγώ την Πέμπτη 19/4 πήγα στο γιατρο μ και μ ειπε οτι το σαββατο 21/4 μπαίνω στο μηνα μ 36 εβδομάδες με βάση τον υπέρηχο και εχτες πηγα στο νοσοκομειο για καρδιοτοκογραφο και βάση της τελευταίας περιόδου που είναι 21/8 μου είπαν ότι είμαι 35 εβδομαδων ...παρόλα αυτά εχτες ειχα ερωτική επαφή μετα απο καιρο και λεω να συνεχισω...εσεις τι λέτε καλα κανω ή ειναι ακομα νωρίς και εχω μπερδευτεί και με τις ημερομηνίες...

Συμφωνω κι εγω να κανεις ελευθερα αφου μπηκες στο μηνα σου. Εξαλλου, δεν γινεται κατι με μια φορα, χρειαζονται αρκετες επαφες. Για τις επαφες που ειχα εγω εχω γραψει και παραπανω σχολιο, πιστευω βοηθησαν στην εξάλειψη τραχηλου μιας που οταν πηγα στο μαιευτηριο (στις 40 + 6) με πονους ανα 5 λεπτο ειχα ηδη πληρη εξάλειψη τραχηλου και ημουν 5 εκατοστα, εχοντας κανει 2 εκατοστα τις 4 προηγουμενες ημερες. Βεβαια, απο την 37 εβδομαδα ετρωγα καθημερινα 5-6 χουρμαδες, που εχει βρεθει απο ερευνες οτι βοηθανε στον τοκετο. Συγκεκριμενα, γυναικες που καταναλωναν 6 χουρμαδες/καθημερινα τις τελευταιες 4 εβδομαδες, ειχαν μικροτερο σε διαρκεια πρωτο σταδιο τοκετου (δηλαδη της διαστολης) , ειχαν σημαντικα μικροτερες πιθανοτητες χορηγησης οξυτοκινης και πιστευεται οτι βοηθαει και σαν φυσικη προκληση. Οποτε, πιστευω οτι επαιξε και αυτο τον ρολο του στο οτι τα πρωτα 5 εκατοστα σχεδον δεν τα καταλαβα και θεωρειται οτι ειναι αυτα που ειναι κρατανε περισσοτερο. Αν περασεις τα 5 εκατοστα τοτε η διαδικασια για τα επομενα 5 κραταει λιγοτερο. Αλλα πιστευω οτι ο,τι και να κανουμε αν το μωρο δεν ειναι ετοιμο να γεννηθει θα επιλεξει μονο του τη σωστη στιγμη, εκτος κι αν κανεις προκληση με οξυτοκινη που αναγκαζει το μωρο να βγει, που και παλι αν ειναι πολυ νωρις (πχ 37η εβδομαδα) παλι μπορει να αρνηθει τον τοκετο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι εννοείται ότι οταν ερθει η ωρα...απλά θέλω να βρω αν υπαρχει τροπος ώστε να είναι λιγο πιο γρήγορος ο τοκετος...βέβαια αυτο διαφέρει από γυναικα σε γυναικα...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Τάνια βαρ. είπε:

απλά θέλω να βρω αν υπαρχει τροπος ώστε να είναι λιγο πιο γρήγορος ο τοκετος...

  1. Ξεκίνα να τρως χουρμαδες:-P
  2. Περπάτα στον τοκετό και
  3. Ταλαντευσαι την μεση σου δεξια αριστερα υποστηριζόμενη σε κάτι 
  4. Άλλαζε στάσεις αν νιώθεις την αναγκη
  5. Και παίρνε σωστές ανασες
  6. Διώξε τον φοβο. Αν δεν χαλαρώσεις θα πονάς περισσότερο γιατί θα είσαι σφιγμενη.Αφεσου και άσε την μια εκείνη ημερα να περάσει. Πίστεψε με ο τοκετός δεν είναι τίποτα μπροστά σ'αυτο που σε περιμένει (ειδικα τους πρωτους μηνες).Όταν βρεθείς ξαφνικα με ενα μωρακι αγκαλιά και πρεπει να το φροντισεις ολοκληρωτικά γιατί θα βρίσκεται στην αναγκη σου, δεν θα σκέφτεσαι καν την γέννα. Αυτό που ακολουθει του τοκετού είναι πολύ πιο μεγαλειώδες απο τον ίδιο τον πόνο του τοκετου:)
 
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ελεύθερες επαφές με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα που μου το απαγόρεψε ο γιατρός λόγω χαμηλού πλακούντα.

Μόλις είδαμε ότι ξεκίνησε να ανεβαίνει συνεχίσαμε και εμείς (δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο). Νομίζω όμως οτι το επαφές είναι ένας απο τους πολλούς παράγοντες.

Εγω σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν καθόμουν σχεδόν καθόλου, μέχρι και να σταμάτησω την δουλειά πηγαινοερχόμουν με τα πόδια κάθε μέρα (το λιγότερο 4χλμ περπάτημα την ημέρα). Συνδιαστικά με τις ασκήσεις που έκανα θεωρώ οτι βοήθησε στον γρήγορο τοκετό που είχα αλλά ίσως να ήταν και ο λόγος που γέννησα πριν μπω στην 39η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα...ειμαι παρα πολυ εκνευρισμένη γιατι σημερα πηγα στο ιπποκρατειο εκανα καρδιοτοκογραφο και το ειπα στο γιατρο μου για να παω να με δει και επειδή δεν θα παω στην κλινική με εγκατέλειψε...Τι έχετε να πείτε ειναι σωστό στις 37 εβδομάδες να με εγκαταλείψει για αυτο το λόγο?? Να παω να με εξετάσει η όχι??

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω.το σωστο ειναι να σε παρακολουθει ..εμενα η κουνιαδα μου σε ολα της τα παιδια παει σε γιατρο εξω και οταν ειναι να γεννησει παει σε νοσοκομειο,ο γιατρος το ξερει απο την πρωτη στιγμη οτι θα θα παει σε νοσοκομειο και παρ ολα αυτα δεντης εχει φερει ποτε τετοιο προβλημα.και τωρα για ν καταλαβω μεχρι να γεννησεις δεν εχεις γιατρο να σε παρακολουθει?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Τάνια βαρ. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα...ειμαι παρα πολυ εκνευρισμένη γιατι σημερα πηγα στο ιπποκρατειο εκανα καρδιοτοκογραφο και το ειπα στο γιατρο μου για να παω να με δει και επειδή δεν θα παω στην κλινική με εγκατέλειψε...Τι έχετε να πείτε ειναι σωστό στις 37 εβδομάδες να με εγκαταλείψει για αυτο το λόγο?? Να παω να με εξετάσει η όχι??

Προφανώς θα γεννήσεις στο δημόσιο αλλά σε παρακολουθεί και έξω ιδιώτης οπότε και σου είπε ότι σε εγκαταλείπει. Σωστά; Πολλοί ιδιώτες το κάνουν αυτό από τη στιγμή που χάνουν την γέννα. Άλλοι το δέχονται αξιοπρεπώς , άλλοι συνεχίζουν μέχρι τελευταία στιγμή την παρακολούθηση, άλλοι εγκαταλείπουν. Στο δημόσιο δεν έχεις κάποιον γιατρό για να σε παρακολουθεί και να σε ξεγεννησει για να σε βλέπει εκείνος; Από την στιγμή που εκείνος θα κάνει και την γέννα; 

Προσωπικά από την στιγμή που ο ιδιώτης σου το ξεκόψε με τον τρόπο του, θα συνέχιζα στο νοσοκομείο τις υπόλοιπες εξετάσεις μέχρι να γεννήσω.37η είσαι δεν σου έμεινε και πολύς καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μ ειπε οτι ειναι δικαιώματα του να με σταματήσει..Τι να πω αυτό δεν ειναι ιατρική..Τέλος πάντων εχει μια γνωστή μ γιατρο που είναι και στο νοσοκομειο και θα παω μέσα στη βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...